Προς το περιεχόμενο

Τι ζωύφιο ειναι αυτο?


madkid18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

received_414202843088936.jpeg.df68dce2025394b6b7a9b4eed09d1172.jpegreceived_733380393945354.jpeg.50265b4f2fba44f1d530c18769abcd1c.jpegΚαλησπερα παιδια.. Πριν λιγο καιρο ειδα αυτα στο δωματιο πηγαινανε και στο τοιχο ψηλα στο ταβανι εβλεπα 2 3 μετα ειδα ενα στο στρωμα το εβγαλα ολο το τσεκαρα δεν ειδα αλλο.. Στο δωματιο εχει ξυλινο πατωμα.. Πηγα στο σαλονι μετα απο τοτε και σημερα ειδα ενα τετοιο πανω στο μαξιλαρι εψαξα ολο το καναπε τιποτα και μετα ειδα πανω στο γραφειο ενα.. Μηπως γνωριζει καποιος κατι ρε παιδια? Πως μπορω να απαλλαγω απο αυτα? 

IMG_20201210_234451.jpg.c151249a298ef8490383a3012d0d5aa1.jpgαυτο ηταν πανω στο γραφειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν φαντάζομαι να είναι κοριός; 

Δε ξέρω ρε φιλε δε θα ειχε κιαλλα? Η οταν σηκωνω το μαξιλαρι του καναπε δε θα βλεπα αλλα εκει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς κάνε μεγέθυνση στην φωτογραφία και κάνε upload στο google lens, έτσι καποιος από εδώ είχε βρει πως λεγόταν ένα εντομο. Για τους κοριούς έχω διαβάσει τρομερά πράγματα, γενικά αν έχεις βρει έναν μπορεί να υπάρχουν εκατοντάδες σε άλλα σημεία. Ψάξε βρες τι είναι αυτό γιατί αν είναι κοριός πρέπει να ληφθούν δραστικά μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φέρεις κάποιο εξειδικευμένο άτομο θα σου πει τι είναι, αν είναι κοριός θα σε γελάσω για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων που έχουν, είχε ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα εδώ πριν καιρό και καποιοι έγραφαν τις εμπειρίες τους, προς το παρον, πρέπει να βρεθεί τι είναι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cigarette Beetle, Drugstore beetle, biscuit beetle ή bread beetle είναι φίλε με μεγαλύτερες πιθανότητες για του καπνού.

κατά πάσα πιθανότητα σε ντουλάπι σου με αλεύρι-ξηρούς καρπούς-αποξηραμένα φρούτα-δημητριακά-

αν έχεις κατοικίδιο έχει κάνει φωλιά σε κάποιο τσουβάλι με ξηρά τροφή.

αν δεν έχεις κατοικίδιο και τα ντουλάπια είναι καθαρά, έλεγξε για φωλιές πουλιών κοντά στα παράθυρά σου.

τα εντομοκτόνα δεν είναι λύση. απλά πετάς όποιο σακούλι συσκευασία τα βρεις, μια καλή σκούπα ηλεκτρική να ρουφήξει τα πάντα και βάζεις τάπερ και σκεύη στη κατάψυξη για να σκοτώσει το ψύχος ότι αυγό-προνύμφη έχει κάνει πριν τα πλύνεις με καυτό νερό και σαπούνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο,τι ειπε ο απο πανω, κοριος δεν ειναι σιγουρα. επισης, εμενα με εχουν βολεψει αφανταστα αυτα εδω που πηρα απο το Jumbo, εχω βρει αρκετα τετοια ζωυφια κολλημενα στα ντουλαπια που τα εχω βαλει (παρολο που καθαριζουμε συνεχεια κ τσεκαρουμε συσκευασιες κλπ μπαινει πολυ πραμα απ'εξω)

https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apothikefsi-organosi-trofimon/organosi-kouzinas/proionta-exypnis-chrisis-gia-tin-kouzina/pagida-anichnefsis-skorou-trofimon-2-tmch_271545/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bread beetle είναι φίλε. Είχα και εγώ πριν κάποιο διάστημα. Και έβρισκα συνέχεια παρόλο που τα σκότωνα 4-4. Είναι ζωύφια που πάνε όπου έχει οτιδήποτε έχει να κάνει με αλεύρι. Εμένα ήταν ξεχασμένο ένα πακέτο φρυγανιές ανοιχτό από πάνω και είχαν κάνει φωλιά εκεί πάνω. Ήταν καμια εκατοστή και βγαίναν λίγα λίγα από το στόμιο του απορροφητήρα. Μόλις πέταξα το πακέτο και καθάρισα τα ντουλάπια τα ξεφορτώθηκα. Ψάξε τα ντουλάπια σου. Κάτι έχεις ξεχάσει ανοιχτό, ή κάπου έχουν ξεμείνει ψίχουλα και τέτοια. Με αλεύρι και μαγιά τρέφονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seventh_son είπε

Bread beetle είναι φίλε. Είχα και εγώ πριν κάποιο διάστημα. Και έβρισκα συνέχεια παρόλο που τα σκότωνα 4-4. Είναι ζωύφια που πάνε όπου έχει οτιδήποτε έχει να κάνει με αλεύρι. Εμένα ήταν ξεχασμένο ένα πακέτο φρυγανιές ανοιχτό από πάνω και είχαν κάνει φωλιά εκεί πάνω. Ήταν καμια εκατοστή και βγαίναν λίγα λίγα από το στόμιο του απορροφητήρα. Μόλις πέταξα το πακέτο και καθάρισα τα ντουλάπια τα ξεφορτώθηκα. Ψάξε τα ντουλάπια σου. Κάτι έχεις ξεχάσει ανοιχτό, ή κάπου έχουν ξεμείνει ψίχουλα και τέτοια. Με αλεύρι και μαγιά τρέφονται. 

Ρε φιλε εψαξα στη κουζινα δεν ειδα κατι.. Αν ηταν αλευρι δεν θα ειχα και στο δωματιο.. Ειχα παρατηρησει οτι βγαινανε απο ενα παλιο κλιματιστικο το οποιο θα το βγάλω αμεσα..  Παιζει να ειναι και σε χαλι μεσα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, madkid18 είπε

Ρε φιλε εψαξα στη κουζινα δεν ειδα κατι.. Αν ηταν αλευρι δεν θα ειχα και στο δωματιο.. Ειχα παρατηρησει οτι βγαινανε απο ενα παλιο κλιματιστικο το οποιο θα το βγάλω αμεσα..  Παιζει να ειναι και σε χαλι μεσα? 

Ναι, φωλιάζουν και σε χαλιά.

Εμάς είχαν φωλιάσει στα τυλιγμένα χαλιά που είχαμε αποθηκευμένα κάτω από το κρεβάτι και έβγαιναν λίγα λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ναι, φωλιάζουν και σε χαλιά.

Εμάς είχαν φωλιάσει στα τυλιγμένα χαλιά που είχαμε αποθηκευμένα κάτω από το κρεβάτι και έβγαιναν λίγα λίγα.

Και τι κανεις για να τα σκοτωσεις απτο χαλι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, madkid18 είπε

Και τι κανεις για να τα σκοτωσεις απτο χαλι? 

Βγάλαμε τα χαλιά στο μπαλκόνι, τα σκουπίσαμε με ηλεκτρική σκούπα, τα αφήσαμε στον ήλιο να ψηθούν, τα "σκονίσαμε" με σόδα μαγειρικής και τα βάλαμε σε σακούλες για χαλιά, ερμητικά κλειστές πριν τα αποθηκεύσουμε πάλι. Δεν ξαναείδαμε από τότε και έχουν περάσει 6 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Βγάλαμε τα χαλιά στο μπαλκόνι, τα σκουπίσαμε με ηλεκτρική σκούπα, τα αφήσαμε στον ήλιο να ψηθούν, τα "σκονίσαμε" με σόδα μαγειρικής και τα βάλαμε σε σακούλες για χαλιά, ερμητικά κλειστές πριν τα αποθηκεύσουμε πάλι. Δεν ξαναείδαμε από τότε και έχουν περάσει 6 χρόνια.

Αυτα παιζει να ειναι και απο υγρασια? Εχω πολυ υωρασια στο σπιτι παρολο που εχω αφυγραντηρα.. Σκεψου παει 75% 80% εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...