Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σύστημα (RTX 3080 FE, B550, R9 5900X)


KouMasGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Silverage είπε

Έχεις επιλέξει στο power options High Performance;

Οχι AMD Ryzen Balanced εχω επιλεξει. Τωρα στο forum της AMD καποιοι λενε οτι ειναι φυσιολογικο. Η αληθεια ειναι οτι σταθεροποιηθηκε αρκετα. Και στα παιχνιδια (cs go, pubg δοκιμασα για την ωρα) παει μεχρι 65 και 60 αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Οχι AMD Ryzen Balanced εχω επιλεξει. Τωρα στο forum της AMD καποιοι λενε οτι ειναι φυσιολογικο. Η αληθεια ειναι οτι σταθεροποιηθηκε αρκετα. Και στα παιχνιδια (cs go, pubg δοκιμασα για την ωρα) παει μεχρι 65 και 60 αντιστοιχα.

Εννοώ στα  power options των windows αν και λογικά στο balanced θα είναι απο προεπιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εννοώ στα  power options των windows αν και λογικά στο balanced θα είναι απο προεπιλογή.

Ναι αυτο λεω εχει δικο της η AMD που εμφανιζεται εκει μολις περασεις drivers. Λενε οτι κανει καλυτερη δουλεια απο οτι τον βασικο των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Οχι AMD Ryzen Balanced εχω επιλεξει. Τωρα στο forum της AMD καποιοι λενε οτι ειναι φυσιολογικο. Η αληθεια ειναι οτι σταθεροποιηθηκε αρκετα. Και στα παιχνιδια (cs go, pubg δοκιμασα για την ωρα) παει μεχρι 65 και 60 αντιστοιχα.

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το overcloacking αλλά θυμάμαι που έλεγαν ότι η πάστα θέλει να "δουλέψει" λίγο για να πιάσει την απόδοση της.
Επίσης, τι είδους πάστα έβαλες; Δεν ταιριάζουν όλες οι πάστες σε όλες τις ψήκτρες (αλουμίνιο, χαλκός κτλ).

Οι μνήμες σου τελικά σε τι χρονισμό δουλεύουν; Φορτώθηκε σωστά το xmp για να πιάσουν τις αναγραφόμενες τιμές τους;

Και κάτι τελευταίο. Για να πω την αμαρτία μου, για τέτοιο σύστημα θα προτιμούσα κάποια μητρική σειράς Χ αντί Β.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το overcloacking αλλά θυμάμαι που έλεγαν ότι η πάστα θέλει να "δουλέψει" λίγο για να πιάσει την απόδοση της.

Επίσης, τι είδους πάστα έβαλες; Δεν ταιριάζουν όλες οι πάστες σε όλες τις ψήκτρες (αλουμίνιο, χαλκός κτλ).

https://www.skroutz.gr/s/22401550/Alseye-S-810-4gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ για την πάστα. Αυτό που έγραψα ήταν πιο πολύ για τις πάστες μετάλλου. Επειδή είχα κάνει edit το προηγούμενο μήνυμα, δες λίγο και τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

ΟΚ για την πάστα. Αυτό που έγραψα ήταν πιο πολύ για τις πάστες μετάλλου. Επειδή είχα κάνει edit το προηγούμενο μήνυμα, δες λίγο και τα υπόλοιπα.

Το XMP πρεπει να ειναι disabled. και οι ραμ τρεχουν σε 2400 στο auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, micos000 είπε

Κρίμα! Έτσι θα τα αφήσεις;

Οχι μολις ενεργοποιησα το XMP και το ανεβασα στα 3200mhz. Δεν το εκανα νωριτερα γιατι φοβηθηκα τις θερμοκρασιες με τον επεξεργαστη κι το αφησα για την ωρα αλλα τωρα το εβαλα γιατι ειναι το sweet spot για AMD και ισως βοηθησει τελικα αυτο λιγο στο να λειτουργει καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KouMasGR είπε

Δεν το εκανα νωριτερα γιατι φοβηθηκα τις θερμοκρασιες με τον επεξεργαστη

Δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο. Ίσα-ίσα που πιστεύω ότι αν οι μνήμες υπολειτουργούν μπορεί το bottleneck που θα δημιουργούν στον επεξεργαστή να λειτουργεί επιβαρυντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Δεν νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο. Ίσα-ίσα που πιστεύω ότι αν οι μνήμες υπολειτουργούν μπορεί το bottleneck που θα δημιουργούν στον επεξεργαστή να λειτουργεί επιβαρυντικά.

Ναι σωστο και αυτο. Δεν ξερω ισως αυτο που ειπα και διαβασα, να ειναι φυσιολογικο. Αλλα και παλι δεν μου αρεσει γιατι ας πουμε τωρα εδω που γραφω, μπορει να κανει spikes, να βαρεσει 50-60 βαθμους και να πεσει σε 5 δευτερολεπτα παλι στους 35-40. Νομιζω οτι ετσι ταλαιπωρειται και η ψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο 1-2 μέρες έτσι και παρακολούθησε το. Η ψήκτρα δεν ταλαιπωρείται αλλά αυτά τα σκαμπανευάσματα μπορεί και να σημαίνει ότι το κύκλωμα ψύξης δε δουλεύει σωστά. Μήπως μπορείς να βάλεις το stock cooler να το δοκιμάσεις ή δεν είχε τέτοιο ο επεξεργαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KouMasGR είπε

Ναι σωστο και αυτο. Δεν ξερω ισως αυτο που ειπα και διαβασα, να ειναι φυσιολογικο. Αλλα και παλι δεν μου αρεσει γιατι ας πουμε τωρα εδω που γραφω, μπορει να κανει spikes, να βαρεσει 50-60 βαθμους και να πεσει σε 5 δευτερολεπτα παλι στους 35-40. Νομιζω οτι ετσι ταλαιπωρειται και η ψυκτρα.

Δεν θα έπρεπε να ανεβάζει τόσο πολύ. Εμένα άντε σπάνια καμιά φορά να φτάσει μέχρι 40 βαθμούς. Συνήθως παίζει στους 30. Σίγουρα την έχεις κουμπώσει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silverage είπε

Δεν θα έπρεπε να ανεβάζει τόσο πολύ. Εμένα άντε σπάνια καμιά φορά να φτάσει μέχρι 40 βαθμούς. Συνήθως παίζει στους 30. Σίγουρα την έχεις κουμπώσει καλά;

Την εσφιξα την ψυκτρα. ειναι σιγουρα καλα τοποθετημενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KouMasGR είπε

Την εσφιξα την ψυκτρα. ειναι σιγουρα καλα τοποθετημενη.

Μήπως έχει η μητρική σου συγκεκριμένη υποδοχή για τα ανεμιστηράκια της υδρόψυξης; Το λέω γιατί η δική μου έχει και δεν ξέρω μήπως παίζει κάνα ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...