Προς το περιεχόμενο

Η FAA επιτρέπει στο Boeing 737 Max να επιστρέψει στην ενεργό δράση - εφόσον περάσει νέες δοκιμές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, alphay είπε

Λέει μια παροιμία "Κάλλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομα". 

Αυτό. Και για αυτούς που λένε ότι έλα μωρέ κανείς δεν βλέπει τον τύπο του αεροπλάνου μετά από αυτό τον χαμό που έγινε με το ΜΑΧ να είστε σίγουροι ότι το έχει μάθει και η κουτσή Μαρία.

Επεξ/σία από elteo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μυαλό τους στο λογισμικό. Αυτό είναι πιο οικονομικό αυτό θα φτιαχτεί. 
Αυτό ήταν το μοναδικό πρόβλημα στο συγκεκριμένο αεροπλάνο. Ότι υπήρχαν αναφορές  πως μετά την απενεργοποίηση του αυτόματου πιλότου, ο πιλότος σήκωνε τη μούρη και το αεροπλάνο την κατέβαζε με κλίση στο έδαφος, οδήγησε  την εταιρία στο συμπέρασμα πως το λογισμικό φταίει.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gakost είπε

Λάθος έχεις καταλάβει το όλο ζήτημα. Δεν υπάρχει θέμα με τους νέους κινητήρες, δεν το κάνουν οι κινητήρες ανασφαλές

Μάλλον λάθος κατάλαβες εσύ το μήνυμά μου. Η τοποθέτηση των κινητήρων είπα ότι δημιούργησε πρόβλημα, όχι ότι οι κινητήρες είναι προβληματικοί.

spacer.png

14 ώρες πριν, gakost είπε

απλά έχει διαφορετική πτητική συμπεριφορά.

Δεν είχε "απλά" διαφορετική συμπεριφορά, είχε λάθος συμπεριφορά που φυσιολογικά θα έπρεπε να διορθωθεί σχεδιαστικά και όχι με software.

14 ώρες πριν, gakost είπε

Το MCAS μπήκε για να έχει το αεροπλάνο την ίδια συμπεριφορά με τα NG με τεχνητό τρόπο 

Το MCAS στην πράξη μπήκε για να μπαλώσει το προβληματικό hardware. Χωρίς το MCAS ήταν έως και εγκληματικό σε high power setting + high AoA για κάποιον ανυποψίαστο. Χοντρικά αυτά, δεν είμαι μηχανικός α/φ και οι γνώσεις μου περιορίζονται στη διδακτέα ύλη του ATPL. 

Anyway, το έχουμε αναλύσει ήδη αρκετά για το ύφος του forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2020 στις 6:06 ΜΜ, yiannis1991 είπε

Εμένα δεν μου έχει τύχει να αλλάξει ο τύπος αεροσκάφους τελευταία στιγμή, όταν φτάσω στην πύλη δηλαδή, αλλά πες και να αλλάξει, πως θα ξέρει ο περισσότερος κόσμος που δεν έχει ιδέα; Θα πουν "Attention please due to some last minute changes your flight 2475 will change plane type from 737-800 to 737 MAX, you know the one which fell two times due to a crap MCAS system. Thank you for your understanding"..

Your English is wrong. You mean crashed, fell doesn’t make any sense in your sentence. You either translate from Greek to English and using the wrong phrase or using google translate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...