Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέα beta βλέπω από Asus. Για να δούμε, βάλανε τίποτα νέο? 

Edit:  έβαλε τελικά curve optimizer η χελώνα... επιτέλους

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Νέα beta βλέπω από Asus. Για να δούμε, βάλανε τίποτα νέο?

Oι b450/x470 της Asus εξακολουθούν να είναι πιο μπροστά έχουν πάρει ήδη V2 1.1.8.0...

lPnh9mz.jpg

Oι b550/x570 ακόμα και με το σημερινό beta είναι στο v2 1.1.0.0 B/C
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους φυσιολογικές τιμές. Τώρα δοκιμάζω με 2x8
Ο φταίχτης είναι το NZXT CAM το οποίο τρώει για πλάκα 3-4 ns. Επίσης ξέχασα ότι τρέχω και έναν sql server από πίσω 😅. Όλο και κάτι θα τρώει και αυτός.

Το περίεργο είναι ότι αν δεν τρέξει το NZXT CAM το pump δεν δουλεύει σε performance mode ότι και να επιλέξω στο bios. Και αν δεν είναι σε performance mode το pump, το boost του επεξεργαστή υπολειτουργεί (διαπιστωμένο στο cpuz bench)

(μου λείπει η master μου)

3.jpg.f7dcaf878bd82c72e2a2a884d4fb5f6a.jpg 3_.jpg.58a2582a377cfc124bcf4b61396a42f2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Επιτέλους φυσιολογικές τιμές. Τώρα δοκιμάζω με 2x8
Ο φταίχτης είναι το NZXT CAM το οποίο τρώει για πλάκα 3-4 ns. Επίσης ξέχασα ότι τρέχω και έναν sql server από πίσω 😅. Όλο και κάτι θα τρώει και αυτός.

Το περίεργο είναι ότι αν δεν τρέξει το NZXT CAM το pump δεν δουλεύει σε performance mode ότι και να επιλέξω στο bios. Και αν δεν είναι σε performance mode το pump, το boost του επεξεργαστή υπολειτουργεί (διαπιστωμένο στο cpuz bench)

(μου λείπει η master μου)

3.jpg.f7dcaf878bd82c72e2a2a884d4fb5f6a.jpg 3_.jpg.58a2582a377cfc124bcf4b61396a42f2.jpg

Cam / icue / steam τρώνε από 2-3 ns το καθένα. Έπρεπε να κάνω uninstall ---> boot σε safe mode ---> manually delete όλα τα αρχεία του icue για να πέσω κάτω από 38ns σε Intel :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xoroxronis είπε

Oι b450/x470 της Asus εξακολουθούν να είναι πιο μπροστά έχουν πάρει ήδη V2 1.1.8.0...

lPnh9mz.jpg

Oι b550/x570 ακόμα και με το σημερινό beta είναι στο v2 1.1.0.0 B/C
 

Λογικά θα έχουν διαφορετικό όνομα στον agesa λόγω άλλης γενιάς, δεν σημαίνει ότι είναι πιο νεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Λογικά θα έχουν διαφορετικό όνομα στον agesa λόγω άλλης γενιάς, δεν σημαίνει ότι είναι πιο νεο

Δεν έχουν άλλο όνομα, είναι πιο νέο, βασικά είναι το τελευταίο που έχει βγει.

Spoiler

Xd1sxJ7.jpg

Να στο πω διαφορετικά, στις 2 μητρικές που έχω η b450-i έχει curve optimizer και sam.
H b550-i που είναι ακόμα στο  1.1.0.0B δεν έχει τίποτα απ τα αυτά.

https://www.hardwareluxx.de/index.php/news/hardware/mainboards/54755-amd-curve-optimizer-asus-bietet-agesa-1-1-8-0-fuer-b450-x470-mainboards.html

Spoiler

SsHVeuF.jpg

Βάζω και το videακι της amd για το curve optimizer, για όποιον δεν το έχει ήδη δει.

Spoiler

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο λογακια για το νεο bios της asus

FMAX: NOT FIXED

WHE: NOT FIXED

CURVE OPTIMIZER: ADDED (ψιλοαχρηστο για εμενα)

Αυτα δεν πιστευω να θελατε και αλλα απο την asus ,και πολυ κοουραστηκε

ps : ιδιίδια settings χειρότερα Ρολόγια σε multi ,αυτή είναι η asus που όλοι αγαπήσαμε 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βλακεία που βγάζει δύο beta σερί. Καλύτερα άλλη μια βδομάδα κ να έβγαζε κάτι σωστό. Εγώ με curve +200 δεν είμαι σταθερός. Λογικά θέλει ψάξιμο . Κάποιο core θα χρειαστεί -10 κάποιο -20 και θέλει χρόνο. Αλλά σε beta δεν υπάρχει λόγος να φας ώρες κ να αλλάξει bios μετά ,με τα γνωστά της asus. Whe .. 10 σερί tm5 να τρέξω δεν βγάζει ούτε ένα. Σε game , όμως μετά από μια ώρα είδα τέσσερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikpoth είπε

Είναι βλακεία που βγάζει δύο beta σερί. Καλύτερα άλλη μια βδομάδα κ να έβγαζε κάτι σωστό. Εγώ με curve +200 δεν είμαι σταθερός. Λογικά θέλει ψάξιμο . Κάποιο core θα χρειαστεί -10 κάποιο -20 και θέλει χρόνο. Αλλά σε beta δεν υπάρχει λόγος να φας ώρες κ να αλλάξει bios μετά ,με τα γνωστά της asus. Whe .. 10 σερί tm5 να τρέξω δεν βγάζει ούτε ένα. Σε game , όμως μετά από μια ώρα είδα τέσσερα.. 

Καταρχάς δεν σου λέει τι τιμές μπορείς να βάλεις και ποια είναι η διαβάθμιση η σωστή στις τιμές. Λίγο που ασχολήθηκα δεν με ενθουσίασε. Τα whe που έπρεπε να διορθώσουν, ούτε καν. Καλά κάνω και τους κράζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1600 if ,δεν βγάζει whe με τίποτα, από χθές βράδυ που το παιδεύω. Κακό αυτό μάλλον. Ελπίζω να θέλει κάποια bios ακόμα, όπως έγινε κ στην προηγούμενη γενιά που περιμέναμε 1/2 μήνες για σωστό bios. Αν έχω μπανάνα imc βέβαια θα δείξει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια διόρθωση για το τελευταίο bios  της asus , είναι αρκετά καλύτερο σε performance αν ασχοληθείς λίγο με curve ,είχα κάνει το λάθος να κάνω load  profile από το προηγούμενο και μάλλον τα έκανε όλα αχταρμά, το ξανά πέρασα και φαίνεται υποσχομενο.

Θέλει ψάξιμο πάντως γτ έχει αρκετή διαφορά στις τάσεις soc/vddg με το προηγουμενο

Αν διορθώσουν και τα   WHE  θα είναι σε καλό δρομο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Με γειά η καρταρα! Σούπερ!

Δοκιμασε το curve θα δεις διαφορα αλλα ανεβασε σιγα σιγα το auto overclock ξεκινά από +50 και ανέβαινε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Eνα fs με pbo manual 200/95/120 ,+100 curve -10 και μνήμες 3800

https://www.3dmark.com/fs/24140718

Τι παίρνεις σε boost (multi/single) με αυτές τις ρυθμίσεις;

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...