Προς το περιεχόμενο

Keyboard


Cr4zyc4t3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα πληκτρολογιο για προγραμματισμο (φυσιολογικες τιμες μεχρι και τα 50) 

Γνωριζω οτι εδω δεν ειναι το καταλληλο μερος για να κανω αυτην την ερωτηση αλλα θα ηθελα την γνωμη απο προγραμματιστες που οντως χρησιμοποιηουν ενα πληκτρολογιο ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα Logitech K310 GR Washable. Με άσπρα πλήκτρα με μαύρο φόντο πίσω, δουλεύεις και σε σκοτεινό περιβάλλον, και επιπλέον αντέχει να τρως κιόλας. Βασικά δεν γίνεται να προγραμματίζεις; χωρίς να τρως και να πίνεις ταυτόχρονα!

😄

 

Επεξ/σία από solarpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zynif είπε

ο topic starter φαντάζομαι πως εννοεί ένα εργονομικό πληκτρολόγιο για τυφλό σύστημα

Με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο μπορείς να γράφεις τυφλά, δεν χρειάζεσαι να είναι ¨εργονομικό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 11:06 ΜΜ, Cr4zyc4t3 είπε

Καλησπερα,

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα πληκτρολογιο για προγραμματισμο (φυσιολογικες τιμες μεχρι και τα 50) 

Γνωριζω οτι εδω δεν ειναι το καταλληλο μερος για να κανω αυτην την ερωτηση αλλα θα ηθελα την γνωμη απο προγραμματιστες που οντως χρησιμοποιηουν ενα πληκτρολογιο ολη μερα.

Μέχρι 50 €, δύσκολα να πάρεις κάτι έτοιμο και καλό.

Επίσης, μην ακούς για όσους λένε ότι δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο ειδικό. Προφανώς δεν έχουν χρησιμοποιήσει κάτι καλό. Αλλά με 50 €, δεν θα βρεις τίποτα έτοιμο. Πάνω από 150€. 

Εάν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, δες μήπως φτιάξεις κάτι μόνος σου που παίζει να σου έρθει γύρω στα 50€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Μέχρι 50 €, δύσκολα να πάρεις κάτι έτοιμο και καλό.

Επίσης, μην ακούς για όσους λένε ότι δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο ειδικό. Προφανώς δεν έχουν χρησιμοποιήσει κάτι καλό. Αλλά με 50 €, δεν θα βρεις τίποτα έτοιμο. Πάνω από 150€. 

Εάν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, δες μήπως φτιάξεις κάτι μόνος σου που παίζει να σου έρθει γύρω στα 50€. 

Γιατί πάνω από 150€?

Εγώ πέτυχα στα 50€ το hyper x alloy fps με blue switches και είναι τούμπανο μηχανικό ειδικά για τα λεφτά του. Αν εξαιρέσεις ότι δεν είναι RGB έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Επίσης στα 90€ έχω στη δουλειά πάλι με blue switches ένα της coolermaster εδώ και 4 χρόνια

Οπότε βρίσκεις και κάτω από 150€

ts όπως είπαν όλοι γράφεις κώδικα και με turbo x των 5€

Με τα μηχανικά έχεις καλύτερο feeling, feedback οπότε και θεωρητικά από τα παραπάνω μπορεί να γλυτώσεις καμία τενοντίτιδα

Από εκεί και πέρα δοκιμάζεις διακόπτες που σε βολεύουν σε αίσθηση και ακουστική

Τα 50€ πάντως είναι οριακά για μηχανικό της προκοπής

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Γιατί πάνω από 150€?

Γιατί, για εμένα, τόσο πάνε τα καλά. Όπου καλά σημαίνει δυνατότητα για ασύρματη σύνδεση, καλό προγραμματισμό πλήκτρων, καλή αίσθηση, και καλό form factor. Π.χ., leopold. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδέα περί τύπων πληκτρολογίων δίνει και αυτό το άρθρο: http://www.ergopedia.ca/ergonomic_concepts/Mechanical_Keyswitches_Membrane_Keyswitches_and_Scissor_Switch_Membrane_Keyswitches_Ergonomic_Considerations.html

Παίζει ρόλο η αίσθηση του πληκτρολογίου, ο ήχος που κάνει, αν μένει σταθερό στη θέση του για ώρα! Κάποιοι παραπάνω έθεσαν το θέμα για το υλικό κατασκευής και το αν προγραμματίζονται ή όχι. Νομίζω ότι δεν τα παραβλέπουμε αυτά αλλά είναι το σύνολο που μετράει, η αίσθηση πάνω από όλα, γιατί ο προγραμματισμός απαιτεί πολλές ώρες πληκτρολόγησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, solarpower είπε

 

Παίζει ρόλο η αίσθηση του πληκτρολογίου, ο ήχος που κάνει, αν μένει σταθερό στη θέση του για ώρα! Κάποιοι παραπάνω έθεσαν το θέμα για το υλικό κατασκευής και το αν προγραμματίζονται ή όχι. Νομίζω ότι δεν τα παραβλέπουμε αυτά αλλά είναι το σύνολο που μετράει, η αίσθηση πάνω από όλα, γιατί ο προγραμματισμός απαιτεί πολλές ώρες πληκτρολόγησης!

Ακριβώς. Και όταν κανείς επενδύσει σε καλό πληκτρολόγιο, τότε θα αρχίσει να εκτιμάει το τι προσφέρουν τα καλά πληκτρολόγια. Και μετά πάμε στα ποντίκια. 

Πάνω σε αυτό το θέμα, έχει κανείς χρησιμοποιήσει το πληκτρολόγιο που έχει έναν κύλινδρο στο κάτω μέρος του, ο οποίος κύλινδρος χρησιμοποιείται ως ποντίκι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Μέχρι 50 €, δύσκολα να πάρεις κάτι έτοιμο και καλό.

Επίσης, μην ακούς για όσους λένε ότι δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο ειδικό. Προφανώς δεν έχουν χρησιμοποιήσει κάτι καλό. Αλλά με 50 €, δεν θα βρεις τίποτα έτοιμο. Πάνω από 150€. 

Εάν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, δες μήπως φτιάξεις κάτι μόνος σου που παίζει να σου έρθει γύρω στα 50€. 

Τι εννοείς να φτιάξει κάτι μόνος του; Και από πότε είναι αρνητικό που ένα πληκτρολόγιο δεν έχει RGB? Προσωπικά για πληκτρολογιση, δεν έχω καμία προτίμηση σε μηχανικό έναντι non mechanic. Σπιτι εχω mechanical. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Τι εννοείς να φτιάξει κάτι μόνος του; 

Υπάρχουν kits που αγοράζεις το main body, τους διακόπτες, και τα πλήκτρα ξεχωριστά, και φτιάχνεις μόνος σου το πληκτρολόγιο. Βέβαια, όσο "φτιάχνεις μόνος σου" μπορεί να θεωρηθεί το να πάρεις έτοιμο το main body. 

10 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Και από πότε είναι αρνητικό που ένα πληκτρολόγιο δεν έχει RGB?

Sorry, αλλά που ακριβώς είπα εγώ ότι είναι αρνητικό εάν ένα πληκτρολόγιο δεν έχει RGB και με ρωτάς αυτή την ερώτηση; 

 

Γενικά, που εγώ ανέφερα κάτι με RGB για πληκτρολόγια; Φαντάζεστε ό,τι θέλετε ορισμένοι, απλά και μόνο για να ξεκινήσετε διαφωνίες; 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Υπάρχουν kits που αγοράζεις το main body, τους διακόπτες, και τα πλήκτρα ξεχωριστά, και φτιάχνεις μόνος σου το πληκτρολόγιο. Βέβαια, όσο "φτιάχνεις μόνος σου" μπορεί να θεωρηθεί το να πάρεις έτοιμο το main body. 

Sorry, αλλά που ακριβώς είπα εγώ ότι είναι αρνητικό εάν ένα πληκτρολόγιο δεν έχει RGB και με ρωτάς αυτή την ερώτηση; 

Γενικά, που εγώ ανέφερα κάτι με RGB για πληκτρολόγια; Φαντάζεστε ό,τι θέλετε ορισμένοι, απλά και μόνο για να ξεκινήσετε διαφωνίες; 

Δεν πήγαινε το RGB σε σένα γλυκό μου αγόρι, αλλά γενικά στο θέμα αναφέρθηκε από τον @tsofras. Απλά δεν έκατσα να κάνω 2ο ρεφερενσ γιατί φαντάστηκα ότι σε όποιον διάβασε το θέμα θα καταλαβαίνε που πήγαινε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...