Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επίσης στο Econtract της Ζενίθ υπάρχει ακόμα το Gas Home Star με 0.024

https://econtract.zenith.gr/

Μάλλον δεν ισχύει και απλά το ξέχασαν. Λογικά ισχύει η νέα τιμή και σ'αυτό με 0.05 αλλά δεν έχετε να χάσετε κάτι. Απορώ τόσο καιρό γιατί κανένας δεν έχει δηλώσει ενδιαφέρον, να δούμε τι απάντηση θα πάρει!

Ειχα στειλει μηνυμα απο την προηγουμενη εβδομαδα που το συζητουσαμε(5-6 του μηνος) και τωρα μολις μου απαντησαν οτι το παρελαβαν και θα ενημερωσουν τον αρμοδιο τομεα ετσι ωστε να επικοικωνησουν μετα μαζι μου.

Αν εχω καποια απαντηση θα ενημερωσω.

Με το chat που εκαναμια προσπαθεια μου ειπε οτι ισχυει αλλα μολις του ειπα να μου στειλει ενα link μου εστειλε το link απο το καινουριο με την ανεβασμενη τιμη.

Λογικα δεν θα ισχυει μεσω econtract η τιμη αυτη οπως ειπες κι εσυ απλα το εχουν ξεχασει και δεν το διορθωσαν ακομη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους,τεράστιος ογκος πληροφοριών και βοήθειας απο τα μέλη, ενα διαφορετικό ερώτημα αν μπορεί να απαντηθεί, διαμέρισμα με πολύ καλή μόνωση και διπλά τζάμια με αλουμίνια σε πρώτο οροφο πολυκατοικίας στην Αθήνα 76.τ.μ. με 6 σώματα καλοριφέρ, δεξιά,αριστερά,πίσω διαμερίσματα ανατολικά ελεύθερο βάλαμε αυτόνομη θέρμανση φυσικό αέριο,επιθυμητή θερμοκρασία 20-21βαθμοί εχει κάποιο μέλος παρόμοια κατάσταση να μου πεί ενα ενδεικτικό μηνιαίο κόστος ή εξαρτάται και απο αλλους παράγοντες,ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DxL είπε

Μπέρδεμα ε? Γιατί λέει αρχική τιμή κιλοβατώρας 0,035 ο ekrepali, ενώ στη σελίδα τους λέει 0,02275? Τελικά ποιο από τα 2 μου προτείνετε ως πιο οικονομικό?

Μη σπαταλάς το χρόνο σου, δεν υπάρχει πλέον Fix στην Elpedison.

Kι ο φίλος που το ανέφερε το πρωί τελευταία στιγμή πρόλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, citiz said:

Οπως πάει το πραμα σε λίγο το 0.05 της ΔΕΗ στο σταθερό θα φαίνεται και φθηνό

Δείχνει να "μένει" στα 85 ευρώ/MWh πάντως, πέρσι τέτοια εποχή βέβαια ήταν στα 15...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δείχνει να "μένει" στα 85 ευρώ/MWh πάντως, πέρσι τέτοια εποχή βέβαια ήταν στα 15...

Το ρεύμα αυτή τη βδομάδα έχει σταθεροποιηθεί στα 200Ε/ΜWh με 47% αέριο στο energy mix. Λιγνίτης 13% μόνο, ανανεώσιμες 23.65... ότι υπάρχει από αέρα γιατί από λιακάδες τελειώσαμε.

Μόλις αρχίσουν οι παγωνιές θα ανέβουν και το αέριο και το ρεύμα. Μέχρι το Γενάρη που θα παραλάβει ο κόσμος τους εκκαθαριστικούς 2μήνου. Οι τιμές θα πέσουν μετά λόγω μειωμένης ζήτησης, γιατί ο κόσμος δε θα έχει απλά να πληρώσει... πόσο μάλλον να ξανακάψει αέριο ή να ανάψει κλιματιστικό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι άλλο πακέτο έφαγε ο Σκρέκας

Εταιρίες ενέργειας:

«Ναι» στην επιδότηση των λογαριασμών ρεύματος «όχι» στην κρατική παρέμβαση για τις εκπτώσεις της ΔΕΠΑ Εμπορίας.

«Πρόκειται για μία παρέμβαση στον ανταγωνισμό και συνολικά στη λειτουργία της αγοράς», υπογραμμίζουν κι εξηγούν: «Μπορεί η ΔΕΠΑ Εμπορίας να είναι δημόσια εταιρία, δεν παύει, όμως να είναι υποχρεωμένη να λειτουργεί υπό τους όρους της ελεύθερης αγοράς και τους κανόνες ανταγωνισμού. Η παρέμβαση του κράτους εγείρει ζητήματα ανταγωνισμού».

Σύμφωνα με τα ίδια στελέχη με τον τρόπο αυτό «αποκλείονται εταιρίες που δεν είναι πελάτες της ΔΕΠΑ Εμπορίας από τις εκπτώσεις και μάλιστα όχι με τρόπο που ακολουθείται κατά τη λειτουργία μιας ελεύθερης αγοράς η οποία και διέπεται από τους κανόνες του ανταγωνισμού. Αλλά αυτό συμβαίνει με κρατική παρέμβαση. Κάτι που θα επιφέρει τραύματα στον ανταγωνισμό». 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, satyllas είπε

Ξερουμε ποιες ΕΠΑ δεν αγοράζουν από την ΔΕΠΑ εμπορίας;

Ότι πρόγραμμα βλέπεις σκέτο ΤΤF + περιθώριο κέρδους, δεν είναι αγορα από ΔΕΠΑ.

Όποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα πχ ΔΕΗ/Ζενίθ σταθερά, Ζενίθ Τ2, Φυσικό Αέριο, HΡΩΝ ΤΤφα... δεν έχουμε ιδέα πώς τιμολογούν. Ίσως αγοράζουν από ΔΕΠΑ, ίσως συνδιασμό ΔΕΠΑ και εισαγωγές (άγνωστο σε τι ποσοστό), ίσως είναι TTF και αέρας κοπανιστός και τα βαφτίζουν αλλιώς.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαχνα πριν μέρες να μάθω πως και με τι όρους αγοράζουν οι προμηθευτές (περισσότερο για πρατήρια cng) , αλλά δημοσιευμένο δεν υπάρχει , τίποτα απολύτως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Oι μεν άρχισαν να διαμαρτύρονται, οι δε άρχισαν να βγάζουν ανακοινώσεις για να μαζέψουν πελάτες.IMG_20211012_093439.png.9f6d29e76d4ab68c3036a1335adaaa46.png

Λογικά εχει ξεκινήσει μαζικη μετακίνηση πελατών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, διαβάζω αυτό το θέμα εδώ και λίγο καιρό και σήμερα αποφάσισα να παω ΔΕΗ σταθερό, μιας και δεν θα έχω πολύ μεγάλη κατανάλωση, και πήρα τηλ. για αίτηση και μου λένε ότι δεν γίνεται να στείλουν την σύμβαση ηλεκτρονικά, την στέλνουν μόνο με κούριερ.

Εγώ ήθελα έστω ένα αντίγραφο ηλεκτρονικό για να μπορέσω να την διαβάσω να ξέρω τι γίνεται (η παράνοια στο φούλ μετά από ανάγνωση αυτού του thread) αλλά εν τέλει δεν στέλνουν.

Θα πρέπει να προσέξω τίποτα στην σύμβαση όταν έρθει ο κούριερ ή είναι ΟΚ η ΔΕΗ από τέτοια θέματα;

Επίσης, μήπως είναι καλύτερα να πάω να το κάνω από κατάστημα ΔΕΗ (και από άποψης χρόνου, γιατί ο λογαριασμός ρεύματος ήρθε έναν μήνα μετά από την έκδοσή του ληγμένος); Ξέχασα να ρωτήσω στο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...