Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Review - Η επιστροφή του βασιλιά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο είναι πιο όμορφο; Ποιο είναι πιο δυνατό; 

Με απασχολεί περισσότερο το άλλο ερώτημα: ΠΟΥ διάολο θα τα συνδέσουμε; Σε 1080p monitor; Σε 4K OLED TV; Σε 480p τοστιέρα;;; 

Μια LG CX 48" ρε παιδιά θέλω...Δεν ζητάω πολλά! 😥

Επεξ/σία από whoever81
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, anamenos είπε

Οκ τι λέμε για την προσθήκη 120FPS mode το Warzone στο SX και όχι στο PS5 ακόμη? Αυτό γιατί το παρακάμτουμε?

Για να μην συνεχίσω για την κλασική μεροληπτική στάση των reviewers που θα ασχοληθούν με την έλλειψη exclusives στο αρχικό lineup του Series X(όχι άδικα) αλλά δεν έχουν αναφέρει πουθενά την μη υποστήριξη VRR, τα προβλήματα με τα expandable storage, την μη υποστήριξη ανάλυσης 1440p σε PC monitors, την μη υποστήριξη dolby vision και φυσικά το γεγονός ότι με τους controllers του PS4 δεν μπορεί κάποιος να παίξει PS5 games.

Είναι εξαιρετικό μηχάνημα το PS5 με ένα άκρως καινοτόμο controller, το οποίο προσωπικά έχω εκθειάσει, αλλά κάποια πράγματα καλά είναι να μην τα κάνουμε πάντα γαργάρα. 

Νομίζω ότι κάνεις λάθος εδώ. Έχω δει πάρα πολλά reviews και όλοι αναφέρουν όχι μόνο αυτά που λες, αλλά και την έλλειψη του quick resume σε σχέση με το Xbox και την αδυναμία μεταφοράς παιχνιδιών PS5 στο εξωτερικό σκληρό. Εν τω μεταξύ, βέβαια, όλα αυτά είναι θέματα που πιθανότατα θα προστεθούν με software updates (με εξαίρεση την υποστήριξη DS4). Οπότε, όταν λέμε ότι το Xbox αποδίδει χειρότερα απλά και μόνο επειδή το SDK του δεν είναι ώριμο, νομίζω ότι μπορούμε να δεχθούμε ότι και η Sony δεν έχει δώσει ακόμα όλα τα features που αναμένονται στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, liberostelios said:

Νομίζω ότι κάνεις λάθος εδώ. Έχω δει πάρα πολλά reviews και όλοι αναφέρουν όχι μόνο αυτά που λες, αλλά και την έλλειψη του quick resume σε σχέση με το Xbox και την αδυναμία μεταφοράς παιχνιδιών PS5 στο εξωτερικό σκληρό. Εν τω μεταξύ, βέβαια, όλα αυτά είναι θέματα που πιθανότατα θα προστεθούν με software updates (με εξαίρεση την υποστήριξη DS4). Οπότε, όταν λέμε ότι το Xbox αποδίδει χειρότερα απλά και μόνο επειδή το SDK του δεν είναι ώριμο, νομίζω ότι μπορούμε να δεχθούμε ότι και η Sony δεν έχει δώσει ακόμα όλα τα features που αναμένονται στο μέλλον.

Φίλε ειλικρινά εύχομαι να διορθωθούν άμεσα αυτά τα θέματα και για τις δύο κονσόλες για να βγουν κερδισμένοι οι gamers. Είναι όμως γενικά αποδεκτό ότι το backlash που τρώει η Microsoft για ελλείψεις ή λάθη δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο με αυτό που δέχεται η SONY, όπου πολλά θέματα είναι πιο εύκολο αποδεκτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anamenos είπε

Φίλε ειλικρινά εύχομαι να διορθωθούν άμεσα αυτά τα θέματα και για τις δύο κονσόλες για να βγουν κερδισμένοι οι gamers. Είναι όμως γενικά αποδεκτό ότι το backlash που τρώει η Microsoft για ελλείψεις ή λάθη δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο με αυτό που δέχεται η SONY, όπου πολλά θέματα είναι πιο εύκολο αποδεκτά. 

Ειλικρινά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω εικόνα για το τι γίνεται στα reviews του Xbox. Όποιες συγκρίσεις έχω δει, πάντως, νομίζω ότι είναι δίκαιες και καταδεικνύουν αρκετά τις ελλείψεις της Sony.

Σε επίπεδο fan boys, ίσως έχεις δίκιο. Κυρίως γιατί η Sony έχει πολύ περισσότερο κοινό και αυτό είναι κακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4k 30fps? γιατί άραγε... αφού είναι τόσο ισχυρή κονσόλα... τόσα τεραλφοπς... που πήγανε τόσα τεραφλοπς? αξιοποιεί τα περισσότερα στο γρήγορο φόρτωμα των 10 δευτερολέπτων? Ρε παιδιά... η έχετε χάσει επεισόδια η δεν ξέρετε τι ακριβώς λέτε...

8κ και 4κ 120fps... σε ποια παιχνίδια δε μας λέει.. tetris next gen? Ανυπομονώ να την πάρω να δω τι παντόφλα είναι εκτός από το μέγεθος της ... θα καταπιώ την ασχήμια και θα την πάρω,.. να δω το next gen Που πουλάει η σονυ.. είναι πολύ περίεργος.. δίπλα θα έχω το πισί μου που είναι πολύ ποιο αργό με τον 9900k και την trio x 2080 ti.. να δω πόσο ποιο γρήγορο είναι... 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, xavier είπε

 

απο οσο ξερω αυτο δεν εχει καμια πρακτικη σημασια...

το οτι απο οτι φαινεται μιλαμε για την πιο ισχυρη κονσολα, επισης δεν εχει μεγαλη σημασια...

η καινοτομια στο χειριστηριο ισως παιξει το ρολο της. Αλλα πανω απο ολα, για μενα το σημαντικοτερο ειναι το μιλαμε για την εταιρεια που φτιαχνει τα καλυτερα παιχνιδια... που δεν μπορεις να τα παιξεις πουθενα αλλου με την κυκλοφορια τους...

 

1)Αν δεν έχει σημασία το ότι είναι capped στα 32gbps

2) το ότι δεν υπάρχουν ακόμα τίτλοι που να αξιοποιούν ιδιαίτερα το νέο hardware του ps5,

3) του ότι μπορείς να παίξεις τα ίδια παιχνιδια day one (τουλάχιστον για 3 ακόμα χρόνια είπαν θα υποστηρίξουν το ps4) στο παλιότερο ps4 pro

4) το ότι δεν υποστηρίζει ακόμα VRR 

5) το ότι υπάρχουν πρόβλημα σε όλες τις τηλεοράσεις που έχουν 2.1 HDMI

Για πιο next gen console μιλάμε; Για αυτό που θα έρθει στο μέλλον;

Όλα αυτά με κάνουν να περιμένω για το ps5 pro ή τουλάχιστον κάποιο καιρό μέχρι να λυθούν τα προβλήματα.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 10:26 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Ωπα ώπα ώπα, μισό λεπτό, μισό μισό μισό μισό μισό γιατί το έχουμε ξεφτιλίσει πλέον, δηλαδή εάν αυτό είναι πανέμορφο και διαφορετικό, τότε το xbox τι είναι?! 

Η σχεδίαση του playstation παραπέμπει σε εποχές 90' καμία σχέση με το xbox και τον μινιμαλισμό του μέλλοντος!

Και ποιος σου ειπε εσενα οτι το καινουργιο το μοντερνο ειναι το μινιμαλ? Το ps5 παραπεμπει στο ετος 2100 ειναι υπεροχα μοντερνα σχεδιαση. Και αν διαφωνεις απλα σου λεω οτι εισαι μειοψηφια

22 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Με 80 ευρώ δε θα αγοράζουμε παιχνίδια και απλά θα κοιτάμε την κονσόλα.Άρα λογικό να ασχολούμαστε με το design.

80 δεν εχει σχεδον κανενα. Με 60 day one μπορει και κανα 2 μηνο ακομα.. oποτε κλαην.. το χειρορερο ειναι γ αυτους που καναν αγορα ps5 χωρις δισκακι. Αυτοι γλιτωσαν 100 ευρω που θα τα πληρωσουν στο 30πλασιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, prefuse είπε

1)Αν δεν έχει σημασία το ότι είναι capped στα 32gbps

2) το ότι δεν υπάρχουν ακόμα τίτλοι που να αξιοποιούν ιδιαίτερα το νέο hardware του ps5,

3) του ότι μπορείς να παίξεις τα ίδια παιχνιδια day one (τουλάχιστον για 3 ακόμα χρόνια είπαν θα υποστηρίξουν το ps4) στο παλιότερο ps4 pro

4) το ότι δεν υποστηρίζει ακόμα VRR 

5) το ότι υπάρχουν πρόβλημα σε όλες τις τηλεοράσεις που έχουν 2.1 HDMI

Για πιο next gen console μιλάμε; Για αυτό που θα έρθει στο μέλλον;

Όλα αυτά με κάνουν να περιμένω για το ps5 pro ή τουλάχιστον κάποιο καιρό μέχρι να λυθούν τα προβλήματα.

 

1) τα 32gps δεν εχουν κανενα αποτελεσμα σε καμια κονσολα...το 4:4:4 το χρειαζεσαι αν εκανες τη χρηση της τηλεορασης σας μονιτορ pc.

2-3) αν δεν ειχα παιξει το  παιχνιδι στο παρακατω βιντεο στο ps3, θα ειχα παρει ηδη κονσολα... Πάντως αυτο που βλεπω ειναι next gen...Γενικα συμφωνουμε πάντως, ratchet, returnal που εχουν ανακοινωθει αποκλειστικα για ps5 δεν ειναι λογος για εμενα να αγορασω κονσολα...Αν το god of war 2 ειναι exclusive στο ps5, τοτε επισης ειναι λογος να αγορασω τη νεα κονσολα...θα δειξει... To χειριστηριο επισης ολοι λενε πως ειναι next gen...

4-5) τα 120 fps ειναι μεγαλο παραμυθι...εδω δεν μας δινουν 60fps σε καλες αναλυσεις, θα ασχοληθουμε με τα 120(hdmi 2.1)...

 

όπως και να χει, το βασικοτερο είναι οτι μιλαμε για μια κονσολα που έχει παιχνιδια...και δεν εχει ανταγωνισμο στην κατηγορια αυτη...

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xavier είπε

1) τα 32gps δεν εχουν κανενα αποτελεσμα σε καμια κονσολα...το 4:4:4 το χρειαζεσαι αν εκανες τη χρηση της τηλεορασης σας μονιτορ pc.

2-3) αν δεν ειχα παιξει το  παιχνιδι στο παρακατω βιντεο στο ps3, θα ειχα παρει ηδη κονσολα... Πάντως αυτο που βλεπω ειναι next gen...Γενικα συμφωνουμε πάντως, ratchet, returnal που εχουν ανακοινωθει αποκλειστικα για ps5 δεν ειναι λογος για εμενα να αγορασω κονσολα...Αν το god of war 2 ειναι exclusive στο ps5, τοτε επισης ειναι λογος να αγορασω τη νεα κονσολα...θα δειξει... To χειριστηριο επισης ολοι λενε πως ειναι next gen...

4-5) τα 120 fps ειναι μεγαλο παραμυθι...εδω δεν μας δινουν 60fps σε καλες αναλυσεις, θα ασχοληθουμε με τα 120(hdmi 2.1)...

όπως και να χει, το βασικοτερο είναι οτι μιλαμε για μια κονσολα που έχει παιχνιδια...και δεν εχει ανταγωνισμο στην κατηγορια αυτη...

Δεν διαφωνώ πέρα από το next gen console.

Για να είναι κάτι next gen, -τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό- είναι να κάνει και να υποστηρίζει πράγματα, που ΔΕΝ κάνει, η προηγούμενη γενιά. 

Το χειριστήριο όπως έγραψα και εγώ το θεωρώ next gen. 

Το ότι με το ps4 pro μπορουμε να παίξουμε ακριβώς τα ίδια παιχνιδια με το ps5 γιατί να σε κάνει να πάρεις ps5. Καλύτερα δεν είναι να τα βάλω για να πάρω μια oled ή έστω μια μεγαλύτερη καλύτερη led aka FALD;

Μάλιστα απορώ, πως το τμήμα μάρκετινγκ δεν εξανάγκασε το κόψιμο των νέων παιχνιδιών από το ps4 pro για να μας εξαναγκάζει να αγοράσουμε το ps5 για να μπορούμε να παίξουμε τα νέα παιχνιδια. Ίσως να γνωρίζουν ότι υπάρχουν πολλοί hardcore gamers και ότι θα αγόραζαν ούτως η άλλως το ps5 και ας μην είναι next gen. 

Για το 120 έχεις μεγάλο δίκιο, από ότι βλέπω υπάρχει παρά πολύ μικρή υποστήριξη από παιχνιδια αν όχι μηδαμινή. Το έχουν απλά για να το διαφημίζουν και να δικαιολογούν κάπως το next gen τίτλο.

Ας ελπίσουμε ότι στο επόμενο ps5 pro ή όπως θα το ονομάσουν, να έχουν λυθεί όλα αυτά και να υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι τίτλοι παιχνιδιών σε 4Κ 120.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 10:26 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Ωπα ώπα ώπα, μισό λεπτό, μισό μισό μισό μισό μισό γιατί το έχουμε ξεφτιλίσει πλέον, δηλαδή εάν αυτό είναι πανέμορφο και διαφορετικό, τότε το xbox τι είναι?! 

Η σχεδίαση του playstation παραπέμπει σε εποχές 90' καμία σχέση με το xbox και τον μινιμαλισμό του μέλλοντος!

ε και;

AMSTRAD GX4000

SEGA GENESIS με όλα τα εξτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/11/2020 στις 12:28 ΠΜ, lactate είπε

Εγώ που θα πάρω ps5 (μη έχοντας κονσόλα μετά το ps2) για να παίξω πολλα παιχνίδια του ps4 και μετα οτι βγει για το 5 κανω λαθος;

Ε; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/11/2020 στις 10:16 ΜΜ, squall69 είπε

Απλά πανέμορφο....μπράβο στη σονυ που τόλμησε κάτι διαφορετικό!

LoL. Σαν ιμιτασιόν Alienware είναι, το όμορφο που το είδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...