Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Corsair TX550M


mikemk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, λοιπόν θέλω τις γνώμες σας και συμβουλές σχετικά με ένα πρόβλημα που προέκυψε στο τροφοδοτικό μου και πιστέυω πως διόρθωσα..

Πρίν περίπου 1 μήνα ολοκλήρωσα το gaming pc μου το οποίο μέχρι πριν 3 μέρες δούλευε ρολόι. Έβαλα μέσα I5 10400 και Sapphire RX 5500XT 8GB Pulse και τέλος το τροφοδοτικό TX550M το οποίο είναι αρκετό για το σύστημα μου. Τέλος πάντων θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου. Πρίν 3 μέρες το φουρφουράκι του τροφοδοτικού το οποίο υποτίθεται επρεπέ να είναι ήσυχο άρχισε να κάνει έναν σπαστικό ήχο σαν να έτριζε. Στην αρχή υπέθεσα ότι κάποιο καλώδιο ακουμπούσε το φουρφούρι αλλά για κακή μου τύχη τελικά είχε χαλάσει το μοτεράκι. Λοιπόν πήρα το ρίσκο να το ανοίξω και ναι έχασα την εγγύηση μου, θα με ρωτήσετε τώρα <<γιατί έκανες κάτι τόσο χαζό>>. Δυστυχώς ήταν η μόνη μ λύση γιατί χρειάζομαι τον υπολογιστή μου άμεσα λόγο σχολής και εργασιών. Αποφάσισα και ρίσκαρα να αλλάξω το φουρφουράκι, είχα στην άκρη ένα Arctic P12 PWM pst το οποίο έχει τέλειο static pressure το εγκατέστησα και  μετά είχα άλλο θέμα. Το stock fan του τροφοδοτικού (Corsair nr120l) ήταν 2 pin ενώ της Arctic είναι 4 pin PWM οπότε το πέρασα από εκεί που βγαίνει το 24 pin του τροφοδοτικού και το σύνδεσα στο SYS_FAN 2 στην b460 mortar που έχω οπότε πλέον το τροφοδοτικό μου έχει PWM με το mod που έκανα. Έκανα αρκετά stress test και δεν έχω θέματα ευτυχώς, αντιθέτως έγινε πιο δροσερό και πιο ήσυχο το τροφοδοτικό μου.

Έχω 3 ερωτήσεις.. 

Είναι επικίνδυνο, υπάρχει περίπτωση να καεί το τροφοδοτικό;

Θα ήταν καλύτερο αν έβαζα Noctua NF-A12x25 PWM 120mm; 

Είναι καλό το fan curve που έχω βάλει για το fan στο τροφοδοτικό; Μήπως θέλει αλλαγές; Πείτε μου γνώμες.

No hate please χαχαχα, ξέρω ήταν λίγο τρελό να κάνω κάτι τέτοιο αλλά όπως είπα ήταν η μόνη λύση..

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μην το δοκιμάζεται αν δεν έχετε εμπειρία γιατί τα τροφοδοτικά ακόμη και απενεργοποιημένα έχουν αποθηκευμένο ρέυμα, μια λάθος κίνηση και σας χτύπησε ρέυμα και ακόμα χειρότερα μπορεί να σας σκοτώσει. Δεν το προτείνω σε κανέναν και δεν έχω καμία ευθύνη..

Ευχαριστώ

129835577_3090056461221518_6996224678287510113_n.jpg

129638440_458246645575184_2612368346253892069_n.jpg

Επεξ/σία από mikemk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Μια χαρά!

Στις πόσες στροφές γυρίζει τώρα;

idle είναι περίπου στα 1000-1100 rpm  και όταν χτυπάει ο επεξεργαστής 75 βαθμούς τότε δουλέυει στα 1900rpm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mikemk είπε

 

idle είναι περίπου στα 1000-1100 rpm  και όταν χτυπάει ο επεξεργαστής 75 βαθμούς τότε δουλέυει στα 1900rpm.

 

Εγω θα χαμηλωνα την ελαχιστη στο 700 και τη μεγιστη στο 1500.Το corsair που ειχε πανω νομιζω δουλευει 850-1600, λογικα το arctic ειναι καλυτερο οποτε μπορει να ριξεις αρκετα τα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Noreak είπε

Εγω θα χαμηλωνα την ελαχιστη στο 700 και τη μεγιστη στο 1500.Το corsair που ειχε πανω νομιζω δουλευει 850-1600, λογικα το arctic ειναι καλυτερο οποτε μπορει να ριξεις αρκετα τα νουμερα.

δεν με ενοχλεί ο θόρυβος αφού παίζω με ακουστικά και δεν κάνουν ενοχλητικό θόρυβο. Αν και θέλω να βρω ενα πιο χαμηλότονο προφιλ για τα φαν ειναι η αλήθεια γιαυτο θα το δοκιμάσω.

Άρα δεν χρειάζεται να το αλλάξω με Noctua NF-A12x25 PWM 120mm; Γιατί έψαξα και είναι πολύ κοντά τα Arctic P12 PWM με τα Noctua NF-A12x25 PWM 120mm σε αποδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mikemk είπε

idle είναι περίπου στα 1000-1100 rpm

Τόσο πολύ;! Χαμηλώστε το λίγο όπως σας είπε παραπάνω. Αν πάλι δεν κάνει θόρυβο αφήστε το έτσι. Δεν θα πάθει και τίποτα.

24 λεπτά πριν, mikemk είπε

Άρα δεν χρειάζεται να το αλλάξω με Noctua NF-A12x25 PWM 120mm; Γιατί έψαξα και είναι πολύ κοντά τα Arctic P12 PWM με τα Noctua NF-A12x25 PWM 120mm σε αποδόσεις.

Τροφοδοτικό είναι. Πόση διαφορά θέλετε να δείτε; Κάνατε ένα καλό upgrade!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Τόσο πολύ;! Χαμηλώστε το λίγο όπως σας είπε παραπάνω. Αν πάλι δεν κάνει θόρυβο αφήστε το έτσι. Δεν θα πάθει και τίποτα.

Τροφοδοτικό είναι. Πόση διαφορά θέλετε να δείτε; Κάνατε ένα καλό upgrade!

Δεν θέλω να το κάψω απλά. Άρα στα 600-700rpm idle είμαι καλά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mikemk είπε

δεν με ενοχλεί ο θόρυβος αφού παίζω με ακουστικά και δεν κάνουν ενοχλητικό θόρυβο. Αν και θέλω να βρω ενα πιο χαμηλότονο προφιλ για τα φαν ειναι η αλήθεια γιαυτο θα το δοκιμάσω.

Άρα δεν χρειάζεται να το αλλάξω με Noctua NF-A12x25 PWM 120mm; Γιατί έψαξα και είναι πολύ κοντά τα Arctic P12 PWM με τα Noctua NF-A12x25 PWM 120mm σε αποδόσεις.

Συμφωνα με μερικους reviewer ισως ειναι και καλυτερα, τα arctic.Το σιγουρο ειναι οτι οι διαφορες ειναι τοσο μικρες που δε χρειαζεται να το αλλαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Noreak είπε

Συμφωνα με μερικους reviewer ισως ειναι και καλυτερα, τα arctic.Το σιγουρο ειναι οτι οι διαφορες ειναι τοσο μικρες που δε χρειαζεται να το αλλαξεις.

Ναι αυτό είδα και εγώ τωρα προσπαθώ να φτιάξω το προφίλ των φαν οπως μου είπες. Idle 700-750 εβαλα και στο μέγιστο τα εβαλα 1500-1550 στο 85% δλδ όταν πάει πάνω απο 75 βαθμούς ο επεξεργαστής νομίζω καλά είναι θα κάνω τώρα stress test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mikemk είπε

Ναι αυτό είδα και εγώ τωρα προσπαθώ να φτιάξω το προφίλ των φαν οπως μου είπες. Idle 700-750 εβαλα και στο μέγιστο τα εβαλα 1500-1550 στο 85% δλδ όταν πάει πάνω απο 75 βαθμούς ο επεξεργαστής νομίζω καλά είναι θα κάνω τώρα stress test.

Εδω μπορεις να δεις το fan curve συμφωνα με το φορτο του τροφοδοτικου σε watt.Αν εχεις ενα μετρητη καταναλωσης θα μπορεσεις να κανεις ενα καλυτερο curve με βαση την καταναλωση του συστηματος και οχι τη θερμοκρασια της cpu, αλλα νομιζω οτι και ετσι που το χεις εισαι καλα.Αν το corsair δουλευει στις 1500 στα 550 watt σιγουρα εισαι παραπανω απο ασφαλης με το arctic στις 1500.Εγω θεωρω πως και με 1300 θα εισαι οκ αλλα αυτο θα το κρινεις εσυ.Επισης θα ανεβαζα το step up/down time στα 2-3 seconds γιατι η θερμοκρασια της cpu κανει γρηγορα σκαμπανεβασματα και ετσι ταλαιπωρεις το fan χωρις λογο και εχεις και περισσοτερο θορυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοήθησες παρά πολύ με αυτό το λινκ το συστημα μου καταναλώνει περίπου 385 watts οπότε καλά είπες οτι μέγιστο 1300 rpm είναι καλά. Ευχαριστώ πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...