Προς το περιεχόμενο

Speedport Smart & VPN Problem


sierra1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , εδω και λιγες μερες πηγα σε 200 αρα και μου εστειλε η Cosmote το νεο router Speedport smart.

Ολα καλα και σταθερα με 2 προβληματα :

1) Δεν μπορω να συνδεθω στο εταιρικο δικτυο με Forticlient διοτι μου βγαζει οτι το vpn αποτυγχανει.!! Με το speedport Plus δεν ειχα κανενα προβλημα.

2) Δεν "παιζει" το IPV6 , παρολο που ειναι ενεργοποιημενο.

Μηπως καποιος εχει καμια ιδεα πως μπορω να λυσω αυτα τα προβληματα ?

Ειδικα την συνδεση με το εταιρικο δικτυο.

Το ΙΤ της εταιρειας μου , μου ειπε οτι δεν ειναι δικο τους θεμα αλλα του παροχου και για να με πεισουν ,

εκανα hot spot το εταιρικο κινητο με το εταιρικο laptop και συνδεθηκε ο Forti Client κανονικα.!!

image.png.31496eb8f4f50651dbcc66da40f0587a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε poulinos σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

Οχι δεν βγαινω απο cgnat , η Ip μου απο το whatiamyipaddress αρχιζει απο 2,χ,χ , οχι απο 100.

Πριν απο λιγο ειδα στο menu του smart στο πεδιο network οτι ειναι Disabled το IPsec και δεν σε αφηνει να το αλλαξεις.

Ως γνωστον το FortiClient παιζει με ipSec.

Αυτο ισως να εξηγει οτι δεν συνδεομαι απο το router αλλα συνδεομαι απο το κινητο.

Ανοιξα ticket στον ΟΤΕ και αναμενουμε.🤔

Αν σκεφτεις κατι αλλο στο μεταξυ... most welcome.👍 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. εν τω μεταξυ αφου το Plus νομιζω παιζει 200αρα γιατι σου εδωσαν το smart?

On 23/12/2020 at 18:57, sierra1 said:

Φιλε poulinos σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.

Οχι δεν βγαινω απο cgnat , η Ip μου απο το whatiamyipaddress αρχιζει απο 2,χ,χ , οχι απο 100.

Πριν απο λιγο ειδα στο menu του smart στο πεδιο network οτι ειναι Disabled το IPsec και δεν σε αφηνει να το αλλαξεις.

Ως γνωστον το FortiClient παιζει με ipSec.

Αυτο ισως να εξηγει οτι δεν συνδεομαι απο το router αλλα συνδεομαι απο το κινητο.

Ανοιξα ticket στον ΟΤΕ και αναμενουμε.🤔

Αν σκεφτεις κατι αλλο στο μεταξυ... most welcome.👍 

 

 

 

 

το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν στοιχεια admin για να μπεις μεσα και να πειραξεις τις ρυθμισεις εκτος αν στις αλλαξουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Plus ειχε βγει για τις 50άρες. Κλειδωνει και μαλιστα εξαιρετικα στην 200άρα ΑΛΛΑ βγαζει απιστευτα CRC & FEC errors, μαζι με αποσυνδεσεις.

Χθες μιλαγα 2 ωρες με ενα ευγενεστατο παιδι απο το τεχνικο τους.

Καναμε απειρες δοκιμες αλλα τελικα κατεληξε οτι θα το προωθησει παραπανω , στα εργαστηρια τους για διερευνηση.

Απλα μου ειπε οτι ειναι σχεδον γενικο αυτο το προβλημα με το smart και το γνωριζουν,

μου ειπε δε,οτι εχουν εντοπισει το προβλημα στο NAT το οποιο δεν διαχειριζεται σωστα το smart.

Ζητησα να μου ανοιξουν συγκεκριμενη πορτα(του εταιρικου laptop)μηπως παιξει το vpn.

Σε αναμονη και αυτης της δοκιμης , το ticket παραμενει ανοικτο.

Τι να πω.

Επεξ/σία από sierra1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, sierra1 said:

Το Plus ειχε βγει για τις 50άρες. Κλειδωνει και μαλιστα εξαιρετικα στην 200άρα ΑΛΛΑ βγαζει απιστευτα CRC & FEC errors, μαζι με αποσυνδεσεις.

Χθες μιλαγα 2 ωρες με ενα ευγενεστατο παιδι απο το τεχνικο τους.

Καναμε απειρες δοκιμες αλλα τελικα κατεληξε οτι θα το προωθησει παραπανω , στα εργαστηρια τους για διερευνηση.

Απλα μου ειπε οτι ειναι σχεδον γενικο αυτο το προβλημα με το smart και το γνωριζουν,

μου ειπε δε,οτι εχουν εντοπισει το προβλημα στο NAT το οποιο δεν διαχειριζεται σωστα το smart.

Ζητησα να μου ανοιξουν συγκεκριμενη πορτα(του εταιρικου laptop)μηπως παιξει το vpn.

Σε αναμονη και αυτης της δοκιμης , το ticket παραμενει ανοικτο.

Τι να πω.

αυτα ειναι ,ποιοτικα ρουτερ.να ειναι για 200αρες αλλα ξερετε μεχρι 50/100 βαλτε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Προβλημα με το VPN ειναι ξεκαθαρα καποιων παροχων.
Αυτο ειναι το συμπερασμα μετα απο εξαντλητικες προσπαθειες επιλυσης του προβληματος, ειτε απο την μερια του ΟΤΕ , ειτε απο την μερια του εταιρικου μας ΙΤ.
Απο το 13788 κανανε παρα πολλες προσπαθειες επιλυσης αλλα δεν τα καταφεραν και εχουν παραπεμψει την βλαβη στο "εργαστηριο" τους.
Μεχρι που εβαλα το ΙΤ μας και μιλησε με το τεχνικο του ΟΤΕ.
τους εστειλε και log files απο τα τεστ που καναμε οπου ηταν ξεκαθαρο οτι το προβλημα ειναι στον παροχο.
Το παραδεχθηκαν.
Ακομα δε , ειναι disable το IPSec το οποιο φυσικα ειναι απαραιτητο για να συνδεθει το FortiClient.
Συναδελφος στην δουλεια αντιμετωπιζει ακριβως το ιδιο προβλημα με WIND παροχο.
Συνδεομαστε δε κανονικα μεσω κινητου Hotspot & Forticlient στο εταιρικο δικτυο.
Σημερα συνεδεσα το εταιρικο laptop χωρις να πειραξω απολυτως τιποτα στον FortiClient , σε γραμμη Forthnet εκτος σπιτιου και συνδεθηκε με την μια.!!
Δεν γνωριζω τι αλλαγες εχουν κανει οι 2 παροχοι που ανεφερα , αλλα το ΙΤ μας υποψιαζεται οτι λογω αυξημενης τηλε εργασιας , εχουν "κοψει" την προσβαση σε VPN ?
Η Βλαβη παραμενει ανοικτη.
Σε αναμονη.

Επεξ/σία από sierra1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/01/2021 at 17:42, sierra1 said:

Το Προβλημα με το VPN ειναι ξεκαθαρα καποιων παροχων.
Αυτο ειναι το συμπερασμα μετα απο εξαντλητικες προσπαθειες επιλυσης του προβληματος, ειτε απο την μερια του ΟΤΕ , ειτε απο την μερια του εταιρικου μας ΙΤ.
Απο το 13788 κανανε παρα πολλες προσπαθειες επιλυσης αλλα δεν τα καταφεραν και εχουν παραπεμψει την βλαβη στο "εργαστηριο" τους.
Μεχρι που εβαλα το ΙΤ μας και μιλησε με το τεχνικο του ΟΤΕ.
τους εστειλε και log files απο τα τεστ που καναμε οπου ηταν ξεκαθαρο οτι το προβλημα ειναι στον παροχο.
Το παραδεχθηκαν.
Ακομα δε , ειναι disable το IPSec το οποιο φυσικα ειναι απαραιτητο για να συνδεθει το FortiClient.
Συναδελφος στην δουλεια αντιμετωπιζει ακριβως το ιδιο προβλημα με WIND παροχο.
Συνδεομαστε δε κανονικα μεσω κινητου Hotspot & Forticlient στο εταιρικο δικτυο.
Σημερα συνεδεσα το εταιρικο laptop χωρις να πειραξω απολυτως τιποτα στον FortiClient , σε γραμμη Forthnet εκτος σπιτιου και συνδεθηκε με την μια.!!
Δεν γνωριζω τι αλλαγες εχουν κανει οι 2 παροχοι που ανεφερα , αλλα το ΙΤ μας υποψιαζεται οτι λογω αυξημενης τηλε εργασιας , εχουν "κοψει" την προσβαση σε VPN ?
Η Βλαβη παραμενει ανοικτη.
Σε αναμονη.

μου φαινεται παραξενο να εχουν κοψει γενικα πραγματα διοτι αμα γινει προβλημα θα ακουσουν μεγαλο κραξιμο.δυστυχως εχω forthnet για να δοκιμαζα και εγω απο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε μου.

Οντως δεν παιζει με ipv6.

Απο οτι λενε μεσα απο τα δοντια τους στον ΟΤΕ ,

το προβλημα ειναι στο firmware του smart.

Δεν μπορουν ουτε αυτοι να κανουν enable το IpSec ,

οποτε αναμενουν αναβαθμιση απο Γερμανια.!!

Μαλλον θα παω σε fritz να ηρεμησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημη απαντηση απο το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ χθες :

1) Το Speedport Smart ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ VPN CLIENTS ΜΕ IPSEC.!!
2) Το Speedport Smart ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ IPV6.

Στο ερωτημα μου , πως θα λυσω το προβλημα συνδεσης στον Forticlient ετσι ωστε να μπορω να εργαζομαι με τηλε εργασια,
μου εκαναν τις εξης προτασεις :
1) Να σας ξανα δωσουμε το PlUS , (Μα το PLUS τους λεω βγαζει απειρα CRC & FEC errors με συνεχεις αποσυνδεσεις στην διακοσαρα).
2) Να ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΤΟ FRITZBOX ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΜΕ και ειναι σιγουρο οτι θα λυσετε το προβλημα σας.!!

Οσοι λοιπον απο εσας θελησετε να πατε σε 200 αρα , χρησιμοποιωντας το router το οποιο χορηγει ο ΟΤΕ ως το καλυτερο για αυτες τις ταχυτητες και χρειαστει να συνδεθειτε με το εταιρικο σας δικτυο με VPN CLIENT μεσω IPSEC, ξεχαστε το με το SMART.
Επισης , οσοι θελετε να χρησιμοποιησετε το IPV6 με το SMART , επισης να το ξεχασετε.
Αυτα τα 2 προβληματα ΜΠΟΡΕΙ να επιλυθουν σε μελλοντικο firmware update.
Ευχαριστω παρα πολυ , οσους συν forumιτες κατεθεσαν την αποψη τους για το θεμα.
Καλημερα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 8:57 ΠΜ, sierra1 είπε

Το Plus ειχε βγει για τις 50άρες. Κλειδωνει και μαλιστα εξαιρετικα στην 200άρα ΑΛΛΑ βγαζει απιστευτα CRC & FEC errors, μαζι με αποσυνδεσεις.

[...]

- Το Plus το είχαν πάντα για έως 200Mbps και το έδιναν για συνδέσεις 50-200. Πριν λίγους μήνες που είδα πως μπορούσα να κάνω αίτηση για FTTH 200 και ζήτησα ενημέρωση, από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι θα μου δώσουν το Plus για χρήση ως router.

- Το πρόβλημα με τα "απίστευτα CRC & FEC errors" όπως πολύ σωστά λες, ήταν σχεδόν πάντα το "μόνιμο" πρόβλημα του ΟΤΕ με τα modem/router που δίνει. Είτε ADSL2+ είχα, είτε VDSL2, πάντα τα modem/router του ΟΤΕ παρουσίαζαν τεράστιο αριθμό errors. Αντίθετα, στην ίδια γραμμή, είχαν πολύ λιγότερα τα φτηνά modem άλλου παρόχου που δοκίμασα και ελάχιστα 3 διαφορετικά Fritz που αγόρασα τα τελευταία 10-12 χρόνια. Την ίδια, καλύτερη συμπεριφορά, είχαν και άλλα modem/router του εμπορίου που δανείστηκα κατά καιρούς από φίλους και γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...