Προς το περιεχόμενο

Seagate Εξωτερικός σκληρός δίσκος 3.5" Expansion 10TB 169,90 € ΠΛΑΙΣΙΟ


georgebi1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 δίσκους seagate πήρα φέτος, και οι 2 βγήκαν μάπα. Ήταν και οι 2 5tb από διαφορετική παρτίδα, πάρα πολλά error blocks και μπορούσες να γράψεις μόνο τα πρώτα ~300gb. Αν πάρετε τρέξτε όσα τεστ μπορείτε για να βεβαιωθείτε ότι δουλεύει μια χαρά. Εγώ τελικά επέστρεψα και τον 2ο και πήρα WD,  και μετά από  checks φαίνεται μια χαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λίγο ψάξιμο στο reddit αρκετοί λένε ότι μέσα βρήκαν είτε Barracuda Pro είτε Ironwolf Pro κ ένας Exos x10, έχει κανείς πληροφορίες να μας πει?

Προσοχή ο 8αρης λένε ότι έχει τον απλό barracuda που είναι smr

Επεξ/σία από badasszoro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, panos7 είπε

Σε nas τον βάζουμε αφοβα;

Τι χρήση του κάνεις και ποιο έχεις?

Εάν είναι απλή "αποθήκη"/media streaming τον βάζεις ανετοτατα.

Εάν έχεις τρομερές απαιτήσεις ίσως να κοιτούσες κάποιο άλλον.

Πάντως εγώ έχω 2 ίδιους(ο ένας βγήκε από αυτόν του θέματος, ο άλλος από το άλλο κουτί της seagate με τα usb 3.0*) σε nas και με βαριά χρήση (studio φωτογραφίας με 2 χρήστες -2*1000αρη lan- editing σε δαυτους δεν βγαίνει δουλειά.Αλλα μιλάμε για χιλιάδες σβησογραψιματα σε καταλόγους ΚΟΚ).

Τώρα ως προσφορά, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο(και πέρσυ το πλαίσιο νομίζω τον είχε βγάλει στην ίδια τιμή).

*Επιπλέων με ελάχιστα περισσότερα αγοράζεις αυτόν με τα usb που είναι τρομερά βολικά+ σου κάνουν κάποιο δώρο (πέρυσι ήταν 3 μήνες suitα adobe, φέτος νομίζω σου δίνουν χώρο στο cloud στο outlook).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο 8αρης δεν αποτελει προσφορα, δεν εχουμε διαφορα απο την αγορα αξια θεματος 140 εχει και με 138 παιρνει κανεις τον hub που ειναι και καλυτερος.

Ο 10αρης αποτελει προσφορα. Οποτε μενει το τοπικ με τον 10αρη.

Κουβεντα μονο για τον 10αρη παρακαλω, εφυγαν τα σχολια που ηταν για τον μικρο αφου δεν αποτελει ουτε τυπικα προσφορα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, @topos είπε

Τι χρήση του κάνεις και ποιο έχεις?

Εάν είναι απλή "αποθήκη"/media streaming τον βάζεις ανετοτατα.

Εάν έχεις τρομερές απαιτήσεις ίσως να κοιτούσες κάποιο άλλον.

Πάντως εγώ έχω 2 ίδιους(ο ένας βγήκε από αυτόν του θέματος, ο άλλος από το άλλο κουτί της seagate με τα usb 3.0*) σε nas και με βαριά χρήση (studio φωτογραφίας με 2 χρήστες -2*1000αρη lan- editing σε δαυτους δεν βγαίνει δουλειά.Αλλα μιλάμε για χιλιάδες σβησογραψιματα σε καταλόγους ΚΟΚ).

Τώρα ως προσφορά, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο(και πέρσυ το πλαίσιο νομίζω τον είχε βγάλει στην ίδια τιμή).

*Επιπλέων με ελάχιστα περισσότερα αγοράζεις αυτόν με τα usb που είναι τρομερά βολικά+ σου κάνουν κάποιο δώρο (πέρυσι ήταν 3 μήνες suitα adobe, φέτος νομίζω σου δίνουν χώρο στο cloud στο outlook).

Δεν έχω ακομα αλλα σκεφτομαι να παρω synology 118 (1bay) ή 218 (2 bay).

 

Η χρήση του θα είναι πανω στο router για να μοιραζω μεσω powerline ταινιες κλπ σε 4k tv (με nvidia shield). Τιποτα ιδιαιτερο. σωστά;

Η αλλη λύση για δισκο ειναι ενας elements που έχει λευκους wd (red λενε οτι ειναι)

Edit: Εσυ λες πανω στη usb του nas αν καταλαβα καλα. Εγω εννοω να τον ανοιξω και να τον βάλω εσωτερικο στο nas.

Επεξ/σία από panos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panos7 είπε

Δεν έχω ακομα αλλα σκεφτομαι να παρω synology 118 (1bay) ή 218 (2 bay).

Η χρήση του θα είναι πανω στο router για να μοιραζω μεσω powerline ταινιες κλπ σε 4k tv (με nvidia shield). Τιποτα ιδιαιτερο. σωστά;

Η αλλη λύση για δισκο ειναι ενας elements που έχει λευκους wd (red λενε οτι ειναι)

Μέσω powerline εάν -δεν το ψάξεις τρομερα- θα έχει 100αρη ethernet το οποίο συζητάμε για ~10mb/s.Κανενα θέμα δεν θα έχεις με τον δισκο, επιπλέων μιλάμε για μεγάλα αρχεία που δεν τρώει ζόρια ο σκληρός δίσκος.

Υ.γ2 Εάν έχει 5gh το router(και η συσκευή που streamaρει) και είναι σχετικά κοντά πιθανότατα να έχεις καλύτερη ταχύτητα μέσω wifi

Δες και τον red που λες, όμως και αυτοί είχαν βγει με smr.

Υ.γ 2Εάν το router σου έχει θέση για usb ίσως να μην χρειαστείς καν το nas για την χρήση που περιγράφεις.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, @topos είπε

Μέσω powerline εάν -δεν το ψάξεις τρομερα- θα έχει 100αρη ethernet το οποίο συζητάμε για ~10mb/s.Κανενα θέμα δεν θα έχεις με τον δισκο, επιπλέων μιλάμε για μεγάλα αρχεία που δεν τρώει ζόρια ο σκληρός δίσκος.

Δες και τον red που λες, όμως και αυτοί είχαν βγει με smr.

Υ.γ Εάν το router σου έχει θέση για usb ίσως να μην χρειαστείς καν το nas για την χρήση που περιγράφεις.

Εχω ήδη (2ο) router τοπικα με usb δισκο 1tb και παιζω ταινιες τώρα. Με wifi βλεπω τον δισκο και τον φορτωνω με ταινιες από το pc.

Στο 1ο modem router που παιρνει την συνδεση (και ειναι συνδεδεμενο με το pc) θελω να κουμπωσω το nas για να εχω σε ολο το σπιτι. Με το powerline δεν εχω θεμα. εχει καλές ταχυτητες που το εχω μετρησει (δεν θυμαμαι τωρα ακριβως).

Το router που θελω να τον βαλω ειναι fritz 7590. Οτι χειροτερο σε nas με usb.

 

 

7 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Τελικά η πρόσφορα είναι για να τον ξεντεριασουμε για το δίσκο που εχει μέσα :P

Ακριβώς.

Επεξ/σία από panos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν 3 χρονια πηρα εναν intenso 4ΤΒ. Τον ξεντεριασα οπως λετε για να τον εχω "εσωτερικο". Ε, χαλασε με 50 ωρες λειτουργιας σε κανενα χρονο και ουτε, αν δεν τον ειχα ανοιξει θα μπορουσα να τον αλλαξω. Μετανιωσα οσο δεν παει που τον εβγαλα. Απο τοτε τους 3-4 εξωτερικους που εχω παρει τους αφηνω ετσι. Ετσι και αλλιως με το usb3.0 πιανεις 120-150ΜΒ/σ δεν υπαρχει θεμα. Για ελαχιστες χρησεις πλεον τον "χαλας".

 

Εχετε την στραβη στο μυαλο σας σε καθε περιπτωση. Δεν θα τυχαινει παντα, αλλα ολα ειναι στο παιχνιδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Πριν 3 χρονια πηρα εναν intenso 4ΤΒ. Τον ξεντεριασα οπως λετε για να τον εχω "εσωτερικο". Ε, χαλασε με 50 ωρες λειτουργιας σε κανενα χρονο και ουτε, αν δεν τον ειχα ανοιξει θα μπορουσα να τον αλλαξω. Μετανιωσα οσο δεν παει που τον εβγαλα. Απο τοτε τους 3-4 εξωτερικους που εχω παρει τους αφηνω ετσι. Ετσι και αλλιως με το usb3.0 πιανεις 120-150ΜΒ/σ δεν υπαρχει θεμα. Για ελαχιστες χρησεις πλεον τον "χαλας".

Εχετε την στραβη στο μυαλο σας σε καθε περιπτωση. Δεν θα τυχαινει παντα, αλλα ολα ειναι στο παιχνιδι.

Έχεις απολυτο δικιο. Χανεται αυτοματα η εγγυηση και οτι και να γινει μετά την εγγυηση θα λες τι θα γινοταν αν δεν τον ανοιγα.

Αυτο με το ανοιγμα παιζει παρα πολυ με τους elements που έχουν μεσα λευκους wd που εχουν specs των red.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και υπάρχουν προβλήματα με το shucking αλλά γενικώς ότι είναι 8 η 10 η παραπάνω συνήθως μέσα έχει "καλό" δίσκο. Κ αυτό γιατί οι μεγάλες αυτές εταιρίες δεν φτιάχνουν "κακούς" δίσκους σε τέτοια μεγάλη χωρητικότητα..Σε μικρής χωρητικότητας δίσκους όπως ο κλασικός intenso που όλοι έχουμε δεν συμφέρει να κάνεις shuck..Αλλά είναι πλέον πολύ γνωστό άθλημα το shucking και όντως υπάρχουν δίσκοι μέσα που αν τους αγόραζες ξεχωριστά θα πλήρωνες διπλάσια τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...