Προς το περιεχόμενο

Επιλογή laser έγχρωμου πολυμηχανήματος


jaguar13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλω να πάρω ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα laser για το σπίτι. Θα με ενδιέφερε να παίρνει και after market toner, αν και η χρήση που θα γίνει έιναι μάλλον ελαφριά ( 3 παιδιά εργασίες για σχολείο, δασκάλα εργασίες για σχολείο σε γενικές γραμμές), οπότε μπορεί και τα original να μου κρατάνε πολύ χρόνο. Έχω δεί (και μου αρέσουν) τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/10988643/Kyocera-Ecosys-M5521cdw.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/18907235/Canon-i-Sensys-MF645Cx.html?from=account_favorites

Υπάρχει κάποιος λόγος να δώσω 70 ευρώ παραπάνω για τον canon? Από ότι είδα και οι δύο παίρνουν after market toner, ίδιες λειτουργίες εχουν, μου διαφεύγει κάτι αλλο?

Αν καποιός τα έχει ή έχει να προτείνει και κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά....

Επεξ/σία από jaguar13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε το εξης:

Ο Kyocera ως toners παιρνει σκετα δοχεια γραφιτη και εχει ξεχωριστες μοναδες τυμπανων  ενω ο canon ως toners εχει δοχεια γραφιτη με ενσωματωμενες μοναδες τυμπανων. Αν τα συμβατα τονερ στον kyocera προξενησουν ζημια στα τυμπανα, θα ειναι πιο δυσκολο να τα αντικαταστησεις (θελει κατσαβιδι), και με υψηλοτερο κοστος. Αντιθετα, αν στον canon δημιουργηθει τετοιο προβλημα, απλα αλλαζεις ολοκληρο το τονερ και ξεμπερδευεις. Απο αυτη την αποψη συμφερει να παρεις τον canon, προκειμενου να αντιμετωπισεις ευκολοτερα και φθηνοτερα τετοιο πιθανο προβλημα στο μελλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες τύμπανα εννοείς το drum? Και α δεν είναι αναλώσιμο; Ανά κάποιες δεκάδες χιλιάδες σελίδες δεν το αλλάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα drum. Αναλωσιμα ειναι γενικα, αλλα στον kyocera λογω κατασκευης δεν ειναι τοσο απλο να τα αλλαξεις, φερνουν πιο πολυ σε FRU (field replaceable unit), ανταλλακτικο, παρα σε αναλωσιμο. Το θεμα ειναι να αλλαζονται στο προσδοκιμο ζωης τους και οχι νωριτερα λογω βλαβης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει τον Canon μια και είχα τις ίδιες απαιτήσεις με τον ts. Όμως δεν βλέπω να τον φέρνουν μια και είναι παλιό μοντέλο και ενώ τον αναφέρουν κάποια μαγαζιά δεν δίνουν ημερομηνία παράδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ανοίγω νέο θέμα, ποστάρω εδώ για να το παρακολουθώ.

- 10-15 σελίδες τη βδομάδα (αλλά τυγχαίνει να μείνει και αχρησιμοποιήτο για καιρό)
- Θέλω έγχρωμες εκτυπώσεις (γραφήματα κλπ) αλλά δε με απασχολεί καθόλου η εκτύπωση φωτογραφιών
- Θέλω scanner
- Τα inkjet μου έχουν βγάλει την πίστη
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...