Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποτι φαινετε η επομενη κινηση απο Gas Control ειναι σε gas benefit αφου δεν εχει και ρητρα με εσωτερικη μεταγραφη.

Το θεμα ειναι οτι τρεμω να μπω στην διαδικασια αλλαγης,οι ανθρωποι με το ζορι τα βγαλαν περα για να γινει η αποδοχη αιτησης τον Σεπτεμβρη,οσο για τους λογαριασμους καλα δεν το συζηταμε εννοειται ακομα ειμαι στο περιμενε. Αυτην την αναβαθμιση του συστηματος,εργολαβια την πηρε το δημοσιο του ΠΑΣΟΚ, δεν εξηγειται αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Αποτι φαινετε η επομενη κινηση απο Gas Control ειναι σε gas benefit αφου δεν εχει και ρητρα με εσωτερικη μεταγραφη.

Το θεμα ειναι οτι τρεμω να μπω στην διαδικασια αλλαγης,οι ανθρωποι με το ζορι τα βγαλαν περα για να γινει η αποδοχη αιτησης τον Σεπτεμβρη,οσο για τους λογαριασμους καλα δεν το συζηταμε εννοειται ακομα ειμαι στο περιμενε. Αυτην την αναβαθμιση του συστηματος,εργολαβια την πηρε το δημοσιο του ΠΑΣΟΚ, δεν εξηγειται αλλιως

σε καταστημα μονο με ταυτοτητα γινετε αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alastor192 είπε

Αποτι φαινετε η επομενη κινηση απο Gas Control ειναι σε gas benefit αφου δεν εχει και ρητρα με εσωτερικη μεταγραφη.

Το θεμα ειναι οτι τρεμω να μπω στην διαδικασια αλλαγης,οι ανθρωποι με το ζορι τα βγαλαν περα για να γινει η αποδοχη αιτησης τον Σεπτεμβρη,οσο για τους λογαριασμους καλα δεν το συζηταμε εννοειται ακομα ειμαι στο περιμενε. Αυτην την αναβαθμιση του συστηματος,εργολαβια την πηρε το δημοσιο του ΠΑΣΟΚ, δεν εξηγειται αλλιως

Δέκα λεπτά υπόθεση είναι, ειδικά αν έχεις κλείσει ραντεβού στο κατάστημα. Καλά με παλιό-ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ δεν σε απασχολούσε καν αν και πότε θα έρθει ο λογαριασμός, με ΝΔ και ιδιωτικοποίηση τρέμει το φυλλοκάρδι μας. Πάντως παραμένει η πιο σίγουρη-έντιμη εταιρεία ως προς τις χρεώσεις (κατάλοιπο κι αυτό του παλιού δημόσιου χαρακτήρα της). Στην έκδοση λογαριασμών πάσχουν ασφαλώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με συμβόλαιο στο 2ο έτος (από Οκτώβριο 21) zenith fix (μόνο φυσικό αέριο). Είχε αρχική χρέωση 0,055€ και στον λογαριασμό που πήρα πριν λίγες ημέρες, είχε χρέωση 0,11584€ με δική τους αύξηση, την οποία είπαν ότι τους υποχρέωσαν να κάνουν. Σε περίπτωση που φύγω θέλουν 40€ για διακοπή συμβολαίου. Συμφέρει να αλλάξω εταιρεία (μαζί με ρεύμα) αν ναι, ποια είναι προτιμότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vagant_74 είπε

την οποία είπαν ότι τους υποχρέωσαν να κάνουν.

😂🤣

άνοιξε αίτημα στο myrae και αναφέρεις αυτο που σου είπαν αυτολεξή

καπάκι καταγγελία ΣτΚ (αναφέροντας πάλι το σκηνικό)

και στα 2 το πάτημά σου είναι οτι ο πάροχος υποχρεωτικά ενημερώνει ένα μήνα πριν για οποιαδήποτε μεταβολή με ατομική ειδοποίηση και ζητάς

1.διορθωτικό λογαριασμό με τη χρέωση που είχες

2. 30 μέρες προθεσμία να σκεφτείς αν θα φύγεις αζημίως ή να παραμείνεις με τη νέα τιμή που θα ισχύσει μετά την προθεσμία

ενημέρωσε για εξελίξεις

_____________________________

αν βαριέσαι όλα αυτά , δες το excel τέρμα πάνω προτεινόμενη ανάρτηση και διάβασε 20+ προηγούμενες σελίδες με την όπισθεν

αν ξαναβαριέσαι , χωρίς όμως γιατί και πως , τράβα Ελιν double ότι σου κάτσει απο τα προγράμματά της , δες τα πάγια να είναι τα χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει gas control από τον Αύγουστο και ενεργοποιήθηκε μέσα Οκτωβρίου. Σήμερα επιτέλους ενεργοποιήθηκε στο mydei η σύνδεση του φ.α.  μου. Έχω και το ρεύμα στην ΔΕΗ και μέχρι προχθές που είχα μπει να το ελέγξω δεν ήταν ενεργό το αέριο άρα όντως κάτι κινήθηκε αυτές τις 2 μέρες. Άντε να λάβουμε και λογαριασμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagant_74 είπε

Είμαι με συμβόλαιο στο 2ο έτος (από Οκτώβριο 21) zenith fix (μόνο φυσικό αέριο). Είχε αρχική χρέωση 0,055€ και στον λογαριασμό που πήρα πριν λίγες ημέρες, είχε χρέωση 0,11584€ με δική τους αύξηση, την οποία είπαν ότι τους υποχρέωσαν να κάνουν. Σε περίπτωση που φύγω θέλουν 40€ για διακοπή συμβολαίου. Συμφέρει να αλλάξω εταιρεία (μαζί με ρεύμα) αν ναι, ποια είναι προτιμότερη.

Εχω ακριβως το ιδιο σε φυσικο αεριο και ρεύμα στην elpedison... Που με συμφέρει να πάω σε αεριο; Εχω μπερδευτεί.

Επεξ/σία από xristina1234
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατάστημα που μίλησα χθες μου είπαν ότι η εσωτερική ενημέρωση που είχαν για έκδοση λογαριασμών ήταν μέχρι 31/01. Υποθέτουν ότι από τη στιγμή που δεν έχουν νέα ενημέρωση ότι μια από τις επόμενες μέρες θα εκδοθούν οι λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Σήμερα μίλησα με ΔΕΗ. Μου είπαν για πολλοστή φορά το γνωστό τροπάριο για το συστημικό πρόβλημα που έχουν και οτι καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια. Είχα ζητήσει πριν μια εβδομάδα με αίτημά μου να ενημερωθώ απο υπεύθυνο για το πότε θα εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός. Για έκδοση ως 31/1 δεν μου είπαν σε κανένα τηλέφωνο που έκανα ποτέ τίποτα. Απορώ γιατί δεν έχει επέμβει ακόμα η ΡΑΕ. Γνωρίζει κάποιος αν απο τους όρους συμβολαίου είναι υποχρεωμένοι να εκδίδουν σε συγκεκριμένα περιθώρια χρονικά τους λογαριασμούς.? Το βλέπω να χάνουμε και το επίδομα θέρμανσης.

17 ώρες πριν, vagos789 είπε

O Ηρων εβγαλε σταθερο με 0.15€🥵 (gas fixed limited) και εχουν ξαμοληθει στα τηλεφωνα να το πουλησουν

 

εδώ κλαίμε με το 0,125Ε της δεη στο 0,15Ε θα πάμε.... χα χα χα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kalliforlife είπε

Σε κατάστημα που μίλησα χθες μου είπαν ότι η εσωτερική ενημέρωση που είχαν για έκδοση λογαριασμών ήταν μέχρι 31/01. Υποθέτουν ότι από τη στιγμή που δεν έχουν νέα ενημέρωση ότι μια από τις επόμενες μέρες θα εκδοθούν οι λογαριασμοί.

Τουλαχιστον να τα στειλουν πριν το μαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vagant_74 είπε

Είμαι με συμβόλαιο στο 2ο έτος (από Οκτώβριο 21) zenith fix (μόνο φυσικό αέριο). Είχε αρχική χρέωση 0,055€ και στον λογαριασμό που πήρα πριν λίγες ημέρες, είχε χρέωση 0,11584€ με δική τους αύξηση, την οποία είπαν ότι τους υποχρέωσαν να κάνουν. Σε περίπτωση που φύγω θέλουν 40€ για διακοπή συμβολαίου. Συμφέρει να αλλάξω εταιρεία (μαζί με ρεύμα) αν ναι, ποια είναι προτιμότερη.

0.115 μείον 25% έκπτωση πάει 0.086 τελική. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε συμφέρει να πας σε κυμαινομενο της ζενίθ γιατί με το περιθώριο κέρδους που βάζουν στο TTF θα έχεις ίδια τελική τιμή... και τζάμπα θα πληρώσεις τη ρήτρα. Οπότε κοιτάς το φλυτζάνι και είτε κάθεσαι στο σταθερό αν νομίζεις ότι το κυμαινόμενο θα ξανανέβει, είτε πληρώνεις το 40αρι (50 με το φπα) και πας είτε Ελίν είτε Φυσικό Αέριο στα απλά κυμαινομενα πρόγραμματα που δεν έχουν δέσμευση και αυτή τη στιγμή είναι περίπου 0.01 φτηνότερα από το σταθερό σου 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω κάνει αίτημα στο MyRAE για το "κλασσικό" θέμα περί μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ από τη ΖΕΝΙΘ. Μου απαντησαν μετά από 3 (!!) εργάσιμες αυτό: 

Spoiler

image.png.1c37045ad7a323271b9136729e4a157d.png

Επειδή έχω μπερδευτεί, σε αυτές τις περιπτώσεις ποιό από τα 2 κουμπιά πατάμε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

εδώ κλαίμε με το 0,125Ε της δεη στο 0,15Ε θα πάμε.... χα χα χα.....

Το 0.125 της ΔΕΗ βγηκε οταν το αεριο ηταν ~ 300ευρω η μεγαβατωρα,σημερα ειναι ~60

Γι αυτο ειναι αλητεια να πουλας σημερα τετοια πακετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkaragki είπε

Καλημέρα,

Έχω κάνει αίτημα στο MyRAE για το "κλασσικό" θέμα περί μη απόδοσης της έκπτωσης ΔΕΠΑ από τη ΖΕΝΙΘ. Μου απαντησαν μετά από 3 (!!) εργάσιμες αυτό: 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.1c37045ad7a323271b9136729e4a157d.png

Επειδή έχω μπερδευτεί, σε αυτές τις περιπτώσεις ποιό από τα 2 κουμπιά πατάμε;;

Το κόκκινο και γράφεις 'αναμενω την απάντηση σας'. To πράσινο θα το πατήσεις μόνο όταν λυθεί οριστικά το  ζήτημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...