Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από Powerline TP-Link AV600


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, πριν από 18 μήνες πήρα το TP-Link AV600 (TL-WPA4220 KIT) γιατί το router είναι στη μία άκρη του σπιτιού και η τηλεόραση στην άλλη.

Εδώ και περίπου 2 μήνες έχει αρχίσει να κάνει θόρυβο το extender, κάτι σαν τρίξιμο στο εσωτερικό του, που δεν τον έκανε μέχρι τότε.

Γνωρίζει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται (π.χ. κάποιος πυκνωτής), και αν είναι σημάδι ότι όπου να 'ναι θα με αφήσει στα κρύα του λουτρού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, phanispal said:

Καλησπέρα, πριν από 18 μήνες πήρα το TP-Link AV600 (TL-WPA4220 KIT) γιατί το router είναι στη μία άκρη του σπιτιού και η τηλεόραση στην άλλη.

Εδώ και περίπου 2 μήνες έχει αρχίσει να κάνει θόρυβο το extender, κάτι σαν τρίξιμο στο εσωτερικό του, που δεν τον έκανε μέχρι τότε.

Γνωρίζει κανείς σε τι μπορεί να οφείλεται (π.χ. κάποιος πυκνωτής), και αν είναι σημάδι ότι όπου να 'ναι θα με αφήσει στα κρύα του λουτρού;

Ειναι κατι σαν το χριτσιχριτσι που κανει το αμαξι, δεν ξερεις αν ειναι μικρο ή μεγαλο το κακο, αλλα ξερεις οτι δεν υπηρχε οταν το πρωτοπηρες. Παντως, μου θυμιζει το noise που βγαζουν και οι μετασχηματιστες-φορτιστες, αλλες φορες γιατι ζεσταινονται πολυ ή σιγα σιγα εξασθενουν οι ιδιοτητες καποιων εξαρτηματων.

Σε καθε περιπτωση, βρισκεσαι εντος εγγυησης 2 χρονων βασει Ε.Ε, επομενως πας με την αποδειξη στο καταστημα που τα αγορασες και ζητας ελεγχο/service αν χαλασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευασία λέει 3 έτη εγγύηση.

Το θέμα είναι ότι νόμος του Μέρφι είναι αυτός, οπότε αν με αφήσει, το πιθανότερο είναι ότι θα είναι Σάββατο απόγευμα ή Κυριακή οπότε τρέχα γύρευε. Άσε που με τα lockdown μπορεί να χρειαστεί καιρός μέχρι να βγάλω άκρη.

Απλά ρώτησα μήπως είναι καραμπινάτη περίπτωση ότι θα χαλάσει, άρα μήπως βγάλω άκρη με το κατάστημα που το αγόρασα πριν φτάσουμε να χαλάσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, phanispal said:

Η συσκευασία λέει 3 έτη εγγύηση.

Το θέμα είναι ότι νόμος του Μέρφι είναι αυτός, οπότε αν με αφήσει, το πιθανότερο είναι ότι θα είναι Σάββατο απόγευμα ή Κυριακή οπότε τρέχα γύρευε. Άσε που με τα lockdown μπορεί να χρειαστεί καιρός μέχρι να βγάλω άκρη.

Απλά ρώτησα μήπως είναι καραμπινάτη περίπτωση ότι θα χαλάσει, άρα μήπως βγάλω άκρη με το κατάστημα που το αγόρασα πριν φτάσουμε να χαλάσει.

 

Μπορεις να αναφερεις οτι δηθεν κανει διακοπες που και που και οτι οταν τις κανει, ακους αυτο το χαρακτηριστικο ηχο. :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τεχνικό απ' το μαγαζί που το αγόρασα, μου είπε ότι έχουν αρκετές επιστροφές σε παρόμοια μοντέλα που παρουσιάζουν ηλεκτρονικό ήχο, μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι κάποιος πυκνωτής και αρκετά πιθανόν μετά από κάποιους μήνες να τα παίξει εντελώς.

Αν δεν χαλάσει όμως, δε μπορώ να τους το πάω για έλεγχο/επισκευή/αντικατάσταση.

Οπότε το κρατάω και ελπίζω να μη με πιάσει για άλλη μια φορά ο νόμος του Μέρφι, αν και ούτως ή άλλως μου είπε ότι θα χρειαστεί κανά 10ήμερο για να το στείλουν πίσω και να δουν αν όντως φταίει η συσκευή, οπότε θα τη φάω όπως και να 'χει. Απλά δεν ξέρω ακόμα το πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...