Προς το περιεχόμενο

ακουστικά Philips Fidelio X2HR 110€


Kydraen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια διεύκρινηση, τα open back ακουστικά είναι για συγκεκριμένο λόγο έτσι φτιαγμένα. Δεν είναι μειονέκτημα ή πρόβλημα το open back.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ακουστικά είναι ότι καλύτερο στην τιμή τους και μία από τις 2-3 κορυφαίες επιλογές μέχρι 200 euro.
Δεν είναι καθόλου κουραστικά, το αντίθετο μάλιστα έχουν εξαιρετικά βελούδινα μαξιλαράκια και η επαφή μέχρι και στο πάνω μέρος του κεφαλιού παραμένει μαλακή και απαλή μετά από πολλές ώρες.

Ο ήχος είναι κάτι σχετικό, αλλά τα βρίσκω αρκετά αναλυτικά όχι όπως τα Sennheiser HD 600 αλλά κοντά, με καλό μπάσο για open back, εξαιρετική περιγραφή του χώρου και καλά υψηλά, χωρίς να φτάνουν την οξύτητα των BD 990 που εμένα με ενοχλεί. Ειναι σχετικά εύκολα στην οδήγηση και δεν απαιτούν DAC ... Προσωπικά έχουν ένα fiio και πραγματικά είναι απόλαυση.
Τα χρησιμοποιώ και για Game με ένα Vmoda Boom Mic και είμαι υπερευχαριστημένος ... Τέτοιο setup <180 euro δεν φτιάχνεις.  ( φυσικά υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις .. αλλά όλα έχουν + και - )

Και για να μην τα λέω εγώ ... Philips Fidelio X2HR

Επίσης μακριά από τα X3 ... 


 

Επεξ/σία από zakailiou
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zakailiou είπε

Τα ακουστικά είναι ότι καλύτερο στην τιμή τους και μία από τις 2-3 κορυφαίες επιλογές μέχρι 200 euro.
Δεν είναι καθόλου κουραστικά, το αντίθετο μάλιστα έχουν εξαιρετικά βελούδινα μαξιλαράκια και η επαφή μέχρι και στο πάνω μέρος του κεφαλιού παραμένει μαλακή και απαλή μετά από πολλές ώρες.

Ο ήχος είναι κάτι σχετικό, αλλά τα βρίσκω αρκετά αναλυτικά όχι όπως τα Sennheiser HD 600 αλλά κοντά, με καλό μπάσο για open back, εξαιρετική περιγραφή του χώρου και καλά υψηλά, χωρίς να φτάνουν την οξύτητα των BD 990 που εμένα με ενοχλεί. Ειναι σχετικά εύκολα στην οδήγηση και δεν απαιτούν DAC ... Προσωπικά έχουν ένα fiio και πραγματικά είναι απόλαυση.
Τα χρησιμοποιώ και για Game με ένα Vmoda Boom Mic και είμαι υπερευχαριστημένος ... Τέτοιο setup <180 euro δεν φτιάχνεις.  ( φυσικά υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις .. αλλά όλα έχουν + και - )

Και για να μην τα λέω εγώ ... Philips Fidelio X2HR

Επίσης μακριά από τα X3 ... 


 

Ήρθαν τα δικά μου χθες και μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με ότι είπες, είναι εξαιρετικά άνετα, τρέχουν στο λάπτοπ μου και με το παραπάνω (δεν έχω εξωτερικό dac η κάρτα ήχου, ακόμα τουλάχιστον) και ο ήχος τους είναι πάρα πολύ καλός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχω open back HD598SR αν είχα χρήματα αυτήν την στιγμή θα τα αγόραζα χωρίς κανέναν ενδοιασμό.

Όσοι ειδικά τα θέλουν για μουσική (παίζει και προσφορά bf tidal), σε συνδυασμό με έναν μικρό ενισχυτή ακουστικών με DAC των 70-100€ θα με θυμηθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Έχεις  καμία amp-dac σε αυτά τα λεφτά;

https://www.skroutz.gr/s/18675532/Creative-Sound-BlasterX-G6.html

https://gr.creative.com/p/b-stock/sound-blasterx-g6-b-stock

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, djuan1988 said:

Θα είναι καλύτερη η Soundblaster από την ενσωματωμένη της μητρικής μου; 

(Asus X570-E) 

https://www.asus.com/microsite/mb/rog-supremefx-gaming-audio/

Ξεκάθαρα, είχα παλαιότερα πάει από Supreme fx σε μια σχετικά απλή dedicated και η διαφορά ήταν τεράστια, φυσικά εφόσον και τα ηχεία το επιτρέπουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bill7 είπε

Ξεκάθαρα, είχα παλαιότερα πάει από Supreme fx σε μια σχετικά απλή dedicated και η διαφορά ήταν τεράστια, φυσικά εφόσον και τα ηχεία το επιτρέπουν. 

Έχω Beyerdynamic DT770 PRO, θεωρώ ότι θα δω διαφορά. Παλαιότερα ήμουν έτοιμος να πάρω ένα σετάκι από τη schiit, αλλά ποτέ δεν έκανα το βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα ακουστικά αυτά μαζί με την G6 ένα χρόνο ακριβώς. Σε όσους αρέσει η μουσική και του περισσεύουν 100-200€, μη το σκέφτεστε, είναι απόλαυση. Πάρτε και τη G6, πάρτε και με 2€ τη προσφορά  tidal και δένει το γλυκό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 6:51 ΜΜ, alexakos89 είπε

Αν τα πήρε κανείς και δεν τα θέλει ( λέω εγώ ) ας ρίξει ένα πμ

Δε το έβαλα στο καλάθι αλλά δεδομένα θα σου βγει πιο φτηνά από 110€: https://www.amazon.es/Philips-Audio-Fidelio-X2HR-Auriculares/dp/B01N5VHLUG/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vvaz2zg.jpg

 

FYI, οριακά τα ακουστικά χρειάζονται ενίσχυση σε υπολογιστή. Σε παιχνίδια κτλ. είναι μια χαρά - πολύ άνετα σε volume,  απλά σε κάποια χαμηλογραμμένα κομμάτια θα ήθελα ένα 10-20% volume παραπάνω όταν θέλω να ακούσω "δυνατά".

Πολύ άνετα αν και λίγο βαριά και πολύ καλός ήχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...