Προς το περιεχόμενο

Αξιολόγηση γραμμής Vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλές γιορτές , θελω να δω κατα ποσο ειναι καλη η γραμμή μου και αν υπαρχει καποιο προβλημα .Οριστε ενα σκριν απο τα στατιστικά .Το uptime ειναι 560000 sec.

662701C7-B88E-441A-9181-C66756A4DD20.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Μια χαρα εισαι. 55mbps εχεις, δεν εχεις λαθη στη γραμμη, αστερι. Και σε 100mbps πας ανετα.

Να σου κανω και μια ερωτηση αν ξερεις στο power γιατι εχω αρνητικό αριθμό στο upstream γτ δεν μπορω να βρω καπου πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα επειδη εισαι πολυ κοντα στο καφαο. Δεν ειναι προβλημα. Στην ουσια εχεις power απλα η τιμη ειναι πολυ μικρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geoavlonitis είπε

Λογικα επειδη εισαι πολυ κοντα στο καφαο. Δεν ειναι προβλημα. Στην ουσια εχεις power απλα η τιμη ειναι πολυ μικρη.

Εχω καφαο ακριβός εξω απο το σπιτι στα 4 μέτρα ξερω γω αλλα σε dsltest μου λεει οτι καφαο ειναι στα 290 μέτρα λογο attenuation 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το attenuation στις vdsl ειναι μεγαλυτερο απο οτι στις adsl (χρησιμοποιουνται μεγαλυτερες συχνοτητες), γι'αυτο σου βγαζει τοσα μετρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2020-09-26-08-10-09-242_com.android.chrome.jpg.58baa72896bf90f075e3489f7b028cb6.jpg

 

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

Τι γνώμη έχετε για την γραμμή μου; Τα στοιχεία που βλέπετε είναι από 50 vdsl της forthnet. Τον επόμενο μήνα λήγει το συμβόλαιο μου και σκέφτομαι να πάω σε 100 vdsl από Vodafone.

Απ'ότι βλέπω η γραμμή μου είναι interleaved, αξίζει η αλλαγή σε fastpath; ή θα έχω θέματα με αποσυνδέσεις;

 

 

Επεξ/σία από Mankon7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mankon7 said:

 

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

Τι γνώμη έχετε για την γραμμή μου; Τα στοιχεία που βλέπετε είναι από 50 vdsl της forthnet. Τον επόμενο μήνα λήγει το συμβόλαιο μου και σκέφτομαι να πάω σε 100 vdsl από Vodafone.

Απ'ότι βλέπω η γραμμή μου είναι interleaved, αξίζει η αλλαγή σε fastpath; ή θα έχω θέματα με αποσυνδέσεις;

 

 

ειτε 100αρα nova ειτε 100αρα vodafone απο το ιδιο Kv θα παρεις. δες και αυτο για να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

δεν θα βαζα fast path διοτι μαλλον δεν θα φτασεις τα 100Mbit μετα. εκτος αν φταιει η καλωδιωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, poulinos είπε

ειτε 100αρα nova ειτε 100αρα vodafone απο το ιδιο Kv θα παρεις. δες και αυτο για να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

δεν θα βαζα fast path διοτι μαλλον δεν θα φτασεις τα 100Mbit μετα. εκτος αν φταιει η καλωδιωση σου.

Είδα το αρχείο από cyta και έχω τις εξής παρατηρήσεις

Στο σπίτι έχω ένα τηλέφωνο και ένα ρούτερ τα οποία είναι συνδεδεμένα στην master πρίζα του σπιτιού.  Σύμφωνα με το αρχείο θα πρέπει να πάρω μια secondary διπλή πρίζα που θα έχω ξεχωριστά το ρούτερ και το τηλέφωνο (αν κατάλαβα σωστά)

Αυτή την διαδικασία μπορώ να την κανω μόνος μου;

Επειδή υπάρχει ένα μόνο τηλέφωνο στο σπίτι, μπορώ να το συνδέσω κατευθείαν στην διπλή πρίζα;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον εχεις ενα τηλεφωνο και το ρουτερ δεν θες διπλη πριζα.απλα σιγουρευεις οτι πισω απο την πριζα υπαρχει μονο ενα ζευγαρι καλωδια συνδεδεμενα.

 

17 minutes ago, Mankon7 said:

Είδα το αρχείο από cyta και έχω τις εξής παρατηρήσεις

Στο σπίτι έχω ένα τηλέφωνο και ένα ρούτερ τα οποία είναι συνδεδεμένα στην master πρίζα του σπιτιού.  Σύμφωνα με το αρχείο θα πρέπει να πάρω μια secondary διπλή πρίζα που θα έχω ξεχωριστά το ρούτερ και το τηλέφωνο (αν κατάλαβα σωστά)

Αυτή την διαδικασία μπορώ να την κανω μόνος μου;

Επειδή υπάρχει ένα μόνο τηλέφωνο στο σπίτι, μπορώ να το συνδέσω κατευθείαν στην διπλή πρίζα;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα.

Έκανα αναβάθμιση από adsl vodafone σε vdsl vodafone

Δευτέρα ενεργοποιήθηκε το vdsl και περνώ αυτά τα στατιστικά στην παρακάτω εικόνα.

Στα speedest που κάνω με καλώδιο πιάνω 50 με 51(down) και up 4.2 με 5.4 ανάλογα κάθε φορά.

Απλα μου φαίνεται αρκετά ανεβασμένο το line attenuation.

Γιατί με adsl είχα 25db συνδεδεμένος στο Α.κ.

Και ήθελα την άποψη από κάποιον που γνωρίζει καλύτερα  για τα στατιστικά της γραμμής.

IMG_20210102_144439.jpg

Επεξ/σία από Dimitris_iver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VDSL είναι διαφορετικό και υπολογίζει με άλλον τρόπο. Λόγω συχνοτήτων έχει 4 attenuation. Τα 2 είναι για Down και τα άλλα 2 για Up. Στην ουσία, το Modem δείχνει έναν μέσο όρο. Μια χαρά είναι η γραμμή σου πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/01/2021 at 14:53, Dimitris_iver said:

Καλησπέρα και από εμένα.

Έκανα αναβάθμιση από adsl vodafone σε vdsl vodafone

Δευτέρα ενεργοποιήθηκε το vdsl και περνώ αυτά τα στατιστικά στην παρακάτω εικόνα.

Στα speedest που κάνω με καλώδιο πιάνω 50 με 51(down) και up 4.2 με 5.4 ανάλογα κάθε φορά.

Απλα μου φαίνεται αρκετά ανεβασμένο το line attenuation.

Γιατί με adsl είχα 25db συνδεδεμένος στο Α.κ.

Και ήθελα την άποψη από κάποιον που γνωρίζει καλύτερα  για τα στατιστικά της γραμμής.

IMG_20210102_144439.jpg

δεν ειναι παραξενο .μην το συγκρινεις με το adsl. σε μερικα router οπως ειπε και ο φιλος αποπανω εμφανιζει ολα τα attenuation ανα φασμα συχνοτητων αναλογως το profile>μπορει να δεις και 3 διαφορετικα attenuation για το Down. επισης φροντισε να μην εχεις παραλληλα(bridge taps)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις.Δλδ άμα αλλάξω modem το h300s που δίνει η voda από ότι κατάλαβα μπορεί να μου βγάλει αλλά αποτελέσματα στο line attenuation?

Δεν έχω ούτε φίλτρα επάνω ούτε άλλες συσκευές.

Έχω απλά συνδεδεμένο κατευθείαν το καλώδιο dsl από την πριζα τηλεφώνου στο μόντεμ και το καλώδιο του ρεύματος από το μόντεμ  στην πρίζα χωρίς πολυμπριζο.

Επεξ/σία από Dimitris_iver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...