Προς το περιεχόμενο

Μητρική δεν ξεκινάει, ανάβει το led αλλά κανενα αλλο σημάδι ζωής - Motherboard's Led power on but doesn't want to start


TheoSakel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω την εξής μητρική abit IP35 με socket 775 το led δίπλα στα 24pin μόλις το συνδέω ανέβει κόκκινο και παραμένει, μόλις βραχυκυκλώσω τις ακίδες από το front panel δεν λαμβάνω καμία αντίδραση από την μητρική τα φανακια δεν γυρνάνε, o beeper παραμένει σιωπηλο το φανακι απο το τροφοδοτικό μένει ακίνητο. Εχω αλλαξει το υπάρχων 350W τροφοδοτικο με ενα λειτουργικο 450W, εχω δοκιμασει ολους του διαθεσιμους επεξεργαστες που εχω (εναν Celeron D - Dual E6300 - Celeron 3200 ) εχω αλλαξει φανακια σε ολες τις πιθανες θεσεις, το socket δεν εχει κανενα εμφανές πρόβλημα το ιδιο και η μητρικη πιστευω οτι εχω κανει ολα τα βασικα βηματα αλλα προφανως η μητρικη ειναι χαλασμενη ή κατι που ξεφευγει. Αυτο ειναι ο λογος που γραφω και σε αυτο το forum 

 

Απλα για να το δηλωσω απο την αρχη ξερω οτι αυτη η μητρικη ειναι παλια και ο λογος που δεν την πεταω ειναι για να δω εαν μπορω να την φτιαξω 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, duffyduck είπε

 κανε εναν ελεγχο για φουσκωμενους πυκνωτες κλπ.

ολοι οι πυκνωτες και ολα τα παρεμφερει φαινεται να ειναι σε εξαιρετική κατασταση

Επεξ/σία από TheoSakel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορείτε να βγάλετε το 4πινο του επεξεργαστή και να δοκιμάσετε να την εκκινήσετε;

Αυτό το δοκιμάσατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αυτό το δοκιμάσατε;

το δοκιμασα δεν εποιασ παλι παραμενη νεκρη ομως το λαμπακι ειναι ανοιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χαίρεται παιδιά μια ανανέωση εντελώς τυχαία παρατήρησα ότι έλειπε το jumper του clear/default μόλις το αντικατέστησα η μητρική ζωντάνεψε. Ευχαριστώ ολους για την βοήθεια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμησες τωρα! Αυτο το κολπο -που δεν εβρισκε κανεις!- καναμε παλια: οταν θελαμε να φαινεται οτι ειναι dead/μη λειτουργικος
☠️
ενας υπολογιστης σε δουλεια, αλλα διχως να θελαμε να κανουμε να....εκραγει(! οπως εχω γραψει αλλου) το τροφοδοτικο του, χοχοχο!!
🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...