Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Τόσο διαπραγματεύονται τώρα για τον Απρίλιο... όταν  σφίξουν τα κρύα θα ανέβουν πάλι οι τιμές.

ευελπιστώ οτι θα έχουν ήδη κλείσει συμβόλαια και θα έρθει σε αφθονία το αέριο, τουλάχιστον τώρα με τη μικρή ποσότητα επιπλέον που κλείσαμε σταμάτησε η φρενίτιδα

όλα ρευστά φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 minutes ago, kirileman said:

Όπου να' ναι θα πέσει στα 0,05 ευρώ η κιλοβατώρα, υπομονή. Μπορεί και όχι.

Θα πέσει αλλά υποθέτω με μειωμένους ρυθμούς γιατί αρχίζουν τα κρύα σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 13/10/2021 at 19:02, ekrepali said:

OK το ίδιο κάνει και σε μένα, πατάω ΟΚ και χάνεται το παράθυρο. Πιθανολογώ ότι δεν υποστηρίζει πάγια εντολή μέσω του site για το αέριο. Aν το κάνεις μέσω τράπεζας φαντάζομαι θα έχει προμήθεια.

Σου εμφανίζει πλέον menu στην κατηγορία του φυσικού αέριου για πάγια εντολή με χρήση κάρτας? Σε μένα εξαφανίστηκε... 😛

Στο ρεύμα φαίνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ΔΕΗ πάντως δε μου δίνουν κωδικό πελάτη για να κάνω λογαριασμό και στο support μου είπαν οτι θα περιμένω λογαριασμό (που να τρέχει να μπει στο σύστημα ,ξέρω είμαι υπερβολικός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σου εμφανίζει πλέον menu στην κατηγορία του φυσικού αέριου για πάγια εντολή με χρήση κάρτας? Σε μένα εξαφανίστηκε... 😛

 

Kι εμένα εξαφανιστηκε στο αέριο, δεν είχα σκοπό να βάλω ούτως ή άλλως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2021 στις 12:06 ΠΜ, HERTHAN είπε

Μετα το Zero(W+V) στο ρευμα τωρα ΜΗΔΕΝ και στο αεριο.

https://efaenergy.gr/my-gas-home/

Τσαμπα ολα φετος.:P

Επειδή ακόμα περιμένω την εγκατάσταση του αερίου είμαι στο ψάξιμο ακόμα ειδικά τώρα από 1/11 όποτε γιατί το κοροϊδεύουμε αυτό της EFA ;; Επειδή δεν έχει σταθερή τιμή και πάει με το TTF ;; 
 

Επεξ/σία από Funny__boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Funny__boy είπε

Επειδή ακόμα περιμένω την εγκατάσταση του αερίου είμαι στο ψάξιμο ακόμα ειδικά τώρα από 1/11 όποτε γιατί το κοροϊδεύουμε αυτό της EFA ;; Επειδή δεν έχει σταθερή τιμή και πάει με το TTF ;; 
 

Καλυτερα κοιτα κανενα σταθερο γιατι δεν ξερεις πως θα εξελιχθει η κατασταση.

Εγω επελεξα να παραμεινω σε κυμαινομενο λογω της μεγαλης εκπτωσης που εχω αλλα αυτο δεν θα σωσει την κατασταση.Ευτυχως που δεν εχω αναψει ακομα μιας και το σπιτι αντεχει ακομη και ειναι ζεστο χωρις τιποτα.Σε πρωτη φαση παντως θα δουλεψω τα air.

Της Efa το συγκεκριμενο που ρωτας δεν θα το πλησιαζα.Μπορει στο τελος να βγει και το ακριβοτερο απο καθε αλλο προγραμμα στην αγορα.Βεβαια μπορει να κανω και λαθος γιατι κανεις δεν ξερει με σιγουρια πως θα εξελιχθει η κατασταση αλλα ολα δειχνουν πως οι τιμες θα παραμεινουν σε υψηλα επιπεδα.Το προγραμμα της Efa ειναι μεγαλη παγιδα για οποιον δεν ξερει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Funny__boy

Σταθερό μόνο ΔΕΗ 0.05 και μετά το 6μηνο πληρώνεις 50 ευρώ ρήτρα και φεύγεις. Μη μπλέξεις με μεγαλύτερες συμβάσεις γιατί θα πέσουν οι τιμές το καλοκαίρι.

Σχετικά με τα κυμαινόμενα:

Efa TTF Aυγούστου: 0.036

Εfa ΤΤF Σεπτέμβρη: 0.047

ΗΡΩΝ ΤΤΦΑ Αυγούστου με 35% έκπτωση: 0.03

ΗΡΩΝ ΤΤΦΑ Σεπτέμβρη με 35% έκπτωση: 0.047

Η Efa έχει 100ευρώ ετήσια επιβάρυνση, ο HΡΩΝ 50 ευρώ bonus στο econtract. Η Εfa έχει 12μηνη δέσμευση, ο ΗΡΩΝ αορίστου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ξέρεις κάνεις κάποιος τιμή σε Ήρων και ελπεντισον τι τιμές παίζουν...και ποια είναι η φθηνότερη εταιρεία αυτή τη στιγμή π μιλαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, Billar990repl said:

Καλησπέρα ξέρεις κάνεις κάποιος τιμή σε Ήρων και ελπεντισον τι τιμές παίζουν...και ποια είναι η φθηνότερη εταιρεία αυτή τη στιγμή π μιλαμε

Εαν διαβάσεις κάποιες σελίδες πίσω η επιλογή είναι εύκολη. Ωστόσο, αυτή τη στιγμή ακόμα δεν γνωρίζουμε τιμές Νοεμβρίου, άρα μπορούμε να βασιστούμε σε παρελθοντικές συγκρίσεις. Στη σελίδα του ήρωνα δίνουν τιμές ως Άυγουστο αλλά ένας συμφορουμίτης ανέφερε οτι σεπτέμβριο το κόστος ήταν 0.073. 'Αρα έχουμε ως εξης:  

τιμή kwh ήρωνα: Αύγουστος: (0.0398746+ 0,006) * 0,65 (μόνο αέριο) ή (0.0398746+ 0,006) * 0,55 (αέριο και ρεύμα) = 0,0298 ή 0,0252 αντίστοιχα.

Τιμή ήρωνα Σεπτεμβρίου: (0,073+ 0,006) * 0,65 ή (0,073+ 0,006) * 0,55 = 0,0513 ή 0,0434

τιμή elpedison Αυγούστου: TTF+0,012 = 0,04798

τιμή elpedison Σεπτεμβρίου: TTF+0,012 = 0,05651

εαν επιλέξεις πρόγραμμα Double Energy Home Flex έχεις -20% άρα χονδρικά πάει 0,0383 ο Αύγουστο και 0,4520 ο Σεπτέμβριος

Ο ήρωνας σου δίνει -50ε στο πρώτο λογαριασμο με econtract, δεν έχεις διάρκεια συμβολαίου (φεύγεις όπως θέλεις χωρίς πέναλτι), στον ένα χρόνο σου δίνει άλλα 20ε. Το πάγιο είναι 3,4ε (πληρώνεις 9 μήνες όχι 12).

αντίστοιχα, η elpedison έχει 24 μήνες συμβόλαιο, μπορείς να έχεις 3% επιστροφή αν πληρώνεις με eurobank. Πάγιο 5 ευρώ για 12 μήνες. 

Γενικά η τιμολόγηση του ήρωνα τον σεπτέμβριο είναι αλλοπρόσαλλη γιάυτό και φαινεται υψηλότερη σε σχέση με τον τύπο TTF+0,012 της ελπεντισον. Θα περιμένω να δω και των επόμενων μηνών. Αν κοιτάξεις με ιστορικά στοιχεία θα πάρεις εύκολα την απάντηση στην ερώτηση σου ;)

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η elpedison έχει 12 μήνες σταθερή και μετά τους υπόλοιπους 12 είναι κυμαινόμενη

(edit ξέχασα οτι καταργήθηκε)

Ο Ηρών στο ρεύμα είναι φαρμακείο και ο κανόνας είναι μακρυά απο double

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, korakios said:

Η elpedison έχει 12 μήνες σταθερή και μετά τους υπόλοιπους 12 είναι κυμαινόμενη

Ο Ηρών στο ρεύμα είναι φαρμακείο και ο κανόνας είναι μακρυά απο double

δεν ισχύει το ttf+0,012 που λένε;

Screenshot 2021-11-02 at 20.24.21.png

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...