Προς το περιεχόμενο

[Κονσόλα / Media Player] NVidia Shield TV Pro 215€


chriskourou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το Zidoo Z9X εδώ και 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πήρα από εδώ:

https://www.futeko.com/browse.php

Παίζω όλων των ειδών τα αρχεία όπως ανέφερε ο φίλος @Vasilis 07(ταινίες μέσω NAS ή USB και υπάρχει ενσωματωμένο πρόγραμμα για library, πολύ καλό) και streaming Euroleague μέσω του browser.

Ένα review: http://mediaplayers.gr/zidoo-z9x/

Για Netflix έχω ένα Roku Streaming Stick +. Και το Zidoo υποστηρίζει βέβαια Netflix.

Ασφαλώς το Shield παραμένει δυνατό μηχάνημα και σε τέτοια τιμή είναι καλή επιλογή. Ήμουν και εγώ μεταξύ των 2 αλλά προτίμησα το Zidoo που ήταν πιο οικονομικό τότε και με κάλυπτε περισσότερο για τα αρχεία μου.

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Έχω το προηγούμενο μοντέλο με τα 4 κουμπάκια στο remote. Έψαξα να δω αριθμό μοντέλου δεν το βρίσκω. Υποστηρίζει hdr 10 πάντως.

Έχει νόημα η αγορά του καινούργιου; To HDR είναι πολύ καλό.

Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει:

Υπάρχει αισθητή καθυστέρηση στον ήχο και την εικόνα (προς το soundbar με hdmi arc). Ωστόσο όταν επιλέγω  στην έξοδο χαμηλότερης ποιότητας ήχου από το μενού του android tv είναι συγχρονισμένος.

Σε κάποιες streaming υπηρεσίες παρατηρείται πολύ χαμηλή ανανέωση καρέ σε αγώνες κυρίως. Στο netflix δεν το έχω παρατηρήσει, μπορεί να οφείλεται βέβαια στο ότι δεν έχω βάλει βίντεο με διαρκή ανανέωση εικόνας.

Επειδή έχει καλύτερο επεξεργαστή/γραφικά γνωρίζει κάποιος αν θα επιλυθούν τα παραπάνω προβλήματα;

Επεξ/σία από emanager
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, emanager said:

Επειδή έχει καλύτερο επεξεργαστή/γραφικά γνωρίζει κάποιος αν θα επιλυθούν το παραπάνω προβλήματα;

Οι κακές γλώσσες λένε πως η απόδοση σε αντίθεση με ό,τι λένε είναι παρόμοια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που βλεπω ζωηρο ενδιαφερον στο θεμα ας ρωτησω κι εγω: Πριν 2-3 χρονια κατι κουτακια με τον 905Χ ηταν "στην κορυφη" (πωλησεων/προτιμησεων κλπ), αυτα τωρα εχουν κοντα στα 30-35€ στο ebay, διαβαζω ομως για κολληματα, ασυμβατοτητες (οχι αυθεντικο play store, ή μαλλον οχι "android TV play store") κλπ. Καλες τιμες (χαμηλες δηλαδη) παιζουν και με κατι 912Χ... θυμαμαι καποτε να διαβαζω πχ οτι κανενα Kodi ή γενικα android player δε μπορει να παιξει 3D video με HD Audio (DTS-HD, DD True HD κλπ).

Ομως ψαχνοντας πχ ακομα και το προαναφερθεν Beelink GT-King διαβαζω στα αμαζον αντιστοιχα αρνητικα σχολια, επιπλεον αναφορες για κρασαρισματα/επανεκκινησεις κλπ...! Ψαχνω εδω και τοσο καιρο να αντικαταστησω ενα παναρχαιο πλεον egreat που εχω ακομα και το οποιο ειχε μεν και android αλλά επαιζε με δικο του λογισμικο τα διαφορα αρχεια και όποτε βρισκω κατι που τρεχει αποκλειστικα android παντα βρισκω και κατι με το οποιο δεν ειναι συμβατο ή διαβαζω για κολληματα κλπ.

Τι θελω: Αναπαραγωγη χωρις το παραμικρο κολλημα απο 1080 μεχρι 2160p (4K, μαζι με υποστηριξη HDR, High Frame Rate και γενικα οσο καλυτερα γινεται), με υποστηριξη οσο το δυνατον περισσοτερων codecs (εξυπακουεται οτι απαγορευεται να λειπει υποστηριξη για Η.265 και τα λοιπα σχετικα νεα προτυπα), πολυ σημαντικο η υποστηριξη 3D αρχειων (οχι απλα να αντιμετωπιζει ως 1920*1080p ενα SBS 2*960*1080 αρχειο, αλλά και να μπορει να το αναπαραγει στελνοντας κατευθειαν 3D σημα στην εξοδο, σαν frame-packed δηλαδη), Blu-Ray ISO's πασης φυσεως (2D, 4K, 3D) και φυσικα DTS/Dolby Digital 5.1 χωρις συζητηση, για τα 7.1, Atmos κλπ αν δεν υποστηριζεται αναπαραγωγη τους να υποστηριζεται τουλαχιστον ενα passthrough του Core 5.1 κομματιου τους. Πολυ σημαντικο να εχει δυνατοτητα YCbCr (σημαντικοτερο απο RGB, γιατι μονο ετσι μου ενεργοποιουνται καποιες επιλογες εικονας στον προβολεα). Ακομα καλυτερα (αλλά οχι κριτηριο ζωτικης σημασιας) αν μπορει να τα κανει ολα αυτα αναπαραγοντας αρχεια μεσω του media server του ρουτερ μου απο το τοπικο οικιακο μου δικτυο (πχ εχω αρχεια στο λαπτοπ στο υπνοδωματιο και τα "βλεπει" ο player στο σαλονι). Ζωτικης σημασιας ειναι η υπαρξη SPDIF/optical εξοδου, γιατι η μεχρι τωρα εμπειρια μου με HDMI Audio extractor δεν ηταν καθολου καλη...

Απο εφαρμογες τυπου Netflix/Amazon/HBO και δε ξερω τι αλλο ή παιχνιδια δε με ενδιαφερει απολυτως τιποτα. Με νοιαζει καθαρα και μονο το θεμα "media player".

Τιμη: Οτιδηποτε ακριβοτερο απο το Beelink GT-King το αποκλειω αυτοματα, γιατι με τοσα λεφτα βρισκω μεταχειρο συστημα με Intel Core i επεξεργαστη και Windows 10 που υποστηριζει σχεδον τα παντα (αν και προτιμω μια "ετοιμη" λυση, με τηλεκοντρολ κπλ, τα windows θελουν δουλεια, καποτε ειχα φτιαξει ενα συστημα βασισμενο στο Windows Media Center με ολοκληρη βιβλιοθηκη με meta data κλπ, το οποιο καποια στιγμη αρχισα να παραμελω και αργοτερα η MS εκοψε τελειως το WMC).

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το 3d δεν ξερω ,ολα τα αλλα το gt king τα κανει ανετα

εγω προβληματα σοβαρα δεν εχω παρα μονο μικρα bugs κ δινουν σχεδον καθε μηνα update με διορθωσεις ,η αληθεια ειναι ομως οτι η rom του δεν ειναι λουστραρισμενη 

δεν εχω βαλει custom rom ,εχω την μαμα (για να παιρνω αναβαθμισεις) με πολυ ομως debloating μεσω adb ,εχω πεταξει ολες τις στοκ εφαρμογες κ εχω kodi ,popcorn ,youtube vanced ,asphalt 9 (το οποιο το παιζει αρκετα καλα σε low settings παρολο που ειναι πολυ βαρυ παιχνιδι σε 4κ τηλεοραση) k κατι λιγα αλλα games k utilities ,βαζω μονο οτι χρησιμοποιω

απο θερμοκρασιες το καλοκαιρι εφτασε κατι 70αρια + στο asphalt με high settings ,απο τοτε εκανα μια minimum μοντα με αλλαγη παστας στο soc κ οι θερμοκρασιες παιζουν το πολυ στους 50+ στα πολυ ζορια

video, 4κ ,h265 ,10 bit ,hdr κλπ νερο χωρις ιχνος κολληματος 

γενικως αν ξερεις τι θες ειναι πολυ καλο κουτακι ,ειναι δε κ πολυ γρηγορο, σχετικα απροβληματιστο κ με υποστηριξη για κινεζικο

οσοι ενδιαφερεστε δειτε reviews

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...