Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να βάλω Windows, αφού είχα στον δίσκο μου Linux??? Αν ναι αξίζει σήμερα το 2020????


dimitrisg358

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε! Έχω ένα λάπτοπ και θέλω να του περάσω τα Windows 8.1, τα σηκώνει αυτά γιατί αυτά ήταν προ εγκατεστημένα. Στο λάπτοπ έχω Linux, συγκεκριμένα το Zorin OS. Η ερώτησή μου είναι η εξής: "Μπορώ να κατεβάσω Windows σε λάπτοπ που μέχρι αυτή τη στιγμή τρέχει Linux?? (Δεν λέω για Dual Boot)" Επίσης έχω άλλη μία ερώτηση "Αξίζει τώρα το 2020 να βάλω Windows 8.1???" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δεν θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις 8.1 εφόσον θα παίρνουν μόνο security fixes. Θεωρικά το ίδιο καλά θα τρέξουν και τα 10, βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα ενεργοποιηθούν με το κλειδί των 8.1.

Διαδικασία σίγουρα υπάρχει για να φτιάξεις ένα usb για να κάνεις install.

Το άλλο θέμα που πρέπει να σκεφτείς είναι οι λόγοι που θέλεις windows και γιατί το Zorin OS δεν σε καλήπτει και αν υπάρχει άλλη εναλλακτική διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Καλημέρα. Δεν θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις 8.1 εφόσον θα παίρνουν μόνο security fixes. Θεωρικά το ίδιο καλά θα τρέξουν και τα 10, βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα ενεργοποιηθούν με το κλειδί των 8.1.

Διαδικασία σίγουρα υπάρχει για να φτιάξεις ένα usb για να κάνεις install.

Το άλλο θέμα που πρέπει να σκεφτείς είναι οι λόγοι που θέλεις windows και γιατί το Zorin OS δεν σε καλήπτει και αν υπάρχει άλλη εναλλακτική διανομή.

Θα ενεργοποιηθουν μια χαρα με το κλειδι των 8.1 ακόμα και με 7αρια ακομα γινετε. Προσωπικα θα το εκανα μονο για να εχω μια αδεια windows 10, δοκιμη αν βολευει και αν οχι πισω στα linux.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisg358 είπε

Μπορώ να κατεβάσω Windows σε λάπτοπ που μέχρι αυτή τη στιγμή τρέχει Linux??

Άνετα και όπως είπε ο dragonlord πριν, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα μόλις συνδεθείς στο internet. Απλά στην αρχή που θα σου ζητήσει serial θα πεις ότι δεν διαθέτεις και θα προχωρήσεις κανονικά. Στην αρχή με τις γλώσσες, αν βάλεις τα Ελληνικά 10άρια πάτα προσθήκη γλώσσας πληκτρολογίου και βάλε Αγγλικά Ηνωμένων πολιτειών και πληκτρολόγιο Αγγλικά ΗΠΑ.

Μια επισήμανση μόνο, όταν σου ζητήσει να συνδεθεί στο ίντερνετ κατά την εγκατάσταση επέλεξε ότι δεν διαθέτεις σύνδεση και αν έχεις το λάπτοπ με καλώδιο αποσύνδεσε το. Μετά θα δημιουργήσεις έναν τοπικό λογαριασμό και αν θέλεις την γνώμη μου (και το καλό σου) μην βάλεις Ελληνικά γράμματα στο username αλλά Αγγλικά. Στη συνέχεια θα σε πρήξει λίγο για να συνδεθείς με λογαριασμό microsoft και θα σου λέει τι καλά που θα είναι, αλλά εσύ θα επιμένεις να συνεχίσεις με περιορισμένες ( στεναχωρηθήκαμε ) δυνατότητες.

Όταν τελειώσεις και μπεις επιφάνεια μπορείς να συνδεθείς κανονικά και να το αφήσεις να ενεργοποιηθεί και να κατεβάσει ενημερώσεις και drivers οθόνης. Όταν τελειώσεις με τις αρχικές ενημερώσεις και τις επανεκκινήσεις πήγαινε Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια, πάτα Προβολή προαιρετικών ενημερώσεων, επέκτεινε τις ενημερώσεις προγραμμάτων οδήγησης, τσεκάρισε ότι έχει και πάτα για εγκατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisg358 είπε

Χαίρετε! Έχω ένα λάπτοπ και θέλω να του περάσω τα Windows 8.1, τα σηκώνει αυτά γιατί αυτά ήταν προ εγκατεστημένα. Στο λάπτοπ έχω Linux, συγκεκριμένα το Zorin OS. Η ερώτησή μου είναι η εξής: "Μπορώ να κατεβάσω Windows σε λάπτοπ που μέχρι αυτή τη στιγμή τρέχει Linux?? (Δεν λέω για Dual Boot)" Επίσης έχω άλλη μία ερώτηση "Αξίζει τώρα το 2020 να βάλω Windows 8.1???" 

Έχεις διαθέσιμα τα Specs του "λάπτοπ"?

Αν έχει 2GB Ram μείνε όπως είσαι... Χρειάζεσαι από 4GB Ram και πάνω για να κάνεις δουλειά με όποια από τις εκδόσεις βάλεις (8.1 ή 10)

 

Μφχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι τα 8.1 δεν αξίζουν. Ή Windows 10 ή Linux.

Επειδή δεν μπορείς να φτιάξεις στικάκι με το επίσημο tool της Microsoft θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο unofficial tool. Με ένα πρόχειρο googling βλέπω πως το WoeUsb είναι το δημοφιλέστερο αυτό τον καιρό.

Αν βέβαια το λάπτοπ έχει dvd burner, μπορείς απλά να γράψεις τα Windows σε dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 θα βαλεις, τα 8.1 ειναι απαραδεκτα. Ακομα καλυτερα να βαλεις την LTSC εκδοση αν δεν χρειαζεσαι τις εφαρμογες του Microsoft store. Το πως θα την αποκτησεις ειναι αλλο θεμα, μια αναζητηση στο google θα σε βοηθησει σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2020 στις 10:16 ΠΜ, apostolos22 είπε

Καλημέρα. Δεν θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις 8.1 εφόσον θα παίρνουν μόνο security fixes. Θεωρικά το ίδιο καλά θα τρέξουν και τα 10, βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα ενεργοποιηθούν με το κλειδί των 8.1.

Διαδικασία σίγουρα υπάρχει για να φτιάξεις ένα usb για να κάνεις install.

Το άλλο θέμα που πρέπει να σκεφτείς είναι οι λόγοι που θέλεις windows και γιατί το Zorin OS δεν σε καλήπτει και αν υπάρχει άλλη εναλλακτική διανομή.

Μόλις έχω κατεβάσει τα 8.1, κατέβασα μόλις το εργαλείο για τα Windows 10, το Media Creation Tool και τα Windows κάνουν λήψη. Βέβαια μπορούσα έτσι κι αλλιώς να βάλω 10 από την αρχή, γιατί έτσι κι αλλιώς πειρατικά θα τα έβαζα, όπως έβαλα τα 8.1. Το Linux δεν θέλω να το ξαναβάλω σε αυτό το λαπτοπ, γιατί το λαπτοπ ήταν αρκετά παλιό (του 2012) και είχε προβήματα με το Bios, οπότε όσο πιο μακριά είμαι από αυτό, τόσο καλύτερα. Επίσης, εκτός από αυτό με το πρόβλημα του Bios, είχα πρόβλημα με τα προγράμματά μου, και το Wine, αντί να βοηθήσει, τα έκανε χειρότερα.

Στις 9/12/2020 στις 10:20 ΠΜ, Dragonlordcv2002 είπε

Θα ενεργοποιηθουν μια χαρα με το κλειδι των 8.1 ακόμα και με 7αρια ακομα γινετε. Προσωπικα θα το εκανα μονο για να εχω μια αδεια windows 10, δοκιμη αν βολευει και αν οχι πισω στα linux.

Αυτό θα κάνω μόλις τώρα, αν και ήξερα ότι αυτή η μέθοδος ισχύει μέχρι και σήμερα.

Στις 9/12/2020 στις 11:37 ΠΜ, micos000 είπε

Άνετα και όπως είπε ο dragonlord πριν, θα ενεργοποιηθούν αυτόματα μόλις συνδεθείς στο internet. Απλά στην αρχή που θα σου ζητήσει serial θα πεις ότι δεν διαθέτεις και θα προχωρήσεις κανονικά. Στην αρχή με τις γλώσσες, αν βάλεις τα Ελληνικά 10άρια πάτα προσθήκη γλώσσας πληκτρολογίου και βάλε Αγγλικά Ηνωμένων πολιτειών και πληκτρολόγιο Αγγλικά ΗΠΑ.

Μια επισήμανση μόνο, όταν σου ζητήσει να συνδεθεί στο ίντερνετ κατά την εγκατάσταση επέλεξε ότι δεν διαθέτεις σύνδεση και αν έχεις το λάπτοπ με καλώδιο αποσύνδεσε το. Μετά θα δημιουργήσεις έναν τοπικό λογαριασμό και αν θέλεις την γνώμη μου (και το καλό σου) μην βάλεις Ελληνικά γράμματα στο username αλλά Αγγλικά. Στη συνέχεια θα σε πρήξει λίγο για να συνδεθείς με λογαριασμό microsoft και θα σου λέει τι καλά που θα είναι, αλλά εσύ θα επιμένεις να συνεχίσεις με περιορισμένες ( στεναχωρηθήκαμε ) δυνατότητες.

Όταν τελειώσεις και μπεις επιφάνεια μπορείς να συνδεθείς κανονικά και να το αφήσεις να ενεργοποιηθεί και να κατεβάσει ενημερώσεις και drivers οθόνης. Όταν τελειώσεις με τις αρχικές ενημερώσεις και τις επανεκκινήσεις πήγαινε Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια, πάτα Προβολή προαιρετικών ενημερώσεων, επέκτεινε τις ενημερώσεις προγραμμάτων οδήγησης, τσεκάρισε ότι έχει και πάτα για εγκατάσταση.

 

22 ώρες πριν, kormos είπε

Έχεις διαθέσιμα τα Specs του "λάπτοπ"?

Αν έχει 2GB Ram μείνε όπως είσαι... Χρειάζεσαι από 4GB Ram και πάνω για να κάνεις δουλειά με όποια από τις εκδόσεις βάλεις (8.1 ή 10)

 

Μφχ

Το λάπτοπ έχει 4GB ram και για CPU έχει τον Intel Core i3 3120M. Γραφικά έχει ενσωματωμένα στο CPU.

Στις 9/12/2020 στις 10:16 ΠΜ, apostolos22 είπε

Καλημέρα. Δεν θεωρώ ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις 8.1 εφόσον θα παίρνουν μόνο security fixes. Θεωρικά το ίδιο καλά θα τρέξουν και τα 10, βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα ενεργοποιηθούν με το κλειδί των 8.1.

Διαδικασία σίγουρα υπάρχει για να φτιάξεις ένα usb για να κάνεις install.

Το άλλο θέμα που πρέπει να σκεφτείς είναι οι λόγοι που θέλεις windows και γιατί το Zorin OS δεν σε καλήπτει και αν υπάρχει άλλη εναλλακτική διανομή.

 

21 ώρες πριν, apostolisk86 είπε

Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους ότι τα 8.1 δεν αξίζουν. Ή Windows 10 ή Linux.

Επειδή δεν μπορείς να φτιάξεις στικάκι με το επίσημο tool της Microsoft θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο unofficial tool. Με ένα πρόχειρο googling βλέπω πως το WoeUsb είναι το δημοφιλέστερο αυτό τον καιρό.

Αν βέβαια το λάπτοπ έχει dvd burner, μπορείς απλά να γράψεις τα Windows σε dvd.

Τα Windows 8.1 τα κατέβασα απευθείας από Microsoft (By the way, έχουν καιρό να τα ανανεώσουν και είχαν γύρο στα 140 updates) και μετά έκανα το usb bootable μέσω του Rufus. Τώρα κατέβασα το Media Creation Tool, ώστε να τα αναβαθμίσω στα Windows 10.

Επίσης έχω ένα ακόμα θέμα, το bluetooth δεν αναγνωρίζεται. Το λάπτοπ είναι της Samsung, μοντέλο: NP350E5C-A01GR. Το σάιτ της εταιρίας έχει Drivers αλλά για τα Windows XP, και προσπαθώ να τα τρέξω είτε κανονικά, είτε με λειτουργεία συμβατότητας. Και στις δύο περιπτώσεις δεν έγινε απολύτως τίποτε. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για να βρώ τους drivers???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι. το ανοίγω από τις ρυθμίσεις και λέει ότι ψάχνει για συσκευές. Αυτό το μήνυμα φαίνεται για αρκετή ώρα, ενώ υπάρχουν πολλές ανιχνεύσιμες συσκευές με ανοιχτό bluetooth στον χώρο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisg358 είπε

Μόλις έχω κατεβάσει τα 8.1, κατέβασα μόλις το εργαλείο για τα Windows 10, το Media Creation Tool και τα Windows κάνουν λήψη. Βέβαια μπορούσα έτσι κι αλλιώς να βάλω 10 από την αρχή, γιατί έτσι κι αλλιώς πειρατικά θα τα έβαζα, όπως έβαλα τα 8.1. Το Linux δεν θέλω να το ξαναβάλω σε αυτό το λαπτοπ, γιατί το λαπτοπ ήταν αρκετά παλιό (του 2012) και είχε προβήματα με το Bios, οπότε όσο πιο μακριά είμαι από αυτό, τόσο καλύτερα. Επίσης, εκτός από αυτό με το πρόβλημα του Bios, είχα πρόβλημα με τα προγράμματά μου, και το Wine, αντί να βοηθήσει, τα έκανε χειρότερα.

Αυτό θα κάνω μόλις τώρα, αν και ήξερα ότι αυτή η μέθοδος ισχύει μέχρι και σήμερα.

 

Το λάπτοπ έχει 4GB ram και για CPU έχει τον Intel Core i3 3120M. Γραφικά έχει ενσωματωμένα στο CPU.

 

Τα Windows 8.1 τα κατέβασα απευθείας από Microsoft (By the way, έχουν καιρό να τα ανανεώσουν και είχαν γύρο στα 140 updates) και μετά έκανα το usb bootable μέσω του Rufus. Τώρα κατέβασα το Media Creation Tool, ώστε να τα αναβαθμίσω στα Windows 10.

Επίσης έχω ένα ακόμα θέμα, το bluetooth δεν αναγνωρίζεται. Το λάπτοπ είναι της Samsung, μοντέλο: NP350E5C-A01GR. Το σάιτ της εταιρίας έχει Drivers αλλά για τα Windows XP, και προσπαθώ να τα τρέξω είτε κανονικά, είτε με λειτουργεία συμβατότητας. Και στις δύο περιπτώσεις δεν έγινε απολύτως τίποτε. Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για να βρώ τους drivers???

Άδικα το χαραμίζεις.... Θα έπρεπε να έχεις βάλει ήδη Windows 10 για να το αξιοποιήσεις.... (αν έχεις δυνατότητα και για έναν ssd ακόμα καλύτερα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimitrisg358 είπε

Βέβαια μπορούσα έτσι κι αλλιώς να βάλω 10 από την αρχή, γιατί έτσι κι αλλιώς πειρατικά θα τα έβαζα, όπως έβαλα τα 8.1.

Τι εννοείς "Πειρατικά"; Αν έχεις άδεια χρήσης για τα 8.1 και είχες 8.1 όταν αγόρασες το λάπ΄τοπ (μάλλον τα home) τότε θα έβαζες απ' ευθείας τα 10άρια τα οποία θα ενεργοποιούνταν με την ίδια άδεια χρήσης νόμιμα και ωραία.

5 ώρες πριν, dimitrisg358 είπε

Τα Windows 8.1 τα κατέβασα απευθείας από Microsoft (By the way, έχουν καιρό να τα ανανεώσουν και είχαν γύρο στα 140 updates) και μετά έκανα το usb bootable μέσω του Rufus. Τώρα κατέβασα το Media Creation Tool, ώστε να τα αναβαθμίσω στα Windows 10.

Ω ρε φίλε. Πολύ ταλαιπωρία. Θα φας μια μέρα να κάνει ενημερώσεις και να στήνει λειτουργικό. Όπως είπαμε όλοι, θα μπορούσες να βάλεις από την αρχή τα 10άρια και σε καμιά ώρα θα ήσουν έτοιμος.

5 ώρες πριν, dimitrisg358 είπε

Επίσης έχω ένα ακόμα θέμα, το bluetooth δεν αναγνωρίζεται. Το λάπτοπ είναι της Samsung, μοντέλο: NP350E5C-A01GR. Το σάιτ της εταιρίας έχει Drivers αλλά για τα Windows XP, και προσπαθώ να τα τρέξω είτε κανονικά, είτε με λειτουργεία συμβατότητας.

Εδώ σε έχασα. Το λάπτοπ είναι του 2012 και είχε από μαμά τα 8.1 και στο site της samsung έχει drivers μόνο για xp; Το δοκίμασες και δεν δούλεψε; Πάντως πιστεύω ότι στα 10άρια δε θα χρειαστεί να κατεβάσεις τίποτα και αν χρειαστεί κάτι θα σε βοηθήσουμε.

36 λεπτά πριν, kormos είπε

αν έχεις δυνατότητα και για έναν ssd ακόμα καλύτερα

Αυτό ναι, θα απογειώσει το λάπτοπ και τα 20€ δεν είναι και τόσο φοβερό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ όλους και καλές γιορτές και Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Έκανα αναβάθμιση σε Windows 10, και είχε ένα πρόβλημα, δεν έκανε εναλλάξ γλώσσας. Για να μην ταλαιπωρούμαι, έκανα backup τους drivers, και έκανα Format με Windows 10 και τώρα είμαι εντάξει. Βέβαια πάλι δεν δουλεύει το Bluetooth, τουλάχιστον μπαίνει σε λειτουργικό.

 

Καλές γιορτές σε όλους σας με υγεία,

DimitrisG358

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στη Διαχείριση συσκευών και βρες την συσκευή του bluetooth που λογικά θα είναι με ένα ερωτηματικό ή με ένα θαυμαστικό. Άνοιξε τις ιδιότητες του και πήγαινε στην καρτέλα Λεπτομέρειες. Από το pull down menu βρες το Αναγνωριστικό υλικού. Κάνε αντιγραφή ένα από αυτά και επικόλληση σε επόμενο μήνυμα. Βάλτο όμως με επικόλληση και όχι screenshot για να μην καθόμαστε και το ξαναγράφουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...