Προς το περιεχόμενο

Μεταβολή στοιχείων απολυτηριου λυκειου


GR-HERMIT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Στο δικό σου έχεις τουλάχιστον το περιθώριο έστω και με δικηγόρο να προσφύγεις στο Δήμο και κάποια στιγμή θα γίνει η διόρθωση.Στον ΑΜΚΑ είσαι καταδικασμένος να κουβαλάς μια ζωή το λάθος τους και να εύχεσαι να μην σου κάτσει στραβή και άντε να ξεμπλέξεις.

Μπα κι εγω εμεινα με ενα Λ αντι για δυο δεν αλλαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι δεν αλλάζουν τα στοιχεία σε επίσημα έγγραφα.

Έγινε λάθος με το ΑΜΚΑ της μικρής μου και αντί για 27/11  μπήκε 24/11 κίνησα θεούς και δαίμονες δεν γίνεται λέει να μπει το σωστό. Αν ξέρει κανένας κάποια διαδικασία ας μας διαφωτίσει γιατί σίγουρα στο μέλλον κάποια στιγμή θα αντιμετωπίσει προβλήματα.

Με τον ΑΜΚΑ έχουν γίνει πολλά λάθη. Στην μητέρα μου είχαν στείλει δύο ΑΜΚΑ. Το πρώτο που έλαβε καρτελάκι ήταν λάθος η ημερομηνία γέννησης κατά 3 μήνες, το δεύτερο για το οποίο δεν έλαβε τίποτε ήταν λάθος λίγες μέρες.  Όταν έγινε υποχρεωτικό διαπιστώσαμε ότι στο ΙΚΑ είχαν το δεύτερο, ενώ εκείνη είχε πάντα μαζί της το καρτελάκι που της είχαν στείλει από το πρώτο. Επικοινωνήσαμε με την ΗΔΙΚΑ και μας είπαν δεν γίνεται να διορθωθεί πλέον. Σε ισχύ είναι το δεύτερο και να πετάξει το καρτελάκι από το πρώτο.

Στον αδελφό μου ήταν λάθος ο μήνας. Φοβήθηκε ότι όταν έρθει η ώρα για σύνταξη μήπως είχε πρόβλημα και ζήτησε να διορθωθεί. Αλλά του είπαν δεν γίνεται γιατί παντού πλέον ήταν δηλωμένο και να μην ανησυχεί. Και όντως δεν είχε κανένα πρόβλημα. Πουθενά κανείς δεν προσέχει αν η ημερομηνία γέννησης του ΑΜΚΑ ταιριάζει με αυτήν της ταυτότητας!

Κι επειδή μάλλον θα συνεχίσουν να γίνονται λάθη, θεωρώ ότι ο ΑΜΚΑ είναι πλέον ένας αριθμός που "τυχαίνει" στους περισσότερους να ταιριάζει και με την ημερομηνία γέννησης! 😄

Ξέχασα να αναφέρω ότι σε μένα στο ληξιαρχείο είναι λάθος η ημερομηνία γέννησης κατά 4 μήνες με αποτέλεσμα να αργήσει να βγει η σύνταξη, καθώς στο ληξιαρχείο δεν αλλάζει τίποτε και ποτέ! Ευτυχώς που δεν ήταν λάθος η χρονιά!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεστε με το ΑΜΚΑ, μετράει αυτό που είναι δηλωμένο στον ασφαλιστικό φορέα, στις ημερομηνίες γέννησης γίνονται πολλά λάθη σε εταιρείες και φορείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...