Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου συζύγου


aXer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελλείψει προσωπικού λογιστή, θέλω μια "λογιστική" συμβουλή από τον οποιοδήποτε γνωρίζει κάτι παραπάνω.

Εγώ δουλεύω απτο σπίτι. Η σύζυγος βγήκε μέσα στον Νοέμβριο σε αναστολή. Σήμερα εγώ πλήρωσα το 60% του ενοικίου μας γιατί βασίστικα σε αυτά που διάβασα, πως δικαίωμα μείωσης ενοικίου έχουν και αυτοί/ες που οι σύζυγοι τους βγαίνουν σε αναστολή (Νόμος 4753/2020 Άρθρο 33 παρ.8β). Με πήρε τηλ ο σπιτονοικοκύρης μου με υφακι και μου λέει πως ρώτησε δικηγόρο, λογιστή και εφορία (αν θέλουμε το πιστεύουμε) και του είπαν οτι εφόσον το όνομα της συζύγου δεν είναι στο μισθωτήριο, δεν έχουμε δικαίωμα μείωσης. Παρόλο που κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση, μένουμε μαζί κτλ. Είναι δυνατόν ρε παιδιά; Υπάρχει περίπτωση να ερμηνεύεται έτσι ο νόμος;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο νόμος είναι εξαιρετικά σαφής, δικαιούστε μείωση και εννοείται πως είναι λάθος αυτό που σου είπε.

Μπορεί να θέλει να σε ψαρώσει, ή απλά να έχει μείνει στην ΠΝΠ του Απριλίου που δεν είχε τη συγκεκριμένη πρόβλεψη.

Spoiler

ΥΓ: αν και πρέπει να συμπληρώσω ότι τυπικά δεν είναι ούτε κατ'ελαχιστο λογιστική ερώτηση καθώς αφορά αποκλειστικά τις σχέσεις εκμισθωτών-μισθωτών, οπότε για οτιδήποτε πέρα από πολύ απλές καταστάσεις η συμβουλή μου είναι πάντα "στο δικηγόρο σου και γρήγορα" :)

 

Επεξ/σία από mezger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aXer είπε

Μίλησα με τον δικηγόρο μου. Δηλώνει άγνοια. 😦

αν δε σε νοιαστεί να μάθει και να σε ενημερώσει εντός 2-3 ημερών άλλαξε δικηγόρο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, aXer είπε

Ελλείψει προσωπικού λογιστή, θέλω μια "λογιστική" συμβουλή από τον οποιοδήποτε γνωρίζει κάτι παραπάνω.

Εγώ δουλεύω απτο σπίτι. Η σύζυγος βγήκε μέσα στον Νοέμβριο σε αναστολή. Σήμερα εγώ πλήρωσα το 60% του ενοικίου μας γιατί βασίστικα σε αυτά που διάβασα, πως δικαίωμα μείωσης ενοικίου έχουν και αυτοί/ες που οι σύζυγοι τους βγαίνουν σε αναστολή (Νόμος 4753/2020 Άρθρο 33 παρ.8β). Με πήρε τηλ ο σπιτονοικοκύρης μου με υφακι και μου λέει πως ρώτησε δικηγόρο, λογιστή και εφορία (αν θέλουμε το πιστεύουμε) και του είπαν οτι εφόσον το όνομα της συζύγου δεν είναι στο μισθωτήριο, δεν έχουμε δικαίωμα μείωσης. Παρόλο που κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση, μένουμε μαζί κτλ. Είναι δυνατόν ρε παιδιά; Υπάρχει περίπτωση να ερμηνεύεται έτσι ο νόμος;

 

 

 

ΑΥΤΗ την φορά έχει ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΤΕΙ.

ΑΡΚΕΙ ο ένας εκ των δύο να δικαιούται μείωση ΑΣΧΕΤΑ σε ποιο όνομα είναι το μισθωτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

ΑΡΚΕΙ ο ένας εκ των δύο να δικαιούται μείωση ΑΣΧΕΤΑ σε ποιο όνομα είναι το μισθωτηριο.

Ισχύει κάτι αντίστοιχο και σε συγκατοίκηση αδελφών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mezger είπε

Ο νόμος είναι εξαιρετικά σαφής, δικαιούστε μείωση και εννοείται πως είναι λάθος αυτό που σου είπε.

Μπορεί να θέλει να σε ψαρώσει, ή απλά να έχει μείνει στην ΠΝΠ του Απριλίου που δεν είχε τη συγκεκριμένη πρόβλεψη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΥΓ: αν και πρέπει να συμπληρώσω ότι τυπικά δεν είναι ούτε κατ'ελαχιστο λογιστική ερώτηση καθώς αφορά αποκλειστικά τις σχέσεις εκμισθωτών-μισθωτών, οπότε για οτιδήποτε πέρα από πολύ απλές καταστάσεις η συμβουλή μου είναι πάντα "στο δικηγόρο σου και γρήγορα" :)

 

Πες του οτι ρώτησες κ εσύ δικηγόρο, λογιστή, εφορία και ινσομνια και ειπαν οτι δικαιουσαι το 60%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Το υπόλοιπο 40% θα έπρεπε να το δίνει το κράτος στον ιδιοκτήτη όμως.

Σε λίγο θα βλέπουμε σπίτια ανοίκιαστα και κλειστά.

Θα δώσει το 20%.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχω ήδη ρωτήσει 4 λογιστές. Οι 2 ήταν κάθετοι ότι δικαιούμαστε την μείωση και οι άλλοι δύο απλά απάντησαν "δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση".

Μίλησα με ΔΟΥ και μου λένε "Δεν είμαστε αρμόδιοι, πάρτε στην ΑΑΔΕ"

Είμαι 1 ώρα στην αναμονή στην ΑΑΔΕ και δεν το σηκώνουν. 
 

Και που να ψάχνεις τώρα να βρίσκεις νέο σπίτι εν μέσω καραντίνας και απαγόρευσης μετακινήσεων, σε περίπτωση που από καθαρή κακία μου ζητήσει να φύγω γιατί και καλά "θέλει να μείνει ο γιός μου μέσα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aXer είπε

΄Εχω ήδη ρωτήσει 4 λογιστές. Οι 2 ήταν κάθετοι ότι δικαιούμαστε την μείωση και οι άλλοι δύο απλά απάντησαν "δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση".

Μίλησα με ΔΟΥ και μου λένε "Δεν είμαστε αρμόδιοι, πάρτε στην ΑΑΔΕ"

Είμαι 1 ώρα στην αναμονή στην ΑΑΔΕ και δεν το σηκώνουν. 
 

Και που να ψάχνεις τώρα να βρίσκεις νέο σπίτι εν μέσω καραντίνας και απαγόρευσης μετακινήσεων, σε περίπτωση που από καθαρή κακία μου ζητήσει να φύγω γιατί και καλά "θέλει να μείνει ο γιός μου μέσα"

Αυτό θα στο πει ΜΟΝΟ αν πιστεύει ότι μπορεί να βρει κάποιον να του δίνει περισσότερα.

ΥΓ. Πόσο καιρό μένεις στο διαμέρισμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, aXer είπε

Και που να ψάχνεις τώρα να βρίσκεις νέο σπίτι εν μέσω καραντίνας και απαγόρευσης μετακινήσεων, σε περίπτωση που από καθαρή κακία μου ζητήσει να φύγω γιατί και καλά "θέλει να μείνει ο γιός μου μέσα"

Α) το δικαιουστε

Β) η ιδιοκατοικηση δεν αποτελει πλεον λόγο εξώσεως (προσφατως το έμαθα "with the hard way" που λεμε)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό θα στο πει ΜΟΝΟ αν πιστεύει ότι μπορεί να βρει κάποιον να του δίνει περισσότερα.

ΥΓ. Πόσο καιρό μένεις στο διαμέρισμα ?

5 χρόνια. Το ενοίκιο πληρώνεται ΠΑΝΤΑ 1η του μηνός με πάγια εντολή, δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα και έχω συμβόλαιο για περίπου 1 χρόνο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

Α) το δικαιουστε

Β) η ιδιοκατοικηση δεν αποτελει πλεον λόγο εξώσεως (προσφατως το έμαθα "with the hard way" που λεμε)

Εννοούνται και τα 2.

Απλά, στην ΛΗΞΗ μπορεί να του πει φύγε. (Αν νομίζει ότι μπορεί να βρει περισσότερα ΤΟΤΕ).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...