Προς το περιεχόμενο

Sony Center Προσφορές Xperia 1 ii ,5 ii Xperia 10 ii


Spyrrrr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sony xperia   5 ii 699€    (-220€)

Sony xperia 10 ii 299€.   (-80€)

Sony xperia   1  ii 1099€ (-120€)

 

https://digitalpassion.gr/kinita-xperia/kinita/?features_hash=1-299-919-EUR_313-1199-1201-1200

 

Skoutz από 919€ , 379€ και 1199€ αντίστοιχα.

 

 

 

Επεξ/σία από Spyrrrr
αφαιρεση referral
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγάλανε τα ακουστικά που έδιναν δώρο και έριξαν λίγο την τιμή.. 

(Στο λανσάρισμα είχε πέσει για μια μέρα η τιμή στα 640 μαζί με τα ακουστικά δώρο) 

Πολύ καλό τηλέφωνο, αλλά όσο είναι πιο ακριβό από το mi10 δεν νομίζω να το πάρουν πολλοί.. 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, k_dinos είπε

Βγάλανε τα ακουστικά που έδιναν δώρο και έριξαν λίγο την τιμή.. 

(Στο λανσάρισμα είχε πέσει για μια μέρα η τιμή στα 640 μαζί με τα ακουστικά δώρο) 

Πολύ καλό τηλέφωνο, αλλά όσο είναι πιο ακριβό από το mi10 δεν νομίζω να το πάρουν πολλοί.. 

Σε ποιους τομείς είναι καλύτερο το mi10; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω απο την προηγούμενη προσφορά. Πέρα απο το περίεργο form factor που δεν είναι για όλους, και κάτι ανορθογραφίες στην κάμερα, το κινητό είναι Α-ΨΟ-ΓΟ. Παααρα πολύ καλή συσκευή, και Autofocus απο άλλο πλανητη. Στα 640 με τα ακουστικά ηταν ληστεία, στα 699, είναι έτσι και έτσι η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά φαίνεται να έχει λήξει.

Κι εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Xperia 5 ii

Η κάμερα του, η διάρκεια μπαταρίας του, ο ήχος του (μόνο λίγο πιο δυνατό θα τον ήθελα). Πρακτικά καθαρό Android και οι 3-4 εφαρμογές που έχει είναι χρήσιμες, όχι blotware (Cinema Pro, Photo Pro, Game Enhancer κλπ.

Όσο για το 21:9, για εμένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Διαβάζω περιοδικά πληροφορικής σε pdf και λόγω του 21/9 χωράει σε landscape ολόκληρη τη σε σελίδα 3 στηλών. Έχω γλυτώσει το zoom out, το scroll δεξιά αριστερά κλπ.

Το μόνο που σκέφτομαι αν θα ήταν καλύτερα να είχα αγοράσει Xperia 1 ii. Πόσο καλύτερη θα ήταν η εμπειρία με την 4Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή σκέφτομαι την  αγορά μιας sony συσκευής αν μπορούσαν κάτοχοι xperia 1 ii και 5 ii να πουν μια σύντομη γνώμη απ' την εμπειρία τους για τη συσκευή τους θα με βοηθούσε πολύ.Τα βασικά που με προβληματίζουν με τα sony είναι το service τους (πολύ σημαντικό να έχεις επίσημο αξιόπιστο service αν και όταν το χρειαστείς), η ταχύτητα των update (δεν γνωρίζω πόσο γρήγορα αναβαθμίζονται με security και ΟS updates) και επίσης η έλλειψη αξεσουάρ (θήκες,τζαμακια, ζελατίνες κλπ) από Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Spyrrrr είπε

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή σκέφτομαι την  αγορά μιας sony συσκευής αν μπορούσαν κάτοχοι xperia 1 ii και 5 ii να πουν μια σύντομη γνώμη απ' την εμπειρία τους για τη συσκευή τους θα με βοηθούσε πολύ.Τα βασικά που με προβληματίζουν με τα sony είναι το service τους (πολύ σημαντικό να έχεις επίσημο αξιόπιστο service αν και όταν το χρειαστείς), η ταχύτητα των update (δεν γνωρίζω πόσο γρήγορα αναβαθμίζονται με security και ΟS updates) και επίσης η έλλειψη αξεσουάρ (θήκες,τζαμακια, ζελατίνες κλπ) από Ελλάδα.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=114

Εδώ έχει ότι θες, μπορείς να θέσεις τους προβληματισμούς και τις απορίες σου. 

Καλό διάβασμα 😉

 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spyrrrr είπε

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή σκέφτομαι την  αγορά μιας sony συσκευής αν μπορούσαν κάτοχοι xperia 1 ii και 5 ii να πουν μια σύντομη γνώμη απ' την εμπειρία τους για τη συσκευή τους θα με βοηθούσε πολύ.Τα βασικά που με προβληματίζουν με τα sony είναι το service τους (πολύ σημαντικό να έχεις επίσημο αξιόπιστο service αν και όταν το χρειαστείς), η ταχύτητα των update (δεν γνωρίζω πόσο γρήγορα αναβαθμίζονται με security και ΟS updates) και επίσης η έλλειψη αξεσουάρ (θήκες,τζαμακια, ζελατίνες κλπ) από Ελλάδα.

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω στο myphone μπορείς να μάθεις πολύ αναλυτικά για την συσκευή.

Προσωπικά το αγόρασα με την προσφορά του Κωτσόβολου που πραγματικά άξιζε.Το κοιτούσα εδώ και καιρό αλλά η αρχική τιμή του ήταν απογοητευτική.

Η διαστάσεις του είναι λίγο για να τις συνηθίσεις αλλά είναι θέμα χρόνου να μην το καταλαβαίνεις.

Μπαταρία πολύ καλή διαχείριση, ήχος πολύ ποιοτικός ( όντως θα μπορούσε να είναι λίγο πιο δυνατός), οθόνη πραγματικά κόσμημα, γρήγορο, φωτογραφική πάρα πολύ καλή (το βράδυ κατά την γνώμη μου θέλει λίγο ψάξιμο με τις ρυθμίσεις),η selfie είναι το αδύνατο σημείο, ταχύτητα φόρτισης ικανοποιητική αν και προέρχομαι από realme x2 pro που η ταχύτητα φόρτισης ήταν από άλλον πλανήτη, headphone jack πολύ βολικό.

Έλλειψη αξεσουάρ είναι όντως πολύ μεγάλο πρόβλημα,καλό θα είναι αν αποφασίσει κάποιος να το πάρει να παραγγείλει πιο μπροστά θήκη και τζαμακι από έξω.

Επίσης να μην περιμένει κάποιος συχνότητα updates όπως πχ στα Xiaomi,πήρε αρχές του μηνός ένα security, οπότε νομίζω θα είναι λίγα και καλά 😀 στο Xperia!!!

Συγνώμη για το μεγάλο Post.

Επεξ/σία από ZaxasK
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Σε ποιους τομείς είναι καλύτερο το mi10; 

Μέγεθος οθόνης, μπαταρία, ασύρματη φόρτιση + Reverse wireless charging, υπέρυθρες, αλλά το κυριότερο: ΤΙΜΗ

Υστερεί σε επέκταση χωρητικότητας με SD.

Αυτά είναι τα αντικειμενικά  κριτήρια

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10396&idPhone2=10082

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Μέγεθος οθόνης, μπαταρία, ασύρματη φόρτιση + Reverse wireless charging, υπέρυθρες, αλλά το κυριότερο: ΤΙΜΗ

Υστερεί σε επέκταση χωρητικότητας με SD.

Αυτά είναι τα αντικειμενικά  κριτήρια

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10396&idPhone2=10082

Σίγουρα υπάρχουν αρκετά πράγματα για σύγκριση μεταξύ των δύο.

Νομίζω το μέγεθος οθόνης όμως δεν πρέπει να είναι ένα από αυτά,αν έγραφες διαφορές ποιότητα οθόνης θα έλεγα ναι είναι μέτρο σύγκρισης και νομίζω υπερτερεί το sony,το μέγεθος της είναι ας πούμε γούστο του καθενός,πως βολεύει.

Θα μπορούσες να γράψεις και την διαφορά στην μονή sim του mi10 εναντίον της διπλής η και την αδιάβροχοποίηση του Xperia.

Στην μπαταρία αν βλέπεις μόνο την χωρητικότητα ναι είναι παραπάνω του mi 10 στην διαχείριση της μπαταρίας είναι το θέμα,νομίζω είναι πολύ κοντά στην μπαταρία.

Συμφωνώ για την ασύρματη φόρτιση που είναι πολύ βολικό πράγμα (την δοκίμασα στο mi9 μου) όπως και οι υπέρυθρες.

Όσο για την τιμή αυτήν την στιγμή έχεις δίκαιο αλλά αν δεις πόσο είχε όταν βγήκε το mi 10 (στην Ελλάδα πάντα) θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά στις αρχικές τιμές αλλά με την προσφορά που το πήραν σχεδόν όλοι οι κάτοχοι του Xperia 😀 ειναι πάρα πολύ καλή επιλογή.Για την τιμή που υπήρχε στην αρχή στα 900-1000 ευρώ δεν αξίζει η αγορά,όπως και του mi10  στα 750-800(προσωπική άποψη πάντα και μην παρεξηγηθω το mi 10 είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο,απλά έχουν και τα δύο τα καλά και τα καλά τους .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, ZaxasK είπε

Σίγουρα υπάρχουν αρκετά πράγματα για σύγκριση μεταξύ των δύο.

Νομίζω το μέγεθος οθόνης όμως δεν πρέπει να είναι ένα από αυτά,αν έγραφες διαφορές ποιότητα οθόνης θα έλεγα ναι είναι μέτρο σύγκρισης και νομίζω υπερτερεί το sony,το μέγεθος της είναι ας πούμε γούστο του καθενός,πως βολεύει.

Θα μπορούσες να γράψεις και την διαφορά στην μονή sim του mi10 εναντίον της διπλής η και την αδιάβροχοποίηση του Xperia.

Στην μπαταρία αν βλέπεις μόνο την χωρητικότητα ναι είναι παραπάνω του mi 10 στην διαχείριση της μπαταρίας είναι το θέμα,νομίζω είναι πολύ κοντά στην μπαταρία.

Συμφωνώ για την ασύρματη φόρτιση που είναι πολύ βολικό πράγμα (την δοκίμασα στο mi9 μου) όπως και οι υπέρυθρες.

Όσο για την τιμή αυτήν την στιγμή έχεις δίκαιο αλλά αν δεις πόσο είχε όταν βγήκε το mi 10 (στην Ελλάδα πάντα) θα διαπιστώσεις ότι δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά στις αρχικές τιμές αλλά με την προσφορά που το πήραν σχεδόν όλοι οι κάτοχοι του Xperia 😀 ειναι πάρα πολύ καλή επιλογή.Για την τιμή που υπήρχε στην αρχή στα 900-1000 ευρώ δεν αξίζει η αγορά,όπως και του mi10  στα 750-800(προσωπική άποψη πάντα και μην παρεξηγηθω το mi 10 είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο,απλά έχουν και τα δύο τα καλά και τα καλά τους .

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις, δεν τα έγραψα όλα γι αυτό έβαλα και το link με την σύγκριση.

 Θα κάνω όμως κάποιες παρατηρήσεις:

Για την οθόνη, κάνοντας πρόχειρους υπολογισμούς το Mi10 ενώ έχει περίπου 3% μεγαλύτερο μήκος σαν συσκευή έχει περίπου 25% περισσότερη επιφάνεια οθόνης.

Η οθόνη του Xperia είναι 120hz έναντι 90hz του mi10, έχει και περισσότερα pixels και για αυτό θεώρησα ότι σε συνδυασμό με τη μικρότερη μπαταρία θα έχει λιγότερη διάρκεια ανάμεσα στις φορτίσεις.

Σε μια εβδομάδα περίπου θα αρχίσουν οι εκπτώσεις και είναι πολύ πιθανό να δούμε κάποια επιπλέον έκπτωση με πόντους σε τράπεζες. Τα προηγούμενα χρόνια ήταν 20% και αν τηρήσουν την παράδοση το Μi10 θα έρθει περίπου 480€ από τις μεγάλες αλυσίδες κι η διαφορά με την τιμή της τωρινής προσφοράς (700€) του Xperia θα είναι +45%

 Ίσως τα βλέπω έτσι γιατί δεν πρόλαβα την προηγούμενη προσφορά στα 640€ με δώρο τα ακουστικά αξίας 150€. Αν ήταν και τα 2 στα 500€ ίσως διάλεγα το Xperia, αλλά αν το δεις σαν vfm συμφέρει το Mi10.

Το ότι μόλις κυκλοφόρησε το xperia δεν το δικαιολογεί, αφού φοράει τον ίδιο επεξεργαστή. Δλδ αν το κυκλοφορούσε με τον 855 θα έπρεπε να το συγκρίνουμε με τις τιμές των περσυνών ναυαρχίδων?

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις, δεν τα έγραψα όλα γι αυτό έβαλα και το link με την σύγκριση.

 Θα κάνω όμως κάποιες παρατηρήσεις:

Για την οθόνη, κάνοντας πρόχειρους υπολογισμούς το Mi10 ενώ έχει περίπου 3% μεγαλύτερο μήκος σαν συσκευή έχει περίπου 25% περισσότερη επιφάνεια οθόνης.

Η οθόνη του Xperia είναι 120hz έναντι 90hz του mi10, έχει και περισσότερα pixels και για αυτό θεώρησα ότι σε συνδυασμό με τη μικρότερη μπαταρία θα έχει λιγότερη διάρκεια ανάμεσα στις φορτίσεις.

Σε μια εβδομάδα περίπου θα αρχίσουν οι εκπτώσεις και είναι πολύ πιθανό να δούμε κάποια επιπλέον έκπτωση με πόντους σε τράπεζες. Τα προηγούμενα χρόνια ήταν 20% και αν τηρήσουν την παράδοση το Μi10 θα έρθει περίπου 480€ από τις μεγάλες αλυσίδες κι η διαφορά με την τιμή της τωρινής προσφοράς (700€) του Xperia θα είναι +45%

 Ίσως τα βλέπω έτσι γιατί δεν πρόλαβα την προηγούμενη προσφορά στα 640€ με δώρο τα ακουστικά αξίας 150€. Αν ήταν και τα 2 στα 500€ ίσως διάλεγα το Xperia, αλλά αν το δεις σαν vfm συμφέρει το Mi10.

Το ότι μόλις κυκλοφόρησε το xperia δεν το δικαιολογεί, αφού φοράει τον ίδιο επεξεργαστή. Δλδ αν το κυκλοφορούσε με τον 855 θα έπρεπε να το συγκρίνουμε με τις τιμές των περσυνών ναυαρχίδων?

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου και για την προσφορά του Κωτσόβολου που πραγματικά με εξέπληξε και το αγόρασα χωρίς να το σκεφτώ (βοήθησαν και η 12 άτοκες) και ότι το mi10 είναι πολύ καλή συσκευή,για την τιμή το ανέφερα απλά γιατί του mi10 έχει διαμορφωθεί και ψιλό κατασταλάξει σε κάποια πιο λογικά επίπεδα είτε γιατί την ακυρώνει η ίδια η Xiaomi με καινούργια μοντέλα τα οποία τα βγάζει με την σέσουλα είτε γιατί έχει περίπου 8 μήνες πιο πόλους στην πλάτη του.

Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι μετά από 3 βδομάδες χρήσεις του Xperia ότι είναι μια πάρα πολύ ποιοτική συσκευή,με τα υπόλοιπα όπως το mi note 10 της γυναίκας  και ένα OnePlus Nord που έχω να μοιάζουν πραγματικά σαν  tablet 😀.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spyrrrr είπε

Παιδιά καλημέρα.

Επειδή σκέφτομαι την  αγορά μιας sony συσκευής αν μπορούσαν κάτοχοι xperia 1 ii και 5 ii να πουν μια σύντομη γνώμη απ' την εμπειρία τους για τη συσκευή τους θα με βοηθούσε πολύ.Τα βασικά που με προβληματίζουν με τα sony είναι το service τους (πολύ σημαντικό να έχεις επίσημο αξιόπιστο service αν και όταν το χρειαστείς), η ταχύτητα των update (δεν γνωρίζω πόσο γρήγορα αναβαθμίζονται με security και ΟS updates) και επίσης η έλλειψη αξεσουάρ (θήκες,τζαμακια, ζελατίνες κλπ) από Ελλάδα.

'Εχω αφήσει εδώ ένα review για το τηλέφωνο.

https://www.skroutz.gr/s/24924040/Sony-XPERIA-5-II-128GB-Black.html#sku_review_864992

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...