Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Macosj είπε

Όχι απλά το καλύτερο, αλλά το καλύτερο με τεράστια διαφορά. Ο μοναδικός κορυφαίος  που έχασε πρωτάθλημα από team mate 

Ο Vettel και οι Φεττελιες του το 2017 και το 2018 λενε Hi:
 

Στις 17/9/2021 στις 11:30 ΠΜ, haHa είπε

Σε αυτο το σημειο να υπενθυμισουμε οτι τον Σεπτεμβριο πριν το GP στη Monza ο Vettel:
α) προηγουταν στο πρωταθλημα το 2017

image.png.c9b206a30ba33d2b6403b9d424ea01c1.png

β) το 2018 ηταν λιγο πισω

image.png.fb2e1c25f10970767ebf2daffdd30472.png

 

Τελικως εχασε το πρωταθλημα για 46 και 88 βαθμους γιατι αρχισε τα συγκρουομενα κλπ.


Γενικοτερα, ο Vettel εκανε underperform σε σχεση με το μονοθεσιο που ειχε. Η κακη αποδοση του συνεχιστηκε και το 2019, οπου τερματισε .. 5ος πισω ακομα απο Max με RB, ενω η Ferrari ειχε 9 pole positions. Φυσικα εχασε και απο τον teammate του.

Το μονοθεσιο δεν ειναι το παν, πρεπει να εχεις και τοπ οδηγο για να παρεις πρωταθλημα οταν ειναι ισαξια τα μονοθεσια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ghostrider είπε

αν σκεφτεις οτι ειναικορη του πικε που δεν τον λες και μοντελο δεν ειναι απλα κουκλα .. θαυμα ειναι

Έχει πάρει γονίδια από τη μάνα της: Sylvia Tamsma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεκτο οτι δεν το ηξερες και τελικα ειναι στατιστικα σημαντικο(το win ratio του παει απο 47% σε 80% υπο βροχη).

Η στατιστική δεν είναι τόσο απλή, όπως είπα θέλει στατιστικές δοκιμασίες και εύρεση του p-value. Εγώ δεν θα κάτσω να χάσω τον χρόνο μου για κάτι τέτοιο, αλλά από την εμπειρία μου νομίζω ότι το P θα είναι πάνω από 5% και άρα μη στατιστικά σημαντικό, όπως το χρησιμοποιούμε στην στατιστικη. Η διαφορά αυτή δείχνει βέβαια συσχέτιση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Θα κανω μια μπολντ προβλεψη και θα πω οτι στην μερσεντα θα το ρισκαρουν με τον κινητηρα μεχρι τελους και θα δουμε σκηνικο μαλαισια 2016 και εκει θα κριθει το πρωταθλημα. Παω να το παιξω στοιχημα τωρα μπας και γλυτωσω κανα κουβα XD

Δεν βγάζει νόημα γιατί κάποιος αγώνας θα τους βολέψει να αλλάξουνε PU και να έχουν ένα σίγουρο πλεονεκτήμα για το τέλος της σαιζόν. Αν πάρεις παράδειγμα και τον BOT και τον VER, δεν θα του είναι δύσκολο του Hamilton να κάνει ένα P20->P4+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Η στατιστική δεν είναι τόσο απλή, όπως είπα θέλει στατιστικές δοκιμασίες και εύρεση του p-value. Εγώ δεν θα κάτσω να χάσω τον χρόνο μου για κάτι τέτοιο, αλλά από την εμπειρία μου νομίζω ότι το P θα είναι πάνω από 5% και άρα μη στατιστικά σημαντικό, όπως το χρησιμοποιούμε στην στατιστικη. Η διαφορά αυτή δείχνει βέβαια συσχέτιση 

Δεκτο οτι δεν θελεις να χασεις το χρονο σου, οποτε κραταμε αυτο:

Το win ratio του Χάμιλτον τα τελευταία 7 χρόνια παει απο 47% σε 80% υπο βροχη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Δεκτο οτι δεν θελεις να χασεις το χρονο σου, οποτε κραταμε αυτο:

Το win ratio του Χάμιλτον τα τελευταία 7 χρόνια παει απο 47% σε 80% υπο βροχη. 

Είναι μικρό το data set για να βγει αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Macosj είπε

Γενικά τα τελευταία 7 χρόνια έχει κερδίσει τους 12  στους 15 αγώνες, δεν είναι στατιστικά σημαντική η διαφορά στην βροχή 

Πηγαμε σε αυτο:

10 λεπτά πριν, MrRush είπε

Είναι μικρό το data set για να βγει αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα

 

Επεξ/σία από haHa
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MrRush είπε

Είναι μικρό το data set για να βγει αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα

Και αυτό λέω, το n φαίνεται μικρό, αλλά δεν ξέρεις ίσως να είναι σημαντικό. Όποιος έχει χρόνο ας κάτσει να το κάνει, απλά μαθηματικά είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Πηγαμε σε αυτο:

 

Εγώ απλά σχολίασα ότι δεν είναι αρκετό το data set να βγει αποτέλεσμα, τι προσπαθείς να πεις;

Τα αργά pit stops προκλήθηκαν και από το γεγονός ότι πλέον πρέπει ένας μηχανικός να πατήσει κουμπί για να ανάψει το φανάρι και να φύγει το αυτοκίνητο. Μιλάμε για τελείως βλαμμένο κανόνα που δεν βγάζει νόημα. Σου λέει δηλαδή ότι αν έχεις τελειοποιήσει την αλλαγή ελαστικών, σου βάζουμε όριο γιατί είσαι πολύ γρήγορος, παρόλο που τα ατυχήματα σε pit έχουν παραδοσιακά γίνει από αργά pit stops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MrRush είπε

Εγώ απλά σχολίασα ότι δεν είναι αρκετό το data set να βγει αποτέλεσμα, τι προσπαθείς να πεις;

Αν θεωρήσουμε οτι ειναι μικρο data set τα 7 χρονια αγωνες και μερικοι βροχινοι μεσα σε αυτα τα χρόνια, τοτε δεν μπορούμε να βγαλουμε συμπερασμα για κανεναν σχεδον οδηγο και την ικανότητα του στην βροχη. 

Η αλήθεια ομως είναι οτι ολοι οσοι νιωθουν απο Φ1 ξερουν οτι πχ Χαμ, Σουμυ, Μαξ είναι εξαιρετικοι στην βροχή και αυτο φαίνεται και από τα νούμερα. 

 

Παμε παρακατω.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Αν θεωρήσουμε οτι ειναι μικρο data set τα 7 χρονια αγωνες και μερικοι βροχινοι μεσα σε αυτα τα χρόνια, τοτε δεν μπορούμε να βγαλουμε συμπερασμα για κανεναν σχεδον οδηγο και την ικανότητα του στην βροχη. 

Η αλήθεια ομως είναι οτι ολοι οσοι νιωθουν απο Φ1 ξερουν οτι πχ Χαμ, Σουμυ, Μαξ είναι εξαιρετικοι στην βροχή και αυτο φαίνεται και από τα νούμερα. 

 

Παμε παρακατω.  

 

 

Βεβαίως και είναι εξαιρετικοί στην βροχή όμως δεν μπορούμε να μιλήσουμε με νούμερα γιατί έχουμε παρά πολύ λίγα νούμερα για βροχή και πολλαπλάσια αυτών για στεγνό. Δεν είναι τόσο απλό, δεν θα κάτσω να το υπολογίσω τώρα αλλά σίγουρα ο Lewis ή οποιοσδήποτε δεν ανεβαίνει από 47% σε 80% νίκες όταν βρέχει, απλά δεν υπάρχουν τα νούμερα για να το υπολογίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Formula 1 που σε εμάς τους παλιούς θυμίζει τις παλιές καλές εποχές και όχι τον ύπνο των τελευταίων αρκετών ετών. Γενικά η χρονιά είναι απίθανη με τις διαφορές των ομάδων σε αρκετές πίστες να έχουν μειωθεί, αφού ακόμα και οι κορυφαίες Mercedes & Red Bull ζορίζονται να περάσουν ομάδες που έχουν μεγάλες τελικές. Έχουμε και τα ατυχήματα και τον καιρό που έχει παίξει τον ρόλο του φέτος, αλλά πάνω από όλα θεωρώ ότι από άποψη ταλέντου - ικανοτήτων σε αναλογία είναι το καλύτερο Grid τουλάχιστον των τελευταίων 15 - 20 ετών. 

Στα του αγώνα ο Hamilton πήρε το ρεκόρ και την νίκη αλλά βλέποντας Max στην δεύτερη θέση η χαρά περιορίζεται. 

Ο Max σαν να κέρδισε αφού πριν τον αγώνα στην καλύτερη να περίμενε 6-7-8 + τα ρίσκα να ανέβει εκεί. 

Norris: Σε αντίθεση με αρκετούς που είναι της άποψης κάλιο πέντε και στο χέρι εγώ χαίρομαι όταν παιδιά (παιδί είναι για μένα) βγάζουν τέτοια "τρέλα", πάθος, τσαμπουκά. Στην ηλικία αυτή τα κάνεις αυτά και αποκτάς γνώση, εμπειρία κτλ. Αυτή η "τρέλα" με έκανε φαν του Max και φυσικά του Θεού Ayrton Senna που όσους τίτλους, νίκες, ρεκόρ να αποκτήσουν κάποιοι γκουχ γκουχ στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ούτε Senna αλλά ούτε και Schumacher (μεγάλο Brand name και αυτό) θα γίνουν ποτέ. 

P. S Όταν θέλουμε να σχολιάσουμε κάποιον κάποια για την ικανότητα ή την ταχύτητα που οδηγεί τι λέμε; Σιγά ρε Schumacher ή ποιος είσαι ρε ο Senna;  Αυτό για μένα λέει πάρα πολλά. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...