Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ πρόσθεσαν και τη DJI στη «μαύρη λίστα» κινεζικών εταιρειών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

κατ αρχας οι πολιτικες ιδεολογιες δεν εχουν καμια σχεση με το αν ενα κρατος (ηπα) προφασιζεται οτι του καπνισει για να επιβαλλει τα συμφεροντα του ,ναι κ προφανως μπορει να το κανει σε καποιο βαθμο αλλα εγω δεν ειμαι υποχρεωμενος να καταπιω αμασητη την προπαγανδα του κ να την ασπαστω ως σωστη κ δικαιη

περα απο αυτο δεν τρεφω καμια αυταπατη οτι κ το κρατος της κινας ειναι τα ιδια σκατα με αλλο περιτυλιγμα κ ναι θα εκανε τα ιδια κ χειροτερα ισως αν ειχε την ιδια γεωπολιτικη επιρροη με τις ηπα 

ανερχομενη υπερδυναμη ειναι η κινα κ οι βαθυτατα παρηκμασμενες σε καθε επιπεδο ηπα κανουν οτι μπορουν κ δεν μπορουν για να ανακοψουν την ανοδο της κ τον δικο τους εκτοπισμο κατ επεκταση

τελος αν πραγματικα πιστευεις οτι ζουμε σε δημοκρατιες κ οχι δημοκρατικες βιτρινες ,συγνωμη αλλα δεν εχεις πολυ επαφη με την πραγματικοτητα 

 

1 λεπτό πριν, stivaks72 είπε

Αυτές τις δημοκρατίες έχουμε. Κανείς δεν υποστήριξε ότι είναι flawless. 

Και όχι η Κίνα δεν δεν είναι τα "ίδια σκατά".

Είναι απλά, ξεκάθαρα, καθεστώς του χειριστού είδους. 

Αν είσαι και εσύ στην αναζήτηση της "πραγματικής δημοκρατίας", συμβουλεύσουν τους συντρόφους που περιμένουν να δουν "υπαρκτό σοσιαλισμό".

There is no such thing. 

 

Επεξ/σία από stivaks72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, stivaks72 είπε

Αυτές τις δημοκρατίες έχουμε. Κανείς δεν υποστήριξε ότι είναι flawless. 

Αν είσαι και εσύ στην αναζήτηση της "πραγματικής δημοκρατίας", συμβουλεύσουν τους συντρόφους που περιμένουν να δουν "υπαρκτό σοσιαλισμό".

There is no such thing. 

ημουν σιγουρος οτι θα μου βαζες ταμπελακι που δεν ισχυει ετσι χωρις πολλα πολλα αλλα προσπαθησα ματαιως βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Το ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που βλέπουν φιλικά το Κινέζικο καθεστώς και το συγκρίνουν με τη μεγαλύτερη δημοκρατία (προσοχή, όχι την τελειότερη) με ξεπερνά.

Ας μου πει ένας από εσάς πως λένε τον πρόεδρο, ποτέ έχουν εκλογές και πόσα κόμματα είναι στην αντιπολίτευση. 

Έχετε πολύ πλάκα. 

Δε σου αρέσει η χώρα που γεννήθηκες, μεγάλωσες σε ότι αφορά τις συνθήκες ζωής το πολιτικό καθεστώς κτλ που υπάρχει εδώ και εγώ δε ξέρω πόσους αιώνες και έχει κάνει την χώρα Ν1 οικονομική δύναμη και σε λίγα χρόνια σε όλους τους τομείς? φεύγεις φίλε μου και πας αλλού.
κανένας δεν έχει το δικαίωμα να επεμβαίνει στα ενδότερα μιας άλλης χώρας, οικογένειας, κτλ. its not you f... business. όπως λένε και οι "Δημοκράτες" "φίλοι" από την δύση ανάλογα την περίπτωση πάντα και ανάλογα πια οικονομική χώρα έχουν απέναντι. δεν είδα να λένε κάτι για την "Δημοκρατική" Τουρκία, ούτε για χώρες τις Μέσης ανατολής... με πετρέλαια UAE ΠΧ.... εκεί δεν έχει θέμα? οι χώρες με βασιλικό καθεστώς? τι όχι? τι επειδή δεν είναι κουμουνιστικές? τι όχι?

Τώρα όσο αφορά την Dji, και όχι μόνο αυτή και το έχω αναφέρει πάρα πολλές φορές εδώ, είναι ότι οι κινέζοι πλέον έχουν ξεφύγει και το πήρανε αργά χαμπάρι. δεν πιάνεται η κίνα με κανονικές τεχνικές πλέον και προσπαθούν με έμμεσους τρόπους να διαλύσουν τα τις κίνας εκ των έσω. 
Βλέπε Hong Kong, βλέπε Ουιγούρους κτλ. το ότι οι Αμερικάνοι εισβάλουν σε κάθε χώρα με το έτσι θέλω με ψεύτικες απειλές με στρατόπεδα συγκέντρωσης όλοι κάνουν μόκο... αν μπορούν ας τα βάλουν με τους κινέζους. δεν είναι μόνο η πολεμική δύναμη που έχει, είναι ο αριθμός τους που είναι η μεγαλύτερη απειλή και ότι είναι παντού σε κάθε χώρα σε κάθε υπηρεσία σε κάθε εταιρία. και κανένας δε ξέρει αν είναι μέλος του κόμματος της Κίνας ή αν είναι αμέτοχος. 
όταν η κίνα έφτιαξε νησάκια και έκοψε το δρόμο για το αμερικάνικο πολεμικό ναυτικό και με το έτσι θέλω θέσπισε τα σύνορα τεχνικά Νότια της Κίνας δεν είδα κανέναν να μπορεί να πει κάτι ή καλύτερα να αντιδράσει γιατί... πατάτες... με έμμεσο τρόπο θα προσπαθήσουν να την πολεμήσουν αλλά θεωρώ ότι είναι ΠΟΛΥ αργά

  

Επεξ/σία από tamis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Ας ελπίσουμε ότι θα μπει και η Ευρώπη στο παιχνίδι να κόψει τη φόρα σε όλα τα αυταρχικά κράτη, γιατί αν καθυστερήσουν λίγο ακόμα θα είναι αργά.

Οποιαδήποτε σύγκριση των ΗΠΑ με Κίνα, Ρωσία και άλλα αυταρχικά κράτη είναι ατυχής. Μιλάμε για χώρες που η ελευθερία του λόγου είναι ακόμα ανέκδοτο.

Βεβαίως μόλις ολοκληρωθεί ο nord stream 2 οι Γερμανοί θα κάνουν αυστηρότατες συστάσεις στον Πούτιν! Συμφωνώ πάντως με τα της ατυχής συγκρίσεως αφού Κινέζοι και Ρώσοι δεν έκαναν κουλουβάχατα το μισό πλανήτη μοιράζοντας την δημοκρατία τους ακόμα!

20 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

τελος αν πραγματικα πιστευεις οτι ζουμε σε δημοκρατιες κ οχι δημοκρατικες βιτρινες ,συγνωμη αλλα δεν εχεις πολυ επαφη με την πραγματικοτητα 

Αυτό ακριβώς, ιδιαίτερα σε χώρες σαν την δική μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

ημουν σιγουρος οτι θα μου βαζες ταμπελακι που δεν ισχυει ετσι χωρις πολλα πολλα αλλα προσπαθησα ματαιως βεβαια

Όχι παρεξηγήσες, δεν σου έβαλα ταμπελάκι, κατάλαβα την προσπάθειά σου για αποστασιοποίηση όταν χαρακτήρισες και την Κίνα "σκατά". 

Γι'αυτό δεν έγραψα "συντρόφους σου" αλλά σκέτο "συντρόφους" ως ένα αντίβαρο στην έλλειψη δημοκρατίας στις ΗΠΑ όπως ανέφερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stivaks72 είπε

Όχι παρεξηγήσες, δεν σου έβαλα ταμπελάκι, κατάλαβα την προσπάθειά σου για αποστασιοποίηση όταν χαρακτήρισες και την Κίνα "σκατά". 

Γι'αυτό δεν έγραψα "συντρόφους σου" αλλά σκέτο "συντρόφους" ως ένα αντίβαρο στην έλλειψη δημοκρατίας στις ΗΠΑ όπως ανέφερες. 

η ελλειψη ουσιαστικης δημοκρατιας εστω κ αντιπροσωπευτικης ειναι καθολικη κ δεν αφορα μονο τις ηπα

επισης δεν εχω συντροφους ουτε ειμαι οργανωμενος σε καποια κλικα ,ομαδα ,κινημα ,σεχτα η πολιτικο κομμα 

αυτα κ το τελειωνουμε εδω γιατι ειμαστε πολυ οφτοπικ ,απλα ηθελα να καταλαβεις οτι δεν κινουνται οι παντες απο σκοτεινα ελατηρια η μιλανε με σκοπιμοτητες απο πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/12/2020 at 13:10, Crash24 said:

... Λέγεται πως σχεδόν ένα εκατομμύριο Ουιγούροι βρίσκονται σε στρατόπεδα κράτησης και η περιοχή της Xinjiang, όπου βρίσκεται περίπου το 80% των Ουιγούρων της Κίνας, είναι αστυνομοκρατούμενη. ...

Οι made in USA ανακοινώσεις για μειονότητες και καταπίεση και στρατόπεδα κράτησης και αστυνομοκρατούμενες περιοχές περισσότερο βλάφτουν τους Ουϊγούρους και πολύ λιγότερο βοηθούν.

Σε κάνει να αμφιβάλλεις για όλα, και για το πόσοι είναι και για το αν καταπιέζονται, ακόμα και για το αν υπάρχουν Uyghur.
Meanwhile στο Ελλάντα όλα τα μέσα, ακόμα και αυτά που ασχολούνται με το ποιά celeb χώρισε και το τι φορούσε αναπαράγουν τις σκουπιδοανακοινωσεις του State Department.

Για να μην παραξηγηθώ, μπορεί πράγματι να υπάρχουν Uyghur και μπορεί πράγματι να είναι 1 εκατομμύριο και μπορεί πράγματι όχι μόνον να καταπιέζονται αλλά να βασανίζονται κι όχι απλώς να εκπαιδεύονται όπως λέει το κινεζικό κράτος.
Ομως η πηγή (edit: εννοώ το αμερικάνικο υπουργείο) της πληροφορίας είναι ό,τι πιο αναξιόπιστο και δόλιο υπάρχει στον κόσμο όλο.

              35-355304_croc-tears-crocodile-tears.png

Επεξ/σία από eyw
spelling, clarification
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Η DJI παράγει κορυφαία drones. Χτυπάει την εσωτερική αγορά των ΗΠΑ, σύμφωνα με τους κανόνες του ελεύθερου ανταγωνισμού. Και έχει τη δυνατότητα της κατασκοπίας, όπως όλες οι εταιρείες που παράγουν drones.

Στις ΗΠΑ δεν αρέσουν αυτά, μόνο όταν τα κάνουν άλλοι. Οι Ουϊγούροι είναι απλώς η δικαιολογία, όπως ήταν τα «χημικά όπλα» του Σαντάμ και του Άσαντ.

21 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Το ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που βλέπουν φιλικά το Κινέζικο καθεστώς και το συγκρίνουν με τη μεγαλύτερη δημοκρατία (προσοχή, όχι την τελειότερη) με ξεπερνά.

Ας μου πει ένας από εσάς πως λένε τον πρόεδρο, ποτέ έχουν εκλογές και πόσα κόμματα είναι στην αντιπολίτευση.

1. Σι Τζινπίνγκ, εκλογές όποτε τους καπνίσει, συμμετέχει ένα κόμμα

2. Τραμπ, εκλογές κάθε 4 χρόνια, συμμετέχουν ουσιαστικά δύο κόμματα.

 

Δεν βλέπω και τόσο μεγάλες διαφορές στις εκλογές. :P Κάτι άλλο εννοούσες.

Για παράδειγμα, «μπορείς να βγεις στην ερυθρά πλατεία και να πεις ότι ο σύντροφος Μπρέζνιεφ είναι μ...»; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 9:55 ΠΜ, Homecinemakias είπε

Μην δηλητηριάζετε την λέξη "δημοκρατία" με χρήση της σε κρατικούς σχηματισμούς (βλέπε κρατίδια μικρά και μεγάλα).

Δεν θα επεκταθώ σε ένα τεχνολογικό φόρουμ. Απλά τελειώνω λέγοντας.... που την είδατε την δημοκρατία; 🙄

https://www.insomnia.gr/profile/55480-radiatedsoul/

 

Πρόσεξε θα ζαλιστείς εσύ. Εαν δεν θες να γράφουμε απόψεις, βγάλε διάταγμα και πρόσταξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...