Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου συζύγου


aXer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το μήνα Νοέμβριο δικαιούστε κανονικά  την μείωση 40% . Πιθανότατα το μέτρο  θα επεκταθεί και για τον Δεκέμβριο

Η αναπροσαρμοσμένη  διάταξη περιγράφεται αναλυτικά στην 4753/2020 , Πργ 2 , εδάφια 8α και 8β. Ο δικηγόρος θα πρέπει να το δει και να σε συμβουλέψει αν χρειάζεται (αν ο ιδιοκτήτης σας δεν καταλαβαινει)

Επισης αν ο σύζυγος έχει ξαναμπει σε αναστολή δεν χρειάζεται να κάνει κάποια δήλωση. Το μονο που απατείται είναι να δώσετε στον ιδιοκτήτη την υπεύθυνη δήλωση που καταθέτει στο ΕΡΓΑΝΗ η επιχείρηση που εργάζεται ο σύζυγος στην οποια θα φαινονται όλα τα στοιχεια (+ οτι ο συζυγος ειναι σε αναστολή για τον Νοέμβριο)

Με τα στοιχεία από την συγκεκριμένη δήλωση ο ιδιοκτήτης της κατοικιας σας θα μπει στην ειδική πλατφορμα για να κάνει την σχετική δήλωση και να λαβει πισω το 50% από το απωλεσθέν ενοίκιο (+ φοροαπαλλαγη για τα υπολοιπο)

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prometheas είπε

Για το μήνα Νοέμβριο δικαιούσε την μείωση 40% . Πιθανότατα θα επεκταθεί και για τον Δεκέμβριο

Η αναπροσαρμοσμένη  διάταξη περιγράφεται αναλυτικά στον 4753 , Πργ 2 εδάφια 8α και 8β. Ο δικηγόρος θα πρέπει να το δεί και να σε συμβουλέψει

Επισης αν ο σύζυγος έχει ξαναμπει σε αναστολή δεν χρειάζεται να κάνει κάποια δήλωση. Το μονο που απατείται είναι να δώσετε στον ιδιοκτήτη την υπεύθυνη δήλωση που καταθέτει στο ΕΡΓΑΝΗ η επειχείρηση που εργάζεται ο σύζυγος στην οποια θα φαινονται όλα τα στοιχεια (+ οτι ο συζυγος ειναι σε αναστολή για τον Νοέμβριο)

Με τα στοιχεία από την συγκεκριμένη δήλωση ο ιδιοκτήτης της κατοικιας σας θα μπει στην ειδική πλατφορμα για να κάνει την σχετική δήλωση και να λαβει πισω το 50% από το απωλεσθέν ενοίκιο (+ φοροαπαλλαγη για τα υπολοιπο)

 

 

 

 

 

Το δικαιούται 100% και δεν είναι θέμα δικηγόρου.

ΥΓ. Ο ιδιοκτήτης θα πάρει ΜΟΝΟ το 50% της χασουρας και για αυτό γκρινιάζει.

Αν επερνε και ΦΟΡΟΛΟΑΠΑΛΛΑΓΗ δεν θα γκρινιάζει και δεν θα συζητούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aXer είπε

5 χρόνια. Το ενοίκιο πληρώνεται ΠΑΝΤΑ 1η του μηνός με πάγια εντολή, δεν έχω δώσει ποτέ δικαίωμα και έχω συμβόλαιο για περίπου 1 χρόνο ακόμα.

Εφόσον υπάρχει ενεργό συμβόλαιο, δεν μπορεί να σε αναγκάσει να αποχωρήσεις.

Η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης είναι στα 3 χρόνια, ανεξάρτητα από το τι έχετε υπογράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το δικαιούται 100% και δεν είναι θέμα δικηγόρου.

ΥΓ. Ο ιδιοκτήτης θα πάρει ΜΟΝΟ το 50% της χασουρας και για αυτό γκρινιάζει.

Αν επερνε και ΦΟΡΟΛΟΑΠΑΛΛΑΓΗ δεν θα γκρινιάζει και δεν θα συζητούσαμε.

 

Ειναι θεμα δικηγόρου αν ο ιδιοκτήτης δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει (Αρκεί ενα τηλεφωνάκι και να ειναι διαβασμενος...)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prometheas είπε

 

Ειναι θεμα δικηγόρου αν ο ιδιοκτήτης δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει (Αρκεί ενα τηλεφωνάκι και να ειναι διαβασμενος...)

 

Αν δεν θέλει να πειστεί, δεν θα πειστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, prometheas είπε

Για το μήνα Νοέμβριο δικαιούστε κανονικά  την μείωση 40% . Πιθανότατα το μέτρο  θα επεκταθεί και για τον Δεκέμβριο

Η αναπροσαρμοσμένη  διάταξη περιγράφεται αναλυτικά στην διάταξη 4753/2020 , Πργ 2 , εδάφια 8α και 8β. Ο δικηγόρος θα πρέπει να το δεί και να σε συμβουλέψει αν χρειάζεται (αν ο ιδιοκτήτης σας δεν καταλαβαινει)

Επισης αν ο σύζυγος έχει ξαναμπει σε αναστολή δεν χρειάζεται να κάνει κάποια δήλωση. Το μονο που απατείται είναι να δώσετε στον ιδιοκτήτη την υπεύθυνη δήλωση που καταθέτει στο ΕΡΓΑΝΗ η επιχείρηση που εργάζεται ο σύζυγος στην οποια θα φαινονται όλα τα στοιχεια (+ οτι ο συζυγος ειναι σε αναστολή για τον Νοέμβριο)

Με τα στοιχεία από την συγκεκριμένη δήλωση ο ιδιοκτήτης της κατοικιας σας θα μπει στην ειδική πλατφορμα για να κάνει την σχετική δήλωση και να λαβει πισω το 50% από το απωλεσθέν ενοίκιο (+ φοροαπαλλαγη για τα υπολοιπο)

 

 

 

 

 

Η σύζυγος είχε ξαναμπεί τον Μάιο και έκανα κανονικά μείωση τότε και μάλιστα τσέκαρα το σχετικό box που έλεγε ότι η μείωση είναι λόγω της συζύγου.

Τώρα μου τσαμπουνάει άλλο παραμύθι, ότι θα την κάνουμε την δήλωση αλλά αν δεν πάρει το μισό του ενοικίου πίσω (λες και θα φταίω εγώ αν δεν κάνει κάτι σωστά ο λογιστής του) θα του επιστρέψω τα χρήματα.
Γιατί λέει ότι η επιστροφή του 50% της χασούρας δεν ισχύει όταν είναι η σύζυγος σε αναστολή. Ότι ναναι

Επεξ/σία από aXer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aXer είπε

Η σύζυγος είχε ξαναμπεί τον Μάιο και έκανα κανονικά μείωση τότε και μάλιστα τσέκαρα το σχετικό box που έλεγε ότι η μείωση είναι λόγω της συζύγου.

Τώρα μου τσαμπουνάει άλλο παραμύθι, ότι θα την κάνουμε την δήλωση αλλά αν δεν πάρει το μισό του ενοικίου πίσω (λες και θα φταίω εγώ αν δεν κάνει κάτι σωστά ο λογιστής του) θα του επιστρέψω τα χρήματα.
Γιατί λέει ότι η επιστροφή του 50% της χασούρας δεν ισχύει όταν είναι η σύζυγος σε αναστολή. Ότι ναναι

ΔΕΙΞΕ του την διάταξη !!

Έτσι που το λες τώρα, αλλάζει !

Απλά, είναι δύσπιστος ότι θα πάρει το 50% πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΔΕΙΞΕ του την διάταξη !!

Έτσι που το λες τώρα, αλλάζει !

Απλά, είναι δύσπιστος ότι θα πάρει το 50% πίσω.

Του παρέθεσα όλους τους νόμους. Μου λέει "τα διάβασα και εγώ, αλλά δεν με νοιάζει, αν δεν πάρω το 50% πίσω θα μου το δώσεις όλο".

Παράνοια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aXer είπε

Του παρέθεσα όλους τους νόμους. Μου λέει "τα διάβασα και εγώ, αλλά δεν με νοιάζει, αν δεν πάρω το 50% πίσω θα μου το δώσεις όλο".

Παράνοια....

Ωραία !

Θα κάνει την διαδικασία έτσι και αλλιώς και αν δεν, τότε ΒΛΕΠΕΤΕ !!

Προκαταβολικά, δεν έχει νόημα.

Υπάρχει και άλλη ΛΥΣΗ.

Αν ο λογιστής του ΔΕΝ τα κατάφερει, το δίνεις στον δικό ΣΟΥ και κλείνει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, aXer είπε

Του παρέθεσα όλους τους νόμους. Μου λέει "τα διάβασα και εγώ, αλλά δεν με νοιάζει, αν δεν πάρω το 50% πίσω θα μου το δώσεις όλο".

Παράνοια....

Θα του δώσεις αυτά που προβλέπει ο νόμος. Δεν μπορει να σου κάνει τιποτα.  Το τι θα πάρει από το κράτος δεν ειναι δικό σου θέμα..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prometheas είπε

Θα του δώσεις αυτά που προβλέπει ο νόμος. Δεν μπορει να σου κάνει τιποτα.  Το τι θα πάρει από το κράτος δεν ειναι δικό σου θέμα..

Εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, aXer είπε

Του παρέθεσα όλους τους νόμους. Μου λέει "τα διάβασα και εγώ, αλλά δεν με νοιάζει, αν δεν πάρω το 50% πίσω θα μου το δώσεις όλο".

Παράνοια....

Μη ξεχάσεις να τον πιστολιασεις μερικά νοίκια οταν φύγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς γι'αυτόν, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.

Στο προηγούμενο σπίτι που ήμουν 8 χρόνια, για να καταλάβετε, του χάρισα και την εγγύηση επειδή δεν ήθελα να κάτσω να το βάψω (παρόλο που ήταν άριστο, καθώς μη καπνιστής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Α) το δικαιουστε

Β) η ιδιοκατοικηση δεν αποτελει πλεον λόγο εξώσεως (προσφατως το έμαθα "with the hard way" που λεμε)

Εισαι σιγουρος για το Β?

Οχι για τιποτα αλλο, αλλα εμας μας εβγαλε περυσι ακριβως επειδη "το ηθελε για τον γιο του".

Βεβαια μας εδωσε ενα μεγαλο χρονικο διαστημα 6μηνο αλλα ειδα την αγγελια που το ξανανοικιασε με μεγαλυτερο ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...