Προς το περιεχόμενο

MacBook Air 13 (2020) Review - Ο M1 δεν αστειεύεται


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, busellatos είπε

Το πιο ακριβο παρε να το ευχαριστηθεις. ενα χιλιαρικο πανω-κατω . με δισκο 256 και 8 gb δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο. 

Αν ρίξεις μια μάτια και σε windows ultra book (όχι laptop) 8/256 θα δεις κοντά στο χιλιάρικο και από dell, he, Lenovo ακόμα και huawei!! Το air με τιμολόγιο βγαίνει κάτω από 950, όχι τόσο τραγικό..

15 ώρες πριν, amav είπε

Εδώ είναι

...ένα καλό ανάγνωσμα για όσους θέλουν να μάθουν τι εστί firestorm.

Αν από αυτό θα φας ψωμί θα έλεγα ή να περιμένεις αν μπορείς να περιμένεις ή να ακολουθήσεις τον x86 δρόμο.

Το lightroom είναι σε beta και το davinci δεν έχει native ακόμα από όσο γνωρίζω. Μπορεί να είναι πολύ γρήγορο με τη rosetta αλλά εδώ μιλάμε για τη δουλειά μας. Αν από την άλλη μας έλεγες FCX θα σου έλεγα "ναι" που και πάλι θα πήγαινε προς το "ίσως". Είναι καινούρια τεχνολογία και όσο σιδέρωμα και να έχει κάνει η Apple δε θα στήριζα τη δουλειά μου πάνω του αν δεν είχα εναλλακτική, από όλες τις απόψεις. Εδώ λειτουργικό βγάζει και κάνουμε 6 μήνες να το βάλουμε, ειδικά τώρα με το Big Sur έχει τόσες αλλαγές + αρχιτεκτινική... δε ξέρω.

Δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση προς το παρόν τουλάχιστον, όποτε μπορώ να αντέξω ένα δυο bugs, αν και θα περιμένω κάνα δίμηνο ακόμα να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.. το davinci λένε πάντως ότι θα κυκλοφορήσει σύντομα έκδοση για m1 και arm windows..

13 ώρες πριν, bioentre είπε

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο ο ανεμιστήρας σήμερα (γιατί από όσο έχω διαβάσει δεν ακούγεται και δεν μπαίνει σε λειτουργία ποτέ). Ίσως παίζει ρόλο στο μέλλον, όταν πχ. θα "παλιώσει" ο επεξεργαστής και θα χρειαστεί να ζοριστεί. Επίσης δεν ξέρω και δεν έχω δει αν το air & το pro έχουν διαφορά σε κατανάλωση ισχύος στον επεξεργαστή ώστε πχ το pro να τρώει πιο πολύ ρεύμα και να χρειάζεται καλύτερη ψύξη. Αν και νομίζω ίδια είναι και ο ανεμιστήρας είναι πιο πολύ marketing για να διαφοροποιήσει κάπως τις συσκευές (ακόμα και αν τα προιόντα σου είναι ίδια πρέπει να πείσεις τον καταναλωτή ότι υπάρχει ένα συγκεκριμένο ειδικά σχεδιασμένο για τις ανάγκες του, βλέπε οδοντόκρεμες και άλλες κατηγορίες).

Στην προηγούμενη γενιά pro 13 με intel πχ δεν σου έλεγε ότι το 2θύρο έχει έναν ανεμιστήρα και το 4θυρό 2, γιατί η διαφοροποίηση γινόταν με τις θύρες και τα GHz του επεξεργαστή, που τελικά ήταν αρκετά παρόμοια στις επιδόσεις... Τώρα δεν υπάρχει διαφορά σε θύρες ή GHz και βγαίνουν στην παρουσιάση και μας λένε για ανεμιστήρες μέτα από χρόνια παλί (2015 ήταν πρώτη φορά με το 12"), αφού πρώτα φρόντισαν να γίνει τεράστια φασαρία με το air και τους ανεμιστήρες του.... Μην γελιόμαστε, υπήρχε σκοπιμότητα που τα περσινά air είχαν τόσο θόρυβο, ώστε να έρθουν σήμερα και να σου πουν το Μ1 δεν έχει καν θόρυβο και ανεμιστήρα. Marketing ξεκάθαρα, ώστε να φανεί το intel ακόμα πιο σάπιο από ότι είναι.

Εγώ θα διάλεγω το pro λόγω touchbar (και φωτεινότητας). Ήμουν αρνητικός ως προς το touchbar παλιά αλλά τελικά με βολεύει!

Έχεις δίκιο για τα marketing tricks.. η μπάρα για να πω την αλήθεια μου αρέσει, όπως και σαν σχεδιασμό προτιμώ το pro, αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν 350€ πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι πως όλα είναι ενσωματωμένα σε μια motherboard. Αν αστοχήσει κάτι...τί κάνεις? Μπλέκεις στη φοβερή παγίδα της Ελληνικής εξυπηρέτησης πελατών και πάει λέγοντας. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ mac. Εμπιστεύομαι όμως την εταιρία σε iPad /iPhone (κάτοχος και των 2 συσκευών και απόλυτα ευχαριστημένος για τη χρήση που τα θέλω). Πρόσφατα σε φίλο με Macbook pro, στα 2,5 χρόνια χρήσης, κράσαρε ο σκληρός και εκτός εγγύησης, ο επίσημος μεταπωλητής που το είχε αγοράσει, του ζήτησε ένα ποσό αρκετά μεγάλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Περιμενω οθονη απο εξω... Εδω παει 500€ περιπου

Συγνώμη για το off-topic
 

Spoiler

 

Κρίμα περαστικά :(

Έχει κάποιο λειτουργικό θέμα εκτός απο εμφάνισης ? Γιατί στην φωτό φαίνεται χαμηλά η ζημιά στο πλαστικό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xenos.p είπε

Αν ρίξεις μια μάτια και σε windows ultra book (όχι laptop) 8/256 θα δεις κοντά στο χιλιάρικο και από dell, he, Lenovo ακόμα και huawei!! Το air με τιμολόγιο βγαίνει κάτω από 950, όχι τόσο τραγικό..

 

Γιατι ποιος ειπε οτι ειναι ακριβο ;  Αυτο εννοει ο ποιητης , απλα να παρει αυτο που θελει γιατι 1200-1500 ειναι μικρη διαφορα σε αυτη την κλιμακα και μετα ουτε μνημη μπαινει ουτε ssd αλλαζει ουτε θυρες ουτε οθονη . Τωρα ασε τα windows λαπτοπ στην ακρη γιατι με τοσα χρηματα περνεις εργαλειο ακομη και τωρα  για οποιον που θελει win programs?(90%) Και περνουν και μνημες και θυρες εχουν και ολα αλλαζουν . Το τιμολογιο ισχυει και σε win laptop που μπαινουν και σε  προσφορες (ενα θεμα που δεν το αναφερει ποτε κανενας ).... αλλα αλλη χρηση το ενα αλλο το αλλο.      Για apple και τοσο προτοτυπο  ειναι και πολυ οικονομικο...👌

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συγνώμη για το off-topic
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Κρίμα περαστικά :(

Έχει κάποιο λειτουργικό θέμα εκτός απο εμφάνισης ? Γιατί στην φωτό φαίνεται χαμηλά η ζημιά στο πλαστικό

 

 

Εχει σπασει και οθονη... μονο ηχο εχει...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκοπεύω να το παραγγείλω (και είναι η πρώτη φορά που παίρνω mac) μπορεί να προτείνει κανείς τι να πάρω από adapters για HDMI και ethernet?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, k_w_t said:

Παντως ανθεκτικο δεν το λες....

Εσπασε πανευκολα...

 

2020-12-11_14-27-57.jpg

Τι θα έπρεπε να κάνει όταν έκλεισες το καπάκι με κάτι ξεχασμένο μέσα??? 

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bioentre είπε

Η οθόνη ανάβει? Σου χάλασε η οθόνη ή μόνο η μονωτική ταινία?

Εσπασε και μεσα 

 

42 λεπτά πριν, mijalis είπε

Επειδή σκοπεύω να το παραγγείλω (και είναι η πρώτη φορά που παίρνω mac) μπορεί να προτείνει κανείς τι να πάρω από adapters για HDMI και ethernet?

Ευχαριστώ!

Εγω δουλευω με εναν MOKiN αλλα χωρις ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billdanos είπε

Τι θα έπρεπε να κάνει όταν έκλεισες το καπάκι με κάτι ξεχασμένο μέσα??? 

 

3 ώρες πριν, k_w_t είπε

Εσπασε και μεσα 

 

Εγω δουλευω με εναν MOKiN αλλα χωρις ethernet

Απλά είναι χάλια κατασκεύη το κάτω μερός εκεί που τελειώνει η οθόνη και γράφει Macbook Pro.

Πρόκειται για μια μαύρη ταινιά που από πίσω έχει μονωτικό foil σαν αυτό που πολλοί λένε ότι βγαίνει από τα vents κάτω.

https://discussions.apple.com/thread/250225629

Στο τελευταίο macbook που είχα για παράδειγμα, η ταινία αυτή είχε κολληθεί στραβά από το εργοστάσιο και στη μια γωνία είχε ξεφτίσει και φαινόταν το foil. Μιλάμε για macbook του κουτιού έτσι.

Αλλά εντάξυ υπάρχουν πολύ χειρότερα προβλήματα στα macbook από αυτά. Σίγουρα δεν πληρώνεις την κατασκευαστική τελειότητα που πλήρωνες παλιά. Είναι πια φτηνιάρικα ως κατασκευή.

Παλιά αντί για ψευτοταινία είχαν κανονικά γυαλί εκεί. Χειρότερο ίσως βέβαια για όποιον ξεχνάει μέσα ακουστικά, αν και ενδεχομένως τότε απλά να άλλαζες γυαλί, αλλά πιο προσεγμένο ως κατασκευή.

Πάντως εγώ τώρα δεν βλέπω που έχει σπάσει η οθόνη, μήπως χάλασε απλά η καλωδιοταίνια από πίσω με την πιέση και απλά θέλουν να σε αρμέξουν στο ιστορμ?

3 ώρες πριν, mijalis είπε

Επειδή σκοπεύω να το παραγγείλω (και είναι η πρώτη φορά που παίρνω mac) μπορεί να προτείνει κανείς τι να πάρω από adapters για HDMI και ethernet?

Ευχαριστώ!

https://www.amazon.com/dp/B07B7YTRF7/ref=twister_B07B7ZZFVF?_encoding=UTF8&psc=1

HDMI, Mini Display, Ethernet, SD cards

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...