Προς το περιεχόμενο

MacBook Air 13 (2020) Review - Ο M1 δεν αστειεύεται


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

ΥΓ

Που είναι αυτοί που έλεγαν ότι είναι ποιο γρήγορο από τις mobile cpu και το εβάζαν πλάι-πλάι με τις desktop? Aν ανατρέξουμε στα σχόλια 1 μήνα πίσω θα φρικάρουμε με την τερατολογία περί επιδόσεων Μ1.

Για να δούμε άραγε πως τα πάει ο Μ1 της Apple ενάντια στο 2000€ θηρίο G14 Ryzen 9 , τον καλύτερο επεξεργαστή που υπάρχει μέχρι τώρα σε Laptops ?

Για να δούμε και τον καλύτερο της Intel , σε μηχάνημα άνω των 2000€ 

 

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

σε Laptops

Αν κρίνουμε από το συγκριτικό μόνο laptop δεν είναι το G14 Ryzen 9...

 laptop = a computer that is portable and suitable for use while travelling.

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ougxar είπε

Σαν εταιρια εχει πολλα κακα για μενα η αππλε αλλα οποιος παει σε windows laptop σε αυτα τα λεφτα ειναι θυμα.Μπραβο τους

και αν χρειάζεται windows για συγκεκριμένες εφαρμογές?

Αλλά ναι αν είναι απλός χρήστης και δεν θέλει κάτι πολύ συγκεκριμένο που δεν υπάρχει στα mac εννοείται M1 μόνο!!! Αρκεί να ξέρει ότι δεν θα χρειαστεί κάτι που έχει limitation στο Μ1

3 ώρες πριν, xenos.p είπε

Έκανα υπομονή τον τελευταίο χρόνο να βγουν τα Apple silicon MacBooks και τώρα το ερώτημα είναι base air με 7core gpu, air με 8core gpu 512gb ssd, η base pro? Ανάμεσα στα δυο τελευταία νομίζω πάω στο pro για την πιο φωτεινή οθόνη και τον ανεμιστήρα, όποτε περισσότερο το δίλημμα είναι base air η base pro.. Η χρήση θα είναι εκτός από τα βασικά, lightroom και davinci (για βίντεο 4k/60fps/8bit) για πείτε καμία γνώμη..

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο ο ανεμιστήρας σήμερα (γιατί από όσο έχω διαβάσει δεν ακούγεται και δεν μπαίνει σε λειτουργία ποτέ). Ίσως παίζει ρόλο στο μέλλον, όταν πχ. θα "παλιώσει" ο επεξεργαστής και θα χρειαστεί να ζοριστεί. Επίσης δεν ξέρω και δεν έχω δει αν το air & το pro έχουν διαφορά σε κατανάλωση ισχύος στον επεξεργαστή ώστε πχ το pro να τρώει πιο πολύ ρεύμα και να χρειάζεται καλύτερη ψύξη. Αν και νομίζω ίδια είναι και ο ανεμιστήρας είναι πιο πολύ marketing για να διαφοροποιήσει κάπως τις συσκευές (ακόμα και αν τα προιόντα σου είναι ίδια πρέπει να πείσεις τον καταναλωτή ότι υπάρχει ένα συγκεκριμένο ειδικά σχεδιασμένο για τις ανάγκες του, βλέπε οδοντόκρεμες και άλλες κατηγορίες).

Στην προηγούμενη γενιά pro 13 με intel πχ δεν σου έλεγε ότι το 2θύρο έχει έναν ανεμιστήρα και το 4θυρό 2, γιατί η διαφοροποίηση γινόταν με τις θύρες και τα GHz του επεξεργαστή, που τελικά ήταν αρκετά παρόμοια στις επιδόσεις... Τώρα δεν υπάρχει διαφορά σε θύρες ή GHz και βγαίνουν στην παρουσιάση και μας λένε για ανεμιστήρες μέτα από χρόνια παλί (2015 ήταν πρώτη φορά με το 12"), αφού πρώτα φρόντισαν να γίνει τεράστια φασαρία με το air και τους ανεμιστήρες του.... Μην γελιόμαστε, υπήρχε σκοπιμότητα που τα περσινά air είχαν τόσο θόρυβο, ώστε να έρθουν σήμερα και να σου πουν το Μ1 δεν έχει καν θόρυβο και ανεμιστήρα. Marketing ξεκάθαρα, ώστε να φανεί το intel ακόμα πιο σάπιο από ότι είναι.

Εγώ θα διάλεγω το pro λόγω touchbar (και φωτεινότητας). Ήμουν αρνητικός ως προς το touchbar παλιά αλλά τελικά με βολεύει!!

2 ώρες πριν, Watchfreek είπε

πολυ λεπτο αλλα χοντρα bezel

Γρηγορο αλλα στο multi-core δειχνει την αδυναμια του σε συγκριση με τον Ryzen 4900h (φοβερη δουλεια εκανε η AMD)

πολυ καλυτερο απο τον προκατοχο του σε επεξεργαστικη ισχυ αλλα εχει μελλον ακομα

θυμα ειναι αυτος που επενδυσε σε intel mackbook  και το γυρισε σε arm

μπορεί να θέλει να τρέχει ΚΑΙ windows ή ό,τι άλλο τέλοσπαντων ή και να μην θέλει τα προβλήματα ή τις ασυμβατότητες της πρώτης γενιάς, οπότε δεν είναι θύμα απαραίτητα και αν είναι το πουλάει και παίρνει Μ1 με μικρό ή ακόμα και καθόλου κόστος. Βέβαια στο εξωτερίκο η Apple στα αλλάζει δωρεάν αν είχες αγοράσει από αρχές Οκτωβρίου και έπειτα, γιατί θέλει να σπρώξει το Μ1 ώστε να τα έχουν περισσότεροι και να αναγκάζονται οι άλλες εταιρείες να φτιάχνουν εφαρμογές για αυτά. Εξού και οι χαμηλές τιμές για Apple. Στην επόμενη ανακοίνωση των pro & imac, οι τιμές των τωρινών μοντέλων θα ανέβουν, με τη δικαιολογία ότι ήταν introductory price, ή βασικά και χωρίς δικαιολογία, όπως συνηθίζει η Apple.

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πχ που ειμαι υποψηφιος αγοραστης και διαβαζω δεξια και αριστερα σε reviews αγοραστων οτι στα ζορια παιρνει φωτια η Καλαμαρια και ερχονται τα επακολουθα να φανταστω οτι λενε π@π@ριες?

Επεξ/σία από Othal
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bioentre είπε

και αν χρειάζεται windows για συγκεκριμένες εφαρμογές?

Μα είναι γνωστό ότι αν αγοράσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από Apple είσαι θύμα... 

Τι δεν καταλαβαίνεις;;; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
56 minutes ago, andreas1gr said:

Μα είναι γνωστό ότι αν αγοράσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από Apple είσαι θύμα... 

Τι δεν καταλαβαίνεις;;; 

Βασικά θύμα είναι οποιος αγοράσει τα νέα MacBooks επειδή διάβασε πως λένε όλοι για το ποσο καλά και γρήγορα είναι και μόλις το ανοίξει σπίτι θα δει πως δεν τρέχει ...Windows! :) 
 

Απο την άλλη, κάποιος που δουλεύει με Mac βλέπει τα νέα μοντέλα και του τρέχουν τα σάλια! 
 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιο "θηριακι" (το pro) και η ARM αρχιτεκτονικη εχει να δειξει πολλα στο μελλον σε επιδοσεις και στα home/office PCs, ειδικα τωρα που υποστηριζεται απο τον γιγαντα αππλε (και ειμαι fan της RISC απο εποχη Acorn Archimedes, παρολο που το συγκεκριμενο δυστυχως δεν "περπατησε" ποτε στα home/ office PCs, ενω σε supercomputers η ARM διαπρεπει, βλεπε FUGAKU με τα 415.53 petaflops  https://www.riken.jp/en/news_pubs/news/2020/20200623_1/),

ομως αυτη τη στιγμη υπαρχουν πιο δυνατα laptops σε αυτα τα λεφτα... (βλεπε πχ ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IV-AH874😉

Στην αναλογια φορητοτητα/ισχυ, δεν το συζητω, εχει απογειωθει το νεο Air με τον M1...

Επεξ/σία από kostis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis76 είπε

Ωραιο "θηριακι" (το pro) και η ARM αρχιτεκτονικη εχει να δειξει πολλα στο μελλον σε επιδοσεις και στα home/office PCs, ειδικα τωρα που υποστηριζεται απο τον γιγαντα αππλε (και ειμαι fan της RISC απο εποχη Acorn Archimedes, παρολο που το συγκεκριμενο δυστυχως δεν "περπατησε" ποτε στα home/ office PCs, ενω σε supercomputers η ARM διαπρεπει, βλεπε FUGAKU με τα 415.53 petaflops  https://www.riken.jp/en/news_pubs/news/2020/20200623_1/),

ομως αυτη τη στιγμη υπαρχουν πιο δυνατα laptops σε αυτα τα λεφτα... (βλεπε πχ ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IV-AH874😉

Στην αναλογια φορητοτητα/ισχυ, δεν το συζητω, εχει απογειωθει το νεο Air με τον M1...

 

1 ώρα πριν, kostis76 είπε

Ωραιο "θηριακι" (το pro) και η ARM αρχιτεκτονικη εχει να δειξει πολλα στο μελλον σε επιδοσεις και στα home/office PCs, ειδικα τωρα που υποστηριζεται απο τον γιγαντα αππλε (και ειμαι fan της RISC απο εποχη Acorn Archimedes, παρολο που το συγκεκριμενο δυστυχως δεν "περπατησε" ποτε στα home/ office PCs, ενω σε supercomputers η ARM διαπρεπει, βλεπε FUGAKU με τα 415.53 petaflops  https://www.riken.jp/en/news_pubs/news/2020/20200623_1/),

ομως αυτη τη στιγμη υπαρχουν πιο δυνατα laptops σε αυτα τα λεφτα... (βλεπε πχ ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IV-AH874😉

Στην αναλογια φορητοτητα/ισχυ, δεν το συζητω, εχει απογειωθει το νεο Air με τον M1...

Γίνε πιο συγκεκριμένος σε τι είναι πιο δυνατό το ASUS? Γιατί εκτός από το gaming στα υπόλοιπα δυσκολεύεται στο να θεωρηθεί ισχυρότερο.Μην ξεχνάς οτι υπάρχει και το Air που στα χρήματά του δεν παίζεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, vmaniadis είπε

 

Γίνε πιο συγκεκριμένος σε τι είναι πιο δυνατό το ASUS? Γιατί εκτός από το gaming στα υπόλοιπα δυσκολεύεται στο να θεωρηθεί ισχυρότερο.Μην ξεχνάς οτι υπάρχει και το Air που στα χρήματά του δεν παίζεται...

ASUS ROG Zephyrus G15 GA502IV-AH874 15,6" FHD 240Hz R9-4900H OC RTX2060 MaxQ 16GB RAM

https://www.computeruniverse.net/en/asus-rog-zephyrus-g15-ga502iv-ah874-156-fhd-240hz-r9-4900h-oc-rtx2060-maxq-16gb-ram-noos

Για το Air συμφωνω (οπως ανεφερα και πριν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Antikeimenos είπε

να σε δω να τρεχεις android studio στο Μ1 ρε μαστορα...

Επισης πολλοι θελουν  μονο LINUX... Σταματηστε να ειστε fans.. καταναλωτες ειστε οχι οπαδοι ομαδας ελεος

Navigation graph(30 οθόνες) και 3700x/16 gb 3200mhz ram δεν τα πάνε πολύ καλά σε Manjaro μετά από ώρες απανωτά builds + emulator, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα την παλέψει το Air χωρίς ανεμιστήρα και με 8 ραμ. Το βασικό θέμα είναι η RAM και όχι ο επεξεργαστής, αφού ακόμα και όταν σέρνεται, σέρνεται επειδή έχει μείνει 200mb ελεύθερη μνήμη.

Δεν ξέρω πως θα τα πηγαίνει το Mac μόλις βγάλουν ARM έκδοση για το Android Studio όμως φαίνεται να είναι δυνατό μηχάνημα. Θα περιμένω να βγει η επόμενη έκδοση για να σχηματίσω γνώμη, όπου λογικά θα έχουμε και επίσημη ARM για το Android Studio.

13 ώρες πριν, Antikeimenos είπε

 

 

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vmaniadis είπε

 

Γίνε πιο συγκεκριμένος σε τι είναι πιο δυνατό το ASUS? Γιατί εκτός από το gaming στα υπόλοιπα δυσκολεύεται στο να θεωρηθεί ισχυρότερο.Μην ξεχνάς οτι υπάρχει και το Air που στα χρήματά του δεν παίζεται...

Η κάρτα γραφικών δεν είναι μόνο για gaming. CUDA και OpenCL βοηθάνε πολύ σε εφαρμογές που τις υποστηρίζουν. Αν το workflow σου απαιτεί GPU τότε αυτό το laptop θα είναι πιο γρήγορο. Αν και εγώ για κάτι τέτοιο θα σκεφτόμουν desktop. Το laptop θα throttleάρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά δηλαδή μου λέτε πως ο Μ1 δεν αποδίδει καλύτερα από τον Intel; Εδώ όλα τα τέστ στο διαδίκτυο δείχνουν ότι ακόμα και στις εφαρμογές που δεν είναι γραμμένες για arm και τρέχουν μέσο rosseta 2 ο Μ1 αποδίδει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...