Προς το περιεχόμενο

Τι κάνετε τα κομμάτια του υπολογιστή σας μετά από αναβάθμιση hardware?


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σύντομα θα αλλάξω μητρική, cpu, rams και η πρώτη μου σκέψη ήταν να πουλήσω τα parts που δεν χρειάζομαι άλλο. Αλλά το κόστος που θα έβγαινε αν τα πουλούσα θα ήταν στα 150€ ... Δεν ξέρω αν αξίζει να το πουλήσω στα 150€ καθώς το είχα πληρώσει ακριβά πριν 5 χρόνια και τώρα τα 150€ μου φαίνονται τίποτα (κανένα 200άρι έκανε μόνο ο επεξεργαστής αν θυμάμαι καλά 😂). Σκέφτηκα να το κάνω file server αλλά δεν μου χρειάζεται και μόνο χώρο θα μου πιάνει. Να πω πως έχω 2ο κουτί, έναν hdd σκληρό και ένα παλιό τροφοδοτικό (το τροφοδοτικό θα το αποφύγω βασικά). Η cpu έχει γραφικά οπότε δεν χρειάζεται gpu. Με άλλα λόγια έχω ολόκληρο pc (για 2ο) πλιν του τροφοδοτικού. Αλλά δεν μου χρειάζεται αλλά ούτε να το δώσω θέλω 🤔

Έλεγα να το κρατήσω για ελέγχους σε περίπτωση που παθει κάτι το νέο pc στο μέλλον, να μπορέσω να το ελέγξω στο 2ο pc. Νομίζω πως θα είναι κάτι πολύ χρήσιμο, πλιν του επεξεργαστή θα μπορέσω να ελέγξω όλα τα άλλα κομμάτια. Από την άλλη όλοι οι φίλοι μου είναι με λάπτοπ, οπότε δεν θα ταιριάξει αν κάποιος έχει θέμα να τον βοηθήσω με δοκιμές. Το αναφέρω απλά επειδή αν μου χρειαστεί ποτέ θα είναι μόνο για μία φορά λογικά... Από την άλλη εφόσον έχει ddr4 μπορώ να το κρατήσω για χρόνια (αν και τώρα είδα πως έβγαλαν και ddr5), καθώς σε λίγα χρόνια θα ξανακάνω αναβάθμιση και έλεγα όταν θα έρθει ο καιρός να πουλήσω τα καινούργια που θα πάρω τώρα.

Από την άλλη έλεγα να κάνω και πειραματισμούς σε διανομές linux αν και αυτό μπορώ να το κάνω και σε vitrual box (δεν μιλάω για distrο)

Εσείς τι έχετε κάνει με τα δικά σας κομμάτια μετά από hardware update?

Κομμάτια:

μητρική: Asus Z170-P
επεξεργαστής: Intel Core i5 6500
καρτες RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2133MHz (CMK8GX4M2A2133C13R)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Εσείς τι έχετε κάνει με τα δικά σας κομμάτια μετά από hardware update?

Το PC μου και αυτά που κάνω δοκιμές προέρχονται από συστήματα που μου χάρισαν γνωστοί και βρήκα στην ανακύκλωση, όπως το Optiplex 745 που δοκίμασα χθες (έδωσα και κάποια χρήματα για επεξεργαστές και κάρτες γραφικών).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο είναι πως πέρα από τα parts που ανέφερα, έχω και άλλα 2 συστήματα που είναι παλιά (μιλάμε για intel core 2, ddr2 και ddr3 [6 slots συνολικά]). Με linux μια χαρά τα πήγε μέχρι που κάηκε η παλιά κάρτα γραφικών μετά από 6 μήνες 😒. Ένα 20άρι κάνει μια φθηνή μεταχειρισμένη αλλά δεν τα δίνω επειδή δεν το χρησιμοποιώ κάπου. Το άλλο σύστημα γενικά είχε θέματα, ήταν έτοιμο pc και γενικά δεν μπορούσα να το ξεκινήσω, μια περίοδο που το χρειαζόμουν. Εκείνη την περίοδο πειραματιζόμουν και με τις 2 και τελικά η πρώτη μια χαρά τα πήγαινε με 2gb ram 😂 (χωρίς σοβαρά κωλύματα). Εκείνη την βδομάδα θα την θυμάμαι πάντα, πόσες αλλαγές στο hardware για να δω που υπήρχε το πρόβλημα, μετά τα linux πρώτη φορά και εκεί, γενικά ένας χαμός μέσα στο δωμάτιο με καλώδια παντού κτλ. Σίγουρα εκείνη την βδομάδα θα την θυμάμαι καθώς μου έμαθε πράγματα αλλά και μου πρόσφερε ένα μεγάλο χαμόγελο που κατάφερα κάτι για το οποίο που δεν ήξερα αν είμαι ικανός :) 

Τώρα με έναν που είχα μιλήσει, μου είπε πως η μητρική είναι πολύ καλή (Asus P5KC), και αν της βάλω μια cpu XEON και μια gpu (και ram φυσικά) θα πάρει κανονικά windows 10 και θα τρέχει και games. Αλλά δεν μπαίνω σε αυτό το τριπάκι, και τα parts που έχω τώρα, αν τους βάλεις έναν i7 και διπλασιάσεις τις rams, βάλεις και καμιά καλή gpu θα είναι πολύ δυνατό...

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα κοιταω αν το θελει κανεις φιλος,συγγενης κτλ αλλιως πανε προς πωληση.

Στα παλια μου parts επειδη ειχαν ακομα ζωη τα εχω κρατησει να στησω backup pc.

Πληροφορικα i5 4770k με Z97X της gigabyte ετρεχε με OC στα 4.9GHZ.

Toν αλλαξα γιατι στο 4Κ rendering -4 cores,4 threads- εφτανε στα ορια και για να παω σε DDR4 συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ειπες οτι σκεφτεσαι να του βαλεις linux για δοκιμες να σου πω οτι το συστηματάκι σου γίνεται κι ενα ωραιοτατο hackintosh για δοκιμή macos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλουστατα τα κραταω και οταν βρω εξαρτηματα τα φτιαχνω ξανα ως ολοκληρα συστηματα

Π.χ. εχω το main, εχω το backup μου που το εφτιαξα, και πριν 1+ μηνα οταν ακομα ειμασταν ανοικτα εφτιαξα μια παλια μητρικη (αλλαγη πυκνωτων) και τωρα εχω και ρετρο pc. Ενας φιλος θα μου δωσει μια παλια μητρικη, μνημη κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα, σύντομα θα αλλάξω μητρική, cpu, rams και η πρώτη μου σκέψη ήταν να πουλήσω τα parts που δεν χρειάζομαι άλλο. Αλλά το κόστος που θα έβγαινε αν τα πουλούσα θα ήταν στα 150€ ... Δεν ξέρω αν αξίζει να το πουλήσω στα 150€ καθώς το είχα πληρώσει ακριβά πριν 5 χρόνια και τώρα τα 150€ μου φαίνονται τίποτα (κανένα 200άρι έκανε μόνο ο επεξεργαστής αν θυμάμαι καλά 😂). Σκέφτηκα να το κάνω file server αλλά δεν μου χρειάζεται και μόνο χώρο θα μου πιάνει. Να πω πως έχω 2ο κουτί, έναν hdd σκληρό και ένα παλιό τροφοδοτικό (το τροφοδοτικό θα το αποφύγω βασικά). Η cpu έχει γραφικά οπότε δεν χρειάζεται gpu. Με άλλα λόγια έχω ολόκληρο pc (για 2ο) πλιν του τροφοδοτικού. Αλλά δεν μου χρειάζεται αλλά ούτε να το δώσω θέλω 🤔

Έλεγα να το κρατήσω για ελέγχους σε περίπτωση που παθει κάτι το νέο pc στο μέλλον, να μπορέσω να το ελέγξω στο 2ο pc. Νομίζω πως θα είναι κάτι πολύ χρήσιμο, πλιν του επεξεργαστή θα μπορέσω να ελέγξω όλα τα άλλα κομμάτια. Από την άλλη όλοι οι φίλοι μου είναι με λάπτοπ, οπότε δεν θα ταιριάξει αν κάποιος έχει θέμα να τον βοηθήσω με δοκιμές. Το αναφέρω απλά επειδή αν μου χρειαστεί ποτέ θα είναι μόνο για μία φορά λογικά... Από την άλλη εφόσον έχει ddr4 μπορώ να το κρατήσω για χρόνια (αν και τώρα είδα πως έβγαλαν και ddr5), καθώς σε λίγα χρόνια θα ξανακάνω αναβάθμιση και έλεγα όταν θα έρθει ο καιρός να πουλήσω τα καινούργια που θα πάρω τώρα.

Από την άλλη έλεγα να κάνω και πειραματισμούς σε διανομές linux αν και αυτό μπορώ να το κάνω και σε vitrual box (δεν μιλάω για distrο)

Εσείς τι έχετε κάνει με τα δικά σας κομμάτια μετά από hardware update?

Κομμάτια:

μητρική: Asus Z170-P
επεξεργαστής: Intel Core i5 6500
καρτες RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2133MHz (CMK8GX4M2A2133C13R)

Η σκέψη σου να κρατήσεις το παλιό H/W για δοκιμές, προσωπική εκμάθηση ή και σαν ένα backup 2ο σύστημα είναι πολύ σωστή.
Μπορείς να ασχοληθείς και να μάθεις 5 πράματα είτε για προσωπική ευχαρίστηση, περιέργει, λόγο επαγγέλματος, κλπ κλπ.
Το θέμα είναι ότι σχεδόν πάντα θα καταλήξεις κάποια χρονική στιγμή με ένα σωρό παλιατζούρα που θα πεταχτεί στην ανακύκλωση παρόλο που θα είναι λειτουργική αλλά πλέον άχρηστη και παρωχημένη λόγο ηλικίας.
.
.
Από την άλλη μεριά, η σκέψη ότι τα κρατάς παρόλο που δεν πρόκειτε να τα αξιοποιήσεις πουθενά επειδή πριν από 5-10-Χ χρόνια έδωσες ένα σωρό λεφτά αντανακλά την ελληνική νοοτροπία περί μεταχειρισμένων.
Μια νοοτροπία που ακόμα βλέπουμε σε αγγελίες με παλιά συστήματα που οι ιδιοκτήτες τους τα πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές διότι, όπως έγραψες και εσύ, είχαν δώσει ένα σωρό λεφτά για να τα αποκτήσουν κάποτε.
Καλώς ή κακώς και όσον αφορά τον τεχνολογιό τομέα η απαξίωση του h/w ξεκινάει από την στιγμή που ανοίγεις την συσκευασία.
.
.

Το τί θα κάνει με το παλιό του h/w είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενώς από μας, αλλά κυρίως αφορά την τσέπη του.
Άλλοι προσπαθούν να τα δώσουν όσο ακόμα έχουν κάποια αξία προκειμένου να μειώσουν το κόστος αγοράς των καινούργιων, άλλοι τα κρατάνε διότι τους είναι ακόμα χρήσιμα και κάποιοι λίγοι τα κρατάνε λόγο ιδεοληψίας.

Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. :)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FasTaker είπε

Πληροφορικα i5 4770k με Z97X της gigabyte ετρεχε με OC στα 4.9GHZ.

Σίγουρα ένα πράγμα που με καίει είναι το OC στο οποίο δεν έχω εμπειρία, και θα ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι για να κάνω τα βασικά και μετά βλέπουμε :) 

1 ώρα πριν, ksessalonikios είπε

μιας και ειπες οτι σκεφτεσαι να του βαλεις linux για δοκιμες να σου πω οτι το συστηματάκι σου γίνεται κι ενα ωραιοτατο hackintosh για δοκιμή macos

Δύσκολα, δεν με ενδιαφέρουν οι λειτουργίες των  mac :) 

 

33 λεπτά πριν, dpolal είπε

Μια νοοτροπία που ακόμα βλέπουμε σε αγγελίες με παλιά συστήματα που οι ιδιοκτήτες τους τα πουλάνε σε εξωφρενικές τιμές διότι, όπως έγραψες και εσύ, είχαν δώσει ένα σωρό λεφτά για να τα αποκτήσουν κάποτε.

Ναι συμφωνώ, αν τα πουλούσα βέβαια θα τα έβαζα στην σωστή τιμή για να φύγουν αλλά και για να μην αδικώ. Παρόλα αυτά ένα μικρό "τσούξιμο" θα το έχω...

Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που το περιγράψατε, μου δώσατε μια πολύ καλή εικόνα :) 

 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OC το μαθαiνεις εμπειρικα αν καi πλεον οι νεες μητρικες εχουν ειδικο tab με ΟC οπoτε ειναι ευκολο.

Μια συμβουλη. Μην πειραξεις τα voltages οσο εισαι ακομα στις αρχες μην καψεις τιποτα. Δοκιμασε μονο το multiplier.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο
Αναφορά σε κείμενο

Εσείς τι έχετε κάνει με τα δικά σας κομμάτια μετά από hardware update?

 

Τα  καλά τα χαρίζω! τα άχρηστα σκράπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, FasTaker είπε

To OC το μαθαiνεις εμπειρικα αν καi πλεον οι νεες μητρικες εχουν ειδικο tab με ΟC οπoτε ειναι ευκολο.

Μια συμβουλη. Μην πειραξεις τα voltages οσο εισαι ακομα στις αρχες μην καψεις τιποτα. Δοκιμασε μονο το multiplier.

Ναι και εγώ δεν είχα σκοπό, χθες έκατσα και διάβασα λίγο και είπα πως όταν ασχοληθώ θα πειράξω μόνο τις συχνότητες ram και cpu. Ούτως ή άλλως δεν θέλω να τα πειράξω πολύ, αυτές οι 2 ρυθμίσεις μου είναι αρκετές, και θα τις τεστάρω στα όρια βήμα βήμα φυσικά :) Μόνο για την εμπειρία το κάνω και για να μάθω και άλλα. Ιδικά όταν αυτό το βίντεο (που είχα δει και παλιότερα αλλά τότε δεν κατάλαβα) φαίνεται να είναι τόσο εύκολο με πείθει ακόμα πιο πολύ για να το δοκιμάσω και φυσικά θα είμαι ασφαλής χωρίς να το κάψω :) 

4 λεπτά πριν, peter_p είπε

τα άχρηστα σκράπ!

Θα σου πρότεινα να πειραματιστείς στο μέλλον με linux αν ξανα έχεις "κακό" hardware. Όταν το κατάφερα εγώ, και είδα το πως τρέχει, το χαμόγελο που είχα ήταν μέχρι τα αυτιά 😁 Βέβαια όπως την βρίσκει κανείς 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...