Προς το περιεχόμενο

Περίεργες κηλίδες στο μάτι του κουνελιού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω ένα κουνελάκι από τον Μάιο κ μόλις παρατήρησα 2 κηλίδες μέσα στ μάτι του το οποίο είναι θολό ήταν  μια χαρά κ εμφανίστηκαν ξαφνικά. Το κουνέλι είναι δραστήριο κ τρώει κανονικά. Το μόνο π παρατήρησα σαν αλλαγή συμπεριφοράς είναι ότι πλέον κάνει την τουαλέτα του παντού κ όχι στ κλουβί του. Γενικά να αναφέρω ότι είναι ελεύθερο κ έχω κ σκύλο που είναι όλη μέρα κ νύχτα μαζί. Τι μπορεί να είναι; δυστυχώς δεν έχω στην πόλη μ κτηνίατρο εξωτικών ζώων κ λόγω καραντίνας δε μπορώ να πάω σε άλλη πόλη να ψάξω. Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος που οφείλεται κ τι μπορώ να κάνω; Βάζω κ μια φωτογραφία μήπως βοηθήσει να καταλάβετε. Όποιος ξέρει να με βοηθήσει σας παρακαλώ κ ευχαριστώ εκ των προτέρων. **UPDATE με πηρε τηλ ο κτηνιατρος που ειχε μιλησει με τον συναδελφο που ειναι ειδικος και ειπε οτι ειναι απο ενα παρασιτο,κατι εγκεφαλικο κατι μου ειπε κ θα της δωσουμε μια παστα που θα εχει απο βδομαδα και κατι σταγονες για το ματι που δυστυχως δεν εχω βρει σε κανενα εφημερευον φαρμακειο σημερα,ελπιζω να βρω την Δευτερα.

IMG_20201112_000253.jpg

IMG_20201112_121109.jpg

IMG_20201112_121059.jpg

IMG_20201112_121420.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτογραφία είναι αρκετά θολή και επίσης δεν μας δείχνεις και το άλλο μάτι για να έχουμε μια πιο καλή σύγκριση.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιες ακριβώς είναι οι κηλίδες που λες.

Ένα θολό μάτι μπορεί να σημαίνει εμφάνιση καταρράκτη. Εφόσον το άλλο μάτι είναι εντάξει δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο να επιβιώνει. Δεν έχω ιδέα if that's the case όμως

Πάρε αύριο τηλέφωνο έναν κτηνίατρο και αν σου πει ότι χρειάζεται κλείσε ραντεβού και πήγαινε. Από την στιγμή που είναι για ιατρικούς λόγους δεν θα έχεις θέμα με την μετακίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κτηνίατρός μου (και των ζώων μου) έχει specialty στα κουνέλια, αλλά βρίσκεται Αθήνα. Αν δε δεις φως, πες να σου στείλω τηλ, ίσως και τηλεφωνικά να μπορεί να σε καθοδηγήσει σε ένα βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιες ακριβώς είναι οι κηλίδες που λες.

τα δυο λευκα κατω (το επανω λογικα ειναι το φως δωματιου ή φλας)

IMG-20201112-000253-jpg-0c6dd03b04976e84

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 hours ago, scullyist said:

τα δυο λευκα κατω (το επανω λογικα ειναι το φως δωματιου ή φλας)

IMG-20201112-000253-jpg-0c6dd03b04976e84

Τα επάνω είναι απ το φως σωστά, τα κάτω είναι αυτά που εμφανίστηκαν στ μάτι. 

10 hours ago, Lucifer said:

Η κτηνίατρός μου (και των ζώων μου) έχει specialty στα κουνέλια, αλλά βρίσκεται Αθήνα. Αν δε δεις φως, πες να σου στείλω τηλ, ίσως και τηλεφωνικά να μπορεί να σε καθοδηγήσει σε ένα βαθμό.

Ευχαριστώ πολύ. Την πήγα στ κτηνίατρο του σκύλου, έριξε ένα υγρό στ μάτι για να δει αν έχει κάποια γρατσουνιά ή τραυματισμό αλλά δεν είχε. Έχει έναν φίλο διδάκτωρ στ εξωτικά ζώα με ειδικότητα στην οφθαλμολογια, θα στείλει φωτογραφίες είπε, οπότε περιμένω νεώτερα. Από ότι μ είπε πάντως επειδή το μάτι δεν είναι στεγνό, δεν είναι κάποιο έλκος ή κερατιτιδα; Κάτι τέτοιο. Αναμένω νεώτερα του ελπίζοντας ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. 

12 hours ago, cthulhucarbide said:

Η φωτογραφία είναι αρκετά θολή και επίσης δεν μας δείχνεις και το άλλο μάτι για να έχουμε μια πιο καλή σύγκριση.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιες ακριβώς είναι οι κηλίδες που λες.

Ένα θολό μάτι μπορεί να σημαίνει εμφάνιση καταρράκτη. Εφόσον το άλλο μάτι είναι εντάξει δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο να επιβιώνει. Δεν έχω ιδέα if that's the case όμως

Πάρε αύριο τηλέφωνο έναν κτηνίατρο και αν σου πει ότι χρειάζεται κλείσε ραντεβού και πήγαινε. Από την στιγμή που είναι για ιατρικούς λόγους δεν θα έχεις θέμα με την μετακίνηση

Δυστυχώς δεν έχω καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας, ένα απλό κινητό της σειράς έχω. Πάντως η εικόνα αν παρατηρήσεις το τρίχωμα φαίνεται εντάξει, η θολούρα είναι στ μάτι γτ έτσι είναι αυτή τη στιγμή το μάτι. Θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια καλύτερη απλά τώρα δε θέλω να την ενοχλήσω γτ την εξεταζε αρκετή ώρα ο γιατρός κ θέλω λίγο να ηρεμησει.βαζω όμως μια το άλλο μάτι που ανέφερες. 

IMG_20201112_120407.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ο κτηνίατρος που σας είχα πει ότι επικοινώνησε με έναν ειδικό,μου είπε να πάρω σταγόνες denaclof για την μικρή κ την πάστα panacur. Οι σταγόνες ήταν για 1 βδομάδα κ η πάστα μου είπε αρχικά για 5 μέρες κ μετά μου είπε για 21.Το μάτι όμως βλέπω να χειροτερεύει. Αρχίζει κ γεμίζει όλο με αιματωμα κ οι λευκές κηλίδες δεν έχουν χαθεί. Στις 15 Δεκεμβρίου είναι η τελευταία δόση, δε ξέρω αν αργεί να φανεί βελτίωση ή όχι. Αλλά δε ξέρω τι να κανω τλκ.. 

IMG_20201201_213111.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, ευελπιστώ να βοηθάω με αυτό που θα πω.

 

Είναι ΟΛΟΙΔΙΕΣ με μια κηλίδα που είχα βγάλει στο δικό μου μάτι! Ήμουν στο στρατό τότε, και εμφανίστηκε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Με τρέξανε στο ναυτικό νοσοκομείο Κρήτης, και με κράτησαν μέσα (νταξ αυτό ίσως γιατί σαν στρατιώτη δε μπορούσαν να με στείλουν πίσω). Μου είπε ξεκάθαρα πως είναι μικρόβιο.

Σταγόνες θα έκανα, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τι και κάθε πότε. Εμένα μου κάθισε λουκούμι γιατί 10 μέρες κάθισα μέσα, και πήρα άλλες 10 αναρρωτική άρα καταλαβάινεται.

 

Προφανώς και είχα happy ending. Ευελπιστώ να έχεις και εσύ γιατί σε αυτό το σημείο με τις κοκκινίλες δεν έφτασε ποτέ.

 

Έκανα μια μικρή αναζήτηση και βρήκα αυτό το οποίο τα λέει τέλεια. Αλλά μετά αναφέρει πως αν μεταφερθεί έξω από το μάτι, επικοινωνείς πάλι με vet. Διάβαζε Google, σου μαθαίνει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι το ειδα ευχαριστω ,αλλα δεν ειναι δυστυχως αυτο κ μενα για παρασιτο μου ειπε .

22 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Του το είπες ότι χειροτερεύει;

το πηγα το ειδα,απλα ο γιατρος ο ειδικος ειναι σε αλλη πολη κ η δουλεια γινεται μεταξυ των 2 γιατρων μεσω ανταλλαγης φωτο κτλ

 

22 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το είδε από κοντά ο ειδικός ή η "διάγνωση" έγινε μόνο προφορικά? Μήπως να το πας κάπου να το δει και κάποιος άλλος?

το ειδε ο δικος μου κτηνιατρος κ παιρνει οδηγιες απο εναν ειδικο π δυστυχως ειναι σε αλλη πολη,γτ εδω που βρισκομαι δεν εχουμε καποιον.Οποτε στελνει τις φωτο κ μας λεει τι να κανουμε. :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...