Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μέχρι 300€


Anacasas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφευγει να βαλει οτι δεν μπορει να κρατησει και για μετα! 😀

Υπαρχουν αρκετοι τροποι να αδειασεις μνημη απο τα Windows: αν πας να ξεκινησεις καποιο
game και ηδη χρησιμοποιεις 4-5 GB ταυτοχρονα για /σε αλλα ακυρα, απο που να την παρουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2020 στις 11:10 ΜΜ, Anacasas είπε

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα είχα ανοίξει θέμα για αγορά gaming υπολογιστή αλλά με το lockdown πρέπει να περιορίσω τα έξοδά μου και για αυτό αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση άμα γίνεται. Τι έχετε να μου προτείνετε μέχρι 300, άντε 350€ αυστηρά;

cpu: i5-4430 3.0 GHz

gpu: Radeon r9 270X DirectCU II TOP 2GB

ram: 8 GB (6+2)

motherboard: MSI B85M-P33

psu: CORSAIR CS 650M

Ευχαριστώ πολύ!

Πρωτο σταδιο.

Μια φτηνη μητρικη B550 , στην τυχη : https://www.skroutz.gr/s/24005309/Gigabyte-B550M-DS3H.html?o=GIGABYTE+B550M+DS3H

Ισχυρος επεξεργαστης 4 cores , 8 threads  :   https://www.skroutz.gr/s/23292490/AMD-Ryzen-3-3100-Box.html?from=catspan

ram (στην τυχη παλι,δεν εχει σημασια) https://www.skroutz.gr/s/19830603/HyperX-Fury-16GB-DDR4-3200MHz-HX432C16FB3-16.html

Συνολο περιπου 260 +/- 20 ευρω γιατι οι τιμες διαφερουν ,ειδικα στα καταστηματα που εχουν ετοιμοπαραδοτο υλικο. Γιατι σε ενα μηνα που μπορει να γινει 2 μηνες και εννοουν μαλλον εργασιμες ημερες και με τα lockdown παγκοσμιως, χαιρετα μου τον πλατανο. (Δεν βλεπω την σειρα,δεν κανω διαφημιση.)

Δευτερο σταδιο.

Πουλας τα τωρινα σου σαν σετ εδω στο ινσομνια cpu/mobo/ram κανενα 150αρακι περιπου,πανω κατω,μετα πουλας και την τωρινη σου γιαγια καρτουλα κανενα 50αρι,συνολο 200 ευρω περιπου και με αυτα τα λεφτα βαζεις κατι ψιλα ακομη και αγοραζεις μια καρτα σαν την δικη μου της υπογραφης και εισαι τζιτζικος. Και σε δυο χρονια κανεις αναβαθμιση σε ισχυροτερο επεξεργαστη καινουργιας γενιας ryzen. Και κανε και λιγο γρηγορα γιατι συντομα θα ανεβουν για ευνοητους λογους οι τιμες καρτων γραφικων.(Lockdown, Χριστουγεννα).

 

 

 

 

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας με βοηθήσατε πολύ . Μια τελευταία ερώτηση για να τα ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου. Ανάλογα τι μητρική έχω, κάρτα γραφικών μπορώ να βάλω ανεξάρτητα αρκεί να έχουν το ίδιο PCI express, ενώ για επεξεργαστή πρέπει να έχουν το ίδιο socket σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Anacasas είπε

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας με βοηθήσατε πολύ . Μια τελευταία ερώτηση για να τα ξεκαθαρίσω στο κεφάλι μου. Ανάλογα τι μητρική έχω, κάρτα γραφικών μπορώ να βάλω ανεξάρτητα αρκεί να έχουν το ίδιο PCI express, ενώ για επεξεργαστή πρέπει να έχουν το ίδιο socket σωστά ;

Τα τελευταια 10 χρονια ολες οι μητρικες εχουν(η ειναι συμβατες με) pci express 3.  O επεξεργαστης σου εγκαθισταται σε μητρικες socket 1150 μονο.

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Anacasas είπε

Το LGA1150 είναι διαφορετικό;

Όχι το ίδιο είναι, απλά για να μην βάζουν σε κάθε socket μπροστά το lga τα αναφέρουν μόνο με τον αριθμό, δηλαδή 1150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...