Προς το περιεχόμενο

Κενό ασφαλείας στα iPhone επέτρεπε τον πλήρη έλεγχό τους μέσω Wi-Fi


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν ο άλλος επιλέγει iPhone για μεγαλύτερη ασφάλεια... Χωρίς να ξέρει καν τι σημαίνει ασφάλεια δεδομένων... Απλά κάπου άκουσε ότι τα iPhone είναι ασφαλέστερα έναντι του ανταγωνισμού... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, b-boy_steve είπε

Όταν ο άλλος επιλέγει iPhone για μεγαλύτερη ασφάλεια... Χωρίς να ξέρει καν τι σημαίνει ασφάλεια δεδομένων... Απλά κάπου άκουσε ότι τα iPhone είναι ασφαλέστερα έναντι του ανταγωνισμού... 

Το οποίο ισχύει... δες το προηγούμενο ποστ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το οποίο ισχύει... δες το προηγούμενο ποστ μου...

Δηλαδή αν σου δώσω Android, κλειδωμένο και με κρυπτογραφηση μου λες ότι μπορείς να το ξεκλειδώσεις και να μου κλέψεις τα δεδομένα;;; ούτε από WiFi μπορείς να το κάνεις ούτε από πουθενά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και πάλι υπάρχουν σημαντικά λιγότερες τρύπες και προβλήματα από πολλά άλλα λειτουργικά...

Still, Android had the most vulnerabilities reported in 2016, 2017, and 2019, while iOS didn’t make the list at all.

Με λίγα λόγια όταν η apple διαφημίζει την ασφάλεια που παρέχει στο λειτουργικό της το αποδεικνύειει κιόλας σε σύγκριση με τους ανταγωνιστές της...

Όχι ακριβώς. Αποδεικνύει ότι λιγότερα bugs αναφέρονται για το λειτουργικό της. Έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Δηλαδή αν σου δώσω Android, κλειδωμένο και με κρυπτογραφηση μου λες ότι μπορείς να το ξεκλειδώσεις και να μου κλέψεις τα δεδομένα;;; ούτε από WiFi μπορείς να το κάνεις ούτε από πουθενά... 

Το ίδιο και το iOS... μάλιστα σε κατάλληλα χέρια το android έχει περισσότερες πιθανότητες να σπάσει μιας και το ios έχει πολύ λιγότερες ευπάθειες... 

5 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Όχι ακριβώς. Αποδεικνύει ότι λιγότερα bugs αναφέρονται για το λειτουργικό της. Έχει διαφορά.

Ναι τα κρατάνε μυστικά, μιας και δεν έχει δημοσιευτεί καμία μαζική επίθεση και κλέψιμο στοιχείων από τις συσκευές της apple, ξέροντας κιόλας για την αμοιβή ή την διασημότητα που θα τους προσφέρει κάτι τέτοιο ή την πρόσληψη τους από την apple ή άλλη εταιρία...τέτοια πράγματα χρυσοπληρώνονται...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ίδιο και το iOS... μάλιστα σε κατάλληλα χέρια το android έχει περισσότερες πιθανότητες να σπάσει μιας και το ios έχει πολύ λιγότερες ευπάθειες... 

Ωραία... Θέλω αυτόν με τα κατάλληλα χέρια να μου ξεκλειδώσει ένα κλειδωμένο Android... 

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ίδιο και το iOS... μάλιστα σε κατάλληλα χέρια το android έχει περισσότερες πιθανότητες να σπάσει μιας και το ios έχει πολύ λιγότερες ευπάθειες... 

Εντωμεταξύ το άρθρο λέει ότι μπορείς να αποκτήσεις πλήρη ελενχο σε iPhone από WiFi... 😂 😂 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Ωραία... Θέλω αυτόν με τα κατάλληλα χέρια να μου ξεκλειδώσει ένα κλειδωμένο Android... 

Πήγαινε ομόνοια με κλεμμένο android, θα στο ξεκλειδώσει...

3 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Εντωμεταξύ το άρθρο λέει ότι μπορείς να αποκτήσεις πλήρη ελενχο σε iPhone από WiFi... 😂 😂 😂 

Μπορούσες... μα καλά δεν διαβάζετε???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Πήγαινε ομόνοια με κλεμμένο android, θα στο ξεκλειδώσει...

Πήγα σε όλους... Κανείς δεν τα κατάφερε... Μάλιστα ούτε Ινδός που μπορεί να ξεκλειδώσει iPhone!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά, το πρωτόκολλο που χρησιμοποιούμε εδώ και 8-9 χρόνια και μας κάνει την ζωή απείρως πιο εύκολη είχε ένα exploit (που από μία λάθος beta που κυκλοφόρησε έγινε αντιληπτό, κι όχι ψάχνοντας επί τούτου) και εσείς το ανάγετε στο ότι η Apple δεν έχει ασφάλεια και δίνει και ψεύτικες υποσχέσεις στους χρήστες!

To όλο (original) blog post έχει πραγματικά ενδιαφέρον για το πως το κατέφερε ο ερευνητής, ή το τι μπορεί να βγει αν έχεις debug symbols από κλειστά κομμάτια του λειτουργικού.

Από τα σχόλια βλέπω πως έχετε για άλλη μια φορά μπλέξει το privacy με το security, το κλειστό οικοσύστημα με τον κλειστό κώδικα, το open source με το bug-free (πως και καλά πάνω από τα open source projects είναι χιλιάδες προγραμματιστές και βρίσκουν bugs... #not)

12 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Μάλιστα ούτε Ινδός που μπορεί να ξεκλειδώσει iPhone!!! 

Χαραμίζεται ο Ινδός μια και τόσα κλειδωμένα iPhones πωλούνται ακόμα!

23 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Όχι ακριβώς. Αποδεικνύει ότι λιγότερα bugs αναφέρονται για το λειτουργικό της. Έχει διαφορά.

Άρα το πόσα bugs αναφέρονται για τα άλλα λειτουργικά επίσης έχει διαφορά, σωστά;

Ας πω λοιπόν κι εγώ έτσι αυθαίρετα, πως αφού αναφέρονται περισσότερα για το Android λογικά θα υπάρχουν ακόμη περισσότερα που δεν αναφέρονται! Θα πω μάλιστα εκθετικά περισσότερα!! You are doomed!

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Εντάξει παιδιά, το πρωτόκολλο που χρησιμοποιούμε εδώ και 8-9 χρόνια και μας κάνει την ζωή απείρως πιο εύκολη είχε ένα exploit (που από μία λάθος beta που κυκλοφόρησε έγινε αντιληπτό, κι όχι ψάχνοντας επί τούτου) και εσείς το ανάγετε στο ότι η Apple δεν έχει ασφάλεια και δίνει και ψεύτικες υποσχέσεις στους χρήστες!

To όλο (original) blog post έχει πραγματικά ενδιαφέρον για το πως το κατέφερε ο ερευνητής, ή το τι μπορεί να βγει αν έχεις debug symbols από κλειστά κομμάτια του λειτουργικού.

Από τα σχόλια βλέπω πως έχετε για άλλη μια φορά μπλέξει το privacy με το security, το κλειστό οικοσύστημα με τον κλειστό κώδικα, το open source με το bug-free (πως και καλά πάνω από τα open source projects είναι χιλιάδες προγραμματιστές και βρίσκουν bugs... #not)

Χαραμίζεται ο Ινδός μια και τόσα κλειδωμένα iPhones πωλούνται ακόμα!

Άρα το πόσα bugs αναφέρονται για τα άλλα λειτουργικά επίσης δεν έχει σημασία, σωστά;

Ας πω λοιπόν κι εγώ έτσι αυθαίρετα, πως αφού αναφέρονται περισσότερα για το Android λογικά θα υπάρχουν ακόμη περισσότερα που δεν αναφέρονται! Θα πω μάλιστα εκθετικά περισσότερα!! You are doomed!

Τι bugs έχουν τα android? 

Επεξ/σία από b-boy_steve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Τι bugs έχουν τα android? 

Χμμμ... περιμένεις κάποια λίστα; Δεν έχω android, δεν με έχει απασχολήσει. Ο @AtiX πόσταρε ένα λινκ παραπάνω αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις παραπάνω:

49 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Χμμμ... περιμένεις κάποια λίστα; Δεν έχω android, δεν με έχει απασχολήσει. Ο @AtiX πόσταρε ένα λινκ παραπάνω αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις παραπάνω:

 

Ααα αυτά είναι τα bugs? Αυτο το site τα λέει όλα... Το thebestvpn.com...😂 😂 😂 Ειλικρινά απορώ με την νοημοσύνη μερικών... Λοιπόν... Θα το πω απλά... Πλέον είναι πολύ δύσκολο να "χακαρεις" κινητό και να αποσπάσεις δεδομένα από κάποιον χρήστη απλά χρησιμοποιώντας κώδικα και μερικές εντολές... Συνήθως οι επιθέσεις γίνονται ποιο έξυπνα... Θα σε πάρει ο άλλος τηλέφωνο από την αστυνομία και καλά, η θα σου στείλει email και εσύ ο ίδιος σαν βλακας θα του δώσεις αυτά που θέλει να μάθει... 

Από την άλλη δεν θέλω να ακούω ότι το ένα λογισμικό είναι ποιο ασφαλές από το άλλο λέγοντας βλακειες... Δεν έχεις χρησιμοποιήσει καν Android και μου λες ότι δεν είναι ασφαλές και ότι είναι γεμάτο bugs επειδή το διάβασες στο thebestvpn.com...😂 😂 😂 

Διαφωνείς δηλαδή ότι στα iPhone μπορείς να αποκτήσεις πλήρη πρόσβαση μέσω του WiFi όπως λέει το άρθρο; Μπορώ να σου δώσω Android και να το πας όπου θες... Αν μπορέσεις να πάρεις στοιχεία της κάρτας μου η προσωπικές φωτογραφίες τοτε θα σου πω ότι το android δεν είναι ασφαλές... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Και πάλι υπάρχουν σημαντικά λιγότερες τρύπες και προβλήματα από πολλά άλλα λειτουργικά...

Still, Android had the most vulnerabilities reported in 2016, 2017, and 2019, while iOS didn’t make the list at all.

Με λίγα λόγια όταν η apple διαφημίζει την ασφάλεια που παρέχει στο λειτουργικό της το αποδεικνύειει κιόλας σε σύγκριση με τους ανταγωνιστές της...

 


Αλλα να εχει τρυπες ενα λειτουργικο και αλλο να εχει ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ που ο αλλος να κανει την Συσκευη σου δικια σου.
100.000 τρυπες να εχει το Android σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει exploit που να αφηνει τον χρηστη να σου παρει ολα τα δεδομενα.Μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papmel είπε


Αλλα να εχει τρυπες ενα λειτουργικο και αλλο να εχει ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ που ο αλλος να κανει την Συσκευη σου δικια σου.
100.000 τρυπες να εχει το Android σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει exploit που να αφηνει τον χρηστη να σου παρει ολα τα δεδομενα.Μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Αυτό ακριβώς!!! Χίλιες φορές να ξεκλειδώσουν το κινητό μου έχοντας χάσει όλα τα αρχεία, από το να μου πάρουν όλες τις προσωπικές φωτογραφίες και τους κωδικούς καρτών, και, και, και... Ειλικρινά αν κάποιος χρησιμοποιεί αυτές τις εκδοσεις ios για τον άλφα, βήτα λόγω είναι πολύ τρομαχτικό αυτό που μπορεί να παθει... 😳😳😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...