Προς το περιεχόμενο

Afterburner


koulisss1979

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας παρακαλω τα φώτα σας.

Μόλις ανοίγω το Afterburner μου βγάζει άκρη αριστερά μια κάθετη χρωματιστή λωρίδα. 

Δεύτερη φορά μου συμβαίνει στα τόσα χρόνια. 

Πριν πολλά χρόνια είχε ξαναγίνει και το είχα διορθώσει αλλά δεν θυμάμαι την λύση του προβλήματος.

Έχω την RX580 PULSE DIRECTX 12 αγορασμένη πριν ένα χρόνο και δουλεύει τέλεια.

Παρακαλω όποιος γνωρίζει κάτι να μου πει γιατί μόλις εγκατέστησα το Resident evil 3 remake και εμφανίζεται αυτή η χρωματιστή λωρίδα και με σπάει τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βρήκα το πρόβλημα μετά από λίγο.

Τελικά ήταν από το RivaTuner ξετσέκαρα την επιλογή Enable frame color indicator και η χρωματιστή μπάρα πήρε το μπούλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβουλη: Μην ποσταρεις τον αριθμο κινητου τηλεφωνου σε δημοσια θεα.
Υπάρχουν και τα p.m. (προσωπικα μηνυματα).

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν μου δημιούργησε προβλήματα το afterburner απλά στο Riva Tuner ενεργοποίησα μια επιλογή που νόμιζα ότι θα εκανε κάτι άλλο, αλλά βγήκε μια χρωματιστή κάθετη λουρίδα που ήταν εκνευριστικη όταν άνοιγα ένα παιχνίδι. Παρόλα αυτά ξετσεκαρα την επιλογή και έφυγε η χρωματιστή λουρίδα. Δεν λες πάλι καλά που βρήκα το πρόβλημα?

Καλή χρονιά να έχεις φίλε μου!

Στις 27/12/2020 στις 3:02 ΜΜ, TheRareGameHunter είπε

Έβαλες το afterburner γιατί σου κολλούσε με black screen και fan speed noise ? Έχω την rx580 και μου κάνει αυτό που σου περιγραφω

Όχι φίλε μου είχα τσεκαρει την επιλογή Enable Frame colour indicator και εμφανιζόταν μια κάθετη λουρίδα χρωματιστή όταν άνοιγα ένα παιχνίδι και έτσι ύστερα από δύο ώρες ψάξιμο και εκνευρισμό ξετσεκαρα την επιλογή και έφυγε η χρωματιστή λουρίδα. Όλα τέλεια.

Καλή χρονιά σε όλους σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koulisss1979 είπε

Ποτέ δεν μου δημιούργησε προβλήματα το afterburner απλά στο Riva Tuner ενεργοποίησα μια επιλογή που νόμιζα ότι θα εκανε κάτι άλλο, αλλά βγήκε μια χρωματιστή κάθετη λουρίδα που ήταν εκνευριστικη όταν άνοιγα ένα παιχνίδι. Παρόλα αυτά ξετσεκαρα την επιλογή και έφυγε η χρωματιστή λουρίδα. Δεν λες πάλι καλά που βρήκα το πρόβλημα?

Καλή χρονιά να έχεις φίλε μου!

Όχι φίλε μου είχα τσεκαρει την επιλογή Enable Frame colour indicator και εμφανιζόταν μια κάθετη λουρίδα χρωματιστή όταν άνοιγα ένα παιχνίδι και έτσι ύστερα από δύο ώρες ψάξιμο και εκνευρισμό ξετσεκαρα την επιλογή και έφυγε η χρωματιστή λουρίδα. Όλα τέλεια.

Καλή χρονιά σε όλους σας!

H αποριά μου είναι άλλη, τί ακριβώς σου λείπει απο το ενσωματωμένο Metrics overlay του Radeon Software και καταφεύγεις στο afterburner ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσει να βλεπω τις μετρησεις επανω αριστερα ετσι απλα.....

αυτον τον τροπο εχω μαθει δεν θα σου πω ψεματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, koulisss1979 είπε

μου αρεσει να βλεπω τις μετρησεις επανω αριστερα ετσι απλα.....

αυτον τον τροπο εχω μαθει δεν θα σου πω ψεματα.

 

Aν αυτή είναι η μόνη απαίτηση σου, τσάμπα κόπος για το afterburner:

Clipboard01.jpg.40bd17a3fcb5b740e5a2fa70e2e2a8f5.jpg

Όπου θες το τοποθετείς και αυτό... 

ΜΕ το afterburner όταν άνοιγα pubg μου έκλεινε τους ανεμιστήρες της 580 και της vega. Έπρεπε να κάνω alt tab και να το κλείσω και να το ξανά ανοίξω. Σε άλλα παιχνίδια μου δημιουργούσε stuttering ή πρόβλημα με το freesync. Το πέταξα και ησύχασα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου σε παρακαλω γιατι οταν ειχα την RX580 8GB PULSE

δεν με αφηνε να ενεργοποιησω το freesync μέσα από τους πρόγραμμα της AMD,

ενω στο κουτι της καρτας εγραφε freesync 2.0 ????????????????

Μόλις ανοιγα το Λογισμικό Radeon της AMD η επιλογή freesync ήταν off, αλλά όταν πήγαινα να το ενεργοποιήσω δεν άνοιγε στο on,

μήπως ξέρεις γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leros2004 είπε

Aν αυτή είναι η μόνη απαίτηση σου, τσάμπα κόπος για το afterburner:

Clipboard01.jpg.40bd17a3fcb5b740e5a2fa70e2e2a8f5.jpg

Όπου θες το τοποθετείς και αυτό... 

ΜΕ το afterburner όταν άνοιγα pubg μου έκλεινε τους ανεμιστήρες της 580 και της vega. Έπρεπε να κάνω alt tab και να το κλείσω και να το ξανά ανοίξω. Σε άλλα παιχνίδια μου δημιουργούσε stuttering ή πρόβλημα με το freesync. Το πέταξα και ησύχασα. 

 

εν το μεταξύ μου έδωσες την ιδέα. Είχα ένα hiccup κάθε 1 λεπτό ακριβώς στο cp77. Με το που το έκλεισα το ab έφτιαξε λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2021 στις 1:09 ΠΜ, leros2004 είπε

H αποριά μου είναι άλλη, τί ακριβώς σου λείπει απο το ενσωματωμένο Metrics overlay του Radeon Software και καταφεύγεις στο afterburner ? 

Καμία σχέση η σαχλαμάρα του Radeon Settings με το MSI Afterburner που σου δίνει επιλογές και πολλές πληροφορίες. Ακόμα και το frame cap του SSRT δουλεύει καλύτερα. 

Έχω συναντήσει και προβλήματα που δημιουργεί το ίδιο το overlay του Radeon σε παιχνίδια όπως στο battlefield 4. Με MSI Afterburner ποτέ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο θέμα, ας ρωτήσω και γω:

3 hours ago, panoskatos said:

 ... Με MSI Afterburner ποτέ.

δηλαδή μπορείς να θέσεις όριο στην ισχύ που θα τραβήξει η κάρτα πχ -7% ή στο gpu max temp και να μην έχεις BSOD?
Εγώ το χρησιμοποιώ διότι ρυθμίζει fans rpm όπως θες και από όποια θερμοκρασία θες. Βγάζει και temp στην taskbar, με riva βγάζει όταν παιχνίδι την temp άνω αριστερά. Γενικά, νομίζω ότι έχει και αυτό κάποια προβλήματα τα οποία δύσκολα εντοπίζονται.
Και το Radeon κάνει αλλά για μένα είναι δύσχρηστο και δυσνόητο, πρέπει κάποτε να το αποκρυπτογραφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, koulisss1979 είπε

πες μου σε παρακαλω γιατι οταν ειχα την RX580 8GB PULSE

δεν με αφηνε να ενεργοποιησω το freesync μέσα από τους πρόγραμμα της AMD,

ενω στο κουτι της καρτας εγραφε freesync 2.0 ????????????????

Μόλις ανοιγα το Λογισμικό Radeon της AMD η επιλογή freesync ήταν off, αλλά όταν πήγαινα να το ενεργοποιήσω δεν άνοιγε στο on,

μήπως ξέρεις γιατί?

Προφανώς το πρόβλημά σου δεν σχετιζόταν με την κάρτα αλλά την οθόνη ή το τρόπο σύνδεσης με αυτή.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...