Προς το περιεχόμενο

WIFI REPEATER-POWERLINE-ETHERNET


kostasgiakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην κοινότητα Θελω μια βοηθεια σχετικα με τα powerlines οποιος γνωριζει. Προσφατα εβαλα 100αρα και απλα επειδη το μοντεμ ειναι στο σαλονι ειναι λιγο δυσκολο να περασω καλωδιο ( 13μ περιπου αποσταση, με τειχο αναμεσα και πρεπει να το περασω απο το ταβανι αναγκαστηκα) και στο δωματιο προς το παρων εχω ενα wifi repeater. Επειδη δεν πολυ γνωριζω απο repeater-powerlines κλπ. Τωρα θεωρητικα απο τα 102 που μου ειπαν οτι πρεπει να πιανω,  επειδη λογικα ειναι wifi repeater πιανω τα 40-75 . Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα δω διαφορα εαν αγορασω powerlines και να βγαλω τo wifi repeater;;; ή να παω στην δυσκολη επιλογη στο να περασω καλωδιο ; Ρωταω επειδη ο τεχνικος στο τηλ μου ειπε οτι απο το powerline θα μου ερχεται κανονικα ολη η ταχυτητα. Αλλα τελικα ειδα πως αυτο που εεχω δεν ειναι powerline και ειναι wifi repeater . Σορυ για το μεγαλο κειμενο! Ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, timos81 είπε

Μόνο εγώ δεν βλέπω το κείμενο ;

Δεν σας το εμφανιζει; Εγω το βλεπω κανονικα . Καντε ενα refresh , το ξανα ανεβαζω και εγω εαν ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να είναι σε μένα δεν ξέρω , safari & chrome δεν εμφανίζει . Μήπως το έγραψες κάπου πρόχειρα το κείμενο και έγινε κάποιο λάθος στο copy paste ?

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostasgiakas είπε

Καλησπερα στην κοινότητα Θελω μια βοηθεια σχετικα με τα powerlines οποιος γνωριζει. Προσφατα εβαλα 100αρα και απλα επειδη το μοντεμ ειναι στο σαλονι ειναι λιγο δυσκολο να περασω καλωδιο ( 13μ περιπου αποσταση, με τειχο αναμεσα και πρεπει να το περασω απο το ταβανι αναγκαστηκα) και στο δωματιο προς το παρων εχω ενα wifi repeater. Επειδη δεν πολυ γνωριζω απο repeater-powerlines κλπ. Τωρα θεωρητικα απο τα 102 που μου ειπαν οτι πρεπει να πιανω,  επειδη λογικα ειναι wifi repeater πιανω τα 40-75 . Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα δω διαφορα εαν αγορασω powerlines και να βγαλω τo wifi repeater;;; ή να παω στην δυσκολη επιλογη στο να περασω καλωδιο ; Ρωταω επειδη ο τεχνικος στο τηλ μου ειπε οτι απο το powerline θα μου ερχεται κανονικα ολη η ταχυτητα. Αλλα τελικα ειδα πως αυτο που εεχω δεν ειναι powerline και ειναι wifi repeater . Σορυ για το μεγαλο κειμενο! Ευχαριστω πολυ!!!

Το διόρθωσα 😊

Καλησπερα στην κοινότητα Θελω μια βοηθεια σχετικα με τα powerlines οποιος γνωριζει. Προσφατα εβαλα 100αρα και απλα επειδη το μοντεμ ειναι στο σαλονι ειναι λιγο δυσκολο να περασω καλωδιο ( 13μ περιπου αποσταση, με τειχο αναμεσα και πρεπει να το περασω απο το ταβανι αναγκαστηκα) και στο δωματιο προς το παρων εχω ενα wifi repeater. Επειδη δεν πολυ γνωριζω απο repeater-powerlines κλπ. Τωρα θεωρητικα απο τα 102 που μου ειπαν οτι πρεπει να πιανω,  επειδη λογικα ειναι wifi repeater πιανω τα 40-75 . Η ερωτηση μου ειναι η εξης : Θα δω διαφορα εαν αγορασω powerlines και να βγαλω τo wifi repeater;;; ή να παω στην δυσκολη επιλογη στο να περασω καλωδιο ; Ρωταω επειδη ο τεχνικος στο τηλ μου ειπε οτι απο το powerline θα μου ερχεται κανονικα ολη η ταχυτητα. Αλλα τελικα ειδα πως αυτο που εεχω δεν ειναι powerline και ειναι wifi repeater . Σορυ για το μεγαλο κειμενο! Ευχαριστω πολυ!!!

Θα σου δώσω μια γρήγορη απάντηση . Επειδή έχεις 100 καλύτερα βάλε ένα Huawei AX3 Pro αγορασμένο από Κίνα δηλαδή να είναι CN version και είναι ότι πιο καλό στα λεφτά του + θα έχεις WiFi 6 για μέλλον. Θα δεις και στα 50 μέτρα την 100ρα . Σε τιμή βγαίνει στα 35-45€ , μεταφορικά και τελωνεία δεν τα γνωρίζω αυτά . Μην πάρεις μόνο global version. Τα γράφω και εδώ . Για τα repeater και τέτοια δεν τα γνωρίζω, μπορεί να σε βοηθήσουν τα παιδιά από φόρουμ . Σου πρότεινα αυτό γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερη λύση από αυτό  που ζητάς .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει και κατι της devolo και της TP link απλα επειδη το θελω σχετικα αμεσα , εχετε καμια γνωμη γι αυτες τις μαρκες; Επισης με ta powerlines θα μου μεταφερει τα 102mbbs? ή οπως στο wifi repeater θα μου βγαζει τα 40-75; Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasgiakas είπε

Εχω δει και κατι της devolo και της TP link απλα επειδη το θελω σχετικα αμεσα , εχετε καμια γνωμη γι αυτες τις μαρκες; Επισης με ta powerlines θα μου μεταφερει τα 102mbbs? ή οπως στο wifi repeater θα μου βγαζει τα 40-75; Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Tenda AC1200U, στα 40€, πιανω 93-100mbps σε καθε μερια του σπιτιου (στη 5ghz μπαντα παντα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Tenda AC1200U, στα 40€, πιανω 93-100mbps σε καθε μερια του σπιτιου (στη 5ghz μπαντα παντα)

Επειδή κι εγώ ψάχνω κάτι καλύτερο από WiFi repeater. Με το μόντεμ που ανέφερες πως γίνεται η σύνδεση χωρίς καλώδιο; το συνδέεις και μέσα από το μόντεμ κάνεις αναζήτηση να βρει το ρουτερ που θα συνδεθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Επειδή κι εγώ ψάχνω κάτι καλύτερο από WiFi repeater. Με το μόντεμ που ανέφερες πως γίνεται η σύνδεση χωρίς καλώδιο; το συνδέεις και μέσα από το μόντεμ κάνεις αναζήτηση να βρει το ρουτερ που θα συνδεθεί; 

Οχι, συνδεεις κανονικα με καλωδιο και το βαζεις σε σημειο που να μην εμποδιζει. Εγω πχ το εχω βαλει στο πιο ψηλο σημειο της κουζινας. Οι κεραιες του πιανουνε ανετα σε ολο το διαμερισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Tenda AC1200U, στα 40€, πιανω 93-100mbps σε καθε μερια του σπιτιου (στη 5ghz μπαντα παντα)

Καλησπερα , ευχαριστω για την απαντηση. Το προιον που αναφερεστε ειναι powerline ή wifi repeater ? Επισης να προσθεσω κατι που δεν ειπα στην δημοσιευση και μενα το ρουτερ μπορει να πιασει 5ghz απλα το wifi repeater που εχω μαλλον παει μεχρι 2.4 γιατι σε αυτο το σημα εχει πιασει.Προσπαθησα να βρω τον 5ghz μεσα απο το wifi repeater αλλα δεν βρηκα κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα , για να εχω ησυχο το κεφαλι μου , θα παρω καλωδιο και θα το περασω .  Απλα θελω να ρωτησω , ενα **Cat5e 15 μετρων** θα περναει ολη την ταχυτητα σωστα;; 12 μετρα ειναι η αποσταση απλα επειδη θα περναει απο πανω ταβανι και επειδη εχουν οι τοιχοι κατι γωνιες περιεργες θα προτιμησω το 15μετρο. Απλα αυτο θελω να ειμαι σιγουρος οτι θα εχω ολη την ταχυτητα και οχι -40 mbbs οπως τωρα..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...