Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με Μ.Ο πτυχίου


Rafael7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, marmagia είπε

ρε παιδια, εορταστικες ημέρες γιατί μερικοί πετάτε χολή; καλώς ή κακώς κάποια πανεπιστήμια το επιτρέπουν. Όσοι διαφωνούν με αυτό μπορούν είτε να μην κάνουν χρήση των ευνοικών αυτων όρων (και για να προλάβω κακεντρέχειες, ούτε εγώ έκανα χρήση) ή απο την στιγμή που έχουν την δυνατότητα να σπουδάσουν στο εξωτερικό. Φυσικά αυτό το τελευταίο δεν εγγυάται απο μόνο του τίποτα, όπως υπάρχουν έλληνες που σπούδασαν στην Ελλάδα και συνεχίζουν τις σπουδές τους σε κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού, άλλο τόσο υπάρχουν και απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων με πολύ χειρότερη εξέλιξη.

Η ουσία του θέματος είναι αν αξίζει να ξαναδώσει το μάθημα όχι εαν πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η επιλογή

Απαντάω ανάλογα με το επίπεδο των σχολιαστών. Κάποιος έγραψε επί προσωπικού για βλάκες και πήρε 3 like. Ας ακούσουν λοιπόν αυτά που πρέπει να ακούσουν για να γουστάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ncrp είπε

Μπα... καλύτερα 0.03 λιγότερο παρά Καραγκιόζης. 

Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι και έχεις 0.03 λιγότερο και είσαι καραγκιόζης με τέτοια που λες. Δηλαδή όποιος περνάει μαθήματα τον Σεπτέμβρη με 6+ είναι καραγκιόζης; Σοβαρά λες τέτοιο πράγμα δημόσια και περιμένεις μετά να σε παίρνουν στα σοβαρά;

Κάποιοι πρέπει να καταλάβετε ότι σας διαβάζουν και πιτσιρίκια που ψάχνονται δεν γίνεται να ακούγονται τέτοια πράγματα τέτοιες εποχές όπου μέσοι όροι και λοιπές τυπικούρες έχουν χάσει την αίγλη που είχαν παλιά. Στα περισσότερα μεταπτυχιακά πλέον δίνεις εξετάσεις, συνέντευξη οπότε ακόμη και αν έχεις χαμηλό Μ.Ο. έχεις ευκαιρίες να μπεις. Οι περισσότεροι εργοδότες ούτε που κοιτάνε τα νούμερά σου. Μόνο ο ΑΣΕΠ μετράει σοβαρά τον βαθμό πτυχίου που εκεί όντως αν έχεις 6.5 αντί για 7.5 μπορεί να χάσεις θέση (αλλά και από την άλλη, μετράνε μέχρι και το απολυτήριο λυκείου άρα τι, θα ξαναπάμε λύκειο για να μπούμε στο δημόσιο;).

Συνοψίζω: μαζί σου δεν έχω τίποτα απολύτως προσωπικά, αλλά δεν φοβάμαι να αναγνωρίσω ότι αυτά που λες είναι στο όριο της βλακείας και πολύ παρωχημένα, αλλά αν ήμουν 17 χρονών και τα έβλεπα η ψυχολογία μου θα έπεφτε κατακόρυφα. Επομένως ένας λογικός αντίλογος είναι υποχρέωση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ncrp είπε

Μπα... καλύτερα 0.03 λιγότερο παρά Καραγκιόζης. 

Μην εξευτελίζεσαι άλλο. 

Το οτι κάποιος ξαναδίνει κάποιο μάθημα δε σημαίνει οτι δεν διάβασε.

Επεξ/σία από -Dimitris-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnGTA είπε

Δηλαδή όποιος περνάει μαθήματα τον Σεπτέμβρη με 6+ είναι καραγκιόζης; Σοβαρά λες τέτοιο πράγμα δημόσια και περιμένεις μετά να σε παίρνουν στα σοβαρά;

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Η διαδικασία όμως -ΠΡΟΣΕΧΕ δεν αναφέρθηκα στην αρχή προσωπικά -  να περνάει μάθημα κάποιος και μετά να ψάχνει τρόπους για να το "ακυρώσει" ώστε να το ξαναδώσει για να πάρει καλύτερο βαθμό.... Α ΝΑΙ, είναι μέγιστο καραγκιοζιλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...