Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμός και ηλικία


Sxz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

Ήθελα την γνώμη σας για το πόσο ρόλο παίζει η ηλικία στην εύρεση δουλειάς στον χώρο του προγραμματισμού. Υποθετικά μιλώντας, ένας 27χρονος απόφοιτος του τμήματος πληροφορικής με μεταπτυχιακό στο data science και με ολοκληρωμένη στρατιωτική θητεία θα δυσκολευτεί να απορροφηθεί από τον χώρο σε σχέση με έναν 25χρονο που επίσης έχει μεταπτυχιακό και έχει ολοκληρώσει την θητεία του; Επίσης αν κάποιος ξέρει μπορεί να μου πει ποιος είναι ο μέσος όρος ηλικίας αποφοίτησης από τα τμήματα πληροφορικής;       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που θα δώσει την καλύτερη εντύπωση θα πάρει την δουλειά, είτε είναι 25 είτε 27, είτε 30. Οι ηλικιακές διάφορες ανάμεσα στα 27 και 25 είναι ανύπαρκτες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με ανακουφίσατε. Επέλεξα λάθος σχολή και έχασα 2 χρόνια, αλλά ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς και μπορώ να το σώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ησουν 40αρης, εκει θα υπηρχε θεμα, καθαρα και μονο επειδη θα επρεπε να δικαιολογησεις το τι εκανες πιο πριν και τωρα σου τη βαρεσε να ξεκινησεις σε διαφορετικη καριερα. Οχι οτι δε γινεται, απλα θελει περισσοτερο προσπαθεια.

27 χρονων με μεταπτυχιακες σπουδες και στρατο, κανενα προβλημα (ως προς την ηλικια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σας, 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..Είμαι 34 χρόνων έχω τελειώσει Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής..Θέλω να ασχοληθ. Με python και data analytics... Ειναι αργά λέτε ?? Να το αφήσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Billapss said:

Καλησπέρα σας, 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..Είμαι 34 χρόνων έχω τελειώσει Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής..Θέλω να ασχοληθ. Με python και data analytics... Ειναι αργά λέτε ?? Να το αφήσω??

 

Ποτέ δεν είναι αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Billapss said:

Δλδ μπορώ σ αυτήν την ηλικία να ασχοληθώ με αυτό που θέλω...Γιατί ρώτησα έναν προγραμματιστή και Μ λέει ξέχνα το...Μην αρχίσεις καν

Μάλλον έχεις ήδη IT υπόβαθρο απο το αντικείμενο που έχεις ήδη σπουδάσει. Ειδικά αν είχες επαφή με το αντικείμενο, θα σου είναι και εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 2:36 ΜΜ, Billapss είπε

θέλω...Γιατί ρώτησα έναν προγραμματιστή και Μ λέει ξέχνα το...Μην αρχίσεις καν

γραφτον στ’αρχιδια σου. μαλλον θα ναι κανενας δεινοσαυρος σε καμμια σπηλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/11/2023 at 14:36, Billapss said:

Δλδ μπορώ σ αυτήν την ηλικία να ασχοληθώ με αυτό που θέλω...Γιατί ρώτησα έναν προγραμματιστή και Μ λέει ξέχνα το...Μην αρχίσεις καν

Ο,τι να ναι σου είπε. Κάνε αυτό που γουστάρεις. Και εγώ πρώτη φορά δούλεψα σαν προγραμματιστής στα 30. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...