Προς το περιεχόμενο

Coursera


im,batman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορεια με ενδιαφέρει να μαθω για το coursera αν καταλαβα καλα εχει καποια ηλεκτρονικά μαθήματα... αυτά σου δινουν κάποιο πτυχίο τι γινετε αν τα παρακολουθήσω.. θα ειμαι πτυχιουχος στο ταδε θέμα θα μπορω να ποιασω δουλεια

 

Εύχαριστω ολα τα μελη του insomnia με συγχωρείτε αν διατιποσα λαθος την ερώτηση μου λειπουν βασικές γνωσης

Επεξ/σία από im,batman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, im,batman είπε

Γεια σας παιδια δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορεια με ενδιαφέρει να μαθω για το coursera αν καταλαβα καλα εχει καποια ηλεκτρονικά μαθήματα... αυτά σου δινουν κάποιο πτυχίο τι γινετε αν τα παρακολουθήσω.. θα ειμαι πτυχιουχος στο ταδε θέμα θα μπορω να ποιασω δουλεια

 

Εύχαριστω ολα τα μελη του insomnia με συγχωρείτε αν διατιποσα λαθος την ερώτηση μου λειπουν βασικές γνωσης

Αν έχεις αγοράσει κάποιο course και περάσεις επιτυχώς ό,τι test/εξέταση έχει, στο τέλος παίρνεις ένα πιστοποιητικό ότι ολοκλήρωσες αυτό το course. Ούτε πτυχίο είναι ούτε σου εγγυάται κανείς ότι θα πιάσεις δουλειά με αυτό (από απίθανο έως τελείως απίθανο). Τα MOOCs (μαθήματα) όπως αυτά που προσφέρει το coursera είναι για να έχεις μια πρώτη επαφή με κάτι που σε ενδιαφέρει, δεν πιστοποιούν ούτε γνώση ούτε σε κάνουν ειδικό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2020 στις 12:28 ΠΜ, Kercyn είπε

Αν έχεις αγοράσει κάποιο course και περάσεις επιτυχώς ό,τι test/εξέταση έχει, στο τέλος παίρνεις ένα πιστοποιητικό ότι ολοκλήρωσες αυτό το course. Ούτε πτυχίο είναι ούτε σου εγγυάται κανείς ότι θα πιάσεις δουλειά με αυτό (από απίθανο έως τελείως απίθανο). Τα MOOCs (μαθήματα) όπως αυτά που προσφέρει το coursera είναι για να έχεις μια πρώτη επαφή με κάτι που σε ενδιαφέρει, δεν πιστοποιούν ούτε γνώση ούτε σε κάνουν ειδικό.

Αυτά που γράφεις είναι λάθος, τουλάχιστον για τα παρακάτω. 
Εάν πληρώσεις, σε αρκετά προσφερόμενα έχει αντιστοιχία σε των μονάδων/ωρών του μαθήματος σε προγράμματα του εν λόγω πανεπιστημίου που προσφέρει το μάθημα/micro-master και πιστοποιούν γνώση όσο πιστοποιούν "νορμάλ" μαθήματα από τα αντίστοιχα πανεπιστήμια.

Τώρα ειδικό δεν θα σε κάνει κανένα μάθημα. 

Στις 27/12/2020 στις 11:20 ΜΜ, im,batman είπε

Γεια σας παιδια δεν ξερω αν ειμαι στην σωστη κατηγορεια με ενδιαφέρει να μαθω για το coursera αν καταλαβα καλα εχει καποια ηλεκτρονικά μαθήματα... αυτά σου δινουν κάποιο πτυχίο τι γινετε αν τα παρακολουθήσω.. θα ειμαι πτυχιουχος στο ταδε θέμα θα μπορω να ποιασω δουλεια

 

Εύχαριστω ολα τα μελη του insomnia με συγχωρείτε αν διατιποσα λαθος την ερώτηση μου λειπουν βασικές γνωσης

Δεν παίρνεις πτυχίο, παίρνεις πιστοποίηση που έχει το όνομα/φάτσα σου, εφόσον πληρώσεις, αλλά δεν αναγνωρίζεται ως Bachelor-Master μόνο από εκεί (από όσο ξέρω). 


Μπορείς να διαλέξεις μαθήματα για κάποιο βασικό curriculum, αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο με "κλασσικό" πανεπιστήμιο και σίγουρα η ποιότητα δεν είναι η ίδια σε όλα τα μαθήματα.
Όπως έγραψα και πιο πάνω, μπορείς να "μεταφέρεις" μαθήματα από τo coursera-edX σε ορισμένες περιπτώσεις, αλλά μόνο για πανεπιστήμια που το προσφέρουν. Αυτά είναι κυρίως αμερικάνικα από ότι είδα.
Τα εν λόγω portal είναι στοχευμένα για άτομα που έχουν ήδη δουλειά και ψάχνονται για αυτοβελτιώση (ή να γεμίσουν το CV τους), φοιτητές που θέλουν κάποιο ειδικευμένο μάθημα που δεν προσφέρεται από το πανεπιστήμιο του και τέλος εισαγωγική γνώση σε "άσχετους" με το εκάστοτε θέμα. 

Για να βρεις δουλειά μέσω τέτοιων προγραμμάτων, δύσκολα. Μπορεί να είναι ένα "μπόλι" για κάτι καλύτερο, αλλά δεν είναι διόλου εύκολο. Είναι και ακριβό επειδή τα καλύτερα(ή πληρέστερα) προγράμματα/μαθήματα και πιστοποιήσεις είναι με πληρωμή. 
Βέβαια και ένα απλό πτυχίο-μεταπτυχιακό από πανεπιστήμιο δεν εξασφαλίζει δουλειά, αλλά εκεί τουλάχιστον έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο και όχι πιστοποίηση.

Συμπερασματικά, το coursera-edX είναι εξαιρετικά εργαλεία για να ενισχύσεις τις ήδη γνώσεις σου ή να μάθεις κάτι καινούργιο σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά όχι για να βασίσεις την καριέρα σου.

|
Γενικότερα, εάν ψάχνεσαι για online πτυχία πολύ προσοχή. 
Πολλαπλά τα "ιδρύματα" που τάζουν παπάδες, αλλά είναι απάτη. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, LongTom είπε

Αυτά που γράφεις είναι λάθος, τουλάχιστον για τα παρακάτω. 
Εάν πληρώσεις, σε αρκετά προσφερόμενα έχει αντιστοιχία σε των μονάδων/ωρών του μαθήματος σε προγράμματα του εν λόγω πανεπιστημίου που προσφέρει το μάθημα/micro-master και πιστοποιούν γνώση όσο πιστοποιούν "νορμάλ" μαθήματα από τα αντίστοιχα πανεπιστήμια.

Δεν το ήξερα αυτό, ευχαριστώ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...