Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Viva Mexico 🤠

Mercedes / McLaren

Ουτε καν τα μερσεντε τρωγανε ξυλο απο τους ταυρους στην βραζιλια επι κυριαρχιας μερσεντες. Φαντασου τι θα γινει φετος. Βασικα μια παρομοια κατασταση με αυτη που ειδαμε στο μεξικο. 

Μεξικο και βραζιλια ειναι πιστες με ιδια φιλοσοφια και ιδιο υψομετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Μεξικο και βραζιλια ειναι πιστες με ιδια φιλοσοφια και ιδιο υψομετρο

Ίδιο, με μόνο 1,5χλμ διαφορά. 😅

2,2 χλμ. το Mexico, 700μ το Sao Paulo.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω τη γνώμη μου για την εκκίνηση.. Ο μπότας έβλεπε τον Σερ ακριβώς  δεξιά του , να εχει την εσωτερική για την πρώτη (δεξια) στροφή. Και φάνηκε ξεκάθαρα , οτι πάτησε τα φρένα νωρίτερα, για να τον αφήσει να φύγει μπροστά. Εαν επέμενε θα είχαν σύγκρουση. Ακριβώς αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Μαχ (τα φρένα του Μπότας) και πέρασε αφού ειχε μεγαλύτερη τελική στα τελευταία μέτρα (και ο Χαμιλτον έπρεπε να φρενάρει νωρίτερα γιατι θα έφευγε ευθεία στο απεξ, δεν θα μπορούσε να στρίψει)

Πάντως δεν πιστεύω οτι το πρωτάθλημα οδηγών εχει κριθεί. Μόνο εάν είχαμε εγκατάλειψη ενός εκ των δυο θα μπορούσαμε να το πούμε. Εγω πιστεύω οτι θα γίνει μάχη μέχρι τον (προ)τελευταίο αγώνα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Ίδιο, με μόνο 1,5χλμ διαφορά. 😅

2,2 χλμ. το Mexico, 700μ το Sao Paulo.

Lol τόση διαφορά? Έλεγα ότι είναι στο χιλιόμετρο από τη θάλασσα και οι δύο.

Δεν αλλάζει τίποτα όμως ίδια φιλοσοφία είναι και του ιντερλαγκος δεν είναι μικρό το υψόμετρο ίδια προβλήματα θα έχουν με τις θερμοκρασίες. 

Μην ξεχνάμε ότι τους τελευταίους 2 αγώνες τους έχει κερδίσει θεωρητικά ο Μαξ. Το 19 κέρδισε και το 18 θα κέρδιζε αν δεν έπεφτε πάνω του ο μλκας ο ocon

Αλλά ναι η Μερσεντές είναι γρηγορότερη μποιιιιιιιι 😅😅

Επεξ/σία από george200-13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμα, και παίζουν βέβαια και αλλαγές κινητήρα ίσως και για την RBR. 
 

Απλά αν ο ΒΟΤ συνεχίσει να είναι άτυχος ή να κάνει cruising ίσως να ξεκαθαρίσει το κατασκευαστών :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sstratos είπε

Να πω και εγω τη γνώμη μου για την εκκίνηση.. Ο μπότας έβλεπε τον Σερ ακριβώς  δεξιά του , να εχει την εσωτερική για την πρώτη (δεξια) στροφή. Και φάνηκε ξεκάθαρα , οτι πάτησε τα φρένα νωρίτερα, για να τον αφήσει να φύγει μπροστά. Εαν επέμενε θα είχαν σύγκρουση. Ακριβώς αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Μαχ (τα φρένα του Μπότας) και πέρασε αφού ειχε μεγαλύτερη τελική στα τελευταία μέτρα (και ο Χαμιλτον έπρεπε να φρενάρει νωρίτερα γιατι θα έφευγε ευθεία στο απεξ, δεν θα μπορούσε να στρίψει)

Πάντως δεν πιστεύω οτι το πρωτάθλημα οδηγών εχει κριθεί. Μόνο εάν είχαμε εγκατάλειψη ενός εκ των δυο θα μπορούσαμε να το πούμε. Εγω πιστεύω οτι θα γίνει μάχη μέχρι τον (προ)τελευταίο αγώνα

 ισχυει ολο αυτο που γραφεις..το λαθος του bottas ομως ειναι οτι αφησε χώρο από τα αριστερά του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο εσεις τσακωνεστε για ver / ham / perez εγω θα πω μπραβο στην φερραρι που καταφερε και πηρε παλι την 3η θεση και για το αποτελεσμα. 
Φοβεροι και οι δυο τους.

Νορις, ενας βαθμος για σημερα. Αντε και πολυ σου ειναι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Ουτε καν τα μερσεντε τρωγανε ξυλο απο τους ταυρους στην βραζιλια επι κυριαρχιας μερσεντες. Φαντασου τι θα γινει φετος. Βασικα μια παρομοια κατασταση με αυτη που ειδαμε στο μεξικο. 

Μεξικο και βραζιλια ειναι πιστες με ιδια φιλοσοφια και ιδιο υψομετρο

Απο το 2013 ( εποχή hybrid) η Mercedes δεν έχει κερδίσει μόνο το 2017 και 2019. Και στης 2 περιπτώσεις η Mercedes εντελώς αδιάφορη διότι είχε κλειδώσει το πρωτάθλημα.. Το 2017 ο hamilton είχε ατύχημα στο q1 και νομίζω ξεκίνησε τελευταίος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Lol τόση διαφορά? Έλεγα ότι είναι στο χιλιόμετρο από τη θάλασσα και οι δύο.

Δεν αλλάζει τίποτα όμως ίδια φιλοσοφία είναι και του ιντερλαγκος δεν είναι μικρό το υψόμετρο ίδια προβλήματα θα έχουν με τις θερμοκρασίες. 

Ryan Reynolds Ugh GIF by 20th Century Fox Home Entertainment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eri77 είπε

Απο το 2013 ( εποχή hybrid) η Mercedes δεν έχει κερδίσει μόνο το 2017 και 2019. Και στης 2 περιπτώσεις η Mercedes εντελώς αδιάφορη διότι είχε κλειδώσει το πρωτάθλημα.. Το 2017 ο hamilton είχε ατύχημα στο q1 και νομίζω ξεκίνησε τελευταίος 

Ξεχνας το 18 που αν δεν τορπιλουσε ο οκον τον Μαξ στους τελευταίους γύρους ο ham δεν θα κέρδιζε. Σαν πολλά δεν μαζεύονται? 

Δηλαδή έχουν να κερδίσουν ουσιαστικά από το 16 στην Βραζιλία.

Λολ καλά θα πάει αυτό για την Μερσεντές στην Βραζιλία είμαι σίγουρος😂😂

5 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Ryan Reynolds Ugh GIF by 20th Century Fox Home Entertainment

Ναι οκ μπρο πες μας λίγο ακόμα πόσο γρήγορη είναι η Μερσεντές στο Μεξικό όπως μας έλεγες εχθές. 

Ούτε 20 sec διαφορά δε κατάφερε να φτιαξει ο max τρολολολ🤡

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Οσο εσεις τσακωνεστε για ver / ham / perez εγω θα πω μπραβο στην φερραρι που καταφερε και πηρε παλι την 3η θεση και για το αποτελεσμα. 
Φοβεροι και οι δυο τους.

Νορις, ενας βαθμος για σημερα. Αντε και πολυ σου ειναι. 

Περιμενα κατι περισσοτερο αλλα ο Gasly ηταν γρηγοτερος. Δεν μιλαω καν για διαφορα με Redbull / Mercedes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη θεση που μπορει να τερματιζει ο χαμιλτον απο δω και περα ειναι η τριτη.Εδω και   4-5 αγωνες εχει φανει μεγαλη βελτιωση στα ρεντ μπουλ ωστε να κερδιζουν ακομη και σε πιστες που θεωρητικα δε βολευουν.Θεωρω σιγουρα τα 1-2 των ταυρων στα επομενα grand prix.

Ο τσεκος απο 6ος ξαφνικα αγγιζει τριτη θεση οδηγων απο το πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωτάθλημα τελείωσε οταν η Redbull πήρε ανέλπιστα καλά πλασαρίσματα σε πίστες που η Mercedes είχε το πάνω χέρι μετά τη διακοπή, λίγο λόγο καιρικών συνθηκών, λίγο λόγο άστρου, και λίγο επειδή ο Max είναι οδηγάρα όσο είναι και κωλόπαιδο.

Σε πίστες που η Redbull υπερτερεί η διαφορά είναι ξεκάθαρη, και αν ο Τσέκο ήταν δεύτερη χρονιά στη Redbull και όχι πρώτη, η τελετή θα είχε λάβει τέλος αρκετά νωρίτερα. Το μόνο που κρατάει τη Mercedes στο πρωτάθλημα είναι o Hamilton, και οτι η Redbull τα έχει κάνει σκατούλες σε στρατηγική παραπάνω φορές απο οτι επιτρέπεται. Δεν έχουν μπεί στο νόημα "φασούλι το φασούλι", μια τεχνική που στη Mercedes είναι μανούλες.

Επίσης νομίζω τέλος και η μάχη για την τρίτη θέση, με τον νέο κινητήρα, η Ferrari είναι ΠΟΛΥ καλύτερη απο την Mclaren. 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...