Προς το περιεχόμενο

[Laptop - ΤΕΛΟΣ] HP DB1036NV 15.6" AMD Ryzen 7-3700U/16GB/512GB SSD/Radeon RX Vega 10 @ Public - 599€


kamui

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, rospy2 είπε

Παιδιά αξίζει για προσφορά σε αυτά τα λεφτά ή να περιμένουμε για κάτι καλύτερο;

Θέλω λάπτοπ για απλή χρήση , (office, browsing, ταινίες )

Και βέβαια αξίζει και σε υπέρ καλύπτει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, xoldboyx είπε

IPS ναι.

Καλησπερα

Το ειδες καπου? Ισως διαφερει το panel αναλογα τα specs.

To λεω γιατι εγω βεπω να μην εχει ips και να ειναι ultra dim η οθονη μολις 186 nits, με μολις 50% srgb καλυψη.

Full HD TN BOE NT156FHM-N41 (BOE0687)

Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ειναι πολυ καλα για την τιμη του ειναι η αληθεια αλλα αμα ειναι να σουν βγουν και τα ματια...

Επεξ/σία από dkangel000039
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rospy2 είπε

Παιδιά αξίζει για προσφορά σε αυτά τα λεφτά ή να περιμένουμε για κάτι καλύτερο;

Θέλω λάπτοπ για απλή χρήση , (office, browsing, ταινίες )

Για απλη χρηση μπορουσες να παρεις με 400 ευρω το 3150u/8 gb με ips οθονη. Το λαπτοπ του θεματος ειναι overkill για απλη χρηση. Βεβαια και των 400 και αυτο εχουν κακη ποιοτητα κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kamui είπε

Ναι για τέτοια χρήση θα σε πάει και χρόνια...με μόνο φόβο τα υλικά που όπως είπα είναι αμφιβόλου ποιότητας και δεν ξέρω αν θα αντέξουν χρόνια. Μακάρι να βγω ψεύτης

Όταν λες αμφιβόλου ποιότητας τι εννοείς; Τι μπορεί να πάθει; Δεν εχω προηγούμενη εμπειρία με hp και δεν γνωρίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dkangel000039 είπε

Καλησπερα

Το ειδες καπου? Ισως διαφερει το panel αναλογα τα specs.

To λεω γιατι εγω βεπω να μην εχει ips και να ειναι ultra dim η οθονη μολις 186 nits, με μολις 50% srgb καλυψη.

Full HD TN BOE NT156FHM-N41 (BOE0687)

Τα υπολοιπα χαρακτηριστικα ειναι πολυ καλα για την τιμη του ειναι η αληθεια αλλα αμα ειναι να σουν βγουν και τα ματια...

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/hp-15-db1036nv-laptop-ryzen-7-3700u-16-gb-512-gb-rx-vega-10-_3564592

 

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/hp-notebook-15-db1036nv-amd-ryzen-7-3700u-16gb-512gb-ssd-amd-radeon-rx-vega-10-full-hd/1572610

 Τύπος οθόνης 15.6 inch Full HD Anti-glare IPS
Επεξ/σία από xoldboyx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rospy2 είπε

Όταν λες αμφιβόλου ποιότητας τι εννοείς; Τι μπορεί να πάθει; Δεν εχω προηγούμενη εμπειρία με hp και δεν γνωρίζω .

Να δεις τους μεντεσέδες της οθόνης να σου μένουν στα χέρια και την οθόνη να αιωρείται,

Τα πλαστικά να ανοίγουν στα "κουμπώματα| γιατί σπάνε  δοντάκια,

Τα χρώματα να ξεθωριάζουν,

Το clouding στην οθόνη να σου δείχνει χαρούμενα φωτεινά συννεφάκια

και πανέμορφες χρωματιστές γραμμές στην οθόνη επειδή από τις θερμοκρασίες (συστολές/διαστολές) η Mobo θα ζαρώσει σαν κλαδάκι.

 

Φυσικά όλα είναι υποθέσεις αλλά πράγματα που συμβαίνουν και δεν σκέφτεται κανείς όταν πληρώνει 599 για ένα τέτοιο λαπτοπ και 1Κ+ για π.χ. ένα Dell XPS ή ένα HP Probook.

 

Φυσικά με 599 θα αλλάξεις λαπτοπ σε 2-3 χρόνια ενώ με 1Κ+ σε 4-5 αν το πάρουμε αναλογικά. Οπότε ο καθένας τα βάζει κάτω σύμφωνα με τις ανάγκες, την τσέπη και το prestige (ακριβώς όπως και με τα αμάξια, αν είναι για δουλειά θες να εμφανίσεις κάτι όμορφο και ποιοτικό μπροστά στον πελάτη)

Επεξ/σία από kamui
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kamui είπε

Να δείς τους μεντεσέδες της οθόνης να σου μένουν στα χέρια.

Τα πλαστικά να ανοίγουν γιατί σπάνε  δοντάκια.

Τα χρώματα να ξεθωριάζουν.

και πανέμορφες χρωματιστές γραμμές στην οθόνη επειδή από τις θερμοκρασίες (συστολές/διαστολές) η Mobo θα ζαρώσει σαν κλαδάκι.

Λάπτοπ περιγράφεις ή γιαγιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Λάπτοπ περιγράφεις ή γιαγιά?

😁 Δεν τα λέω τυχαία, τα έχω πετύχει όλα και σίγουρα υπάρχουν και άλλα τόσα "στανταρ" προβλήματα λόγω ποιότητας υλικών.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kamui είπε

😁 Δεν τα λέω τυχαία, τα έχω πετύχει όλα και σίγουρα υπάρχουν και άλλα τόσα "στανταρ" προβλήματα λόγω ποιότητας υλικών.

Ευχαριστώ πολύ. Τα λάπτοπ είναι χαρά των τεχνικών (οικονομικά πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά δεν έχω άποψη αν λιώνει το λαπτοπ κτλπ,  σύμφωνα όμως με το Σκρουτζ το Πλαίσιο ξεστόκαρε το ίδιο πριν λίγες μέρες στα 769...

Επειδή έχω ψάξει για διάφορους γνωστούς αυτές τις μέρες, χαριν της τηλεκπαίδευσης και τηλεργασίας, είναι αστείο αυτό που συμβαίνει με τα λάπτοπ.... 

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Themos3 είπε

Επειδή έχω ψάξει για διάφορους γνωστούς αυτές τις μέρες, χαριν της τηλεκπαίδευσης και τηλεργασίας, είναι αστείο αυτό που συμβαίνει με τα λάπτοπ...

Όλα είναι προσφορά και ζήτηση... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...