Προς το περιεχόμενο

Systemd εκκίνηση προγράμματος


Ather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κανείς που να έχει φτιάξει .service αρχείο για user-mode που να κάνει εκκίνηση κάποια εφαρμογής με το που γίνει γραφικό login; Σε αναζήτηση πολλών ημερών στο google δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι που όντως λειτουργεί (όλες οι απαντήσεις που είδα δε με βοήθησαν). 

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε αυτό το άρθρο

https://cerebrux.net/2017/01/08/arch-linux-αυτόματη-λήψη-αναβαθμίσεων-με-systemd/

Επίσης θέλεις απαραίτητα service ή βολεύεσαι με το να γίνεται autostart η εφαρμογή που θέλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγω λίγο κι εγώ από το θέμα για να σημειώσω ότι αν σε καλύπτει αυτό που λέει ο becoming_l, τότε ξέρω ότι σίγουρα το Cinammon και το KDE σού δίνουν αυτή τη δυνατότητα να το κάνεις εύκολα μέσα από το γραφικό περιβάλλον. Αν θέλεις συγκεκριμένα service, νομίζω το καλύτερο μέρος να διαβάσεις είναι τα sacred texts, εδώ και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, htaccess είπε

Πιθανολογώ ότι με cron job (root@blabla# crontab -e) θα κάνει πιο εύκολα αυτό που θέλει. :) 

Δε νομίζω επειδή το crontab είναι αν θέλεις να κάνεις ενέργειες σε συγκεκριμένους χρόνους, πχ. κάθε 30 λεπτά ή κάθε Παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, snowflake99 είπε

Δε νομίζω επειδή το crontab είναι αν θέλεις να κάνεις ενέργειες σε συγκεκριμένους χρόνους, πχ. κάθε 30 λεπτά ή κάθε Παρασκευή

Υπάρχει και το @reboot μέσα στο cron ;)

πχ

@reboot  /home/user/Desktop/iptables.sh
@reboot  /home/user/Desktop/arptables.sh
 

Σε κάθε εκκίνηση εκτελεί τα παραπάνω.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τα οσα προταθηκαν παραπανω...
Αν θες να τρεχει κατι με gui με το που θα κανεις login, πχ το qbittorrent, μπορεις ειτε να το βαλεις στα οσα τρεχει στην εκκινηση το καθε desktop enviroment, ειτε να βαλεις το .desktop του στο ~/.config/autostart που δουλευει ανεξαρτητως de.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κατάφερα.

  1. Για να ξεκινήσει το service μόνο του, χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί στο  section [Install], η εντολή WantedBy 
  2. Κατάλογος κατάλληλος για χρήση σε απλό χρήστη είναι ~/.config/systemd/user/
  3. Σε επίπεδο χρήστη δεν μπορεί να γίνει έναρξη υπηρεσιών επιπέδου system, συνεπώς δεν μπαίνει η οδηγία requires, αλλά η after (στην περιοχή unit)
  4. Το επίπεδο (target) που δείχνει αν το δίκτυο είναι online (πχ network-online.target) δε λειτουργεί στο ασύρματο, διότι συνήθως η σύνδεση γίνεται αφού ο χρήστης έχει κάνει login στο σύστημα.
  5. Για να παρακαμφθεί το πρόβλημα αυτό χρησιμοποίησα την οδηγία ExecStartPre με την ειδική εντολή του systemd systemd-networkd-wait-online

Ήθελα να κάνω mount το onedrive με την εντολή rclone

 

Επεξ/σία από Ather
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα νιωθω χαζος που ανεφερα σαν λυση κατι που απαιτει γραφικο περιβαλλον :/
Για το onedrive μπορεις να διες και αυτο. Εδω στο debian ερχεται σετ με systemd service, αλλα δεν ξερω αν χρησιμοποιει rclone
https://github.com/abraunegg/onedrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ανασυρω το θεμα γιατι θελω τα φωτα σας. 
Γινεται με καποιον απο τους onedrive "clients" για λινουξ να επιλεγω εγω τι θα συγχρονισει? Βασικα θα με ενδιεφερε ο συγχρονισμος να γινεται μονο προς τη μια κατευθυνση, οτι δηλαδη ανεβαζω σε ενα φακελο να πηγαινει στο onedrive μου αλλα οτι εχω ηδη εκει να ΜΗΝ κατεβαινει στον φακελο τοπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το rclone sync μπορει να κανει sync προς μια κατευθυνση δηλαδη? Με βολευει γενικα, αλλα εγω θελώ να κανει sync ΠΑΝΤΑ προς μια κατευθυνση, χωρις να κανω κατι εγω. Η "εφαρμογη" που προτεινα παραπανω εχει τη δυνατοτητα για sync προς μια κατευθυνση, αλλα δεν ξερω αν μπορει να το κανει μονιμα.

https://github.com/abraunegg/onedrive/blob/master/docs/USAGE.md

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Το rclone sync μπορει να κανει sync προς μια κατευθυνση δηλαδη? Με βολευει γενικα, αλλα εγω θελώ να κανει sync ΠΑΝΤΑ προς μια κατευθυνση, χωρις να κανω κατι εγω. Η "εφαρμογη" που προτεινα παραπανω εχει τη δυνατοτητα για sync προς μια κατευθυνση, αλλα δεν ξερω αν μπορει να το κανει μονιμα.

https://github.com/abraunegg/onedrive/blob/master/docs/USAGE.md

Αν βαλεις τις καταλληλες παραμετρους στο configuration file , προφανως και θα το κανει μονιμα. Στο λινκ που εβαλες μιλαει για το conf. file στο τελος και εχει και ενα δειγμα του. Οι παραμετροι "upload_only" και "no_remote_delete" ειναι αυτες που σε ενδιαφερουν...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sync είναι προς μια κατεύθυνση που ο χρήστης ορίζει. Υπάρχουν και παράμετροι, πχ. εγώ χρησιμοποιώ -u η οποία σημαίνει ότι δεν θέλω να μου κάνει συγχρονισμό στο προορισμό όταν το αρχείο του προορισμού είναι νεώτερο από το αρχείο της πηγής.

Βασικά τη χρησιμοποιώ για το ημερίσιο  συγχρονισμό από το η/υ προς τα clouds μου. (google_drive,onedrive,dropbox,megabox) μέσω script που εκτελείται από το crontab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...