Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 CPU & Memory Overclocking


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Με έχει τρελάνει ρε σύ το σύστημα. Ή το bios? Όπου δίνω negative 5 δίνει ποίο πολύ τάση από το negative 10. Πχ με negative 20 πέφτει στα 0.955 . Με negative 5 πέφτει στα 0.990

Μα αυτο σου ειπα και πριν ,δεν ξερω γτ εχεις την εντυπωση οτι το μικροτερο negative σου δινει μικροτερη ταση .Διαβαζα και καποιους στο overclock.net που ελεγαν τα ιδια και απόρησα. Οσο πιο μεγαλο νουμερο βαζεις στο Nagative τοσο πιο κατω ριχνεις το curve της τασης. Οποτε ειναι λογικο αυτο βλεπεις.  Σκεψου το απλα ( - 0 + ) default εινα ιστο μηδεν οταν βαζεις Positive αυαξανει η ταση αναλογα με τον αριθμο που βαζεις οταν βαζεις negative αφαιρεις ταση παλι αναλογα με τον αριθμο που βαζεις ,ειναι το ιδιο ακριβως με το Offset.

Για εμενα η οκ ρυθμιση ειναι με -15 στα καλα cores και -10 στα κακα ,αν ξεπερασω το -20 το effective clock πεφτει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 636
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μα αυτο σου ειπα και πριν ,δεν ξερω γτ εχεις την εντυπωση οτι το μικροτερο negative σου δινει μικροτερη ταση .Διαβαζα και καποιους στο overclock.net που ελεγαν τα ιδια και απόρησα. Οσο πιο μεγαλο νουμερο βαζεις στο Nagative τοσο πιο κατω ριχνεις το curve της τασης. Οποτε ειναι λογικο αυτο βλεπεις.  Σκεψου το απλα ( - 0 + ) default εινα ιστο μηδεν οταν βαζεις Positive αυαξανει η ταση αναλογα με τον αριθμο που βαζεις οταν βαζεις negative αφαιρεις ταση παλι αναλογα με τον αριθμο που βαζεις ,ειναι το ιδιο ακριβως με το Offset.

Για εμενα οι οκ ρυθμιση ειναι με -15 στα καλα cores και -10 στα κακα ,αν ξεπερασω το -20 το effective clock πεφτει

Από αυτό το φόρουμ επηρεάστηκα γι'αυτό σε ρώτησα χθές. Λέω βλακεία έκανα, όλοι εκεί κάνουν το αντίθετο. Αλλά στα τέστ έβλεπα άλλα. Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο, το ryzen master μου βγάζει μόνο δύο πυρήνες για oc προτεινόμενα. Τον 2 και 3. Να το ψάξω ποίο διεξοδικά και για άλλον έναν από hwinfo64,task manager και cb23?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Με έχει τρελάνει ρε σύ το σύστημα. Ή το bios? Όπου δίνω negative 5 δίνει ποίο πολύ τάση από το negative 10. Πχ με negative 20 πέφτει στα 0.955 . Με negative 5 πέφτει στα 0.990

Το κάθε count είναι adaptive 3mV και 5mV.

Οπότε τα -20 counts που δίνεις είναι adaptive -0.060v και -0.100v. Δλδ θα βάλει offset -0.060v όταν πχ σερφάρεις στο internet και 0.100v όταν πχ τρέξεις CB nT ή όποτε κρίνει ο αλγόριθμος, ανάλογα τα headrooms που θα υπάρχουν και το load. Το -5 counts είναι αντίστοιχα -0.015v και -0.025v.

Λογικό δλδ αυτό που βλέπεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό με τους πυρήνες πχ που τα windows  σε cb 20 διαλέγουν πάντα έναν πυρήνα που δεν είναι ο καλύτερος, δεν βλέπω να φτιάχνει ποτέ. Έχω τρέξει ένα κάρο cb από το πρωί και πάντα δεν πέφτει το φορτίο στον 3 και 2 που είναι οι ποίο ικανοί για oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, nikpoth είπε

Πάντως αυτό με τους πυρήνες πχ που τα windows  σε cb 20 διαλέγουν πάντα έναν πυρήνα που δεν είναι ο καλύτερος, δεν βλέπω να φτιάχνει ποτέ. Έχω τρέξει ένα κάρο cb από το πρωί και πάντα δεν πέφτει το φορτίο στον 3 και 2 που είναι οι ποίο ικανοί για oc.

Βαλε απο το bios το cppc enabled,advaned/ amd cbs /nbio common/smu ,αν θυμαμαι καλα. Eγω τους εχω μοιρασει σε 4 καλου και 4 φολες ,αυτο ομως που εχει αυτο το bios ειναι οτι δεν μπορεις να προσθεσεις Mhz στο auto overclock πριν επαιζα μεχρι 5GHz τωρα πανω απο στοκ τρωω κρας

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw,τι μπορεί να φταίει όταν το single core δέν αποδίδει όπως πρέπει ενώ το multi είναι οκ;

Κούμπωσα 5800Χ στην Χ470 C7H με το 4001 beta (1.0.8.0 AGESA) και δεν μπορώ να καταλάβω αν το boost δουλεύει σωστά ή όχι.Πραγματικά ξενύχτησα και δέν έβγαλα άκρη...

Τα limits είναι 200/95/120,cppc enabled,3733ram.Δοκίμασα auto soc/vddp/vddg και καρφωτές τάσεις 1,085/1,025/1,025.LLC=auto/1.To scalar που δουλεύει καλύτερα, είναι το x4 με +100 boost.

Με PBO έβλεπα στο cpuz 650~655/6700~6750.

Με curves (-5 στους δύο πιο γρήγορους πυρήνες,-10~-20 στους πιο αργούς) πέτυχα 6900+ στο multi,άλλα το single core παραμένει χαμηλό 666~671.Δοκίμασα και το αντίθετο,μεγαλύτερο negative στους γρήγορους/μικρότερο στους αργούς άλλα το multi έπεφτε κάτω απο 6800.Το single να μήν ξεκολάει απο το 650.

Τα παράτησα,flash-αρα ξανά το bios για σιγουριά και με περιμένει δεύτερος γύρος το βράδυ.Πρίν ξεκινήσω το αυτομαστίγωμα,υπάρχει κάτι που μπορεί να μου διαφεύγει;

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν δουλειά τα bios. Σε μένα πχ δεν δουλεύουν κάποια πράγματα καθόλου. Όπως το fmax. Αν κ κάπου διάβασα ότι πλέον το συγκεκριμένο θα χρειαστεί έξτρα τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Ναι,το fmax έχει όντως πρόβλημα.Στον 3800Χ λειτουργούσε υποδειγματικά.

80αρια , θερμοκρασία βαράς σε multi στο καταχείμωνο? Η είμαι μόνος? 😂

Πέρα από την πλάκα αν δεν παίρνει 1.48/1.49v σε single ,δεν βγάζει καλύτερα νούμερα. Στο τρέχον δικό μου bios έχω ελάχιστα ποίο χαμηλή τάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikpoth είπε

80αρια , θερμοκρασία βαράς σε multi στο καταχείμωνο? Η είμαι μόνος? 😂

Πέρα από την πλάκα αν δεν παίρνει 1.48/1.49v σε single ,δεν βγάζει καλύτερα νούμερα. Στο τρέχον δικό μου bios έχω ελάχιστα ποίο χαμηλή τάση

Α...θα σε στενοχωρήσω,2x360+1x480 rad,74°C max είδα 😅

Δέν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το 1,5v όμως.Μάλλον θα αφήσω το aida και θα ξαναπιάσω το hwinfo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Με curves (-5 στους δύο πιο γρήγορους πυρήνες,-10~-20 στους πιο αργούς) πέτυχα 6900+ στο multi,άλλα το single core παραμένει χαμηλό 666~671.Δοκίμασα και το αντίθετο,μεγαλύτερο negative στους γρήγορους/μικρότερο στους αργούς άλλα το multi έπεφτε κάτω απο 6800.Το single να μήν ξεκολάει απο το 650.

Έχε μόνο στο νου σου ότι στο single το cpuz αγνοεί τα windows και το cppc και χρησιμοποιεί τον 1ο αριθμητικά πυρήνα (αν τώρα κατά τύχη ο 1ος είναι και ο "καλός" θα έχεις και καλά νούμερα, αν είναι απ τις φόλες θα έχεις κακά). Το ίδιο κάνει και το aida στο memory bench στη τιμή του cpu clock.
Θα έλεγα για single χρησιμοποίησε κάποιο άλλο bench που να κάνει χρήση των preferred/best cores για να δεις διαφορές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Έχε μόνο στο νου σου ότι στο single το cpuz αγνοεί τα windows και το cppc και χρησιμοποιεί τον 1ο αριθμητικά πυρήνα (αν τώρα κατά τύχη ο 1ος είναι και ο "καλός" θα έχεις και καλά νούμερα, αν είναι απ τις φόλες θα έχεις κακά). Το ίδιο κάνει και το aida στο memory bench στη τιμή του cpu clock.
Θα έλεγα για single χρησιμοποίησε κάποιο άλλο bench που να κάνει χρήση των preferred/best cores για να δεις διαφορές.

Αυτό δέν το γνώριζα.Οι δυνατοί πυρήνες στο κομμάτι μου είναι οι #1 και #6.Ο πρώτος (#0) μάλλον είναι φόλα, γιατί κάτω απο -10 curve έχω black screen+reset.

Κάνω παράλληλα χρήση του CB20 και SotTR για να δώ βελτιώσεις,απλά το cpuz ήταν πιο βολικό γιατί είχα μπούσουλα σε 10 δευτερόλεπτα αν είμαι σε καλό δρόμο ή όχι.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαινεται  οτι εχουμε νεο παικτη !!:D

AMD  new chipset drivers 
2.11.26.106 WHQL


Sources:
[DRIVERS] AMD Chipset / SATA (3xx / 4xx / 5xx / TRX40) - Page 3 (asus.com)

ASRock> Support

Downloads:
Link (mega.nz)
Download (asrock.com)

XDFBDXFDC.JPG

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...