Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρέχω μισο λεπτό το σαπούνι,αδειάζω το νερό και με βρεγμένο αλλά τιναγμένο πινέλο φορτώνω το σαπούνι περίπου μισό λεπτό από το μπολ του.Υστερα απλώνω στο πρόσωπο και σιγα-σιγα προσθέτω λίγο νερό στο πινέλο (ή βουτάω την άκρη του στο νερό) τόσες φορές ώστε να πάρει υφή μαγιονέζας.Τότε περίπου είμαι έτοιμος για το ξύρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλο θα ειναι να μη βρεχεις τα σαπουνια γιατι αλλοιωνονται οσο να ναι. Βγαζε μια μικρη ποσοτητα και κανε αφρο στο μπολ. Και πιο ευκολα θα γινει και θα κρατησει παραπανω το σαπουνι. Βεβαια ολα αυτα ισχυουν αν εχεις πολλα σαπουνια (πανω απο 10-15).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, suspiria είπε

Καλο θα ειναι να μη βρεχεις τα σαπουνια γιατι αλλοιωνονται οσο να ναι. Βγαζε μια μικρη ποσοτητα και κανε αφρο στο μπολ. Και πιο ευκολα θα γινει και θα κρατησει παραπανω το σαπουνι. Βεβαια ολα αυτα ισχυουν αν εχεις πολλα σαπουνια (πανω απο 10-15).

Πάντως σε πληθώρα 'Toubers έχω δει για blooming κλπ του σαπουνιού πριν το ξύρισμα. Και το κάνω κι εγώ. Είναι τελικά κακό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν έχεις 10-15 σαπούνια, το πιο πιθανό είναι ότι θα χρειαστείς πάνω από δεκαετία για να τα καταναλώσεις όλα, οπότε είναι σίγουρο ότι θα έχουν χάσει και το αρωμα τους και τις ιδιοτητες τους μέχρι τότε.... 

Βεβαια όσο λιγώτερα blooming και φορτώματα θα βοηθήσουν να κρατηθούν περισσότερο. Τωρα αν εχεις μονο 2-3 φόρτωνε κατευθείαν χωρίς έλεος.... μπας και τελειώσουν επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο παλιό μου ''αρτιζάνικο'', ένα Stirling Executive Man 4 ετών ,καλά κρατάει το άρωμά του.

Το ίδιο και το BM Seville το οποίο το έχω από το φθινόπωρο του 2019.

Κανένα δεν έχει χάσει ακόμη το άρωμά του αν και τα φορτώνω στο μπωλ

και τα αφήνω μισή ημέρα ανοιχτά να στεγνώσουν τελείως.

Δεν μπορώ να πω το ίδιο για το Cella όμως,που αν και είναι μόλις δυόμιση ετών,έχει

αλλοιωθεί αρκετά το άρωμά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, evark είπε

Βασικά αν έχεις 10-15 σαπούνια, το πιο πιθανό είναι ότι θα χρειαστείς πάνω από δεκαετία για να τα καταναλώσεις όλα, οπότε είναι σίγουρο ότι θα έχουν χάσει και το αρωμα τους και τις ιδιοτητες τους μέχρι τότε.... 

Βεβαια όσο λιγώτερα blooming και φορτώματα θα βοηθήσουν να κρατηθούν περισσότερο. Τωρα αν εχεις μονο 2-3 φόρτωνε κατευθείαν χωρίς έλεος.... μπας και τελειώσουν επιτέλους.

Με την ευκαιρία αυτών που γράφεις, θεωρώ ότι οι εταιρίες κάνουν ένα μεγάλο λάθος: Οι συσκευασίες τους είναι πολύ μεγάλες, για αυτό που θέλει ο αγοραστής. Θα μπορούσαν να κάνουν συσκευασίες των 50 γραμ. αντί για 125 ή 150 και ο πελάτης να μπορεί να δοκιμάζει περισσότερα.

Είναι θέμα χρόνου πριν ο πελάτης σταματήσει να αγοράζει κάποιο σαπούνι, λόγω του ότι έχει στοκάρει για 10 χρόνια. Εγώ είχα αγοράσει δύο σαπούνια και μου χάρισαν και άλλα δύο και δεν τα βλέπω να τελειώνουν πριν το 2024, με ένα ξύρισμα ανά δύο-τρεις ημέρες.

Επεξ/σία από Lanike71
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Cella (που μου αρέσει πολύ) δεν θέλει φόρτωμα στο μπώλ του..... κιτρινίζει και γίνεται χάλια, ευτυχώς είναι μαλακό (βασικά θα έλεγα ότι είναι κρέμα) και μπορείς πολύ άνετα με ένα κουταλάκι να παίρνεις τη ποσότητα που πρέπει. Τα σκληρά σαπούνια αντέχουν πολύ περισσότερο.

@Lanike71 συμφωνώ... να τελειώνουν να δοκιμάζουμε κανένα άλλο.... τα 200αρια μια φορά να τα πάρεις τα "παντρεύτηκες"....

Επεξ/σία από evark
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα Martin de Candre που αγόρασα στη δεύτερη καραντίνα, σίγουρα θα αντέξει στο χρόνο περισσότερο από εμένα🥲

30+ ξυρίσματα κι ούτε μισό εκατοστό δεν κατέβηκε😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πολύ βρε παιδιά επαρκουν τα σαπουνια; Εγώ με μια φορά την βδομάδα πρέπει να έχω φτάσει λίγο πάνω από την μέση το σπλεντιτ στο 3μηνο. Το επόμενο που θα πάρω θα είναι το haslinger. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τόσο πολύ βρε παιδιά επαρκουν τα σαπουνια; Εγώ με μια φορά την βδομάδα πρέπει να έχω φτάσει λίγο πάνω από την μέση το σπλεντιτ στο 3μηνο. Το επόμενο που θα πάρω θα είναι το haslinger. 

Το σπλέντιτ αδειάζει και γρήγορα, λόγω του ότι αφρίζει δύσκολα με πηχτό αφρό, ειδικά αν είσαι πρωτάρης.

Πολλώ δε μάλλον, αν είναι το βασικό σου - ένα και μοναδικό σου.

Γενικά να ξέρεις πάει γραμμικά ο χρόνος που θέλει να τελειώσει κάποιο σαπούνι με το πόσα σαπούνια ήδη έχεις. Δλδ αν για ένα σαπούνι θες ένα χρόνο, για 2 θες 2 χρόνια κλπ. Οπότε, αν βρεθείς ξαφνικά με 40 σαπούνια (ποσότητα που έχουμε σχεδόν όλοι όσοι έχουμε μπει ΠΞ πάνω από 1 χρόνο) , τότε θα θες... 40 χρόνια να τα φας. Κι αν είσαι 30, πες οκ, μάλλον θα προλάβεις. Άμα είσαι 50, πολύ δύσκολα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Το σπλέντιτ αδειάζει και γρήγορα, λόγω του ότι αφρίζει δύσκολα με πηχτό αφρό, ειδικά αν είσαι πρωτάρης.

Πολλώ δε μάλλον, αν είναι το βασικό σου - ένα και μοναδικό σου.

Γενικά να ξέρεις πάει γραμμικά ο χρόνος που θέλει να τελειώσει κάποιο σαπούνι με το πόσα σαπούνια ήδη έχεις. Δλδ αν για ένα σαπούνι θες ένα χρόνο, για 2 θες 2 χρόνια κλπ. Οπότε, αν βρεθείς ξαφνικά με 40 σαπούνια (ποσότητα που έχουμε σχεδόν όλοι όσοι έχουμε μπει ΠΞ πάνω από 1 χρόνο) , τότε θα θες... 40 χρόνια να τα φας. Κι αν είσαι 30, πες οκ, μάλλον θα προλάβεις. Άμα είσαι 50, πολύ δύσκολα.

Άμα έχεις τόσα σαπούνια, όταν θα τα τελειώσεις ζητά επιπλέον σύνταξη. Εργαζόμουν στην ζωή μου ως ξοδευτης σαπουνιών ξυρίσματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω, μετά από 2 ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ χρόνια στο Π.Ξ., περί τα 15-20 πλήρη σαπούνια αγοράσει και δείγματα που αναλογούν σε άλλα 3-4 πλήρη σαπούνια. Άρα είμαι πολύ χαμηλά, δεδομένου ότι είμαι ακόμα 27. Ζωή να 'χω, μπορώ να αγοράσω με σχετική ασφάλεια άλλα 30.

Ρώτα άλλους εδώ ή στα φόρα να σου πουν πόσα έχουν στα 2 χρόνια Π.Ξ. xD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω, 2 χρονια στο ΠΞ, ειμαι εγκρατής 😇.... έχω μόνο 5 και έβαλα φρένο.... και ακόμα να τελειώσει έστω και ένα....

στις λεπίδες λίγο ξέφυγα και πήρα πάνω από 20-30 κουτάκια... με 2-3 ξυρίσματα την εβδομάδα θα χρειαστώ περίπου 3-4 χρόνια να τελειώσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...