Προς το περιεχόμενο

Σετ εργαλείων - κασσετίνα tool box


sciroccozz7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Τρεις καστάνιες και 5 συνολικά μανέλες για καρυδάκια? Καρυδάκια τορξ και καρυδάκια σωληνωτά? Τι να τα κάνεις;

Πολύ ακριβό μου φαίνεται για σετ που έχει μόνο καρυδάκια και κατσαβίδια και με πολλά που δεν χρειάζονται

Έχει και γερμανοπολυγωνα, τα τορξ τα καρυδακια θα τα χρειαστεί άμα δουλέψει σε αυτοκίνητο, το ίδιο και τα βαθιά καρυδακια. Το σετ αυτό έχει μέχρι και τα μπουζοκλειδα και ειδικές μύτες, που πίστεψέ με θα τον βοηθήσουν πολύ στην δύσκολη στιγμή. 

Την παίρνεις από το ebay στα 130€, υπολογισε πόσο βγαίνει το κάθε τεμάχιο και μετά πες μου άμα είναι ακριβή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σημασία έχει τι δουλειές κανείς///.....μερεμέτια σπιτιού,υδραυλικα , ηλεκτρολογικά ,αυτοκίνητο .......

αν θες να κανείς υδραυλικά βασικά είναι οι τσιμπίδες  Πχ και συνήθως θέλεις 2

το αναφέρω ενδεικτικά γιατί πολλές φορές αγοράζουμε κάτι και δεν χρησιμιποιειται όποτε παίρνουμε τα απαραίτητα και καλής ποιότητας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλες αυτές οι κασετίνες έχουν μέσα ένα μάτσο παπαριες, που το 90% δεν χρειάζονται και είναι μουφα σε ποιότητα, παιδικά εργαλεία, σπανε με το παραμικρό και είναι άχρηστα. 

Αν θέλετε με ακούτε, έχω χαλασει και χαλάω πολλά €€€ σε εργαλεία, έχω ότι υπάρχει, από κατεδάφιση κτηρίου 😋 μέχρι μικρόδουλειές, έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες επώνυμες και μη γιατί λόγω δουλειάς όλα περνάνε πρώτα από τα χέρια μου 

Οι περισσότερες εργασιες στο σπίτι (ερασιτεχνικά πάντα) χρειάζονται:

πένσα, κόφτη, μυτοτσιμπιδο, Καμινετο (φλογιστρο όπως το λένε μερικοί 😋) κατσαβίδια ένα καλό σετ με μεγεθη και μυτες μπόλικες, ένα σετ καστανιες, κλειδιά Νο5 μέχρι 20 αντε 22 μέγεθος,μετρο σπαστό και μετρόταινία, ένα καλό αλφαδι, σφυρί, καλεμι (μικρό και λίγο μεγαλύτερο), ένα πιστόλι σιλικονης, μια πριονολαμα, μερικές σπατουλες με διαφορετικά μεγέθη για κανένα στοκαρισμα κτλπ  και αντε 2-3 σφικτηρακια και 2 τσιμπιδες για υδραυλικές εργασιες (αν ξέρετε να τις δουλέψετε 😁) και γάντια εργασίας μην χαλάσετε τα δάκτυλα σας. 

Αυτά σας καλύπτουν κατά πολύ για οικιακές εργασίες μεγάλης γκάμας. 

Τώρα για μηχανήματα, ένας τροχός, ένα μικρό σκαπτικο και είστε οκ. 

Μάρκες:ανάλογα πόσα €€€ θέλετε να χαλάσετε. 

Τα εργαλεία που σας είπα παραπάνω βολεύουν για αρκετές υδραυλικές, ηλεκτρικές, ξυλουργικες κτλπ εργασίες. Είναι ευρείας γκάμας. 

Αν θεωρείται ότι πχ υδραυλικα δεν κάνετε ποτέ γιατί δεν το έχετε, δεν παίρνετε τσιμπιδες, Καμινετο κτλπ 

Αγοράστε με βάση τι εργασίες κάνετε. 👍

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Όλες αυτές οι κασετίνες έχουν μέσα ένα μάτσο παπαριες, που το 90% δεν χρειάζονται και είναι μουφα σε ποιότητα, παιδικά εργαλεία, σπανε με το παραμικρό και είναι άχρηστα. 

Αν θέλετε με ακούτε, έχω χ😁αλασει και χαλάω πολλά €€€ σε εργαλεία, έχω ότι υπάρχει, από κατεδάφιση κτηρίου 😋 μέχρι μικρόδουλειές, έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες επώνυμες και μη. 

Οι περισσότεροι για εργασιες στο σπίτι (ερασιτεχνικά) χρειάζονται

πένσα, κόφτη, μυτοτσιμπιδο, Καμινετο (φλογιστρο όπως το λένε μερικοί 😋) κατσαβίδια ένα καλό σετ με μεγεθη και μυτες μπόλικες, ένα σετ καστανιες, κλειδιά Νο5 μέχρι 20 αντε 22 μέγεθος,μετρο σπαστό και μετρόταινία, ένα καλό αλφαδι, σφυρί, καλεμι (μικρό και λίγο μεγαλύτερο), ένα πιστόλι σιλικονης, μια πριονολαμα, μερικές σπατουλες με διαφορετικά μεγέθη για κανένα στοκαρισμα κτλπ  και αντε 2-3 σφικτηρακια και 2 τσιμπιδες για υδραυλικές εργασιες (αν ξέρετε να τις δουλέψετε 😁) και γάντια εργασίας μην χαλάσετε τα δάκτυλα σας. 

Αυτά σας καλύπτουν κατά πολύ για οικιακές εργασίες μεγάλης γκάμας. 

Τώρα για μηχανήματα, ένας τροχός, ένα μικρό σκαπτικο και είστε οκ. 

Μάρκες:ανάλογα πόσα €€€ θέλετε να χαλάσετε. 

Τα εργαλεία που σας είπα παραπάνω βολεύουν για αρκετές υδραυλικές, ηλεκτρικές, ξυλουργικες κτλπ εργασίες. Είναι ευρείας γκάμας. 

μόνο σκαλωσιές δεν ανεφερες.  😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

μόνο σκαλωσιές δεν ανεφερες.  😁😁

Ήταν το επόμενο στάδιο 😋 χαχα

Παντως αν τα βάλεις κάτω αυτά που είπα (σε νορμάλ μάρκες πάντα) πάνε μέχρι 150-200€ και κάνεις πολλά είδη εργασιών 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ήταν το επόμενο στάδιο 😋 χαχα

Παντως αν τα βάλεις κάτω αυτά που είπα (σε νορμάλ μάρκες πάντα) πάνε μέχρι 150-200€ και κάνεις πολλά είδη εργασιών 

συμφωνώ

εγώ όλα τα χρόνια δεν είχα μια σκάλα της προκοπής για εξωτερικές δουλειές όποτε κτυπησα μια 3+3=6 μετρων 

 στα βασικά εργαλεία θα έβαζα για εξωτερικά βαψίματα(τοίχους μάντρες) ένα αεροπιστολο (έχω πάρει ένα από το Λερου 7 χρόνια ) γι πλαστικά χρώματα είναι μανούλα...εγώ το χρησιμοποιώ και εσωτερικά απλα μονώνω παράθυρα πόρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Θα πάρεις μια mannesmann 215 συλλογή, έχει τα πάντα για τον ερασιτέχνη, δεν έχει την ποιότητα της snap on αλλά δεν είναι και φτηνό κινεζική. Κάνε μια αναζήτηση να δεις τι έχει μέσα, θα σε βγάλει πολλές φορές από την δύσκολη θέση. 

Καλή κασετίνα αλλά περισσότερο για επαγγελματία και όχι για ερασιτέχνη.

5 ώρες πριν, sciroccozz7 είπε

κατεληξα να παρω τα εργαλεια που θελω μεμονομενα.στα χρηματα βγαινουν καμποσο παραπανω απο τη κασετινα.

ολα ειναι μαρκας TOTAL.την εταιρια την εχω ακουστα αλλα μεχρι εκει.δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

ξερει καποιος να μου πει αν ειναι αξιοπιστα και αν αξιζουν?

Για ερασιτέχνη μια μια χαρά είναι.Προσωπικά Κινέζικα χρησιμοποιώ και δεν με έχουν προδώσει ποτέ.Τι να πάθει ένα δράπανο ή ένας τροχός που το χρησιμοποιούμε μία στις τόσες να κρεμάσουμε μία κουρτίνα π.χ. Ο επαγγελματίας θα πάει σε καλό ακριβό να μην τον προδώσει και χάσει το μεροκάματο.

Επίσης το έχουμε ξαναπεί ότι και το lidl φέρνει συχνά μικρές συλογές π.χ. τρυπάνια , ή κατσαβίδια , ή μύτες , σε μικρά κουτάκια που είναι εύχρηστα λειτουργικά και μεταφέρονται εύκολα.Έχω αρκετά τέτοια.

 

29 λεπτά πριν, kostasbm είπε

μόνο σκαλωσιές δεν ανεφερες.  😁😁

Συμφωνώ με το Στέλιο αυτά που ανέφερε είναι τα βασικά για ένα ερασυτέχνη.Προσωπικά έχω περάσει σε άλλο στάδιο αν σου πω ότι πέραν των άλλων  έχω τέσσερα αλυσοπρίονα και δύο χορτοκοπτικά βενζίνης όλα λειτουργικά και άψογα συντηρημένα από εμένα.😁😎

IMG-1753.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Θα πάρεις μια mannesmann 215 συλλογή, έχει τα πάντα για τον ερασιτέχνη, δεν έχει την ποιότητα της snap on αλλά δεν είναι και φτηνό κινεζική. Κάνε μια αναζήτηση να δεις τι έχει μέσα, θα σε βγάλει πολλές φορές από την δύσκολη θέση. 

Στο σπίτι που θα τα χρειαστείς όλα αυτά τα καρυδάκια τορξ κλπ?Ακόμα και για να λύσεις δέσεις την μηχανή του αυτοκινήτου δεν θα τα χρειαστείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στο σπίτι που θα τα χρειαστείς όλα αυτά τα καρυδάκια τορξ κλπ?Ακόμα και για να λύσεις δέσεις την μηχανή του αυτοκινήτου δεν θα τα χρειαστείς.

Νομίζεις, μια κλειδαριά αυτοκίνητου από vag να πας να λύσεις θα σου χρειαστεί εργαλείο το οποίο δεν θα το βρεις εύκολα (πολυσφηνο XZN). Άμα έχεις opel και δεν έχεις τα καρυδάκια E (torx) πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές. Μέσα έχει μπουζοκλειδα, έχει Γερμανό πολύγωνα, έχει μύτες torx όπου έχουν όλα τα αυτοκίνητα, έχει ειδικές μύτες που μπορεί να σου χρειαστούν μια φορά αλλά θα τις έχεις. 

Εχεις ασχοληθεί με λύσιμο δέσιμο οτιδήποτε είναι επάνω στο αυτοκίνητο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Νομίζεις, μια κλειδαριά αυτοκίνητου από vag να πας να λύσεις θα σου χρειαστεί εργαλείο το οποίο δεν θα το βρεις εύκολα (πολυσφηνο XZN). Άμα έχεις opel και δεν έχεις τα καρυδάκια E (torx) πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές. Μέσα έχει μπουζοκλειδα, έχει Γερμανό πολύγωνα, έχει μύτες torx όπου έχουν όλα τα αυτοκίνητα, έχει ειδικές μύτες που μπορεί να σου χρειαστούν μια φορά αλλά θα τις έχεις. 

Εχεις ασχοληθεί με λύσιμο δέσιμο οτιδήποτε είναι επάνω στο αυτοκίνητο; 

Ότι είναι ένα πολύ καλό βαλιτσάκι με πολλά , καλά και χρήσιμα εργαλεία δεν το συζητάμε. (είδα ότι έχει και e-torx για το opel μου)  😍 κάτι σπάνιο , αλλά και εγώ που έχω τρέλα να μαζεύω εργαλεία μάλλον δεν θα έδινα 160 να το αγοράσω.Αγοράζω πλέον κάτι που μου λείπει και από την άλλη για κάποιον που δεν έχει ούτε 10αράκι γερμανικό ή πένσα και αποφασίζει σήμερα να ασχοληθεί με  εργαλεία είναι πολύ τραβηγμένο.

Επεξεργασία...είχα πάει σε εξωτερικό συνεργείο αυτοκινήτων το οπελ και δεν είχε e-torx να λύσει το θερμοστάτη.🤣

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Νομίζεις, μια κλειδαριά αυτοκίνητου από vag να πας να λύσεις θα σου χρειαστεί εργαλείο το οποίο δεν θα το βρεις εύκολα (πολυσφηνο XZN). Άμα έχεις opel και δεν έχεις τα καρυδάκια E (torx) πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές. Μέσα έχει μπουζοκλειδα, έχει Γερμανό πολύγωνα, έχει μύτες torx όπου έχουν όλα τα αυτοκίνητα, έχει ειδικές μύτες που μπορεί να σου χρειαστούν μια φορά αλλά θα τις έχεις. 

Εχεις ασχοληθεί με λύσιμο δέσιμο οτιδήποτε είναι επάνω στο αυτοκίνητο; 

Ναι ,κάτι έχω κάνει στα αμάξια που πέρασαν απο τα χέρια μου.Και δεν θα έδινα τόσα € προκαταβολικά για κάτι που αν και μπορεί και ίσως  να χρειαζόμουν.Ασε που δεν χάλαγαν τόσο εύκολα τα αμάξια μου αν και Ιταλικά.

Οτι θα μου άρεσε να το έχω το βαλιτσάκι δεν το συζητώ,όλοι έχουμε κόλλημα  με τα εργαλεία.Το ποσο  αναγκαίο είναι σχολιάζω εγω για χρηση στο σπίτι.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ότι είναι ένα πολύ καλό βαλιτσάκι με πολλά , καλά και χρήσιμα εργαλεία δεν το συζητάμε. (είδα ότι έχει και e-torx για το opel μου)  😍 κάτι σπάνιο , αλλά και εγώ που έχω τρέλα να μαζεύω εργαλεία μάλλον δεν θα έδινα 160 να το αγοράσω.Αγοράζω πλέον κάτι που μου λείπει και από την άλλη για κάποιον που δεν έχει ούτε 10αράκι γερμανικό ή πένσα και αποφασίζει σήμερα να ασχοληθεί με  εργαλεία είναι πολύ τραβηγμένο.

Επεξεργασία...είχα πάει σε εξωτερικό συνεργείο αυτοκινήτων το οπελ και δεν είχε e-torx να λύσει το θερμοστάτη.🤣

Ίσα ίσα που αυτός είναι που πρέπει να τα έχει όλα μαζεμένα χωρίς να ψάχνει τι είναι το καθένα και τι του λείπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα είναι να παίρνεις ξεχωριστά ότι χρειάζεσαι ή να έχεις 2-3 εξειδικευμένα πακετάκια (π.χ ένα για λαπτοπ, άλλο για το αυτοκίνητο).


Άλλες ανάγκες έχει ένας ερασιτέχνης τεχνικός υπολογιστών/ λαπτοπ, άλλες κάποιος που κάνει υδραυλικά άλλες κάποιος που ασχολείται με αυτοκίνητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasisxask είπε

Ίσα ίσα που αυτός είναι που πρέπει να τα έχει όλα μαζεμένα χωρίς να ψάχνει τι είναι το καθένα και τι του λείπει. 

τη TOTAL σαν μαρκα τη γνωριζεις φιλε?ειναι αξιοπιστα η κατω του μετριου?

βρηκα καποια σετ που μου χρειαζονται απο τη συγκεκριμενη εταιρια και προτιμω να παρω κατι πιο επωνυμο (οχι βεβαια beta η wurth) παρα κατι κινεζιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, sciroccozz7 είπε

τη TOTAL σαν μαρκα τη γνωριζεις φιλε?ειναι αξιοπιστα η κατω του μετριου?

βρηκα καποια σετ που μου χρειαζονται απο τη συγκεκριμενη εταιρια και προτιμω να παρω κατι πιο επωνυμο (οχι βεβαια beta η wurth) παρα κατι κινεζιες

Όχι δεν την γνωρίζω, τα έχεις δει από κοντά; ανέβασε τα σετ που βρήκες. 

Κοίτα και τα force πολύ τίμια εργαλεία (στα καρυδάκια τουλάχιστον). Τα χρησιμοποιούν και επαγγελματίες. 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...