Προς το περιεχόμενο

Απορία με Συμβάσεις Εργασίας


moustakinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, κατά τη διάρκεια της 2ης καραντίνας μου δημιουργήθηκε μια απορία σχετικά με τις διάφορες συμβάσεις εργασίας που έχω υπογράψει κατά καιρούς. Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής και σε όσες δουλειές έχω εργαστεί μέχρι τώρα, σχεδόν όλες είχαν να κάνουν με γνώση υπολογιστη, με αποκορύφωμα την τελευταία εργασία μου που ήμουν junior IT. 

Αυτό που παρατήρησα λοιπόν, είναι ότι όλες οι συμβάσεις μου, στο πεδίο "ΓΝΩΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ" είναι επιλεγμένο το "ΟΧΙ". Οπότε έχω τις εξής απορίες:

1) Αυτό σημαίνει ότι η πρόσληψη έχει γίνει σαν απλός υπάλληλος με βάση το  απολυτήριο λυκείου?

2) Αν ήταν επιλεγμένο το "ΝΑΙ" θα δικαιούμουν μισθό κάτι παραπάνω από το βασικό ή/και κάποιο επίδομα?

3) Στα ένσημα παίζει κάποιο ρόλο?

4) Μήπως τελικά όλα αυτά δεν έχουν κάποιο νόημα και είναι απλά για το φαίνεσθαι?

Επίσης να αναφέρω ότι στο πεδίο "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ" σε κάποιες συμβάσεις είναι "ΤΕΙ" σε κάποιες το "ΑΛΛΟ", αλλά το "ΓΝΩΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ" είναι πάντα "ΟΧΙ". Λογικά σε αυτές που λέει "ΤΕΙ" δεν θα έπρεπε να είναι επιλεγμένο το  "ΝΑΙ"? Άραγε με έχει προσλάβει κάποιος εργοδότης με βάση το πτυχίο μου ή τζάμπα σπούδασα τόσα χρόνια? Όποιος γνωρίζει σχετικά με αυτό ας με ενημερώσει κατάλληλα, ώστε να ξέρω αν με κοροϊδεύουν ή όχι οι εργοδότες, έτσι την επομένη φορά να είμαι πιο υποψιασμένος. Ευχαριστώ!!

Υ.Γ. Στη φώτο είναι η σύμβαση από την τελευταία εργασία μου. Εξού και οι απορίες.

IMG_20201214_161349.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορική από ΑΕΙ εγώ, τα τελευταία χρόνια είμαι στην ιδιωτική εκπαίδευση, άλλοι εργοδότες σημειώνουν ΤΕΙ, άλλοι ΑΕΙ, άλλοι Λύκειο και άλλοι ΑΛΛΟ, και κανένας δεν σημειώνει την γνώση υπολογιστών (είχα και έναν εργοδότη που μας περνούσε ως εργάτες αντί για υπαλλήλους). 

Για αυτά που ρωτάς όχι δεν έχει καμία σημασία, ότι θέλει κάνει ο κάθε λογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν κάποιο ρόλο αυτά σε αυτό που ενδιαφέρει τους λογιστές για αυτό και δεν ασχολούνται

Σε κάποιες περιπτώσεις έχει σημασία και εκεί ασχολούνται συνήθως, παρόλα αυτά ακόμα κι εμένα μου έχουν πετάξει ως ειδικότητα απόφοιτος ΤΕΙ ή άλλων σχολών που δεν είμαι, αλλά το ουσιαστικό που με ενδιέφερε να μετρανε δηλαδή ως λογιστικά τα ένσημα υπήρχε οπότε δεν ασχολήθηκα

Το σωστό είναι να γράφονται όλα σωστά βέβαια ακόμα και αν κάτι είναι στην ουσία ενημερωτικό

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Δεν παίζουν κάποιο ρόλο αυτά σε αυτό που ενδιαφέρει τους λογιστές για αυτό και δεν ασχολούνται

Σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις έχει σημασία και εκεί ασχολούνται συνήθως, παρόλα αυτά ακόμα κι εμένα μου έχουν πετάξει ως ειδικότητα απόφοιτος ΤΕΙ ή άλλων σχολών που δεν είμαι, αλλά το ουσιαστικό που με ενδιέφερε να μετρανε δηλαδή ως λογιστικά τα ένσημα υπήρχε οπότε δεν ασχολήθηκα

Το σωστό είναι να γράφονται όλα σωστά βέβαια ακόμα και αν κάτι είναι στην ουσία ενημερωτικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...