Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

 

Υπό αυτή την έννοια τα περισσότερα υπερβολικά ακριβά προϊόντα είναι σε μεγάλο βαθμό άχρηστα, καθώς δεν κάνουν καμία δουλειά παραπάνω πέρα από αρωματάκια.

 

 

 

 

Διαφωνώ λίγο σε αυτό αν και μέχρι πριν τρία-τέσσερα χρόνια,ήμουν της ίδιας άποψης.Τότε γνώρισα τα πρώτα ''άρτιζαν'' εξ Αμερικής, Stirling και Barrister and Man.Mακράν πιο απολαυστικό το ξύρισμα ιδίως στην προστασία και στη μεταξυριστική ολισθηρότητα σε σύγκριση με Tabac,Cella,Proraso και Nivea που χρησιμοποιούσα ως τότε.Αν συγκρίνεις και το post shave δε,μεγάλες οι διαφορές για έναν πιο έμπειρο του π.ξ. 

Να πω όμως εδώ ότι μιλάω για προιόντα που εδώ βρίσκεις σε τιμές των 20-25 ευρώ.Παραπάνω όχι κατ'εμέ, δεν αξίζει και μιλάμε μόνο για hype.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ στα χαηπαρισμένα αναφέρομαι ως αναίτια έξοδα. Μέχρι στέρλινκ θεωρώ οκ το έξοδο ως προς την ποιότητά του.

Αν και, για να είμαι ειλικρινής, το 1 στερλινκ που έχω δεν είναι και καμιά ΤΡΕΛΑ από άποψη ιδιοτήτων, δεν τραβάς και τα βυζιά σου.

Νταξ καλύτερο είναι από το τσέλα και τη νιβέα, περίπου κοντά με το τάμπακ, παρότι το γερμανικό μουσειακό υλικό είναι περίπου μισοτιμής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Εγκυμονούνται* οι ερεθισμοί, δεν εγκυμονούν.

 

Συμφωνώ πάντως ότι σε ορίζοντα 1-2 ετών ξυριστικής εμπειρίας, τα 4-5 χέρια είναι ανόητες υπερβολάρες από άμπαλους γιουτιουμπερς. Παιδιά μη βλέπετε ανοησίες, κλείστε τους κριντζο-μπούμερς και ξυριστείτε μόνοι σας, δεν είναι και κβαντομηχανική ένα ξύρισμα.

Υπό αυτή την έννοια τα περισσότερα υπερβολικά ακριβά προϊόντα είναι σε μεγάλο βαθμό άχρηστα, καθώς δεν κάνουν καμία δουλειά παραπάνω πέρα από αρωματάκια. Το ΠΞ το ξεκινάμε για να νιώσουμε άντρες, όχι για να μυρίζει το μπάνιο μας χόντος σεντερ.

 

 

 

 

Ποιος κάνει 5 χέρια ξύρισμα; 

Εγω μέχρι 3 μπόρεσα, είπα αντε ένα 4ο χερι με πολύ δυσκολία σε συγκειμενα σημεία αλλά δεν τόλμησα γιατί ήδη είχα ερεθισμούς και πληγη. 5ο ούτε με παναγιες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, evark είπε

Σαπούνι μπορείς να δοκιμάσεις αλλο ένα, όχι απαραίτητα ακριβό, για παράδειγμα το  Cella είναι εύκολο και καλό, δεν θα έλεγα  haslinger (είναι πολύ καλό, αλλά σαν σκληρό σαπούνι χρειάζεται λίγη παραπάνω εμπειρία). Δεν χρειάζεται να πάς στα ακριβά των 30+ ευρώ.

 

Για το haslinger διαφωνω. Ηταν το πρωτο μου σαπουνι και σαν αρχαριος  εκανα τοσο ευκολα  και γρηγορα  καλο αφρο που δεν το πιστευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αμέτρητα χέρια, ξούρισμα 1 στις 7 ημέρες (λόγω βαρεμάρας αλλά και λόγω αρεσκείας στις μεταμορφώσεις), λεπίδες οι φθηνότερες της αγοράς, κάθε τρείς και λίγο κρεμοσάπουνο (της εκάστοτε ιδιωτικής ετικέτας των υπεραγορών) ολισθηρότητα 100%, ερεθυσμοί 0%

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dhmak είπε

αμέτρητα χέρια, ξούρισμα 1 στις 7 ημέρες (λόγω βαρεμάρας αλλά και αρεσκείας στις μεταμορφώσεις), λεπίδες οι φθηνότερες της αγοράς, κάθε τρείς και λίγο κρεμοσάπουνο (της εκάστοτε ιδιωτικής ετικέτας των υπεραγορών) ολισθηρότητα 100%, ερεθυσμοί 0%

Mε 1/7 ημέρες ξύρισμα, δε θα είχες ερεθισμούς ούτε με ξιφολόγχη...

Νόημα για αποφυγή ερεθισμών έχει μόνο όταν συζητάμε για καθημερινό, ανά 2ήμερο ή ανα 3ήμερο ξύρισμα. :)

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, το δέρμα προλαβαίνει να ανακάμψει.

Όσον αφορά τη "φθηνότερη λεπίδα της αγοράς", για πες ποια εννοείς, κι εγώ την ψάχνω. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dhmak είπε

αμέτρητα χέρια, ξούρισμα 1 στις 7 ημέρες (λόγω βαρεμάρας αλλά και λόγω αρεσκείας στις μεταμορφώσεις), λεπίδες οι φθηνότερες της αγοράς, κάθε τρείς και λίγο κρεμοσάπουνο (της εκάστοτε ιδιωτικής ετικέτας των υπεραγορών) ολισθηρότητα 100%, ερεθυσμοί 0%

Τρολαρεις και είσαι σε λάθος θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

 

Όσον αφορά τη "φθηνότερη λεπίδα της αγοράς", για πες ποια εννοείς, κι εγώ την ψάχνω.

Είχα αγοράσει τη Lion πριν καιρό, τώρα υπάρχει έλλειψη προφανώς. 45 λεπτά η 5άδα, αλλά έκανε πολύ καλό ξύρισμα. Το κακό ήταν ότι δεύτερο ξύρισμα έκανε μετά βίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dhmak είπε

H Lord φτιάχνει σε γενικές γραμμές πολύ καλές μηχανές για την τιμή που τις δίνει. Δοκίμασε και τη Lord, στα ίδια χρήματα είναι.

Η λεπίδα, είναι πάλι προσωπικό θέμα.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dhmak είπε

Tις λεπίδες δεν τις έχω δοκιμάσει ποτέ, δε με προϊδεάζουν για τα καλύτερα αν θες καλά ξυρίσματα. Εκτός κι αν περνάς μια φορά με τη φορά των τριχών, τότε 2-3 ξυρίσματα θα τα ψιλο-βγάζει.

Η lord/shark είναι ωραία εταιρεία, φτιαγμένη στην Αίγυπτο με επιδοτήσεις της Ε.Ε. xD  Τα προϊόντα της είναι φουλ vfm και συστήνω σε όλους να τα χρησιμοποιήσουν έστω και δοκιμαστικά. Το παλιό Π.Ξ. χωρίς τα πολλά - πολλά σύγχρονα φτιασίδια.

10 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Πόσα ξυρίσματα βγάζει;

Η αρχή μου είναι ότι κρατάω όλες τις λεπίδες για 2 ξυρίσματα των 2 ή 3 χεριών την καθεμιά. Κάποιες το βγάζουν άνετα αυτό (περμα, φεδερ, μπικ, ραπίρα, βοσχοδ), άλλες δεν το βγάζουν τόσο καλά (τιγκερ, ντερμπυ, αστρα μεταξύ άλλων). Οι treet είναι κάπου στη μέση. Γενικά, τις συνιστώ αν κάποιος έχει τις λεπίδες του κατασταλαγμένες και θέλει να έχει στην άκρη 20-30 no brainers για κοινά, απλά, καθημερινά ξυρίσματα.

Μοναδική εξαίρεση στον ανωτέρω κανόνα οι λεπίδες ΚΑΙ, οι πιο ξεχωριστές του πλανήτη. Πανάκριβες, αλλά εγώ έχω μετρήσει -μεταξύ σοβαρού κι αστείου για να τις δοκιμάσω- μέχρι και 7/8 ξυρίσματα Χ 2/3 χέρια (!!!!!!) προτού αλλοιωθεί στα σοβαρά η ποιότητά τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά τώρα συζητάμε για κόστος λεπίδας? Πέρα από τις feather και τις ΚΑΙ που είναι Ιαπωνέζικες και κάπως πιο ακριβές (2+ ευρώ ανά 5) οι άλλες είναι πολύ φθηνές.

Θεωρώ value for money, τις personna που έρχονται σε συσκευασία των 10, τις astor (εφόσον τις βολεύεται κανείς), τις Astra, και τη wilkinson τη μαύρη που ενω είναι κάπως ακριβή, βγάζει άνετα 4-5 ξυρίσματα.

Γενικά είμαι της απόψεως, 2 ξυρίσματα και πέταμα. Η λεπίδα ασχετα αν κόβει μετά ή όχι γίνεται απρόβλεπτη μετά, με εξαίρεση την wilkinson. 

ΥΓ: Για μέγιστη οικονομία πολλές λεπίδες διαθέτονται σε συσκευασία των 100.

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 9:31 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Εγκυμονούνται* οι ερεθισμοί, δεν εγκυμονούν.

Συμφωνώ πάντως ότι σε ορίζοντα 1-2 ετών ξυριστικής εμπειρίας, τα 4-5 χέρια είναι ανόητες υπερβολάρες από άμπαλους γιουτιουμπερς. Παιδιά μη βλέπετε ανοησίες, κλείστε τους κριντζο-μπούμερς και ξυριστείτε μόνοι σας, δεν είναι και κβαντομηχανική ένα ξύρισμα.

Υπό αυτή την έννοια τα περισσότερα υπερβολικά ακριβά προϊόντα είναι σε μεγάλο βαθμό άχρηστα, καθώς δεν κάνουν καμία δουλειά παραπάνω πέρα από αρωματάκια. Το ΠΞ το ξεκινάμε για να νιώσουμε άντρες, όχι για να μυρίζει το μπάνιο μας χόντος σεντερ.

Θα διαφωνήσω φίλος, παρόλα αυτά η άποψή σου μου έφερε στο μυαλό κάτι τέτοιο. όπως το παρακάτω. Τι τα θέλετε ρε αφρούς και φτιασίδια, λίγο νεράκι και ειστε οκ. Και καθαρό οινόπνευμα στο τέλος και όλα καλά. 😀

image.png.b83a342879ba28fd3c5a5ab9db551241.png

Οι υπόλοιποι "φλώροι" τα αρώματα τα θέλουμε για να μας φτιάξουν τη διάθεση τη δική μας και των θηλυκών. Τα ποιοτικά σαπούνια τα θέλουμε για να μη γίνουμε σαν τον φίλο εδώ 

image.png.ad5dcc55baebffe07ceb0252bc61b165.png

Και σοβαρά τώρα, πολύ κακό το ακριβό 20+ εξτρο για το τίποτε (το πρώτο μου), καλύτερο μακράν το cella, όχι όμως καλύτερο από το Zingari (βγαίνει και χωρίς άρωμα) ή κάποια Kerkini που δοκίμασα προσφάτως.

Προσωπικά μιλώντας πάντα, βρίσκω ότι την διαφορά ανάμεσα σε ένα καλό σαπούνι ή όχι την καταλαβαίνεις όταν ακόμη και σε "κακό"/"αταίριαστο" συνδυασμό μηχανής/λεπίδας θα σου δώσουν τουλάχιστον ανεκτό ξύρισμα χωρίς αίσθηση καύσου κτλ μετά το πέρας της διαδικασίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...