Προς το περιεχόμενο

Parallels


C(r)y

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγοράστηκε τελικά το Parallels και επιβεβαιώνω ότι είναι απλά πολύ μπροστά σε σχέση με το Fusion.

Μια ερώτηση γιατί έχω θέμα με το Docker Desktop. Αν κάποιος το εχει κάνει να παίξει και πως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, svizi είπε

Αγοράστηκε τελικά το Parallels και επιβεβαιώνω ότι είναι απλά πολύ μπροστά σε σχέση με το Fusion.

Μια ερώτηση γιατί έχω θέμα με το Docker Desktop. Αν κάποιος το εχει κάνει να παίξει και πως.

καλά έκανες. ξεχνάς τώρα οτιδήποτε σε προβληματίζε με windows. τρέχουν παράλληλα και εξαιρετικά όλα . 

1 λεπτό πριν, skiabox είπε

Πάντως είδα ένα video στο youtube και ο τυπάς έλεγε ότι windows μέσα από parallels σε Μ1 μηχάνημα ήτανε κάργα unstable.

 εγώ μιλάω για mbp 15''  late 2016 αλλα αγοράστηκε με top specs σε όλα εκτός χωρητικότητας . οπότε αντέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πάντως είδα ένα video στο youtube και ο τυπάς έλεγε ότι windows μέσα από parallels σε Μ1 μηχάνημα ήτανε κάργα unstable.

θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2021 στις 4:38 ΜΜ, svizi είπε

Μετά το trial του Parallels είπα να δοκιμάσω και VMware Fusion for Personal Use για να δω αν ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου οι οποίες θεωρώ ότι είναι περιορισμένες και κυρίως αφορούν το Visual Studio.

Σε MacBook Pro 13-inch 2020 είναι απογοήτευση. Στα πρώτα boot έδειχνε καλά σημάδια αλλά μετά όσο φόρτωνα με προγράμματα μέχρι και BSOD έφαγα. Οι ρυθμίσεις είναι 2 core, 4GB RAM. 

Αν κάποιος έχει βρει κάτι που να δουλεύει σωστά και αξιόπιστα από ρυθμίσεις please share.

Θα δοκιμάσω και Virtualbox και βλέπουμε.

Σε MacBook Pro 16 τρέχει άνετα το parallels.

Βασικά το θεωρώ τόσο καλό ώστε μπορείς άνετα να κάνεις visual studio development σε Mac πλέον.

Υπάρχει visual studio έκδοση πλέον για Mac αλλά λίγο που ασχολήθηκα είναι απλά ένα port που κάνανε πιο πολύ για marketing παρά να μπορέσεις να κάνεις σοβαρή δουλειά.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να μπορεσει το parallels για τα νεα mac με apple silicon, να μην τρεχουν απλως και μονο τα windows for arm(τι να κανουμε αυτα;;;), αλλα windows x86/x64...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Το θεμα ειναι να μπορεσει το parallels για τα νεα mac με apple silicon, να μην τρεχουν απλως και μονο τα windows for arm(τι να κανουμε αυτα;;;), αλλα windows x86/x64...

Δεν έχω arm MacBook αλλά νομίζω αυτήν την δουλειά την κάνει το Rosetta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsimposa είπε

Καλησπερα,

Εχει συγκρινει καποιος αποδοση μεταξυ σπασμενου και αυθεντικου parallels?υπαρχει καμια διαφορα?

Απαγορεύεται η αναφορά σε σπασμένο software στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 2:28 ΜΜ, skiabox είπε

Σε MacBook Pro 16 τρέχει άνετα το parallels.

Βασικά το θεωρώ τόσο καλό ώστε μπορείς άνετα να κάνεις visual studio development σε Mac πλέον.

Υπάρχει visual studio έκδοση πλέον για Mac αλλά λίγο που ασχολήθηκα είναι απλά ένα port που κάνανε πιο πολύ για marketing παρά να μπορέσεις να κάνεις σοβαρή δουλειά.

Ρυθμίσεις CPU, Ram. Γενικά παει καλά όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 5:26 ΜΜ, skiabox είπε

Δεν έχω arm MacBook αλλά νομίζω αυτήν την δουλειά την κάνει το Rosetta?

To rosetta εχει να κανει αποκλειστικα με το mac, καμια σχεση με windows. Το 'παλαιο' rosetta, ετρεχε προγραμματα για powerpc cpu σε mac με intel cpu, ενω το νεο rosetta, τρεχει προγραμματα για intel cpu σε mac με apple silicon cpu.

Γι'αυτο λεω, το θεμα ειναι πως θα τρεχει κανεις τα 'κλασικα' windows 10 σε mac με apple silicon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 15/11/2020 στις 10:12 ΜΜ, C(r)y είπε

Και εγώ το education είδα κάπου αλλά περιορίζεται σε 7-8 χώρες (φυσικά όχι τη δική μας) και μου είναι λιιιγο δύσκολο να βρω μαθητή college student σε κάποια απο αυτές..!!! 

Τώρα το έχω trial , ευελπιστώ στο BF μπας και το τσιμπήσω

Η έκδοση Education αν κατάλαβα σωστά αφορά το Parallels; Άρα ακόμη κι αν βρεθεί μία τέτοια άδεια, είναι εφικτή η χρήση στην Ελλάδα ή θα μπλοκαριστεί; Λογικά μιλάμε για έκδοση σταθερή που είναι μίας αγοράς κι όχι επαναλαμβανόμενης συνδρομής, οπότε μόνο τυχόν security updates για κάποιο περιορισμένο διάστημα θα είναι εφικτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...