Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση Laptop


georkoll2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Πες μου λίγο για το σταθερό pc σου τι είδους ειναι οι 2 εξοδοι της κάρτας γραφικών . πχ hdmi και vga ? Και με τα αντίστοιχα καλώδια hdmi-hdmi και vga-vga πάνε στις οθόνες σου? Και τι ανάλυση έχουν οι 2 οθόνες σου? 1920x1080 Πχ?

Επίσης το φορητό σου έχει μόνο Hdmi από οτι ειπες

Το desktop έχει 2 οθόνες με hdmi (αλλά ενα χρειαστεί έχω και καλώδια vga). Εχω συνδέσει πάνω στην καρτα γραφικων hdmi-hdmi και οι οθόνες έχουν ανάλυση 1920χ1080. 

Το λαπτοπ έχει εξόδους hdmi, usb και μια έξοδο type-c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Πες μου λίγο για το σταθερό pc σου τι είδους ειναι οι 2 εξοδοι της κάρτας γραφικών . πχ hdmi και vga ? Και με τα αντίστοιχα καλώδια hdmi-hdmi και vga-vga πάνε στις οθόνες σου? Και τι ανάλυση έχουν οι 2 οθόνες σου? 1920x1080 Πχ?

Επίσης το φορητό σου έχει μόνο Hdmi από οτι ειπες

Edit

Βασικά σκέφτηκα και κάτι άλλο. Στο φορητό φαντάζομαι θέλεις να δουλεύεις μόνο με την δική του οθόνη και απλά εσύ θες να εναλλάσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι μόνο για να μπορέσεις ανα πάσα στιγμή να εναλασσεσαι μεταξύ του φορητού και του σταθερού PC με τις 2 οθόνες. Αν ισχύει αυτό τότε δεν θα πάρεις KVM με dual view αλλά ένα kvm Μόνο για εναλλαγή keyboard/mouse για να μεταφέρεις το πληκτρολόγιο - ποντίκι από το φορητό στο σταθερό

https://www.aten.com/eu/en/products/kvm/cable-kvm-switches/cs62km/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Edit

Βασικά σκέφτηκα και κάτι άλλο. Στο φορητό φαντάζομαι θέλεις να δουλεύεις μόνο με την δική του οθόνη και απλά εσύ θες να εναλλάσεις πληκτρολόγιο και ποντίκι μόνο για να μπορέσεις ανα πάσα στιγμή να εναλασσεσαι μεταξύ του φορητού και του σταθερού PC με τις 2 οθόνες. Αν ισχύει αυτό τότε δεν θα πάρεις KVM με dual view αλλά ένα kvm Μόνο για εναλλαγή keyboard/mouse για να μεταφέρεις το πληκτρολόγιο - ποντίκι από το φορητό στο σταθερό

https://www.aten.com/eu/en/products/kvm/cable-kvm-switches/cs62km/

Όχι δεν θέλω να δουλεύω με την δική του οθόνη. Ασχολούμαι με ανάλυση δεδομένων και η μια οθόνη δεν βολεύει καθόλου. Θέλω να δουλεύω και τις 2 οθόνες του desktop μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Αρα εκεί αναγκαστικά πρέπει να δώσεις 2 εξωτερικές οθόνες στο laptop μέσω Kvm >  

Η μια με Hdmi πχ και η άλλη με αντάπτορα Usb Type-c σε Hdmi . Υπάρχουν 2 βασικοί παράγοντες σε αυτό

1) Η Usb type-c Που έχει το Laptop σου θα πρέπει να υποστηρίζει alt mode. Δηλαδη να μπορείς να δώσεις έξοδο για οθόνη μέσω αυτής. Θα πρέπει λογικά στο πλαι της usb type-c Να υπάρχει το λογότυπο του display port για να μπορέσεις να κάνεις τέτοια σύνδεση

image.png.f41afd4917439b3150effe1e77af32db.png

2) Ειναι βασική η συνεργασία του αντάπτορα type-c σε Hdmi με το kvm. Θα πρέπει να το ψάξω

Αλλά κάποιο τέτοιο kvm με δυνατότητα dual display view από σε 2 οθόνες Hdmi Πάει πολύ

https://www.kvm-switches-online.com/cs1842.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Κατάλαβα. Αρα εκεί αναγκαστικά πρέπει να δώσεις 2 εξωτερικές οθόνες στο laptop μέσω Kvm >  

Η μια με Hdmi πχ και η άλλη με αντάπτορα Usb Type-c σε Hdmi . Υπάρχουν 2 βασικοί παράγοντες σε αυτό

1) Η Usb type-c Που έχει το Laptop σου θα πρέπει να υποστηρίζει alt mode. Δηλαδη να μπορείς να δώσεις έξοδο για οθόνη μέσω αυτής. Θα πρέπει λογικά στο πλαι της usb type-c Να υπάρχει το λογότυπο του display port για να μπορέσεις να κάνεις τέτοια σύνδεση

image.png.f41afd4917439b3150effe1e77af32db.png

2) Ειναι βασική η συνεργασία του αντάπτορα type-c σε Hdmi με το kvm. Θα πρέπει να το ψάξω

Αλλά κάποιο τέτοιο kvm με δυνατότητα dual display view από σε 2 οθόνες Hdmi Πάει πολύ

https://www.kvm-switches-online.com/cs1842.html

 

Το θέμα είναι ότι τελικά δεν βρίσκω κάτι τετοιο στη Ελλάδα γιατί απο εξωτερικό θα κάνει μέρες να μου έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, georkoll2 είπε

Το θέμα είναι ότι τελικά δεν βρίσκω κάτι τετοιο στη Ελλάδα γιατί απο εξωτερικό θα κάνει μέρες να μου έρθει.

Έχω στη δουλειά αλλά είναι για vga συνδέσεις . Χρειάζεται δηλαδή μετατροπείς και στις 2 περιπτώσεις αλλά δεν σου δίνω όρκο ότι θα δουλέψει με μετατροπείς .

Αν οι οθόνες σου έχουν vga λύθηκε το πρώτο θέμα. Μετά θα πρέπει να δούμε αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 μετατροπείς hdmi σε vga στο σταθερό pc και να βγάλεις και από το laptop 2 vga  εξόδους . Η μία από το hdmi με μετατροπέα και η άλλη από type-c σε vga. 

Θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα . Θα το ρωτήσω στον οίκο . Πρακτικά δεν το συνιστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Έχω στη δουλειά αλλά είναι για vga συνδέσεις . Χρειάζεται δηλαδή μετατροπείς και στις 2 περιπτώσεις αλλά δεν σου δίνω όρκο ότι θα δουλέψει με μετατροπείς .

Αν οι οθόνες σου έχουν vga λύθηκε το πρώτο θέμα. Μετά θα πρέπει να δούμε αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 μετατροπείς hdmi σε vga στο σταθερό pc και να βγάλεις και από το laptop 2 vga  εξόδους . Η μία από το hdmi με μετατροπέα και η άλλη από type-c σε vga. 

Θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα . Θα το ρωτήσω στον οίκο . Πρακτικά δεν το συνιστω

 

 

Εαν ο παραπανω τροπος υπαρχει περιπτωση να βλάψει κάποια απο τις συσκευες μου τοτε οκ. Αλλα αν δεν υπαρχει τετοια περιπτωση πραγματικα χρειαζεται να το κανω γιατι δεν μπορω να δουλευω αλλο ετσι. Θα χασω την όρασή μου.

Μόλις τώρα, georkoll2 είπε

Εαν ο παραπανω τροπος υπαρχει περιπτωση να βλάψει κάποια απο τις συσκευες μου τοτε οκ. Αλλα αν δεν υπαρχει τετοια περιπτωση πραγματικα χρειαζεται να το κανω γιατι δεν μπορω να δουλευω αλλο ετσι. Θα χασω την όρασή μου.

Οι οθόνες μου ωστόσο υποστηρίζουν vga και έχω και τα καλώδιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Hdmi σε vga δεν χρειάζονται έξτρα ρεύμα για να παίξουν (πχ από usb port). Απλά στην συνεργασία με το kvm ειναι το θέμα

Ο κατασκευαστής γενικά που συνεργάζομαι δεν προτείνει adapters Και converters στα kvm . Γενικά οι μετατροπείς σήματος εικόνας είναι για να έχεις μόνο την πηγή και την οθόνη σου. Κανένας δεν τα προτείνει όταν πρόκειται να μπει ενδιάμεσα kvm , splitter , selector η άλλες αντίστοιχες συσκευές

Το αλλο που θα σου πρότεινα και πιο φτηνό ειναι το εξής

Να πάρεις ένα φτηνό kvm για να μπορέσεις να κάνεις emulation μόνο πληκτρολόγιο και ποντίκι

Απο κει και πέρα. Αφήνεις το desktop με τις 2 οθόνες σε Hdmi

Παίρνεις 2 μετατροπεις από hdmi σε vga Και από type-c σε vga και συνδέεις με 2 καλώδια vga τις οθόνες σου

Έτσι θα έχεις το desktop με 2 οθόνες Hdmi και το laptop Με 2 οθόνες vga

Θα κάνω αύριο ενα πείραμα στην εταιρία με 2 pc και αντίστοιχες συνδέσεις και θα σου πω . To Kvm αν δεν συνδέσεις οθόνη πάνω παίζει και μπορεί να σου γυρίσει μόνο Keyboard/mouse στον αντίστοιχο υπολογιστή.

Κανονικά δεν έχει θέμα απλά θέλω να το δω με αυτον τον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Τα Hdmi σε vga δεν χρειάζονται έξτρα ρεύμα για να παίξουν (πχ από usb port). Απλά στην συνεργασία με το kvm ειναι το θέμα

Ο κατασκευαστής γενικά που συνεργάζομαι δεν προτείνει adapters Και converters στα kvm . Γενικά οι μετατροπείς σήματος εικόνας είναι για να έχεις μόνο την πηγή και την οθόνη σου. Κανένας δεν τα προτείνει όταν πρόκειται να μπει ενδιάμεσα kvm , splitter , selector η άλλες αντίστοιχες συσκευές

Το αλλο που θα σου πρότεινα και πιο φτηνό ειναι το εξής

Να πάρεις ένα φτηνό kvm για να μπορέσεις να κάνεις emulation μόνο πληκτρολόγιο και ποντίκι

Απο κει και πέρα. Αφήνεις το desktop με τις 2 οθόνες σε Hdmi

Παίρνεις 2 μετατροπεις από hdmi σε vga Και από type-c σε vga και συνδέεις με 2 καλώδια vga τις οθόνες σου

Έτσι θα έχεις το desktop με 2 οθόνες Hdmi και το laptop Με 2 οθόνες vga

Θα κάνω αύριο ενα πείραμα στην εταιρία με 2 pc και αντίστοιχες συνδέσεις και θα σου πω . To Kvm αν δεν συνδέσεις οθόνη πάνω παίζει και μπορεί να σου γυρίσει μόνο Keyboard/mouse στον αντίστοιχο υπολογιστή.

Κανονικά δεν έχει θέμα απλά θέλω να το δω με αυτον τον τρόπο

Καλησπέρα. Είδες κάποιο αποτέλεσμα τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχει μπλοκάρει το σύστημα από δουλειά και έχουμε πήξει. Αν δε το δω αυριο θα το κανω σιγουρα το σαββατοκυριακο που θα παω εταιρία για κατι αλλες δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει πάντα το remote desktop connection των windows

κάθεσαι στο pc και μπαίνεις στο φορητό

εφόσόν οι δύο οθόνες δουλεύουν σε προέκταση θα παίζει μια χαρά

εναλλαγή άμεση κάνοντας minimize  την εφαρμογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 14/12/2020 στις 6:08 ΜΜ, georkoll2 είπε

Καλησπέρα. Είδες κάποιο αποτέλεσμα τελικα?

Καλημέρα . Λοιπόν, δούλεψε μια χαρά. 

Στο πρώτο pc σύνδεσα τις 2 οθόνες (Την μια με vga και την άλλη με display port)

Στο δευτερο pc πάλι τις 2 αυτές οθόνες (την μια με dvi και την αλλη με vga αντίστοιχα)

Κατόπιν σύνδεσα το KVM (Aten CS22U) με το κάθε PC και μόνο για emulation keyboard/mouse.

Υπόψη οτι για το κάθε PC από το KVM φεύγουν 2 καλώδια USB για keyboard/mouse. 

Και στα 2 PC αυτή την στιγμή δουλευω με 2 οθόνες (επέκταση) κανονικότατα

Το μόνο κακό ειναι το εξής

Όταν κανεις εναλλαγη keyboard/mouse θα πρέπει να πηγαίνεις σε κάθε οθόνη ξεχωριστά από τα κουμπάκια που έχει και να επιλέγεις την είσοδο του σήματος που θές

Δηλαδή ενώ ειμαι στο πρώτο pc , κάνω εναλλαγή με το KVM στο δεύτερο, και πηγαίνω στην 1η οθόνη και αλλάζω την είσοδο από vga σε dvi source και στην αλλη από display port σε vga για να μπορέσω να πάρω εικόνα από το δευτερο μηχάνημα

Με usb type-c δεν δοκίμασα γιατι δεν ειχα κάποιο ανοιχτό αλλά θεμα δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις

 

 

εικόνα_Viber_2020-12-19_13-33-12.jpg

εικόνα_Viber_2020-12-19_13-33-15.jpg

εικόνα_Viber_2020-12-19_13-33-16.jpg

εικόνα_Viber_2020-12-19_13-35-39.jpg

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλη χρονια σε όλους. Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και ιδιαιτερα τον @ΜΑΝΩΛΗΣ1 για τον χρονο που αφιέρωσε. 
Το πρόβλημα λύθηκε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...