Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα ιστορικά SEGA arcades, λόγω της πανδημίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, songless_bird είπε

Τυχαιο που πριν λιγες ωρες διέρρευσαν φημες οτι η Microsoft εχει βγει στη γυρα στην Ιαπωνια να αγορασει studio;.... Λεω τωρα εγω.... Οτι μηπως ετσι η sega εξασφαλιζει την "κληρονομια" της εκτος , σε περιπτωση εξαγορας;

H Sega δεν λειτουργει μονη της, ειναι υπο την σκεπη της Sammy και γι’αυτο στην Ιαπωνια λεγεται SegaSammy. Αυτα περι εξαγορας δεν παιζει. 

Ειναι πολυ δυσαρεστα νεα αλλα ελπιζω οτι σε καποια φαση θα αλλαξει η κατασταση. Επισης τις τελευταιες μερες γινονται ports απο παιχνιδια της Atomiswave στο Dreamcast (Metal Slug 6, KOF XI, Samurai Spirits 6, Neogeo BattleColiseum, αναμενοντια και αλλα) που παιζουν αψογα λογω οτι η πλακετα της Atomiswave παταει πανω στην αρχιτεκτονικη του Dreamcast💪

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε περίπτωση δεν κολλάει η πώληση λόγω "πανδημίας"  

Αν αυτός ήταν πράγματι ο λόγος, δεν θα υπήρχε και αγοραστής (σώφρων). Νομίζω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα arcades ειναι relic μιας εποχής που πλεον δεν υπάρχει. Μιας εποχής που οι κονσολες ηταν αδυναμες και τα PC τίποτα παραπάνω απο μερικα strategy games. Εβλεπες τα arcade και ονειρευοσουν οτι καποτε ισως εχεις τετοια ποιοτητα στο σπιτι. Καταλαβαίνω οτι για πολλους μιλάει η νοσταλγια και δεν βλέπουν καθαρα. Αλλά τα arcade ήταν παντα το αναγκαιο κακο. Περιμενες σε ουρες, επαιζες 10 λεπτα και τσουπ αλλο ενα κερματακι. Γι αυτο και μολις οι κονσολες και τα PC εγιναν λιγο πιο mainstream, τα arcade πρακτικα πέθαναν. Η SEGA προσπάθησε να τα επαναφέρει με το Dreamcast αλλά το παιχνιδι είχε ηδη χαθει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Misokatsu64 είπε

H Sega δεν λειτουργει μονη της, ειναι υπο την σκεπη της Sammy και γι’αυτο στην Ιαπωνια λεγεται SegaSammy. Αυτα περι εξαγορας δεν παιζει. 

Ειναι πολυ δυσαρεστα νεα αλλα ελπιζω οτι σε καποια φαση θα αλλαξει η κατασταση. Επισης τις τελευταιες μερες γινονται ports απο παιχνιδια της Atomiswave στο Dreamcast (Metal Slug 6, KOF XI, Samurai Spirits 6, Neogeo BattleColiseum, αναμενοντια και αλλα) που παιζουν αψογα λογω οτι η πλακετα της Atomiswave παταει πανω στην αρχιτεκτονικη του Dreamcast💪

Ναι γιατί η ms έδειξε ότι δεν μπορει να αγορασει οτι θελει σε ότι ποσο θελει .... Θα αγοράσει και την sammy αν θελει να βαλει χερι στη sega . Η ms εχει δηλωσει οτι θελει να αγορασει ιαπωνικό studio απο το καλοκαίρι και από χτες έχουν πάρει φωτιά οι φήμες καθώς ήδη έχει έρθει σε επαφή με studio της Ιαπωνίας. https://www.google.com/amp/s/www.videogameschronicle.com/news/xbox-continues-to-meet-japanese-studios-big-and-small-about-acquisitions-its-claimed/amp/  BIG and small. Ποσα big ξέρεις στην Ιαπωνία εκτός Nintendo και ιδιοκτησίας/επιρροής sony που να αξίζει να ασχοληθεί η ms ;

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δεν θα ξεχασω ποτε εδω στην καλαματα μικρος (δημοτικο ακομα) που πηγαινα σε ενα μπαρ-καφε και ειχε αρκετα μηχανηματα και ετρωγα πολλες ωρες απο το σαββατο και την κυριακη μου εκει ενα ωραιο πρωι εκει που επαιζα και εκανα το παιχνιδι της ζωης μου σε ενα arcade που δεν θυμαμαι τωρα το ονομα, ηταν σαν ghostbuster επιανες κατι τερατακια με μια ηλεκτρικη σκουπα  και εκει που ειχα ξεπερασει καθε προσωπικο ρεκορ ΤΣΟΥΠ μου αλλαζει η οθονη και εβλεπα κατι φρουτα να ανεβοκατεβαινουν! Εγω εντωμεταξυ ιδεα τοτε τι ειναι αυτο, τσιτα στραβωμενος παω στον ιδιοκτητη που αραζε μπροστα στη σαλα (ειχα οικειοτητα γτ περναγα ωρες εκει οπως ειπα) και φωναζω "ΚΥΡΙΕ ΒΑΣΙΛΗ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΧΑΛΑΣΕ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΧΗΓΟ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ ΦΡΟΥΤΑ!!!!!!! ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;!;! ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ" χαχα πεταγεται πανω ο τυπος παιδια μη φωναζεις παιδι μου θα με καψεις μ λεει και γελαγε αμηχανα και μου δωσε 1.000 δραχμες σε κερματα να παιξω απο τα αλλα οτι θελω. Τι χαρα ειχα παρει θυμαμαι, ωραιες εποχες.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξεχαστες εποχες,θυμαμαι οταν ημουν 16 χρονων ειχα παει σε ενα ουφαδικο της γειτονιας και ενω επαιζα ραλακι μπουκαρε η ασφαλεια μεσα,μαζεψε ολους τους πιτσιρικαδες που μολις τους ειδαν σηκωθηκαν και πηγαν να την κοπανησουν,εγω αταραχος συνεχισα να παιζω και ηρθε και καθισε διπλα μου ενας ασφαλιτης και χαζευε το παιχνιδι μου και με ρωταγε για το παιχνιδι,εμενα μου ειχε παει το σκ@το στην καλτσα αλλα δεν το εδειξα και την γλυτωσα

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tsibosp είπε

λοιπον δεν θα ξεχασω ποτε εδω στην καλαματα μικρος (δημοτικο ακομα) που πηγαινα σε ενα μπαρ-καφε και ειχε αρκετα μηχανηματα και ετρωγα πολλες ωρες απο το σαββατο και την κυριακη μου εκει ενα ωραιο πρωι εκει που επαιζα και εκανα το παιχνιδι της ζωης μου σε ενα arcade που δεν θυμαμαι τωρα το ονομα, ηταν σαν ghostbuster επιανες κατι τερατακια με μια ηλεκτρικη σκουπα  και εκει που ειχα ξεπερασει καθε προσωπικο ρεκορ ΤΣΟΥΠ μου αλλαζει η οθονη και εβλεπα κατι φρουτα να ανεβοκατεβαινουν! Εγω εντωμεταξυ ιδεα τοτε τι ειναι αυτο, τσιτα στραβωμενος παω στον ιδιοκτητη που αραζε μπροστα στη σαλα (ειχα οικειοτητα γτ περναγα ωρες εκει οπως ειπα) και φωναζω "ΚΥΡΙΕ ΒΑΣΙΛΗ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ ΧΑΛΑΣΕ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΧΗΓΟ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΤΙ ΦΡΟΥΤΑ!!!!!!! ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;!;! ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ" χαχα πεταγεται πανω ο τυπος παιδια μη φωναζεις παιδι μου θα με καψεις μ λεει και γελαγε αμηχανα και μου δωσε 1.000 δραχμες σε κερματα να παιξω απο τα αλλα οτι θελω. Τι χαρα ειχα παρει θυμαμαι, ωραιες εποχες.  

φιλε στο las-vegas ειχεσ πάει η στο  champs ?

το snow bross που περιγραφεισ το ειχε και στη μεσσηνη και στην μικρομανη ... παστριωτακη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, songless_bird είπε

Ναι γιατί η ms έδειξε ότι δεν μπορει να αγορασει οτι θελει σε ότι ποσο θελει .... Θα αγοράσει και την sammy αν θελει να βαλει χερι στη sega . Η ms εχει δηλωσει οτι θελει να αγορασει ιαπωνικό studio απο το καλοκαίρι και από χτες έχουν πάρει φωτιά οι φήμες καθώς ήδη έχει έρθει σε επαφή με studio της Ιαπωνίας. https://www.google.com/amp/s/www.videogameschronicle.com/news/xbox-continues-to-meet-japanese-studios-big-and-small-about-acquisitions-its-claimed/amp/  BIG and small. Ποσα big ξέρεις στην Ιαπωνία εκτός Nintendo και ιδιοκτησίας/επιρροής sony που να αξίζει να ασχοληθεί η ms ;

Καλα τα λες αλλα οταν η MS λεει οτι θα αγορασει ιαπωνικο studio μπορει να εννοεί και την Platinum games. Η Sega και η Sammy ειναι εταιρειες και οχι studios. Και κατι τελευταιο οσο και να φωναζουν στο ιντερνετ η MS δεν ενδιαφερεται να αγορασει την SEGA, παρα μονο κατι studios οπως την Bestheda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Misokatsu64 είπε

Καλα τα λες αλλα οταν η MS λεει οτι θα αγορασει ιαπωνικο studio μπορει να εννοεί και την Platinum games. Η Sega και η Sammy ειναι εταιρειες και οχι studios. Και κατι τελευταιο οσο και να φωναζουν στο ιντερνετ η MS δεν ενδιαφερεται να αγορασει την SEGA, παρα μονο κατι studios οπως την Bestheda.

Το yakuza πάντως "σιωπηλα" δεν θα βγει για ps5  ενώ ειναι τίτλος άμεσα διαθέσιμος για  xbox series x. Συμφωνία για time limited κάτω απο το τραπέζι; κάτι άλλο;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Misokatsu64 είπε

Καλα τα λες αλλα οταν η MS λεει οτι θα αγορασει ιαπωνικο studio μπορει να εννοεί και την Platinum games. Η Sega και η Sammy ειναι εταιρειες και οχι studios. Και κατι τελευταιο οσο και να φωναζουν στο ιντερνετ η MS δεν ενδιαφερεται να αγορασει την SEGA, παρα μονο κατι studios οπως την Bestheda.

Άσχετο με το θέμα αλλά για μένα αν η MS αγόραζε την SEGA ή καμια Capcom (τα λεφτά τα εχει δεν ξερω τι παιζει με το Ιαπωνικο κράτος), την στιγμή της ανακοινωσης θα ειχε κερδισει την γενια. Και πιθανοτατα και την επομενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Το yakuza πάντως "σιωπηλα" δεν θα βγει για ps5  ενώ ειναι τίτλος άμεσα διαθέσιμος για  xbox series x. Συμφωνία για time limited κάτω απο το τραπέζι; κάτι άλλο;...

https://www.gamesflat.de/produkt/yakuza-7-like-a-dragon-ps-5/?utm_source=googleshopping&utm_medium=shp&utm_network=u&utm_mobile=01&utm_creative=477452387667&utm_position=&utm_random=9651453187591937895&gclid=Cj0KCQiA7qP9BRCLARIsABDaZziLV5B8PdiaHDLV6yp1gmA1im-_eKuN65jX9T5fa12cI9uDDqGHzAAaAlfFEALw_wcB&utm_campaign=smart shopping - de&utm_ad_group_id=247660&utm_campaign_id=467852&utm_prod_id=128546643

 

Στο αφηνω εδω για να το προπαραγγειλεις. Θα κυκλοφορησει πρωτα για το XBOX και μετα απο 5 μηνες στο PS5.

Επεξ/σία από Misokatsu64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Misokatsu64 είπε

Άρα time limited . Στο επίσημο με παραξένεψε που απουσιάζει το ps5 logo. 

SmartSelect_20201109-104737_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Αυτοί οι Ιάπωνες με 100000 καλύτερο μυαλό από τους Αμερικανούς πως γίνεται να είναι πάντα δεύτεροι δεν μπορώ να καταλάβω. Τα ίδια και για την Amiga.... Αλλοι λαλακες εκεί. 

 

 

Αμερικάνοι ήταν (ως εταιρεία) οι φωστήρες της Commodore.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ciccirya είπε

Αμερικάνοι ήταν (ως εταιρεία) οι φωστήρες της Commodore.

Ναι σωστός. Περισσότερο η sega με χάλασε. 

Η Amiga λένε ίσως βγει ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...