Προς το περιεχόμενο

Παραδοσιακό ξύρισμα


adnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, TO_PAIDI είπε

Και εγώ αυτή έχω. Η πρώτη μου κι εμένα οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλες μηχανές. Φαίνεται στιβαρή κατασκευή, ειδικά αν υπολογίσω ότι την πήρα 15 ευρώ από Σκλαβενίτη. Με τις Gillette λεπίδες που είχε μέσα δεν γινόταν δουλειά αλλά με τις Astor πετάει. 

Μια χαρά μηχανή, ειδικά για καθημερινό ή ανά 2-3 ημέρες ξύρισμα είναι ταμάμ.Προσωπικά έχω ξυριστεί και με δέκα ημερών τρίχες  μαζί της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 μήνες μετά...

Η Gillette king C είναι αρκετά ήπια μηχανή και χρειάζεται πιο επιθετικές λεπίδες αν θες να ξυριστεις.Με feather,permasharp ,polsilver κάνει αρκετά καλή δουλειά.

Αν θες να τη κάνεις ακόμα πιο επιθετική μπορείς να δοκιμάσεις και skimming 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κι εγώ Gillette King C! Και έχω πάρει λεπίδες από όλες τις μάρκες για δοκιμή και δεν τελειώνουν με τίποτα! Μου άρεσαν αρκετά αυτές που είχε μέσα το κουτί, αλλά την έχω καταβρεί και με τα BIC Platinum που είναι και ελληνικά!

Έχω πάρει κι ένα πινελάκι Peregrino και με την άσπρη κρέμα της Nivea είναι όνειρο τι να σας λέω! 🥰

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, doomnx είπε

Έχω κι εγώ Gillette King C! Και έχω πάρει λεπίδες από όλες τις μάρκες για δοκιμή και δεν τελειώνουν με τίποτα! Μου άρεσαν αρκετά αυτές που είχε μέσα το κουτί, αλλά την έχω καταβρεί και με τα BIC Platinum που είναι και ελληνικά!

Έχω πάρει κι ένα πινελάκι Peregrino και με την άσπρη κρέμα της Nivea είναι όνειρο τι να σας λέω! 🥰

super είσαι..εξαιρετικό πινέλο,οι bic ως πολύ κοφτερές ταιριάζουν γάντι στην ήπια Gillette king C και η λευκή νιβέα σου δίνει χάρμα ολισθηρότητα ακόμη και μετά το πέρασμα του ξυραφιού ενώ είναι και καταπραυντική για τυχόν ερεθισμούς.

Επεξ/σία από free@last
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, free@last είπε

super είσαι..εξαιρετικό πινέλο,οι bic ως πολύ κοφτερές ταιριάζουν γάντι στην ήπια Gillette king C και η λευκή νιβέα σου δίνει χάρμα ολισθηρότητα ακόμη και μετά το πέρασμα του ξυραφιού ενώ είναι και καταπραυντική για τυχόν ερεθισμούς.

Είναι ο,τι καλύτερο! Το μόνο θεματάκι που έχω είναι ότι δεν μπορώ να πάρω καλά τις τρίχες ακριβώς κατω από τη μύτη και χρησιμοποιώ εφεδρεία την πίσω λεπίδα μας Fusion.

Γενικά θέλει εξάσκηση να συνηθίσεις την άκαμπτη κεφαλή. Πρέπει να... σπάει ο καρπός 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, free@last είπε

εγώ εκεί πάω με κόντρα,σιγα σιγα και πάντα με αφρό..θα πάει μόνο του το χέρι σου σε λίγο καιρό,όπως βολευτεί και μάθει..

Καλά κόντρα σε αυτές τις τρίχες είναι μαρτύριο. Έχω πυκνά και χοντρά γένια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και το pre shave routine.Εγω δλδ κάνω ντους πρώτα πλένοντας ξεπλενωντας κεφάλι,μετά πλύσιμο προσώπου με σαπούνι ελαιολάδου και face lathering τελείωμα το ντους ξέπλυμα και μετά ξύρισμα.

Η κρέμα της Nivea δε μ αρέσει,της Palmolive είναι πολύ καλύτερη για τα λεφτά της (2€) αν και θα πρότεινα ένα σαπούνι για άριστα αποτελέσματα.Κατι φθηνό και ποιοτικό για αρχή όπως hasslinger (6-8 €)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λεπίδες που είχε μέσα η King C δε μου άρεσαν καθόλου. Δεν ξέρω αν εγώ έκανα κάτι λάθος αλλά μου φάνηκε πραγματικά μεγάλο παίδεμα να ολοκληρώσω το ξύρισμα. Με τις Astor Bic έγινε πολύ καλύτερη η δουλειά αλλά νομίζω ότι σηκώνει και ακόμα πιο κοφτερές λεπίδες. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο βέβαια γιατί αυτές έχει το supermarket και βαριέμαι να μπώ στη διαδικασία παραγγελίας για ένα πακετάκι λεπίδες. 

Στο κεφάλαιο κρέμα, είμαι και εγώ με Palmolive. Κάθε φορά που ξυρίζομαι αφήνει τρομερή αίσθηση στο δέρμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TO_PAIDI είπε

Δεν ξέρω αν εγώ έκανα κάτι λάθος

Όχι, προφανώς δεν έκανες κάτι λάθος. Δεν ταιριάζουν όλες οι λεπίδες σε όλες τις τρίχες. Εγώ ας πούμε δεν έχω θέμα για ξύρισμα σε γένια 2-3 ημερών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχετε δίκιο, δεν είναι όλες οι λεπίδες κατάλληλες για όλα τα γένια. Αν είναι πιο κοφτερή από όσο χρειάζεται κινδυνεύεις από γδαρσίματα και ερεθισμούς, αν πάλι είναι ανεπαρκής και δεν μπορεί να κόψει σωστά, τότε τη πιέζεις περισσότερο με κίνδυνο για περισσότερα κοψίματα. Πρέπει να είναι τόσο όσο να κόβει σωστά και άνετα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος που θα σου πεί αυτές κάνουν για σένα.... παίρνεις ένα σετάκι από τη πιο κοφτερή (που ειναι η feather) και κατεβαίνεις, permasharp, astor, gilette Nacet... κλπ, δίνεις μια ευκαιρία στίς λιγώτερο κοφτερές όπως Astra, Persona, Wilkinson, Derby, Dorco, Gilette μπλέ..... σίγουρα κάπου θα βρεθεί η καταλληλη. Δωστε μονο χρόνο σε κάθε λεπίδα, τουλαχιστον 5-6 ξυρίσματα, και πάντα μέχρι 2 ξυρίσματα η λεπίδα, δεν έχει σημασία αν κόβει ακόμα, το πρόβλημα είναι ότι γινεται απρόβλεπτη. 

Το μεγαλύτερο "σφάξιμο" που έχω πάθει, το έπαθα με τη πιο ήπια μηχανή που υπάρχει, με τη feather popular, και ξυραφάκι Astra.... σφαγή...... Ο λόγος, απλός.... περισσότερη πίεση και πολλές επαναλήψεις για να μπορέσω να ξυριστώ.....

Επεξ/σία από evark
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, doomnx είπε

Καλά κόντρα σε αυτές τις τρίχες είναι μαρτύριο. Έχω πυκνά και χοντρά γένια.

δεν χρειάζεται να τις πάρεις στο πρώτο χέρι,άσε τον αφρό να τις μαλακώνει και πήγαινε στο δεύτερο ή τρίτο χέρι για αυτές..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προτάσεις για κρέμα ξυρίσματος για ευαίσθητο δέρμα;

Καλοδεχούμενες και οι αρωματικές.

Ερχόμενος από τα κλασικά τζελ ξυρίσματος Gillette, δοκίμασα την TAYLOR OF OLD BOND STREET ΣΑΝΤΑΛΟΞΥΛΟ.

Τραγική εμπειρία. Ενώ δεν είχα πλέον ερεθισμούς με το παραδοσιακό ξύρισμα, με ερέθισε.

Δε φαντάστηκα ότι φταίει η κρέμα και της έδωσα αρκετές ευκαιρίες, μέχρι που την παράτησα και ηρέμησε το πρόσωπο.

Την έδωσα σε ένα μπάρμπα μου που δεν είχε θέματα στο ξύρισμα ούτε ερεθισμούς, και έπαθε το ίδιο!

Γύρισα άρον άρον στα κλασικά τζελ, και έκτοτε ενώ θέλω, φοβάμαι να δοκιμάσω κρέμες μπας και την ξαναπάθω.

Το κόστος μιας καλής δεν ενδείκνυται και για δοκιμές στη τελική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, άδικος είπε

Προτάσεις για κρέμα ξυρίσματος για ευαίσθητο δέρμα;

Καλοδεχούμενες και οι αρωματικές.

Ερχόμενος από τα κλασικά τζελ ξυρίσματος Gillette, δοκίμασα την TAYLOR OF OLD BOND STREET ΣΑΝΤΑΛΟΞΥΛΟ.

Τραγική εμπειρία. Ενώ δεν είχα πλέον ερεθισμούς με το παραδοσιακό ξύρισμα, με ερέθισε.

Δε φαντάστηκα ότι φταίει η κρέμα και της έδωσα αρκετές ευκαιρίες, μέχρι που την παράτησα και ηρέμησε το πρόσωπο.

Την έδωσα σε ένα μπάρμπα μου που δεν είχε θέματα στο ξύρισμα ούτε ερεθισμούς, και έπαθε το ίδιο!

Γύρισα άρον άρον στα κλασικά τζελ, και έκτοτε ενώ θέλω, φοβάμαι να δοκιμάσω κρέμες μπας και την ξαναπάθω.

Το κόστος μιας καλής δεν ενδείκνυται και για δοκιμές στη τελική.

 

Η προταση μου θα είναι πολύ "συντηρητική", δεν θα σου προτείνω ουτε σαπούνια, ουτε σκληρές κρέμες.... θα έλεγα για αρχή να χρησιμοποιήσεις τις πολύ καλές κρέμες ξυρίσματος της proraso σε σωληνάριο. Η Μπλέ είναι για ευαίσθητες επιδερμίδες και θα σου κάνει τη δουλειά, τις σκληρές κρέμες στο κύπελο, αν και είναι τίμιες και πολύ δημοφιλείς, δεν τις συμπαθώ.

Εναλλακτικά, ένα πολύ "καθαρό" σαπούνι, όπως το Haslinger σε οποιαδήποτε μορφή (προβατάκι, αλόε κλπ)

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...