Προς το περιεχόμενο

Seagate Εξωτερικός σκληρός δίσκος 3.5" Expansion 10TB 169,90 € ΠΛΑΙΣΙΟ


georgebi1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τι θα πει κακος δισκος και καλος; Μια χαρα δισκος ηταν υποτιθεται ο 4ρης που λεω. Τα δεδομενα με χιλια ζορια τα πηρα (3 μηνες πηρε η αντιγραφη), τον δισκο ομως τον πεταξα μαζι και τα 100 ευρω. Την ιδια χρονικη στιγμη-επιπεδο τεχνολογιας,  οσο μεγαλυτερος ειναι ενας hdd τοσο πιο ευαισθητος σε ζημια αφου το μεγεθος των platters ειναι ιδιο, επομενως οσο μεγαλυτερος=περισσοτερα πλατερς και περισσοτερες κεφαλες. Αρα περισσοτερες πιθανοτητες για βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Τι θα πει κακος δισκος και καλος; Μια χαρα δισκος ηταν υποτιθεται ο 4ρης που λεω. Τα δεδομενα με χιλια ζορια τα πηρα (3 μηνες πηρε η αντιγραφη), τον δισκο ομως τον πεταξα μαζι και τα 100 ευρω. Την ιδια χρονικη στιγμη-επιπεδο τεχνολογιας,  οσο μεγαλυτερος ειναι ενας hdd τοσο πιο ευαισθητος σε ζημια αφου το μεγεθος των platters ειναι ιδιο, επομενως οσο μεγαλυτερος=περισσοτερα πλατερς και περισσοτερες κεφαλες. Αρα περισσοτερες πιθανοτητες για βλαβη.

Καλός εννοώ enterprise level drive η high performance desktop drive είτε nas

Πχ ο Barracuda Pro 10tb είναι high performance desktop 7200rpm  έχει 256 cache είναι cmr 5 χρόνια εγγύηση κ μόνος του κοστίζει τα διπλάσια

Ο Ironwolf Pro 10tb είναι Nas based 7200rpm έχει 256 cache είναι cmr 5 χρόνια εγγύηση με 3ετη data recovery service μόνος του κοστίζει 340 €

Κακός εννοώ τον ST4000DM000 που είναι αυτός που είχα και εγώ στον 4αρη intenso ο οποίος είναι 5900 rpm 64mb cache 2 χρόνια εγγύηση

Γενικά είναι λαχείο οι εξωτερικοί, και να τους έχεις σε θήκες και να ανεβάζουν 55 βαθμούς σε κάποια φάση θα κλαταρουν.

Είναι αναλόγως και την χρήση που τον κάνει ο καθένας, αν κάποιος τον έχει ρίξει κάτω 10 φορές και μετά πάει και γράφει ένα review και λέει χάλασε, δεν μου λέει κάτι.

Δεν ξέρω αν βοηθάω με αυτά που λέω αλλά όντως το shucking μπορεί να αποδειχτεί λίρα 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, badasszoro είπε

Καλός εννοώ enterprise level drive η high performance desktop drive είτε nas

Πχ ο Barracuda Pro 10tb είναι high performance desktop 7200rpm  έχει 256 cache είναι cmr 5 χρόνια εγγύηση κ μόνος του κοστίζει τα διπλάσια

Ο Ironwolf Pro 10tb είναι Nas based 7200rpm έχει 256 cache είναι cmr 5 χρόνια εγγύηση με 3ετη data recovery service μόνος του κοστίζει 340 €

 

Και εχει εναν απο αυτους τους 2 μεσα ο του θεματος; Δε  νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Και εχει εναν απο αυτους τους 2 μεσα ο του θεματος; Δε  νομιζω...

Σίγουρος δεν είναι κανένας, και γω όταν έκανα πρώτη φορά shuck τους my book 8tb δεν ήξερα τι θα βρω, το έψαξα αρκετά και από πολλά φόρουμ είτε θα είχε μέσα κανονικό wd red είτε white label αντίστοιχης ποιότητας, εν τέλει είχε white label δίσκο ezaz pmr helium filled με 256 cache.

Τώρα τις τελευταίες μέρες που το ψάχνω για τους seagate expansion βρήκα αυτά που είπα.. Ένας τυπάς ( έχει κ βίντεο στο youtube) σε seagate expansion desktop 16tb βρήκε Seagate Exos που είναι Enterprise 7200 rpm 256 cache 5 χρόνια εγγύηση.

Σε έναν φόρουμ από αρκετούς που πήραν τον 10αρη expansion σε περσινή προσφορά παραθέτω λινκ

https://forums.redflagdeals.com/best-buy-seagate-expansion-10tb-desktop-external-hard-drive-steb10000400-229-99-2396422/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panos7 είπε

Δεν έχω ακομα αλλα σκεφτομαι να παρω synology 118 (1bay) ή 218 (2 bay).

Η χρήση του θα είναι πανω στο router για να μοιραζω μεσω powerline ταινιες κλπ σε 4k tv (με nvidia shield). Τιποτα ιδιαιτερο. σωστά;

Η αλλη λύση για δισκο ειναι ενας elements που έχει λευκους wd (red λενε οτι ειναι)

Edit: Εσυ λες πανω στη usb του nas αν καταλαβα καλα. Εγω εννοω να τον ανοιξω και να τον βάλω εσωτερικο στο nas.

Εγώ θα σου πρότεινα Elements ή Βοοκ από WD..

Επίσης Seagate/WD εξωτερικού σου αλλάζουν και σκέτο δίσκο να στείλεις + στην χειρότερη κράτα το κουτί, ξαναβάλτον μέσα και στείλτον πίσω για αλλαγή..

Επεξ/σία από jmirko15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έψαχνα μάλλον για ironwolf για επικείμενη αγορά nas αξίζει η προσφορά αυτή; Αν όντως έχει τον barracuda pro διαβάζω καλά reviews 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Επειδή έψαχνα μάλλον για ironwolf για επικείμενη αγορά nas αξίζει η προσφορά αυτή; Αν όντως έχει τον barracuda pro διαβάζω καλά reviews 

Επειδή και εγώ το έψαξα για να το κάνω nas, σχετικά με τον barracuda pro δεν ξέρω κάτι με φοβίζει. 

Πλέον ψάχνω σε mybook ή elements για shucking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω εγώ κάτι που δεν κατάλαβα (αν ίσως είναι off topic), τι τεστ και διαγνωστικά πρέπει κάποιος να "τρέξει" στον νέο εξωτερικό hdd του όταν τον πάρει? Και γιατί? Προσανατολίζομαι στο να τον χρησιμοποιήσω για εξωτερικό ως έχει σε iMac (οπότε το "ξεντέριασμα" δεν έχει νόημα). Δεν έχω καταλάβει τι δίσκο μπορεί να περιέχει πάντως... Πιο πολλές πιθανότητες για CMR από ότι για SMR? Επίσης, σαν εξωτερικός είναι πολύ σημαντικός να είναι CMR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιο οικονομικο ΝΑS θα μπορουσε να μπει αυτος ?

Εχετε να προτεινετε καποιο με 2 θεσεις, γρηγορο κι ευκολο στη χρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Τον έχει πάρει κανείς να μας πει τελικά τι έχει μέσα ?

αν μπορούμε να το δούμε από κάποιο serial no που θα έχει η συκευασία του (μιας και τον περιμένω σε 1-2 μέρες) θα σου πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι εγω τον περιμενω, απλο barracuda δεν εχει παντως, μιας και ο απλος barracuda  βγαινει μεχρι 8tb

https://www.seagate.com/gb/en/internal-hard-drives/hdd/barracuda/

Επεξ/σία από bill7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2020 στις 8:50 ΜΜ, badasszoro είπε

Σίγουρος δεν είναι κανένας, και γω όταν έκανα πρώτη φορά shuck τους my book 8tb δεν ήξερα τι θα βρω, το έψαξα αρκετά και από πολλά φόρουμ είτε θα είχε μέσα κανονικό wd red είτε white label αντίστοιχης ποιότητας, εν τέλει είχε white label δίσκο ezaz pmr helium filled με 256 cache.

Τώρα τις τελευταίες μέρες που το ψάχνω για τους seagate expansion βρήκα αυτά που είπα.. Ένας τυπάς ( έχει κ βίντεο στο youtube) σε seagate expansion desktop 16tb βρήκε Seagate Exos που είναι Enterprise 7200 rpm 256 cache 5 χρόνια εγγύηση.

Σε έναν φόρουμ από αρκετούς που πήραν τον 10αρη expansion σε περσινή προσφορά παραθέτω λινκ

https://forums.redflagdeals.com/best-buy-seagate-expansion-10tb-desktop-external-hard-drive-steb10000400-229-99-2396422/

Αυτά ισχύουν δυστυχώς μόνο στην Αμερική που έχουν "right to repair", εδώ με το που βάλεις χέρι χάνεις την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...