Προς το περιεχόμενο

Ζητείται γνώστης Python για να βοηθήσει σε μεταπτυχιακό


Stavros_Fox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, μια φίλη μου έγινε δεκτή σε μεταπτυχιακό μοριακής βιολογίας και απαιτούνται γνώσεις Python. Κάνουν προβλήματα με διάφορα προγράμματα και οι απαιτήσεις αυξάνονται. Οι γνώσεις της στη γλώσσα προγραμματισμού είναι λίγες. Χρειάζεται ένα άτομο να μπορέσει να της λύσει απορίες και να της μάθει ο,τι χρειάζεται για να ανταπεξέλθει.

 

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την ύλη:

https://github.com/kantale/python_lessons/tree/master/2020_2021

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω ειναι πολλα ατομα που μπορουν να την βοηθησουν σε οτι δεν καταλαβαινει. Πρεπει η ιδια να διαβασει τον δεσμο που δεινεις και οτι δεκ καταλαβαινει ρωταει. Εκτος αν θελει ιδιαιτερα απο ενα ατομο αλλα αυτα κοστιζουν

Επεξ/σία από k33theod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μια ματια που εριξα στο gh φαινονται σχετικα βατα αυτα που κανει. Η ερωτηση μου ειναι αν εχει προσπαθησει να εξηγησει στον καθηγητη πως δεν εχει τις γνωσεις, μηπως μπορεσει ο ανθρωπος να την βοηθησει ή να της πει απο που να ξεκινησει ή ακομα και να υπαρξει μια κατανοηση σε πιθανα λαθη/καθυστερησεις στις ασκησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως να μην έπαιρνε το εν λόγω μεταπτυχιακό αφού δεν είχε τις προαπαιτούμενες γνώσεις...και άντε τώρα μπορεί να βρεθούν πολλοί και διάφοροι να δώσουν 1 χέρι ,αύριο μεθαυριο που θα βγει στην αγορά και δεν θα ξέρει ποιος θα φταίει...

Αυτό το λέω γιατί πρόκειται για μεταπτυχιακό - όχι για εργασία στο τελευταίο εκπαιδευτικό ίδρυμα - που αύριο μεθαύριο θα κοτσάρει τον τίτλο Msc και θα το παίζει μούρη....και κάπως έτσι έχουμε γεμίσει με Msc,Phd (Dr) και δεν ξέρουν την τύφλα τους...ο άλλος είχε 2 μεταπτυχιακά και δεν μπορούσε να κάνει εγκατάσταση MSSql Server τοπικά στον υπολογιστή του...

 

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λέτε και σας ευχαριστώ πολύ, ναι θα την ενδιέφερε ιδιαίτερο μάθημα, προφανώς μέσω Η/Υ. Είναι πεπεισμένη πως αυτό είναι το καλύτερο για αυτή, άρα δεν θα το αμφισβητήσω.

Όποιος νομίζει πως μπορεί να τη βοηθήσει, με το αζημειωτο, παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα!

 

Ευχαριστώ και πάλι για την καλή σας πρόθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, masteripper είπε

ο άλλος είχε 2 μεταπτυχιακά και δεν μπορούσε να κάνει εγκατάσταση MSSql Server τοπικά στον υπολογιστή του...

ΟΚ, επειδή δεν το καταλαβαίνω αυτό το επιχείρημα. Με ποια αντικειμενική βάση και με ποια εκπαιδευτικά κριτήρια, συσχετίζονται οι απαραίτητες γνώσεις για να αποκτήσει κανείς μεταπτυχιακό (θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς γενικά), με τις ικανότητες για να εγκαταστήσει ένα τυχαίο εμπορικό προϊόν/εργαλείο; 

Επίσης, για τι είδους μεταπτυχιακό λες; Γενικά; Θέλω να πιστεύω όχι. Εάν όχι, σε τι **ακριβώς** πεδίο; 

3 ώρες πριν, masteripper είπε

και κάπως έτσι έχουμε γεμίσει με Msc,Phd (Dr) και δεν ξέρουν την τύφλα τους

Επίσης, επειδή δεν καταλαβαίνω αυτή τη απαξίωση της εκπαίδευσης, πώς **ακριβώς** αξιολόγησες το επίπεδο των ανθρώπων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό και κατέληξες ότι δεν ξέρουν την τύφλα τους; Μπορείς να εξηγήσεις την διαδικασία που ακολούθησες για να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Επίσης, επειδή δεν καταλαβαίνω αυτή τη απαξίωση της εκπαίδευσης, πώς **ακριβώς** αξιολόγησες το επίπεδο των ανθρώπων με μεταπτυχιακό και διδακτορικό και κατέληξες ότι δεν ξέρουν την τύφλα τους; Μπορείς να εξηγήσεις την διαδικασία που ακολούθησες για να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα; 

Καλώς ή κακώς ξέρω αρκετά άτομα με "χαρτιά"...αλλά η γνώση τους είναι επιπέδου..."διάβασα ακριβώς ότι χρειαζόταν για να πάρω το πτυχίο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, masteripper είπε

Καλώς ή κακώς ξέρω αρκετά άτομα με "χαρτιά"...αλλά η γνώση τους είναι επιπέδου..."διάβασα ακριβώς ότι χρειαζόταν για να πάρω το πτυχίο".

Εδώ όμως υπάρχει μία μεγάλη απόκλιση. Από εκεί που λες: 

6 ώρες πριν, masteripper είπε

και κάπως έτσι έχουμε γεμίσει με Msc,Phd (Dr) και δεν ξέρουν την τύφλα τους

καταλήγεις ότι δεν "έχουμε γεμίσει" αλλά κάποιοι που εσύ ξέρεις είναι έτσι. Να φανταστώ πως και αυτοί που ξέρεις έχουν MSc και όχι PhD, σωστά; 

Επίσης, το ποια θα είναι η γνώση τους για να πάρουν το πτυχίο, μπορεί να το γνωρίζει κάποιος που μπορεί να αξιολογήσει τις ικανότητες τους για να πάρουν το πτυχίο. Αφενός, τι ακριβώς είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορείς να αξιολογήσεις την απόκτηση ενός μεταπτυχιακού και, αφετέρου, με ποια αντικειμενικά εκπαιδευτικά και επιστημονικά κριτήρια το κάνεις; 

Παρόλα αυτά όμως, δεν απαντάς στην ερώτηση: 

3 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Με ποια αντικειμενική βάση και με ποια εκπαιδευτικά κριτήρια, συσχετίζονται οι απαραίτητες γνώσεις για να αποκτήσει κανείς μεταπτυχιακό (θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς γενικά), με τις ικανότητες για να εγκαταστήσει ένα τυχαίο εμπορικό προϊόν/εργαλείο; 

Επίσης, για τι είδους μεταπτυχιακό λες; Γενικά; Θέλω να πιστεύω όχι. Εάν όχι, σε τι **ακριβώς** πεδίο; 

Δηλαδή, ξεκάθαρα και απευθείας συσχετίζεις έναν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών με την ικανότητα ενός να χρησιμοποιεί ένα εμπορικό εργαλείο: 

6 ώρες πριν, masteripper είπε

ο άλλος είχε 2 μεταπτυχιακά και δεν μπορούσε να κάνει εγκατάσταση MSSql Server τοπικά στον υπολογιστή του...

Οπότε, με ποια αντικειμενική βάση και με ποια εκπαιδευτικά κριτήρια κάνεις την από πάνω συσχέτιση; 

Μία απάντηση θα βοηθούσε να κατανοήσει κανείς τις απαξιωτικές απόψεις που έξεφρασες για τα πτυχία. Φυσικά και μπορείς να μην απαντήσεις, αλλά θαρρώ ότι για να έγραψες τέτοιες απόψεις δεν έλεγες ο,τι σου κατέβαινε στο κεφάλι και όντως έχεις επιχειρήματα σοβαρά. Τα οποία επιχειρήματα θα ήθελα να ακούσω/διαβάσω. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Sacadmerde είπε

Εδώ όμως υπάρχει μία μεγάλη απόκλιση. Από εκεί που λες: 

καταλήγεις ότι δεν "έχουμε γεμίσει" αλλά κάποιοι που εσύ ξέρεις είναι έτσι. Να φανταστώ πως και αυτοί που ξέρεις έχουν MSc και όχι PhD, σωστά; 

Επίσης, το ποια θα είναι η γνώση τους για να πάρουν το πτυχίο, μπορεί να το γνωρίζει κάποιος που μπορεί να αξιολογήσει τις ικανότητες τους για να πάρουν το πτυχίο. Αφενός, τι ακριβώς είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι μπορείς να αξιολογήσεις την απόκτηση ενός μεταπτυχιακού και, αφετέρου, με ποια αντικειμενικά εκπαιδευτικά και επιστημονικά κριτήρια το κάνεις; 

Παρόλα αυτά όμως, δεν απαντάς στην ερώτηση: 

Δηλαδή, ξεκάθαρα και απευθείας συσχετίζεις έναν μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών με την ικανότητα ενός να χρησιμοποιεί ένα εμπορικό εργαλείο: 

Οπότε, με ποια αντικειμενική βάση και με ποια εκπαιδευτικά κριτήρια κάνεις την από πάνω συσχέτιση; 

Μία απάντηση θα βοηθούσε να κατανοήσει κανείς τις απαξιωτικές απόψεις που έξεφρασες για τα πτυχία. Φυσικά και μπορείς να μην απαντήσεις, αλλά θαρρώ ότι για να έγραψες τέτοιες απόψεις δεν έλεγες ο,τι σου κατέβαινε στο κεφάλι και όντως έχεις επιχειρήματα σοβαρά. Τα οποία επιχειρήματα θα ήθελα να ακούσω/διαβάσω. 

Δεν απαξιώνω χαρτιά και εγώ πτυχιούχος είμαι ...απλώς όταν θες να πάρεις 1 πτυχίο δεν σε εμποδίζει κανένας...απλώς διαβάζεις....αλλά το αν μετά το πτυχίο έχεις καταλάβει το τι σπούδασες και ότι πήρες εφόδια για να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα είναι άλλη υπόθεση.

Και κάπως έτσι γεμίζουν τα δελτία ειδήσεων με άτομα που κουβαλάνε χαρτιά και χαρτιά αλλά απο γνώσεις γιοκ.

Ξέρεις τι είναι να σου έρχεται στο "μαγαζί" ο άλλος/η με χαρτιά και περγαμηνές και σούπα και μούπες ...και να μην ξέρει να ανοίξει να γράψει 1 ερώτημα SQL...και το πιο τραγικό να το εξηγείς και να μην το πιάνει....να έχουν γουρλώσει τα μάτια, να χάσκει το στόμα 10 πήχες και να βλέπεις λες και είπα "σχεδίασε το πλάνο πτήσης από την Γη στον Άρη".....1 απλό SELECT ζήτησα, να γράψει SELECT x1,x2,x3 FROM SomeTable

.Πες μου τι να το κάνω αν κάπου , κάπως αυτό το άτομο ,διάβασε,αντέγραψε,έκλεψε,τα έκανε πλακάκια με κάποιους και πέρασε τα μαθήματα και το παίζει ο σούπερ επιστήμονας.....

Αλλά μάλλον κινείσαι σε άλλες διαστάσεις και σου εύχομαι ειλικρινά να παραμείνεις εκεί....γιατί αυτά που αναφέρω είναι βιώματα όχι θεωρίες.

Ξέρεις πως φαίνεται να έχεις τον διευθυντή να σε σταυρώνει κάθε μέρα και να σε απειλεί με απόλυση (τότε δεν είχα χαρτί) γιατί ντεμεκ δεν έχω τα προσόντα αλλά να έρχεται το σουπερ - ντουπερ στέλεχος και να συνεχίζεις εσύ να βγάζεις την δουλειά και να έχεις και δερβέναγα απάνω στο κεφάλι σου....και το χειρότερο να μην ξέρει την τύφλα του.

Τις προάλλες τσακώθηκα με έναν Dr ....το θέμα ήταν δεν μπορούσε να καταλάβει ότι όταν έχεις χιλιάδες εγγραφές βάζεις 1 φίλτρο για να περιορίσεις τις πιθανές εγγραφές και ετσι να αποφύγεις τα λάθη ...απο εκεί και πέρα ...απλώς σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα και ελπίζω να μην χρειαστεί να το ξανασυζητήσω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...